2019 CM Stampede Results

2019 STAMPEDE

August 23, 2019


Results by Victory Racing Company (www.victoryracingcompany.com) Victory Racing Company

Table of Contents

Finish List - Girls - 2A Girls - Cross Country
Finish List - Girls - 3A Girls - Cross Country
Finish List - Girls - 4A Girls - Cross Country
Finish List - Girls - 5A Girls - Cross Country
Team Summary - Girls - 2A Girls - Cross Country
Team Summary - Girls - 3A Girls - Cross Country
Team Summary - Girls - 4A Girls - Cross Country
Team Summary - Girls - 5A Girls - Cross Country
Team Detail - Girls - 2A Girls - Cross Country
Team Detail - Girls - 3A Girls - Cross Country
Team Detail - Girls - 4A Girls - Cross Country
Team Detail - Girls - 5A Girls - Cross Country
Finish List - Boys - 2A Boys - Cross Country
Finish List - Boys - 3A Boys - Cross Country
Finish List - Boys - 4A Boys - Cross Country
Finish List - Boys - 5A Boys - Cross Country
Team Summary - Boys - 2A Boys - Cross Country
Team Summary - Boys - 3A Boys - Cross Country
Team Summary - Boys - 4A Boys - Cross Country
Team Summary - Boys - 5A Boys - Cross Country
Team Detail - Boys - 2A Boys - Cross Country
Team Detail - Boys - 3A Boys - Cross Country
Team Detail - Boys - 4A Boys - Cross Country
Team Detail - Boys - 5A Boys - Cross Country
Top

Overall Finish List - Boys

2A Boys

Cross Country

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    231  Jodzuel Juarez        Ellicott High School                    16:49.6  5:25/M    SO
    2      1    735  Noel Lopez            Rocky Ford High School                  16:51.6  5:26/M    SR
    3      2    614  Nathan Schluessler    Peyton High School                      18:35.3  6:00/M    FR
    4  (< 5)    618  Andrew Moore          Pikes Peak Christian High School        19:04.9  6:09/M    SR
    5  (< 5)    768  Dylan Brush           St. Mary'S High School                  19:17.6  6:13/M    SO
    6  (< 5)    164  Clay Roles            Colorado Springs School                 19:33.5  6:18/M    SR
    7      3    734  Jason Hernandez       Rocky Ford High School                  19:49.1  6:24/M    JR
    8  (< 5)    771  Jackson Neppl         St. Mary'S High School                  19:50.5  6:24/M    FR
    9      4    738  Caden Miller          Rocky Ford High School                  19:50.8  6:24/M    FR
   10  (< 5)    351  Jonas Van Zweden      Golden View Classical Academy           19:53.9  6:25/M    JR
   11      5     89  Rosston Sherlock      Buena Vista High School                 19:56.1  6:26/M    JR
   12      6    613  Caleb Erickson        Peyton High School                      19:57.1  6:26/M    SR
   13  (< 5)    876  Jake Dixon            Wray High School                        20:01.4  6:27/M    SR
   14      7     86  Issac Hutchings       Buena Vista High School                 20:02.2  6:28/M    JR
   15  (< 5)    179  Logan Cestone         Del Norte High School                   20:11.4  6:31/M    SR
   16  (< 5)    233  Michael Lopez         Ellicott High School                    20:21.8  6:34/M    JR
   17  (< 5)    745  Joshua Garner         Rye High School                         20:22.7  6:34/M    JR
   18      8     85  Jack Helmke           Buena Vista High School                 20:23.4  6:35/M    SO
   19      9    611  Joey Dwyer            Peyton High School                      20:41.0  6:40/M    JR
   20  (< 5)    163  Orlando Monroy        Colorado Springs School                 20:50.3  6:43/M    SO
   21  (< 5)    394  Bryce Brug            Highland High School                    20:52.4  6:44/M    SR
   22  (< 5)    879  Ashton Rogers         Wray High School                        20:55.4  6:45/M    SO
   23  (< 5)    757  Ben Carano            Shining Mountain Waldorf School         21:04.3  6:48/M    JR
   24     10    733  Clay Havens           Rocky Ford High School                  21:04.8  6:48/M    JR
   25  (< 5)    620  Ian Sheyda            Pikes Peak Christian High School        21:11.7  6:50/M    SR
   26     11     88  Israel McDowell       Buena Vista High School                 21:23.8  6:54/M    FR
   27  (< 5)    398  Loic Versailles       Highland High School                    21:25.8  6:55/M    SR
   28     12    864  Antonio Garcia        Wiggins High School                     21:28.4  6:55/M    JR
   29     13    615  Garrett Whaley        Peyton High School                      21:33.9  6:57/M    JR
   30     14    732  Tim Cardenas          Rocky Ford High School                  21:33.9  6:57/M    FR
   31  (< 5)    786  Wyatt Armstrong       Swallows Charter Academy                21:52.2  7:03/M    JR
   32  (< 5)    397  Jaymon Martin         Highland High School                    21:57.6  7:05/M    SR
   33  (< 5)    352  Braydon Weimer        Golden View Classical Academy           22:07.5  7:08/M    FR
   34  (< 5)    180  Kyle Dahle            Del Norte High School                   22:13.7  7:10/M    SR
   35     15    616  Skyler Winter         Peyton High School                      22:18.9  7:12/M    SR
   36  (< 5)    182  Ben Parra             Del Norte High School                   22:25.0  7:14/M    FR
   37     16    862  Austin Allen          Wiggins High School                     22:28.5  7:15/M    SO
   38     17    612  Koleman Gee           Peyton High School                      22:33.6  7:16/M    JR
   39  (< 5)    769  Lyndon Gotelare       St. Mary'S High School                  22:43.9  7:20/M    FR
   40  (< 5)    881  Kevin Vasquez         Wray High School                        22:45.1  7:20/M    JR
   41  (< 5)    348  Jakob Gonzales        Golden View Classical Academy           22:46.5  7:21/M    FR
   42  (< 5)    111  Erik Mestas           Centauri High School                    22:54.2  7:23/M    FR
   43  (< 5)    347  Gavin Field           Golden View Classical Academy           23:01.9  7:25/M    SR
   44     18    867  Jake McCullough       Wiggins High School                     23:03.8  7:26/M    JR
   45  (< 5)    878  Dalton Parker         Wray High School                        23:09.6  7:28/M    SR
   46     19    737  Mateo Martinez        Rocky Ford High School                  23:26.2  7:34/M    FR
   47  (< 5)    232  Charles Lagasse       Ellicott High School                    23:52.8  7:42/M    SR
   48     20     90  Sam Starr             Buena Vista High School                 24:04.6  7:46/M    SO
   49  (< 5)    177  Jonah Carichner       Custer County High School               25:01.1  8:04/M    FR
   50     21    866  Caleb Kays            Wiggins High School                     25:31.4  8:14/M    FR
   51  (< 5)    787  Tanner Armstrong      Swallows Charter Academy                25:42.3  8:17/M    SO
   52  (< 5)    178  Harrison Walter       Custer County High School               25:47.0  8:19/M    SO
   53  (< 5)    110  Breck Guymon          Centauri High School                    26:21.8  8:30/M    SR
   54  (< 5)    109  Bo Cormier            Centauri High School                    26:28.4  8:32/M    SR
   55  (< 5)    766  Alex Bodnar           St. Mary'S High School                  26:34.8  8:34/M    FR
   56  (< 5)    162  Nathan Garrett        Colorado Springs School                 27:09.0  8:45/M    FR
   57  (< 5)    181  Eric Lorenz           Del Norte High School                   27:30.1  8:52/M    JR
   58     22    868  Gus Wyatt             Wiggins High School                     27:32.8  8:53/M    JR
   59  (< 5)    235  William Wood          Ellicott High School                    28:09.7  9:05/M    SR
   60  (< 5)    746  Cavan Reilly          Rye High School                         28:35.9  9:13/M    SR
   61     23     87  Chris Deluca          Buena Vista High School                 30:10.4  9:44/M    SO
   62  (< 5)    395  Brett Hackett         Highland High School                    31:25.6 10:08/M    JR
   63  (< 5)    165  Aaron Yarros          Colorado Springs School                 36:07.1 11:39/M    JR
   64  (< 5)    113  Josh Taylor           Centauri High School                    37:55.3 12:14/M    FR



