2013 Cheyenne Mountain Elementary Fun Run Results

Congratulations to Ella Johnson (4th grade) for setting the girls elementary school course record running faster than all boys and girls in grades k-6!
 
Congratulations to Luke DePeppe (2nd grade) for setting the boys elementary school course record running faster than all boys in grades k-6!

Overall Finish List

October 06, 2013


Results By Victory Racing Company VRC

Primary Girls

Place* Name Grade Bib No Chip Time Gun Time
1 Ella Johnson 4th 32 6:29.8 6:29.8 (Did not compete in correct grade group)
2 Monique Ardines Kindergarten 10 7:04.8 7:04.8 (Did not run all laps)
3 Ruby Blamires 3 31 7:58.1 7:58.1 (FIRST PLACE PRIMARY GRADE GIRL!)
4 Addison Starr-Kerr 1st 214 8:14.3 8:14.3
5 Laurie Freeman OPEN (not in p 85 8:16.8 8:16.8
6 Jessica Hale 1st 99 8:22.0 8:22.0
7 Eliza Connors 2nd 66 8:28.7 8:28.7
8 Sierra Sadri 3rd 196 8:51.7 8:51.7
9 Avary Osinski Kindergarten 164 8:52.5 8:52.5
10 Ann Pederson OPEN (not in p 183 8:53.3 8:53.3
11 Virginia Ostrand 2nd 168 8:54.4 8:54.4
12 Alayna Urbanick 2nd 241 8:55.0 8:55.0
13 Katie Campbell 3rd 51 8:58.3 8:58.3
14 Sarah Uhlinger 1st 240 9:04.6 9:04.6
15 Ashlyn Beaver Pre K (age 0-5) 16 9:06.8 9:06.8
16 Tagan Hawker OPEN (not in p 110 9:11.1 9:11.1
17 Jennifer Hale OPEN (not in p 98 9:11.4 9:11.4
18 Lena Caris Kindergarten 55 9:22.8 9:22.8
19 anna blamires 1st 30 9:24.8 9:24.8
20 Grace Mehall 2nd 153 9:33.8 9:33.8
21 Mia Allard Kindergarten 272 9:45.4 9:45.4
22 Megan Bejarano OPEN (not in p 19 9:51.6 9:51.6
23 Evelyn Osinski 3rd 166 9:52.2 9:52.2
24 Beth Haworth OPEN (not in p 113 9:52.7 9:52.7
25 Meghan Stengel 1st 217 9:54.7 9:54.7
26 Sicily Clark 1st 64 9:58.1 9:58.1
27 Analena Connors 3rd 65 10:02.8 10:02.8
28 Mimi Harris 3rd 102 10:12.3 10:12.3
29 Laney Connors Pre K (age 0-5) 67 10:13.5 10:13.5
30 Ivy Ladrow Kindergarten 142 10:25.9 10:25.9
31 Joyce Hoyer 1st 124 10:29.5 10:29.5
32 Kierstin Thompson 3rd 232 10:31.6 10:31.6
33 Taylor Emerson-Brown 1st 78 10:33.2 10:33.2
34 Loretta Jennings OPEN (not in p 131 10:42.3 10:42.3
35 Portia Jennings 3rd 132 10:44.4 10:44.4
36 Abbi Houger Kindergarten 122 10:45.3 10:45.3
37 Rachel Bender 1st 24 10:48.5 10:48.5
38 Camille Anderson Kindergarten 4 10:57.4 10:57.4
39 Kennedy Clement Kindergarten 264 11:00.6 11:00.6
40 Saige Tungseth 3rd 235 11:18.8 11:18.8
41 Audrey Bender 3rd 22 11:20.8 11:20.8
42 Haley Kofford 2nd 138 11:22.0 11:22.0
43 Sophia Moon 1st 158 11:38.2 11:38.2
44 Rebecca Gerstel OPEN (not in p 93 11:48.7 11:48.7
45 Alyssa Sadri Kindergarten 195 11:54.5 11:54.5
46 Bethany Sutherland 1st 228 11:59.4 11:59.4
47 Emmie Freeman Kindergarten 260 12:03.4 12:03.4
48 Angela Wier OPEN (not in p 249 12:08.8 12:08.8
49 Mckenzie Smith 3rd 209 12:10.4 12:10.4
50 Isabella Bowring 2nd 40 12:11.2 12:11.2
51 Abigail Gerstel 1st 94 12:22.7 12:22.7
52 Ellia Mae Maready 2nd 267 12:36.9 12:36.9
53 Heather Beauparlant OPEN (not in p 13 12:39.9 12:39.9
54 Faith Hodges 1st 120 12:40.2 12:40.2
55 Maggie Bowring OPEN (not in p 42 12:41.7 12:41.7
56 Tiffany Smith OPEN (not in p 211 12:48.3 12:48.3
57 LunaMaya Quinonez Kindergarten 191 12:49.3 12:49.3
58 Emily Newell 3rd 160 12:55.7 12:55.7
59 Susan Mellow OPEN (not in p 157 14:20.7 14:20.7
60 Sonja Peake OPEN (not in p 178 14:22.2 14:22.2
61 Alexis Jain Pre K (age 0-5) 128 14:41.0 14:41.0
62 Tina Giovanielli OPEN (not in p 95 14:41.2 14:41.2
63 Ila Ladrow Pre K (age 0-5) 141 14:41.6 14:41.6
64 Kate Bussey 2nd 47 14:42.1 14:42.1
65 Kari Ladrow OPEN (not in p 143 14:42.3 14:42.3
66 Ninet Sinaii OPEN (not in p 205 15:08.9 15:08.9
67 Sara Anderson OPEN (not in p 6 15:31.8 15:31.8
*Overall place among females only