Top

Overall Finish List - Boys

3A Boys

Cross Country

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    289  Antonio Marquez       Fort Lupton High School                 17:06.2  5:31/M    SR
    2      2    417  Branden Davis         Lamar High School                       17:13.0  5:33/M    SO
    3      3    820  Joseph Price          University High School                  17:34.0  5:40/M    SR
    4      4     48  Elco Garcia           Bayfield High School                    17:36.9  5:41/M    SR
    5      5    818  Burke Ewing           University High School                  17:48.4  5:45/M    SR
    6      6     26  Josh Medina           Alamosa High School                     17:52.1  5:46/M    JR
    7      7    823  Nick Thomas           University High School                  17:55.8  5:47/M    SR
    8      8     58  Dylan Carder          Berthoud High School                    18:00.1  5:48/M    SR
    9      9    824  Joaquin Venzor        University High School                  18:13.9  5:53/M    SR
   10     10     25  Josh Lopez            Alamosa High School                     18:18.3  5:54/M    SR
   11     11     52  Zeb Shields           Bayfield High School                    18:19.1  5:55/M    JR
   12     12     61  Tyler Herndon         Berthoud High School                    18:24.5  5:56/M    SO
   13     13    143  Walt Jones            Colorado Academy                        18:24.8  5:56/M    SR
   14     14    145  Avery Linn            Colorado Academy                        18:25.3  5:56/M    SR
   15     15    510  Henry Ilyasova        Manitou Springs High School             18:28.9  5:57/M    SO
   16     16    323  Sylas Chambers        Frontier Academy                        18:30.1  5:58/M    JR
   17  (< 5)    534  Coltyn Terry          Moffat County High School               18:30.3  5:58/M    JR
   18     17    474  Hudson Majeski        Liberty Common High School              18:30.8  5:58/M    SR
   19     18    326  Sebastian Groom       Frontier Academy                        18:34.2  5:59/M    SO
   20     19     50  Jonas Nanaeto         Bayfield High School                    18:38.5  6:01/M    SR
   21     20    822  Dylan Thomas          University High School                  18:42.5  6:02/M    SR
   22     21    328  Cory Shea             Frontier Academy                        18:44.5  6:03/M    SR
   23  (< 5)    531  Keaton Knez           Moffat County High School               18:48.6  6:04/M    JR
   24     22    469  Lucas Barber          Liberty Common High School              18:49.6  6:04/M    JR
   25     23     27  Cole Schweizer        Alamosa High School                     18:55.1  6:06/M    SR
   26     24    269  Josh Judson           Faith Christian High School             18:55.1  6:06/M    JR
   27     25    250  Hayden Filsinger      Estes Park High School                  18:58.1  6:07/M    SR
   28     26     64  Carlos Gutierrez      Berthoud High School                    19:00.2  6:08/M    SR
   29     27    821  Noah Smith            University High School                  19:03.2  6:09/M    SR
   30     28     28  Santiago Trujillo     Alamosa High School                     19:03.3  6:09/M    FR
   31     29    325  Abuzaid Fanning       Frontier Academy                        19:03.6  6:09/M    FR
   32     30    147  Bradley Troyer        Colorado Academy                        19:05.5  6:09/M    FR
   33     31    327  Seth Gutierrez        Frontier Academy                        19:08.6  6:10/M    JR
   34     32    254  Cole Murray           Estes Park High School                  19:09.5  6:11/M    JR
   35     33    255  Lucas Russell         Estes Park High School                  19:14.7  6:12/M    SR
   36     34    869  Andrew Graber         Woodland Park High School               19:14.8  6:12/M    JR
   37     35    142  Jonathan Fossel       Colorado Academy                        19:15.0  6:13/M    SR
   38     36    470  Isaac Clark           Liberty Common High School              19:16.6  6:13/M    JR
   39     37    252  Nolan Marske          Estes Park High School                  19:16.7  6:13/M    SO
   40     38    471  Aiden Clark           Liberty Common High School              19:17.9  6:13/M    JR
   41     39    598  Gabe Heraty           Pagosa Springs High School              19:18.2  6:14/M    JR
   42     40    322  Noah Baca             Frontier Academy                        19:25.5  6:16/M    SO
   43     41    270  Zachary Morris        Faith Christian High School             19:27.0  6:16/M    SO
   44     42    324  Dylan Dieterle        Frontier Academy                        19:31.1  6:18/M    SO
   45     43    871  Ryan Kindt            Woodland Park High School               19:35.7  6:19/M    SO
   46     44     23  Gradie Gardner        Alamosa High School                     19:36.4  6:19/M    SO
   47     45    237  Chance Coupe          Englewood High School                   19:37.4  6:20/M    SR
   48     46    146  Cole Siegler          Colorado Academy                        19:39.9  6:20/M    SO
   49     47    874  Zac Thomas            Woodland Park High School               19:46.1  6:23/M    JR
   50     48     51  Rylan Ross            Bayfield High School                    19:48.6  6:23/M    SR
   51     49    475  Jadon Scarpella       Liberty Common High School              19:52.4  6:25/M    JR
   52     50     60  Daniel Hatton         Berthoud High School                    19:52.9  6:25/M    FR
   53     51    870  Aidan Johnston        Woodland Park High School               19:57.6  6:26/M    SO
   54     52    597  Jack Foster           Pagosa Springs High School              20:00.2  6:27/M    SR
   55     53    256  Javier Solis-Bernal   Estes Park High School                  20:01.3  6:27/M    JR
   56     54    473  David Hill            Liberty Common High School              20:04.0  6:28/M    SR
   57     55    236  John Altenhofen       Englewood High School                   20:06.2  6:29/M    SR
   58     56    819  Brayden Garrott       University High School                  20:08.2  6:30/M    SR
   59     57    257  Zach Blahnik          Faith Christian High School             20:08.7  6:30/M    SR
   60     58    239  Andrew Feiger         Englewood High School                   20:13.0  6:31/M    JR
   61     59    509  Max Cannarella        Manitou Springs High School             20:23.7  6:35/M    SR
   62     60    251  Miles Jackson         Estes Park High School                  20:24.5  6:35/M    SO
   63     61    511  Kian O'Boyle          Manitou Springs High School             20:29.5  6:36/M    SO
   64     62     63  Evan Torres           Berthoud High School                    20:30.8  6:37/M    FR
   65     63    253  Woodrow Moreau        Estes Park High School                  20:31.8  6:37/M    JR
   66  (< 5)    533  Noah Mortenson        Moffat County High School               20:34.5  6:38/M    FR
   67     64    241  Dustin Trevino        Englewood High School                   20:49.2  6:43/M    SR
   68  (< 5)    155  Grant Leigh           Colorado Springs Christian H.S.         20:51.8  6:44/M    FR
   69     65    514  Ben Schwartz          Manitou Springs High School             20:52.2  6:44/M    SR
   70  (< 5)    907  Tyler Bishop          James Irwin Charter High School         20:57.8  6:45/M    11
   71     66    472  Carter Conrady        Liberty Common High School              20:59.4  6:46/M    SO
   72     67    875  Nick Warren           Woodland Park High School               21:02.4  6:47/M    SR
   73     68     62  Wyatt Schmidle        Berthoud High School                    21:05.8  6:48/M    FR
   74     69    267  Sebastian Buelter     Faith Christian High School             21:06.7  6:48/M    FR
   75     70     59  Callan Zink           Berthoud High School                    21:08.7  6:49/M    SR
   76     71    148  Bailey Walker         Colorado Academy                        21:13.0  6:51/M    SR
   77     72    242  Grant Webster         Englewood High School                   21:17.6  6:52/M    JR
   78     73    286  Hunter Gobbo          Fort Lupton High School                 21:20.0  6:53/M    JR
   79     74     47  James Chenowith       Bayfield High School                    21:23.4  6:54/M    JR
   80  (< 5)    158  Coen Simpson          Colorado Springs Christian H.S.         21:29.0  6:56/M    FR
   81     75     49  Royce Hinojosa        Bayfield High School                    21:56.3  7:05/M    SO
   82     76    599  Cam Hinger            Pagosa Springs High School              22:02.3  7:06/M    JR
   83     77    872  Ryan Orth             Woodland Park High School               22:08.0  7:08/M    JR
   84     78    271  Cameron Payne         Faith Christian High School             22:12.6  7:10/M    FR
   85  (< 5)    530  Wilson Eike           Moffat County High School               22:13.3  7:10/M    SR
   86     79    420  Ethan Settles         Lamar High School                       22:16.0  7:11/M    SR
   87     80    266  James Aldrich         Faith Christian High School             22:30.0  7:15/M    FR
   88     81    593  Mason Blakemore       Pagosa Springs High School              22:35.1  7:17/M    SR
   89     82    513  Payton Reed           Manitou Springs High School             22:40.0  7:19/M    JR
   90     83    595  Clay Cayard           Pagosa Springs High School              22:45.2  7:20/M    JR
   91     84    594  Trenton Buffington    Pagosa Springs High School              22:55.0  7:24/M    SR
   92     85    596  Cooper Evans          Pagosa Springs High School              23:48.9  7:41/M    JR
   93     86    287  Eric Hearon           Fort Lupton High School                 23:52.1  7:42/M    JR
   94  (< 5)    156  Chris Matthews        Colorado Springs Christian H.S.         23:52.9  7:42/M    SR
   95     87    285  Elijah Abbott         Fort Lupton High School                 23:56.7  7:43/M    SR
   96  (< 5)    157  Garrett Park          Colorado Springs Christian H.S.         24:21.4  7:51/M    SR
   97     88    416  Colton Cromwell       Lamar High School                       24:33.6  7:55/M    SO
   98     89    882  Liam Smith            Bayfield High School                    25:10.3  8:07/M    SO
   99  (< 5)    908  Nye Jackson           James Irwin Charter High School         25:24.3  8:12/M      
  100     90    419  Mason Mireles         Lamar High School                       27:07.3  8:45/M    FR

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     91    415  Chase Cromwell        Lamar High School                       27:22.1  8:50/M    SR
  102     92    288  Jose Huerta           Fort Lupton High School                 27:29.6  8:52/M    SR
  103     93    512  Michael Parker        Manitou Springs High School             30:22.3  9:48/M    JR
  104     94    268  Alex Esquibl          Faith Christian High School             30:29.1  9:50/M    FR
  105     95    418  Samuel Hillman        Lamar High School                       32:16.1 10:25/M    JR



Top

Overall Finish List - Boys

4A Boys

Cross Country

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     13  Matt Mettler          Air Academy High School                 16:15.4  5:15/M    SR
    2      2    139  Erik Leroux           Cheyenne Mountain High School           16:24.6  5:17/M    SO
    3      3    137  Nick Huger            Cheyenne Mountain High School           16:39.2  5:22/M    SO
    4      4     14  Matt Storer           Air Academy High School                 16:42.9  5:23/M    SR
    5      5    171  Zinabu Engstrom       Coronado High School                    16:48.0  5:25/M    SO
    6      6    784  Jeremiah Vaille       Summit High School                      16:59.4  5:29/M    SR
    7      7      8  Ethan Abbs            Air Academy High School                 17:00.7  5:29/M    SR
    8      8    456  Patrick Jirele        Lewis-Palmer High School                17:02.5  5:30/M    SR
    9      9    207  Paul Knight           Durango High School                     17:07.8  5:31/M    JR
   10     10    779  Max Bonenberger       Summit High School                      17:11.5  5:33/M    SR
   11     11     38  Deagan Farhney        Battle Mountain High School             17:15.4  5:34/M    SR
   12     12     42  Nico Piliero          Battle Mountain High School             17:16.9  5:34/M    SR
   13     13    138  Enzo Knapp            Cheyenne Mountain High School           17:18.3  5:35/M    SO
   14     14    783  Dominykas Remeikis    Summit High School                      17:20.0  5:35/M    FR
   15     15    172  Ben Hayes-Lemmon      Coronado High School                    17:22.3  5:36/M    SR
   16     16    648  Luke Piquard          Ponderosa High School                   17:23.1  5:36/M    JR
   17     17    647  Ben Norby             Ponderosa High School                   17:23.3  5:36/M    SR
   18     18    209  Logan Moore           Durango High School                     17:26.0  5:37/M    SR
   19  (< 5)    854  Jon Cabrera Santos    Widefield High School                   17:26.9  5:37/M    SR
   20     19    136  Knox Exton            Cheyenne Mountain High School           17:28.6  5:38/M    SO
   21     20    135  Cedar Collins         Cheyenne Mountain High School           17:30.3  5:39/M    SO
   22  (< 5)    222  Gage Nielsen          Eagle Valley High School                17:31.4  5:39/M    JR
   23     21     40  Sullivan Middaugh     Battle Mountain High School             17:33.9  5:40/M    SO
   24     22    140  Gabe Prata            Cheyenne Mountain High School           17:35.3  5:40/M    SR
   25     23    458  John Morrison         Lewis-Palmer High School                17:36.9  5:41/M    SR
   26     24     36  Jake Allen            Battle Mountain High School             17:37.7  5:41/M    SR
   27     25    541  Jonas Graff           Montrose High School                    17:44.8  5:43/M    FR
   28  (< 5)    856  Brandon Williams      Widefield High School                   17:45.6  5:44/M    JR
   29     26     37  Ari Dennis            Battle Mountain High School             17:48.4  5:45/M    JR
   30     27    102  Nathan Pontious       Canon City High School                  17:56.1  5:47/M    SO
   31     28     10  Josh Kates            Air Academy High School                 18:01.4  5:49/M    SO
   32     29    581  Colton Magnuson       Northridge High School                  18:05.0  5:50/M    JR
   33     30      9  Ben Hodge             Air Academy High School                 18:05.8  5:50/M    JR
   34     31    141  Austin Smith          Cheyenne Mountain High School           18:06.2  5:50/M    SO
   35     32    103  Tyler Schimpf         Canon City High School                  18:08.2  5:51/M    SR
   36     33     12  Alex Maline           Air Academy High School                 18:08.9  5:51/M    JR
   37     34    504  Evan Moore            Littleton High School                   18:09.9  5:51/M    JR
   38     35    785  Sam Wescott           Summit High School                      18:10.5  5:52/M    SR
   39     36    501  Cooper Brown          Littleton High School                   18:13.5  5:53/M    JR
   40     37    554  Ian Kleinschmidt      Northfield High School                  18:16.7  5:54/M    JR
   41  (< 5)    855  Asher Finch           Widefield High School                   18:21.1  5:55/M    JR
   42     38    505  Grady Redding         Littleton High School                   18:21.4  5:55/M    SO
   43     39    459  Josiah Petak          Lewis-Palmer High School                18:25.6  5:56/M    JR
   44     40    101  Brandon Karrington    Canon City High School                  18:26.0  5:57/M    SO
   45     41    457  Max Lantz             Lewis-Palmer High School                18:26.2  5:57/M    SR
   46     42    175  Charlie Schroeder     Coronado High School                    18:29.8  5:58/M    SR
   47     43     11  Ben Lumaye            Air Academy High School                 18:30.3  5:58/M    JR
   48     44    210  Aiden Quayle          Durango High School                     18:36.3  6:00/M    JR
   49     45     41  Ezri Perdue           Battle Mountain High School             18:36.4  6:00/M    SR
   50  (< 5)    524  Aaron Roberds         Mesa Ridge High School                  18:42.4  6:02/M    SO
   51     46    884  Kyle Blake            Discovery Canyon High School            18:45.0  6:03/M    10
   52     47    646  Andrew Ho             Ponderosa High School                   18:47.5  6:04/M    SO
   53     48    782  Korben Long           Summit High School                      18:50.5  6:05/M    JR
   54     49    584  Jaeden Nelson         Northridge High School                  18:51.7  6:05/M    SO
   55     50    544  Nels Motley           Montrose High School                    18:54.6  6:06/M    JR
   56  (< 5)    522  Nathan Cournoyer      Mesa Ridge High School                  18:55.5  6:06/M    JR
   57     51    579  Dominic Hess          Northridge High School                  18:56.1  6:06/M    SO
   58     52    455  Samuel Bloomfield     Lewis-Palmer High School                18:57.2  6:07/M    SR
   59     53    461  Henry Taylor          Lewis-Palmer High School                18:57.8  6:07/M    JR
   60     54    378  Adrian Sanchez        Harrison High School                    19:00.0  6:08/M    JR
   61     55    377  Marvin McLean         Harrison High School                    19:02.9  6:08/M    SR
   62     56    173  Miles Medina          Coronado High School                    19:03.6  6:09/M    JR
   63     57    710  Trevor Salamon        Pueblo West High School                 19:06.9  6:10/M    SO
   64     58    503  Donovan Marshall      Littleton High School                   19:07.7  6:10/M    SR
   65  (< 5)    752  Carter Ward           Sand Creek High School                  19:10.0  6:11/M    FR
   66     59    709  Evan McCulloch        Pueblo West High School                 19:10.9  6:11/M    JR
   67     60    883  Carson Locke          Discovery Canyon High School            19:11.8  6:11/M    11
   68     61    781  Paul Hans             Summit High School                      19:18.4  6:14/M    SR
   69     62    556  Nathan Krasner        Northfield High School                  19:18.5  6:14/M    FR
   70     63    780  Zack McBride          Summit High School                      19:19.7  6:14/M    FR
   71     64    585  Laine Wright          Northridge High School                  19:26.5  6:16/M    SO
   72     65    846  Raiden Alford         Wheat Ridge High School                 19:27.7  6:16/M    SO
   73     66    885  Connor Albritton      Discovery Canyon High School            19:28.5  6:17/M    11
   74     67    705  Isaac Eide            Pueblo West High School                 19:28.7  6:17/M    FR
   75  (< 5)    223  Johan Payan           Eagle Valley High School                19:30.0  6:17/M    SR
   76     68    539  Ethan Birchem         Montrose High School                    19:33.2  6:18/M    SO
   77     69    545  Joshua Simpson        Montrose High School                    19:33.3  6:18/M    JR
   78     70    643  Grant Correll         Ponderosa High School                   19:35.2  6:19/M    SR
   79     71    851  Jeremiah Nuanes       Wheat Ridge High School                 19:40.2  6:21/M    SO
   80     72    176  Eric White            Coronado High School                    19:41.9  6:21/M    SR
   81     73    642  Spencer Beer          Ponderosa High School                   19:43.9  6:22/M    SR
   82     74    205  Jack Benner           Durango High School                     19:47.3  6:23/M    JR
   83     75     39  Ethan Pyke            Battle Mountain High School             19:50.0  6:24/M    SR
   84     76    659  Timothy Perez         Pueblo Centennial High School           19:51.9  6:24/M    SR
   85     77    558  Micai Shoots          Northfield High School                  19:52.1  6:25/M    SR
   86     78    279  Brock Lang            Falcon High School                      19:53.0  6:25/M    SR
   87     79    557  Finn Phillips         Northfield High School                  19:54.3  6:25/M    FR
   88     80    676  Lance Berg            Pueblo County High School               19:55.4  6:25/M    SR
   89     81    555  Isaac Kleinschmidt    Northfield High School                  19:55.8  6:25/M    FR
   90     82    657  Shawn Deheart         Pueblo Centennial High School           19:56.3  6:26/M    JR
   91     83    543  Zack Morris           Montrose High School                    19:57.0  6:26/M    FR
   92     84    174  Adam Schaubroeck      Coronado High School                    19:59.4  6:27/M    FR
   93     85    540  Isaac Cisneros        Montrose High School                    20:02.7  6:28/M    JR
   94     86    849  Sam Morley            Wheat Ridge High School                 20:05.5  6:29/M    SR
   95  (< 5)    523  Edward Moreno         Mesa Ridge High School                  20:06.9  6:29/M    SR
   96  (< 5)    753  Connor Ward           Sand Creek High School                  20:07.4  6:29/M    JR
   97     87    500  Blake Anderson        Littleton High School                   20:08.6  6:30/M    SR
   98     88    679  Clayton McPherson     Pueblo County High School               20:09.0  6:30/M    SO
   99     89    645  Jonah Frey            Ponderosa High School                   20:09.4  6:30/M    FR
  100     90    706  Donovan Elston        Pueblo West High School                 20:09.8  6:30/M    JR