Cheyenne Mtn Fun Run

Overall Finish List

October 06, 2013


Results By Victory Racing Company VRC

Primary Boys

Place* Name Grade Bib No Chip Time Gun Time
1 Luke DePeppe 2nd 73 6:31.4 6:31.4
2 Raymie Smith 2nd 210 7:21.2 7:21.2
3 Jack Batterson 2nd 12 7:21.2 7:21.2
4 Nick DePeppe 2nd 74 7:35.0 7:35.0
5 Stephen Freeman OPEN (not in p 86 7:54.3 7:54.3
6 Kasey Freeman 3rd 84 7:54.4 7:54.4
7 Abram Twede 1st 238 8:06.3 8:06.3
8 Andrew Reposa 2nd 193 8:10.9 8:10.9
9 Andrew Campbell 1st 49 8:18.2 8:18.2
10 Steven Zhou 3rd 257 8:20.3 8:20.3
11 Evan Paugh 2nd 174 8:20.7 8:20.7
12 Stefan Dingbaum 3rd 75 8:28.3 8:28.3
13 David Pederson 1st 185 8:41.4 8:41.4
14 Trace Clement 2nd 263 8:41.5 8:41.5
15 William Crann 1st 69 8:41.8 8:41.8
16 Elam Estella 1st 79 8:45.8 8:45.8
17 Eric Paugh OPEN (not in p 173 8:51.4 8:51.4
18 Brad Haworth Kindergarten 114 8:53.4 8:53.4
19 Guy Finlay 1st 82 8:56.9 8:56.9
20 Sam Hawker Kindergarten 109 9:07.2 9:07.2
21 Derek Hale Pre K (age 0-5) 97 9:11.7 9:11.7
22 Levin Caris 1st 56 9:15.9 9:15.9
23 Levi Houger 2nd 123 9:23.2 9:23.2
24 Jaden Jones 1st 133 9:24.3 9:24.3
25 Tyler BLIXT 3rd 35 9:27.1 9:27.1
26 Cayden Tungseth Kindergarten 234 9:28.8 9:28.8
27 Levi Gerstel Pre K (age 0-5) 92 9:30.0 9:30.0
28 Michael Mehall 3rd 154 9:32.6 9:32.6
29 Luc Beauparlant 2nd 15 9:41.2 9:41.2
30 Dylan Freeman 3rd 259 9:44.5 9:44.5
31 Xander Smith 1st 213 9:45.1 9:45.1
32 William Ostrand Kindergarten 169 9:45.3 9:45.3
33 Ben Allgood 3rd 3 9:45.6 9:45.6
34 Gus Bryan Kindergarten 44 9:50.5 9:50.5
35 Max Smith Kindergarten 208 9:52.3 9:52.3
36 Tyler Peake 3rd 179 9:54.9 9:54.9
37 Brian Peake OPEN (not in p 177 9:59.6 9:59.6
38 Aaron Lloyd OPEN (not in p 145 10:04.9 10:04.9
39 Atticus Weir 1st 246 10:05.7 10:05.7
40 Adam Lloyd 1st 146 10:06.0 10:06.0
41 Unknown Partic. 58 58 10:06.0 10:06.0