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     91    704  Rylan Dehn            Pueblo West High School                 20:13.3  6:31/M    JR
  102     92    848  Sam Budoff            Wheat Ridge High School                 20:13.8  6:31/M    SO
  103     93    506  Sawyer Gannon         Littleton High School                   20:14.4  6:32/M    FR
  104     94    211  Jack Whistler         Durango High School                     20:15.7  6:32/M    SR
  105     95    277  Robert Carroll        Falcon High School                      20:16.2  6:32/M    SO
  106     96    644  Damon Cortez          Ponderosa High School                   20:19.0  6:33/M    JR
  107     97    886  Tony Breglio          Discovery Canyon High School            20:20.4  6:34/M    10
  108     98    208  Jack Lootens          Durango High School                     20:20.5  6:34/M    SO
  109     99    888  Joseph Gracely        Discovery Canyon High School            20:27.1  6:36/M    10
  110    100    889  Jack Lattanzi         Discovery Canyon High School            20:29.7  6:36/M      
  111    101    276  Matthew Backeberg     Falcon High School                      20:30.2  6:37/M    FR
  112    102    542  Wes Marsh             Montrose High School                    20:30.9  6:37/M    JR
  113    103    708  Ryder Kopetas         Pueblo West High School                 20:41.6  6:40/M    FR
  114    104    206  Gavin Hamlin          Durango High School                     20:41.9  6:40/M    FR
  115    105    887  John Paul Roach       Discovery Canyon High School            20:42.2  6:41/M    11
  116  (< 5)    751  Logan Nestelroad      Sand Creek High School                  20:42.3  6:41/M    JR
  117    106    278  Dillon Harrell        Falcon High School                      20:51.5  6:44/M    SO
  118    107    379  Isaac Tamayo          Harrison High School                    20:55.5  6:45/M    SO
  119    108    852  Raiden Witt           Wheat Ridge High School                 21:02.8  6:47/M    SO
  120    109    578  Angel Hernandez       Northridge High School                  21:13.0  6:51/M    SO
  121    110    502  Sam Jones             Littleton High School                   21:13.7  6:51/M    SR
  122    111    552  Makhesh Begleiter     Northfield High School                  21:13.8  6:51/M    JR
  123    112    376  D'Angelo Maddrey      Harrison High School                    21:18.0  6:52/M    JR
  124    113    847  Allen Alford          Wheat Ridge High School                 21:19.2  6:53/M    SR
  125    114    375  Jacob Brown           Harrison High School                    21:24.8  6:54/M    SO
  126    115    850  Stevie Merrill        Wheat Ridge High School                 21:30.0  6:56/M    SR
  127    116    373  Mariyiea Bautista-SloaHarrison High School                    21:36.0  6:58/M    SR
  128    117    374  Claude Bigirimana     Harrison High School                    21:55.4  7:04/M    SR
  129    118    707  Colby King            Pueblo West High School                 21:57.9  7:05/M    SR
  130    119    460  Leonard Tardiff       Lewis-Palmer High School                22:06.7  7:08/M    SO
  131    120    677  Ethan Conrad          Pueblo County High School               22:06.9  7:08/M    FR
  132    121     99  Brett Gherna          Canon City High School                  22:32.1  7:16/M    SO
  133    122    280  Cammeron McCleary     Falcon High School                      22:39.3  7:18/M    JR
  134    123    682  Trevor Waller         Pueblo County High School               22:41.1  7:19/M    SR
  135    124    680  Josiah Montoya        Pueblo County High School               22:43.2  7:20/M    SR
  136    125    681  Braden Springer       Pueblo County High School               22:43.9  7:20/M    SO
  137    126    281  Anthony Backeberg     Falcon High School                      22:45.2  7:20/M    FR
  138    127    583  Justin McDaniel       Northridge High School                  22:48.6  7:21/M    FR
  139    128    221  Tarver Connor         Falcon High School                      22:52.4  7:23/M    SR
  140    129    580  Arturo Lopez          Northridge High School                  22:53.3  7:23/M    SO
  141    130    678  Thomas Holaday        Pueblo County High School               22:59.6  7:25/M    SO
  142    131    658  Dustin Medina         Pueblo Centennial High School           23:23.0  7:33/M    JR
  143    132    100  Masen Gutormson       Canon City High School                  23:44.5  7:39/M    SR
  144    133    662  Justin Shure          Pueblo Centennial High School           24:23.3  7:52/M    SR
  145    134    661  Nikolai Rodriguez     Pueblo Centennial High School           24:44.7  7:59/M    JR
  146    135    660  Robinson Devin        Pueblo Centennial High School           27:10.2  8:46/M    JR
  147    136    656  William Blackwell     Pueblo Centennial High School           27:34.6  8:54/M    JR
   DQ     DQ    668  Isaiah Roybal         Pueblo Central High School               1:37.1  0:31/M    FR



Top

Overall Finish List - Boys

5A Boys

Cross Country

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    608  Gus McIntyre          Palmer (William J.) High School         16:31.9  5:20/M    SR
    2      2    718  Ben Conlin            Rampart High School                     16:51.3  5:26/M    JR
    3      3    429  Ryan Montera          Legacy High School                      16:58.4  5:28/M    JR
    4      4    485  Caleb Mann            Liberty High School                     16:59.9  5:29/M    JR
    5      5    610  Wesley Wright         Palmer (William J.) High School         17:07.7  5:31/M    SR
    6      6    393  Austin Plunkert       Heritage High School                    17:12.3  5:33/M    SR
    7      7    719  Noah Gandley          Rampart High School                     17:18.6  5:35/M    JR
    8      8    388  Jason Becker          Heritage High School                    17:19.5  5:35/M    JR
    9      9    483  Colin Bervig          Liberty High School                     17:22.5  5:36/M    JR
   10     10    489  Ben Townsend          Liberty High School                     17:23.2  5:36/M    SO
   11     11    633  Jackson Ponce De Leon Pine Creek High School                  17:31.6  5:39/M    SR
   12     12    629  Caleb Boutelle        Pine Creek High School                  17:34.5  5:40/M    JR
   13     13    411  Aidan Mobley          Lakewood High School                    17:40.3  5:42/M    SR
   14     14    443  Jack Frado            Legend High School                      17:40.6  5:42/M    SR
   15     15    428  Parker Lee            Legacy High School                      17:43.8  5:43/M    SR
   16     16    609  Scott Prieve          Palmer (William J.) High School         17:47.6  5:44/M    JR
   17     17    721  Brett Kitazono        Rampart High School                     17:49.2  5:45/M    SR
   18     18    387  Michael Beck          Heritage High School                    17:50.7  5:45/M    JR
   19     19    123  Caden Smith           Cherokee Trail High School              17:51.5  5:45/M    JR
   20     20    298  Peter Martin          Fossil Ridge High School                17:57.2  5:47/M    SR
   21     21    412  Clifton Thompson      Lakewood High School                    17:58.8  5:48/M    JR
   22     22    301  Luke Spencer          Fossil Ridge High School                17:59.4  5:48/M    SO
   23     23    604  Cisco Alvarez         Palmer (William J.) High School         18:05.0  5:50/M    JR
   24     24    722  Will Parsons          Rampart High School                     18:05.7  5:50/M    JR
   25     25    299  Guillaume Pattyn      Fossil Ridge High School                18:14.3  5:53/M    SR
   26     26    192  Noah Elliott          Doherty (Thomas B.) High School         18:17.3  5:54/M    SR
   27     27    389  Simeon Ehm            Heritage High School                    18:19.4  5:55/M    SR
   28     28    297  Zane Kondratieff      Fossil Ridge High School                18:20.9  5:55/M    FR
   29     29    302  Cy Teruel             Fossil Ridge High School                18:24.9  5:56/M    FR
   30     30    316  Joanthony Riggs       Fountain-Fort Carson High School        18:26.5  5:57/M    SR
   31     31    446  Nevin Schwalick       Legend High School                      18:30.8  5:58/M    SR
   32     32    432  Tyson Spradling       Legacy High School                      18:31.8  5:58/M    JR
   33     33    486  James Mulcahey        Liberty High School                     18:36.4  6:00/M    SO
   34     34    630  Josh Jester           Pine Creek High School                  18:38.5  6:01/M    JR
   35     35    430  Nathan Siles          Legacy High School                      18:43.2  6:02/M    SR
   36     36    607  Tucker Larsen         Palmer (William J.) High School         18:46.9  6:03/M    SR
   37     37    807  Alfonso Salais        Thornton High School                    18:48.3  6:04/M    SR
   38     38    409  Charlie Gordon        Lakewood High School                    18:49.8  6:04/M    SR
   39  (< 5)    340  Robel Woldegyorgis    Gateway High School                     18:50.4  6:05/M    SR
   40     39    300  Joey Souverin         Fossil Ridge High School                18:51.2  6:05/M    FR
   41     40    392  Zach Mullen           Heritage High School                    19:00.0  6:08/M    SR
   42     41    433  Josh Thompson         Legacy High School                      19:02.1  6:08/M    SR
   43     42    631  Taylor Mallery        Pine Creek High School                  19:04.2  6:09/M    FR
   44     43    442  Jeremiah Diaz         Legend High School                      19:04.7  6:09/M    JR
   45     44    391  Connor Kennedy        Heritage High School                    19:05.0  6:09/M    SO
   46     45    488  Noah Schneiderman     Liberty High School                     19:06.4  6:10/M    FR
   47     46    605  Brandon Bayer         Palmer (William J.) High School         19:10.4  6:11/M    JR
   48     47    835  Collin Moore          Vista Ridge High School                 19:12.8  6:12/M    SO
   49     48    431  Liam Simmons          Legacy High School                      19:14.7  6:12/M    FR
   50     49     72  Chase Addison         Brighton High School                    19:16.3  6:13/M    SR
   51     50    124  Aedyn Smith           Cherokee Trail High School              19:16.9  6:13/M    SO
   52     51     78  Max Weber             Brighton High School                    19:22.2  6:15/M    SR
   53     52    406  Casey Amori           Lakewood High School                    19:22.3  6:15/M    SR
   54     53    720  Ishan Gohil           Rampart High School                     19:25.0  6:16/M    JR
   55     54    317  Paul Thomas           Fountain-Fort Carson High School        19:25.7  6:16/M    SR
   56     55    427  Ethan Carpenter       Legacy High School                      19:27.4  6:16/M    SR
   57     56    313  Mercer Kabel          Fountain-Fort Carson High School        19:28.9  6:17/M    SR
   58     57    408  Aidan Farley          Lakewood High School                    19:29.3  6:17/M    JR
   59     58    810  Lexus Venzor          Thornton High School                    19:29.4  6:17/M    SO
   60     59    196  Avery Whitesell       Doherty (Thomas B.) High School         19:31.2  6:18/M    SO
   61     60    606  Joe Lange             Palmer (William J.) High School         19:32.0  6:18/M    SO
   62     61    484  Brock Chellgren       Liberty High School                     19:32.6  6:18/M    SR
   63     62    634  Peter Wilhelm         Pine Creek High School                  19:33.0  6:18/M    JR
   64     63    365  Ryan Wethington       Greeley West High School                19:33.2  6:18/M    SR
   65     64    126  Cade Thomas           Cherokee Trail High School              19:35.3  6:19/M    SR
   66     65    571  Porter Bergman        Northglenn High School                  19:37.1  6:20/M    SR
   67     66    445  Clark Rickey          Legend High School                      19:38.7  6:20/M    JR
   68     67    441  Dirk Bentley          Legend High School                      19:40.5  6:21/M    SO
   69     68    407  Wambdi Clairmont      Lakewood High School                    19:41.8  6:21/M    SR
   70     69    628  Hayden Ashby          Pine Creek High School                  19:43.5  6:22/M    JR
   71     70    804  Ronnie Delgado        Thornton High School                    19:44.3  6:22/M    SR
   72     71     75  Austin Hill           Brighton High School                    19:44.8  6:22/M    SO
   73     72    122  Logan McGowan         Cherokee Trail High School              19:48.2  6:23/M    FR
   74     73    121  Evan Armstrong        Cherokee Trail High School              19:50.7  6:24/M    FR
   75     74    303  Charlie Tychsen       Fossil Ridge High School                19:51.9  6:24/M    SR
   76     75    360  Ricky Carmona         Greeley West High School                19:59.4  6:27/M    SR
   77     76    195  Ethan Roberts         Doherty (Thomas B.) High School         20:01.8  6:27/M    SR
   78     77    311  Anthony Foster        Fountain-Fort Carson High School        20:07.1  6:29/M    SR
   79     78    444  Sam Nelson            Legend High School                      20:07.9  6:29/M    FR
   80     79    487  Aiden Prock           Liberty High School                     20:10.3  6:30/M    FR
   81     80    805  Dylan Hickmah         Thornton High School                    20:10.5  6:30/M    SR
   82     81    191  Isaac Courtright      Doherty (Thomas B.) High School         20:21.2  6:34/M    SR
   83     82    314  Zachary Lau           Fountain-Fort Carson High School        20:24.4  6:35/M    SR
   84     83    447  Jason Smith           Legend High School                      20:29.2  6:36/M    FR
   85     84    632  Rodrigo Cuellar       Pine Creek High School                  20:30.7  6:37/M    SR
   86     85    806  Carlos Lazo           Thornton High School                    20:34.6  6:38/M    SR
   87     86    197  Orion Wilson          Doherty (Thomas B.) High School         20:45.1  6:42/M    SR
   88     87    410  Elijah Lopez          Lakewood High School                    20:53.4  6:44/M    JR
   89     88    194  Christian Presley     Doherty (Thomas B.) High School         20:55.2  6:45/M    SR
   90     89    312  Tyler Justiniani      Fountain-Fort Carson High School        20:57.5  6:45/M    SO
   91     90    364  Zach Headley          Greeley West High School                20:58.6  6:46/M    JR
   92     91    574  Eric Guerrero         Northglenn High School                  20:59.1  6:46/M    JR
   93  (< 5)    339  Daniel Williams       Gateway High School                     20:59.2  6:46/M    JR
   94     92     74  Ryan Green            Brighton High School                    21:06.0  6:48/M    SO
   95     93    362  Jonathan Garrido      Greeley West High School                21:07.4  6:49/M    JR
   96     94     76  Josh Hill             Brighton High School                    21:10.5  6:50/M    FR
   97     95    723  Leo Pizzimenti        Rampart High School                     21:11.3  6:50/M    JR
   98     96    724  Daniel Stevens        Rampart High School                     21:12.0  6:50/M    SO
   99     97    361  Tristin Elder         Greeley West High School                21:14.5  6:51/M    SR
  100     98    836  Maddux Munoz          Vista Ridge High School                 21:22.4  6:54/M    SO

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     99    576  Tyler Lovato          Northglenn High School                  21:24.0  6:54/M    SR
  102    100    193  Ian Padilla           Doherty (Thomas B.) High School         21:25.3  6:55/M    JR
  103    101    315  John Mithanga         Fountain-Fort Carson High School        21:41.6  7:00/M    SO
  104    102     77  Jackson Tuck          Brighton High School                    21:49.3  7:02/M    FR
  105    103    838  Brady Vrana           Vista Ridge High School                 21:49.6  7:02/M    SR
  106    104    833  Gabe Lavake           Vista Ridge High School                 22:12.4  7:10/M    SO
  107    105    577  Jaime Olivares        Northglenn High School                  22:35.0  7:17/M    SR
  108    106    575  Alex Lage             Northglenn High School                  22:51.6  7:22/M    SR
  109    107    832  Adam Carter           Vista Ridge High School                 23:01.3  7:25/M    FR
  110    108    573  Xavier Cotton         Northglenn High School                  23:19.6  7:31/M    SR
  111    109    572  Angelo Bernal         Northglenn High School                  23:52.3  7:42/M    SR
  112  (< 5)    338  Luke Whyte            Gateway High School                     24:21.5  7:51/M    FR
  113    110     73  Connor Federocko      Brighton High School                    24:25.9  7:53/M    FR
  114    111    837  Connor Nelson         Vista Ridge High School                 24:29.9  7:54/M    SO
  115    112    834  Darian Louihis        Vista Ridge High School                 24:52.5  8:01/M    JR
  116  (< 5)    335  Alex Quezada          Gateway High School                     24:57.2  8:03/M    JR
Top