42 Wyatt Boley Kindergarten 38 10:06.4 10:06.4
43 Bryan Ladrow OPEN (not in p 140 10:25.7 10:25.7
44 Eliot Beaver 3rd 17 10:28.5 10:28.5
45 Owen Bishop Pre K (age 0-5) 29 10:31.2 10:31.2
46 Jonah Jones 3rd 134 10:43.4 10:43.4
47 Harry Mellow 3rd 156 10:50.5 10:50.5
48 Mike Anderson OPEN (not in p 5 10:58.1 10:58.1
49 Logan Bowring Kindergarten 41 11:00.6 11:00.6
50 David Gerstel OPEN (not in p 91 11:25.5 11:25.5
51 Colton Clark Pre K (age 0-5) 61 11:33.2 11:33.2
52 Aidan Campbell 1st 48 11:47.4 11:47.4
53 Chris Campbell OPEN (not in p 50 11:50.5 11:50.5
54 Everett Caris Kindergarten 54 11:56.2 11:56.2
55 Mark Sutherland OPEN (not in p 229 11:59.3 11:59.3
56 Grant Bishop 1st 28 12:04.4 12:04.4
57 William Wier 1st 248 12:06.4 12:06.4
58 Derek Jain Kindergarten 129 12:06.9 12:06.9
59 Mikel Wier OPEN (not in p 250 12:08.7 12:08.7
60 Tyler Smith OPEN (not in p 212 12:10.2 12:10.2
61 Guy Bowring OPEN (not in p 39 12:10.8 12:10.8
62 David Terhakopian 1st 231 12:18.1 12:18.1
63 Cormac Bryan Pre K (age 0-5) 43 12:30.4 12:30.4
64 Patrick Bryan OPEN (not in p 45 12:30.8 12:30.8
65 Brian Maready 270 12:37.5 12:37.5
66 Ian Beauparlant Pre K (age 0-5) 14 12:39.9 12:39.9
67 Logan Smith Pre K (age 0-5) 207 12:48.1 12:48.1
68 Logan Bennett 2nd 25 13:06.7 13:06.7
69 Roger Wallace 1st 244 13:13.0 13:13.0
70 Stephen Wallace OPEN (not in p 245 13:14.1 13:14.1
71 Mason Stengel Pre K (age 0-5) 216 13:18.2 13:18.2
72 Koen Beaver Kindergarten 18 14:31.5 14:31.5
73 Raj Jain OPEN (not in p 130 14:41.7 14:41.7
74 Stuart Anderson Pre K (age 0-5) 7 15:32.0 15:32.0
75 Alex Terhakopian 2nd 230 16:24.3 16:24.3
76 Doug Osinski OPEN (not in p 165 16:47.2 16:47.2
77 Austin Pratt 1st 186 16:48.2 16:48.2
78 Jim Pratt OPEN (not in p 188 16:48.8 16:48.8
*Overall place among males only

 

 