Team Summary Report - Boys

2A Boys

Cross Country

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Rocky Ford High School                 32               1   3   4  10  14  19             
        Top  5 Times: 1:39:10.4
        Average Time: 19:50.0

    2 Peyton High School                     45               2   6   9  13  15  17             
        Top  5 Times: 1:43:06.3
        Average Time: 20:37.2

    3 Buena Vista High School                51               5   7   8  11  20  23             
        Top  5 Times: 1:45:50.2
        Average Time: 21:10.0

    4 Wiggins High School                    89              12  16  18  21  22                 
        Top  5 Times: 2:00:05.1
        Average Time: 24:01.0

 Inc. Centauri High School                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Colorado Springs School              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Custer County High School            2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Del Norte High School                4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Ellicott High School                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Golden View Classical Academy        4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Highland High School                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pikes Peak Christian High School     2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Rye High School                      2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Shining Mountain Waldorf School      1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. St. Mary'S High School               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Swallows Charter Academy             2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Wray High School                     4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Boys

3A Boys

Cross Country

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 University High School                 44               3   5   7   9  20  27  56         
        Top  5 Times: 1:30:14.8
        Average Time: 18:02.9

    2 Alamosa High School                   111               6  10  23  28  44                 
        Top  5 Times: 1:33:45.3
        Average Time: 18:45.0

    3 Frontier Academy                      115              16  18  21  29  31  40  42         
        Top  5 Times: 1:34:01.0
        Average Time: 18:48.2

    4 Colorado Academy                      138              13  14  30  35  46  71             
        Top  5 Times: 1:34:50.7
        Average Time: 18:58.1

    5 Bayfield High School                  156               4  11  19  48  74  75  89         
        Top  5 Times: 1:35:46.8
        Average Time: 19:09.3

    6 Berthoud High School                  158               8  12  26  50  62  68  70         
        Top  5 Times: 1:35:48.6
        Average Time: 19:09.7

    7 Liberty Common High School            162              17  22  36  38  49  54  66         
        Top  5 Times: 1:35:47.4
        Average Time: 19:09.5

    8 Estes Park High School                180              25  32  33  37  53  60  63         
        Top  5 Times: 1:36:40.5
        Average Time: 19:20.1

    9 Woodland Park High School             242              34  43  47  51  67  77             
        Top  5 Times: 1:39:36.8
        Average Time: 19:55.3

   10 Faith Christian High School           269              24  41  57  69  78  80  94         
        Top  5 Times: 1:41:50.3
        Average Time: 20:22.0

   11 Manitou Springs High School           282              15  59  61  65  82  93             
        Top  5 Times: 1:42:54.5
        Average Time: 20:34.9

   12 Englewood High School                 294              45  55  58  64  72                 
        Top  5 Times: 1:42:03.6
        Average Time: 20:24.7

   13 Pagosa Springs High School            331              39  52  76  81  83  84  85         
        Top  5 Times: 1:46:41.1
        Average Time: 21:20.2

   14 Fort Lupton High School               339               1  73  86  87  92                 
        Top  5 Times: 1:53:44.8
        Average Time: 22:44.9

   15 Lamar High School                     350               2  79  88  90  91  95             
        Top  5 Times: 1:58:32.1
        Average Time: 23:42.4

 Inc. Colorado Springs Christian H.S.      4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. James Irwin Charter High School      2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Moffat County High School            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Boys

4A Boys

Cross Country

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Cheyenne Mountain High School          57               2   3  13  19  20  22  31         
        Top  5 Times: 1:25:21.2
        Average Time: 17:04.2

    2 Air Academy High School                70               1   4   7  28  30  33  43         
        Top  5 Times: 1:26:06.4
        Average Time: 17:13.2

    3 Battle Mountain High School            94              11  12  21  24  26  45  75         
        Top  5 Times: 1:27:32.6
        Average Time: 17:30.5

    4 Summit High School                    113               6  10  14  35  48  61  63         
        Top  5 Times: 1:28:32.0
        Average Time: 17:42.4

    5 Lewis-Palmer High School              163               8  23  39  41  52  53 119         
        Top  5 Times: 1:30:28.7
        Average Time: 18:05.7

    6 Coronado High School                  190               5  15  42  56  72  84             
        Top  5 Times: 1:31:25.7
        Average Time: 18:17.1

    7 Ponderosa High School                 223              16  17  47  70  73  89  96         
        Top  5 Times: 1:32:53.0
        Average Time: 18:34.6

    8 Durango High School                   239               9  18  44  74  94  98 104         
        Top  5 Times: 1:33:13.2
        Average Time: 18:38.6

    9 Littleton High School                 253              34  36  38  58  87  93 110         
        Top  5 Times: 1:34:01.3
        Average Time: 18:48.2

   10 Montrose High School                  295              25  50  68  69  83  85 102         
        Top  5 Times: 1:35:43.0
        Average Time: 19:08.6

   11 Northridge High School                302              29  49  51  64 109 127 129         
        Top  5 Times: 1:36:32.5
        Average Time: 19:18.5

   12 Northfield High School                336              37  62  77  79  81 111             
        Top  5 Times: 1:37:17.6
        Average Time: 19:27.5

   13 Canon City High School                352              27  32  40 121 132                 
        Top  5 Times: 1:40:47.1
        Average Time: 20:09.4

   14 Pueblo West High School               364              57  59  67  90  91 103 118         
        Top  5 Times: 1:38:09.8
        Average Time: 19:37.9

   15 Discovery Canyon High School          368              46  60  66  97  99 100 105         
        Top  5 Times: 1:38:13.0
        Average Time: 19:38.6

   16 Wheat Ridge High School               422              65  71  86  92 108 113 115         
        Top  5 Times: 1:40:30.2
        Average Time: 20:06.0

   17 Harrison High School                  442              54  55 107 112 114 116 117         
        Top  5 Times: 1:41:41.4
        Average Time: 20:20.3

   18 Falcon High School                    502              78  95 101 106 122 126 128         
        Top  5 Times: 1:44:10.5
        Average Time: 20:50.1

   19 Pueblo County High School             535              80  88 120 123 124 125 130         
        Top  5 Times: 1:47:35.8
        Average Time: 21:31.1

   20 Pueblo Centennial High School         556              76  82 131 133 134 135 136         
        Top  5 Times: 1:52:19.4
        Average Time: 22:27.8

 Inc. Eagle Valley High School             2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Mesa Ridge High School               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Sand Creek High School               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Widefield High School                3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Boys

5A Boys

Cross Country

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Palmer (William J.) High School        81               1   5  16  23  36  46  60         
        Top  5 Times: 1:28:19.2
        Average Time: 17:39.8

    2 Heritage High School                   99               6   8  18  27  40  44             
        Top  5 Times: 1:29:42.1
        Average Time: 17:56.4

    3 Liberty High School                   101               4   9  10  33  45  61  79         
        Top  5 Times: 1:29:28.6
        Average Time: 17:53.7

    4 Rampart High School                   103               2   7  17  24  53  95  96         
        Top  5 Times: 1:29:30.0
        Average Time: 17:54.0

    5 Fossil Ridge High School              124              20  22  25  28  29  39  74         
        Top  5 Times: 1:30:56.8
        Average Time: 18:11.3

    6 Legacy High School                    126               3  15  32  35  41  48  55         
        Top  5 Times: 1:30:59.4
        Average Time: 18:11.9

    7 Pine Creek High School                161              11  12  34  42  62  69  84         
        Top  5 Times: 1:32:21.9
        Average Time: 18:28.4

    8 Lakewood High School                  181              13  21  38  52  57  68  87         
        Top  5 Times: 1:33:20.7
        Average Time: 18:40.1

    9 Legend High School                    221              14  31  43  66  67  78  83         
        Top  5 Times: 1:34:35.5
        Average Time: 18:55.1

   10 Cherokee Trail High School            278              19  50  64  72  73                 
        Top  5 Times: 1:36:22.7
        Average Time: 19:16.5

   11 Fountain-Fort Carson High School      299              30  54  56  77  82  89 101         
        Top  5 Times: 1:37:52.8
        Average Time: 19:34.5

   12 Doherty (Thomas B.) High School       328              26  59  76  81  86  88 100         
        Top  5 Times: 1:38:56.8
        Average Time: 19:47.3

   13 Thornton High School                  330              37  58  70  80  85                 
        Top  5 Times: 1:38:47.2
        Average Time: 19:45.4

   14 Brighton High School                  357              49  51  71  92  94 102 110         
        Top  5 Times: 1:40:40.0
        Average Time: 20:08.0