Cheyenne Mtn Fun Run

Overall Finish List

October 06, 2013


Results By Victory Racing Company VRC

Intermediate Girls

Place* Name Grade Bib No Chip Time Gun Time
1 Ashley Bertsch 6th 26 7:51.2 7:51.2
2 Abigail Batterson 4th 11 7:54.0 7:54.0
3 Kate Twede 4th 239 7:58.1 7:58.1
4 Jackson Hawker 5th 108 8:04.6 8:04.6
5 Sarah Campbell 6th 53 8:08.8 8:08.8
6 Brianna Allard 6th 271 8:14.9 8:14.9
7 JACKIE MARTENSEN 6th 148 8:16.7 8:16.7
8 Isabelle Stevens 6th 218 8:34.8 8:34.8
9 Saydie Clark OPEN (not in p 63 9:19.5 9:19.5
10 Ava Urbanick 5th 242 9:32.9 9:32.9
11 Faith VanOrman 5th 243 9:33.2 9:33.2
12 Lily Crumpton 6th 70 9:42.4 9:42.4
13 Grace Bender 5th 23 9:57.6 9:57.6
14 Sarah Harris 5th 103 10:36.4 10:36.4
15 Meryn Caris 4th 57 11:06.8 11:06.8
16 Grace Finlay 4th 81 11:09.0 11:09.0
17 Ariel Edwards 4th 77 11:10.6 11:10.6
18 Mia Cassle 6th 59 11:13.9 11:13.9
19 Eva Starr-Kerr 4th 215 11:17.9 11:17.9
20 Catherine Pederson 4th 184 11:18.1 11:18.1
21 Grace Hodges 5th 121 11:21.7 11:21.7
22 Gyeom Kim 5th 135 12:00.2 12:00.2
23 sierra tungseth 5th 236 12:00.6 12:00.6
24 Summer Tungseth OPEN (not in p 237 12:22.4 12:22.4
25 Jennifer Finlay OPEN (not in p 83 13:03.4 13:03.4
26 Joana Mason OPEN (not in p 151 13:13.9 13:13.9
27 Jennifer Pebley 3rd 181 14:17.2 14:17.2
28 Jackie Pebley Kindergarten 180 14:21.9 14:21.9
29 Kathye Pebley OPEN (not in p 182 14:22.2 14:22.2
*Overall place among females only


Cheyenne Mtn Fun Run

Overall Finish List

October 06, 2013


Results By Victory Racing Company VRC

Intermediate Boys

Place* Name Grade Bib No Chip Time Gun Time
1 Ian Rainsberger 6th 192 6:41.7 6:41.7
2 Jack Osinski 5th 167 7:01.9 7:01.9
3 Vincent Dingbaum 6th 76 7:33.2 7:33.2
4 Aidan Hybl 5th 125 7:40.2 7:40.2
5 Vance Maready 5th 269 7:43.4 7:43.4
6 joseph martensen 4th 149 8:01.2 8:01.2
7 Jake Kurtis 4th 139 8:02.1 8:02.1
8 Ethan Crann 6th 68 8:15.8 8:15.8
9 Gabriel Smith 5th 206 8:21.6 8:21.6
10 Kyle Hybl OPEN (not in p 126 8:32.9 8:32.9
11 Liam Hybl 6th 127 8:33.1 8:33.1
12 Jesse Boley 4th 37 8:35.3 8:35.3
13 Hayden Bussey 5th 46 8:50.7 8:50.7
14 Logan Freeman 6th 258 9:05.2 9:05.2
15 Joshua Wood 4th 251 9:07.3 9:07.3
16 Luke Blamires 4th 33 9:07.7 9:07.7
17 Carson Clark 5th 60 9:25.4 9:25.4
18 Conner Kofford 4th 137 9:32.1 9:32.1
19 Samuel Wier 5th 247 9:32.1 9:32.1
20 Braden Kofford 5th 136 9:45.1 9:45.1
21 Miles Wagner 5th 261 9:55.5 9:55.5
22 Joseph Mason 4th 152 10:15.9 10:15.9
23 David Mason OPEN (not in p 150 10:16.2 10:16.2
24 Shifeng Zhang OPEN (not in p 256 10:43.5 10:43.5
25 Alex Zhang 4th 255 10:43.5 10:43.5
26 Raife Manjarrez 4th 147 10:47.6 10:47.6
27 Sullivan Moon 4th 159 10:48.4 10:48.4
28 Vic Bejarano OPEN (not in p 20 10:48.8 10:48.8
29 Earle Allen OPEN (not in p 2 11:03.7 11:03.7
30 Demetri Allen 4th 1 11:03.8 11:03.8
31 Adam Hodges OPEN (not in p 119 11:21.6 11:21.6
32 Andrew Haworth 5th 112 11:21.8 11:21.8
33 Jiri Pavek OPEN (not in p 176 11:27.9 11:27.9
34 John Bell 6th 21 11:29.7 11:29.7
35 Tristan Stevens OPEN (not in p 220 11:33.9 11:33.9
36 Jake Boley 5th 36 13:14.0 13:14.0
*Overall place among males only

Comments