   15 Greeley West High School              418              63  75  90  93  97                 
        Top  5 Times: 1:42:53.3
        Average Time: 20:34.6

   16 Vista Ridge High School               459              47  98 103 104 107 111 112         
        Top  5 Times: 1:47:38.8
        Average Time: 21:31.7

   17 Northglenn High School                466              65  91  99 105 106 108 109         
        Top  5 Times: 1:47:26.8
        Average Time: 21:29.3

 Inc. Gateway High School                  4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Detail Team Results - Boys

2A Boys

Cross Country

Rocky Ford High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  32  Team Score (times):    1:39:10.4   Average Time: 19:50.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    735  Noel Lopez             SR       1            1        16:51.6      16:51.6      0:01.9
    2    734  Jason Hernandez        JR       3            4        19:49.1      36:40.7      2:59.5
    3    738  Caden Miller           FR       4            8        19:50.8      56:31.6      3:01.2
    4    733  Clay Havens            JR      10           18        21:04.8    1:17:36.5      4:15.2
    5    732  Tim Cardenas           FR      14           32        21:33.9    1:39:10.4      4:44.3
    6    737  Mateo Martinez         FR      19           51        23:26.2    2:02:36.6      6:36.6

Peyton High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  45  Team Score (times):    1:43:06.3   Average Time: 20:37.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    614  Nathan Schluessler     FR       2            2        18:35.3      18:35.3      1:45.6
    2    613  Caleb Erickson         SR       6            8        19:57.1      38:32.4      3:07.5
    3    611  Joey Dwyer             JR       9           17        20:41.0      59:13.5      3:51.4
    4    615  Garrett Whaley         JR      13           30        21:33.9    1:20:47.4      4:44.2
    5    616  Skyler Winter          SR      15           45        22:18.9    1:43:06.3      5:29.3
    6    612  Koleman Gee            JR      17           62        22:33.6    2:05:40.0      5:44.0

Buena Vista High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  51  Team Score (times):    1:45:50.2   Average Time: 21:10.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     89  Rosston Sherlock       JR       5            5        19:56.1      19:56.1      3:06.4
    2     86  Issac Hutchings        JR       7           12        20:02.2      39:58.3      3:12.5
    3     85  Jack Helmke            SO       8           20        20:23.4    1:00:21.7      3:33.7
    4     88  Israel McDowell        FR      11           31        21:23.8    1:21:45.5      4:34.2
    5     90  Sam Starr              SO      20           51        24:04.6    1:45:50.2      7:15.0
    6     87  Chris Deluca           SO      23           74        30:10.4    2:16:00.6     13:20.7

Wiggins High School    Finish Position -     4

  Team Score (places):  89  Team Score (times):    2:00:05.1   Average Time: 24:01.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    864  Antonio Garcia         JR      12           12        21:28.4      21:28.4      4:38.8
    2    862  Austin Allen           SO      16           28        22:28.5      43:57.0      5:38.9
    3    867  Jake McCullough        JR      18           46        23:03.8    1:07:00.8      6:14.1
    4    866  Caleb Kays             FR      21           67        25:31.4    1:32:32.2      8:41.8
    5    868  Gus Wyatt              JR      22           89        27:32.8    2:00:05.1     10:43.2

Centauri High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    111  Erik Mestas            FR   Less Than  5           22:54.2      22:54.2      6:04.5
    2    110  Breck Guymon           SR   Less Than  5           26:21.8      49:16.0      9:32.2
    3    109  Bo Cormier             SR   Less Than  5           26:28.4    1:15:44.5      9:38.8
    4    113  Josh Taylor            FR   Less Than  5           37:55.3    1:53:39.9     21:05.7

Colorado Springs School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    164  Clay Roles             SR   Less Than  5           19:33.5      19:33.5      2:43.9
    2    163  Orlando Monroy         SO   Less Than  5           20:50.3      40:23.8      4:00.7
    3    162  Nathan Garrett         FR   Less Than  5           27:09.0    1:07:32.9     10:19.4
    4    165  Aaron Yarros           JR   Less Than  5           36:07.1    1:43:40.0     19:17.4

Custer County High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    177  Jonah Carichner        FR   Less Than  5           25:01.1      25:01.1      8:11.4
    2    178  Harrison Walter        SO   Less Than  5           25:47.0      50:48.1      8:57.4

Del Norte High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    179  Logan Cestone          SR   Less Than  5           20:11.4      20:11.4      3:21.7
    2    180  Kyle Dahle             SR   Less Than  5           22:13.7      42:25.1      5:24.1
    3    182  Ben Parra              FR   Less Than  5           22:25.0    1:04:50.2      5:35.4
    4    181  Eric Lorenz            JR   Less Than  5           27:30.1    1:32:20.3     10:40.4

Ellicott High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    231  Jodzuel Juarez         SO   Less Than  5           16:49.6      16:49.6      0:00.0
    2    233  Michael Lopez          JR   Less Than  5           20:21.8      37:11.5      3:32.2
    3    232  Charles Lagasse        SR   Less Than  5           23:52.8    1:01:04.3      7:03.1
    4    235  William Wood           SR   Less Than  5           28:09.7    1:29:14.0     11:20.1

Golden View Classical Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    351  Jonas Van Zweden       JR   Less Than  5           19:53.9      19:53.9      3:04.2
    2    352  Braydon Weimer         FR   Less Than  5           22:07.5      42:01.4      5:17.9
    3    348  Jakob Gonzales         FR   Less Than  5           22:46.5    1:04:48.0      5:56.9
    4    347  Gavin Field            SR   Less Than  5           23:01.9    1:27:49.9      6:12.3

Highland High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    394  Bryce Brug             SR   Less Than  5           20:52.4      20:52.4      4:02.7
    2    398  Loic Versailles        SR   Less Than  5           21:25.8      42:18.2      4:36.2
    3    397  Jaymon Martin          SR   Less Than  5           21:57.6    1:04:15.9      5:08.0
    4    395  Brett Hackett          JR   Less Than  5           31:25.6    1:35:41.5     14:35.9

Pikes Peak Christian High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    618  Andrew Moore           SR   Less Than  5           19:04.9      19:04.9      2:15.2
    2    620  Ian Sheyda             SR   Less Than  5           21:11.7      40:16.6      4:22.0

Rye High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    745  Joshua Garner          JR   Less Than  5           20:22.7      20:22.7      3:33.1
    2    746  Cavan Reilly           SR   Less Than  5           28:35.9      48:58.7     11:46.3

Shining Mountain Waldorf School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    757  Ben Carano             JR   Less Than  5           21:04.3      21:04.3      4:14.7

St. Mary'S High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    768  Dylan Brush            SO   Less Than  5           19:17.6      19:17.6      2:27.9
    2    771  Jackson Neppl          FR   Less Than  5           19:50.5      39:08.1      3:00.9
    3    769  Lyndon Gotelare        FR   Less Than  5           22:43.9    1:01:52.1      5:54.3
    4    766  Alex Bodnar            FR   Less Than  5           26:34.8    1:28:26.9      9:45.1

Swallows Charter Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    786  Wyatt Armstrong        JR   Less Than  5           21:52.2      21:52.2      5:02.6
    2    787  Tanner Armstrong       SO   Less Than  5           25:42.3      47:34.5      8:52.7

Wray High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    876  Jake Dixon             SR   Less Than  5           20:01.4      20:01.4      3:11.8
    2    879  Ashton Rogers          SO   Less Than  5           20:55.4      40:56.9      4:05.8
    3    881  Kevin Vasquez          JR   Less Than  5           22:45.1    1:03:42.1      5:55.5
    4    878  Dalton Parker          SR   Less Than  5           23:09.6    1:26:51.7      6:20.0



Top

Detail Team Results - Boys

3A Boys

Cross Country

University High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  44  Team Score (times):    1:30:14.8   Average Time: 18:02.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    820  Joseph Price           SR       3            3        17:34.0      17:34.0      0:27.8
    2    818  Burke Ewing            SR       5            8        17:48.4      35:22.5      0:42.2
    3    823  Nick Thomas            SR       7           15        17:55.8      53:18.4      0:49.5
    4    824  Joaquin Venzor         SR       9           24        18:13.9    1:11:32.3      1:07.6
    5    822  Dylan Thomas           SR      20           44        18:42.5    1:30:14.8      1:36.2
    6    821  Noah Smith             SR      27           71        19:03.2    1:49:18.1      1:57.0
    7    819  Brayden Garrott        SR      56          127        20:08.2    2:09:26.4      3:02.0

Alamosa High School    Finish Position -     2

  Team Score (places): 111  Team Score (times):    1:33:45.3   Average Time: 18:45.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     26  Josh Medina            JR       6            6        17:52.1      17:52.1      0:45.9
    2     25  Josh Lopez             SR      10           16        18:18.3      36:10.4      1:12.0
    3     27  Cole Schweizer         SR      23           39        18:55.1      55:05.5      1:48.8
    4     28  Santiago Trujillo      FR      28           67        19:03.3    1:14:08.9      1:57.0
    5     23  Gradie Gardner         SO      44          111        19:36.4    1:33:45.3      2:30.1

Frontier Academy    Finish Position -     3

  Team Score (places): 115  Team Score (times):    1:34:01.0   Average Time: 18:48.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    323  Sylas Chambers         JR      16           16        18:30.1      18:30.1      1:23.8
    2    326  Sebastian Groom        SO      18           34        18:34.2      37:04.3      1:27.9
    3    328  Cory Shea              SR      21           55        18:44.5      55:48.8      1:38.2
    4    325  Abuzaid Fanning        FR      29           84        19:03.6    1:14:52.4      1:57.3
    5    327  Seth Gutierrez         JR      31          115        19:08.6    1:34:01.0      2:02.3
    6    322  Noah Baca              SO      40          155        19:25.5    1:53:26.5      2:19.2
    7    324  Dylan Dieterle         SO      42          197        19:31.1    2:12:57.7      2:24.9

Colorado Academy    Finish Position -     4

  Team Score (places): 138  Team Score (times):    1:34:50.7   Average Time: 18:58.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    143  Walt Jones             SR      13           13        18:24.8      18:24.8      1:18.6
    2    145  Avery Linn             SR      14           27        18:25.3      36:50.2      1:19.1
    3    147  Bradley Troyer         FR      30           57        19:05.5      55:55.7      1:59.2
    4    142  Jonathan Fossel        SR      35           92        19:15.0    1:15:10.7      2:08.7
    5    146  Cole Siegler           SO      46          138        19:39.9    1:34:50.7      2:33.6
    6    148  Bailey Walker          SR      71          209        21:13.0    1:56:03.8      4:06.8

Bayfield High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 156  Team Score (times):    1:35:46.8   Average Time: 19:09.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     48  Elco Garcia            SR       4            4        17:36.9      17:36.9      0:30.7
    2     52  Zeb Shields            JR      11           15        18:19.1      35:56.1      1:12.8
    3     50  Jonas Nanaeto          SR      19           34        18:38.5      54:34.6      1:32.2
    4     51  Rylan Ross             SR      48           82        19:48.6    1:14:23.3      2:42.4
    5     47  James Chenowith        JR      74          156        21:23.4    1:35:46.8      4:17.2
    6     49  Royce Hinojosa         SO      75          231        21:56.3    1:57:43.2      4:50.0
    7    882  Liam Smith             SO      89          320        25:10.3    2:22:53.5      8:04.1

Berthoud High School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 158  Team Score (times):    1:35:48.6   Average Time: 19:09.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     58  Dylan Carder           SR       8            8        18:00.1      18:00.1      0:53.8
    2     61  Tyler Herndon          SO      12           20        18:24.5      36:24.6      1:18.2
    3     64  Carlos Gutierrez       SR      26           46        19:00.2      55:24.9      1:54.0
    4     60  Daniel Hatton          FR      50           96        19:52.9    1:15:17.8      2:46.6
    5     63  Evan Torres            FR      62          158        20:30.8    1:35:48.6      3:24.5
    6     62  Wyatt Schmidle         FR      68          226        21:05.8    1:56:54.5      3:59.6
    7     59  Callan Zink            SR      70          296        21:08.7    2:18:03.2      4:02.4

Liberty Common High School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 162  Team Score (times):    1:35:47.4   Average Time: 19:09.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    474  Hudson Majeski         SR      17           17        18:30.8      18:30.8      1:24.5
    2    469  Lucas Barber           JR      22           39        18:49.6      37:20.4      1:43.3
    3    470  Isaac Clark            JR      36           75        19:16.6      56:37.1      2:10.4
    4    471  Aiden Clark            JR      38          113        19:17.9    1:15:55.0      2:11.6
    5    475  Jadon Scarpella        JR      49          162        19:52.4    1:35:47.4      2:46.1
    6    473  David Hill             SR      54          216        20:04.0    1:55:51.5      2:57.7
    7    472  Carter Conrady         SO      66          282        20:59.4    2:16:50.9      3:53.1

Estes Park High School    Finish Position -     8

  Team Score (places): 180  Team Score (times):    1:36:40.5   Average Time: 19:20.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    250  Hayden Filsinger       SR      25           25        18:58.1      18:58.1      1:51.8
    2    254  Cole Murray            JR      32           57        19:09.5      38:07.6      2:03.2
    3    255  Lucas Russell          SR      33           90        19:14.7      57:22.4      2:08.4
    4    252  Nolan Marske           SO      37          127        19:16.7    1:16:39.1      2:10.5
    5    256  Javier Solis-Bernal    JR      53          180        20:01.3    1:36:40.5      2:55.0
    6    251  Miles Jackson          SO      60          240        20:24.5    1:57:05.0      3:18.2
    7    253  Woodrow Moreau         JR      63          303        20:31.8    2:17:36.8      3:25.5

Woodland Park High School    Finish Position -     9

  Team Score (places): 242  Team Score (times):    1:39:36.8   Average Time: 19:55.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    869  Andrew Graber          JR      34           34        19:14.8      19:14.8      2:08.6
    2    871  Ryan Kindt             SO      43           77        19:35.7      38:50.6      2:29.4
    3    874  Zac Thomas             JR      47          124        19:46.1      58:36.7      2:39.8
    4    870  Aidan Johnston         SO      51          175        19:57.6    1:18:34.4      2:51.3
    5    875  Nick Warren            SR      67          242        21:02.4    1:39:36.8      3:56.1
    6    872  Ryan Orth              JR      77          319        22:08.0    2:01:44.9      5:01.8

Faith Christian High School    Finish Position -    10

  Team Score (places): 269  Team Score (times):    1:41:50.3   Average Time: 20:22.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    269  Josh Judson            JR      24           24        18:55.1      18:55.1      1:48.8
    2    270  Zachary Morris         SO      41           65        19:27.0      38:22.2      2:20.8
    3    257  Zach Blahnik           SR      57          122        20:08.7      58:30.9      3:02.4
    4    267  Sebastian Buelter      FR      69          191        21:06.7    1:19:37.7      4:00.5
    5    271  Cameron Payne          FR      78          269        22:12.6    1:41:50.3      5:06.3
    6    266  James Aldrich          FR      80          349        22:30.0    2:04:20.3      5:23.7
    7    268  Alex Esquibl           FR      94          443        30:29.1    2:34:49.5     13:22.9

Manitou Springs High School    Finish Position -    11

  Team Score (places): 282  Team Score (times):    1:42:54.5   Average Time: 20:34.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    510  Henry Ilyasova         SO      15           15        18:28.9      18:28.9      1:22.6
    2    509  Max Cannarella         SR      59           74        20:23.7      38:52.6      3:17.5
    3    511  Kian O'Boyle           SO      61          135        20:29.5      59:22.2      3:23.3
    4    514  Ben Schwartz           SR      65          200        20:52.2    1:20:14.5      3:45.9
    5    513  Payton Reed            JR      82          282        22:40.0    1:42:54.5      5:33.7
    6    512  Michael Parker         JR      93          375        30:22.3    2:13:16.8     13:16.0

Englewood High School    Finish Position -    12

  Team Score (places): 294  Team Score (times):    1:42:03.6   Average Time: 20:24.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    237  Chance Coupe           SR      45           45        19:37.4      19:37.4      2:31.2
    2    236  John Altenhofen        SR      55          100        20:06.2      39:43.7      3:00.0
    3    239  Andrew Feiger          JR      58          158        20:13.0      59:56.7      3:06.7
    4    241  Dustin Trevino         SR      64          222        20:49.2    1:20:45.9      3:42.9
    5    242  Grant Webster          JR      72          294        21:17.6    1:42:03.6      4:11.3

Pagosa Springs High School    Finish Position -    13

  Team Score (places): 331  Team Score (times):    1:46:41.1   Average Time: 21:20.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    598  Gabe Heraty            JR      39           39        19:18.2      19:18.2      2:11.9
    2    597  Jack Foster            SR      52           91        20:00.2      39:18.4      2:53.9
    3    599  Cam Hinger             JR      76          167        22:02.3    1:01:20.7      4:56.0
    4    593  Mason Blakemore        SR      81          248        22:35.1    1:23:55.9      5:28.8
    5    595  Clay Cayard            JR      83          331        22:45.2    1:46:41.1      5:38.9
    6    594  Trenton Buffington     SR      84          415        22:55.0    2:09:36.2      5:48.8
    7    596  Cooper Evans           JR      85          500        23:48.9    2:33:25.1      6:42.6

Fort Lupton High School    Finish Position -    14

  Team Score (places): 339  Team Score (times):    1:53:44.8   Average Time: 22:44.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    289  Antonio Marquez        SR       1            1        17:06.2      17:06.2      0:00.0
    2    286  Hunter Gobbo           JR      73           74        21:20.0      38:26.3      4:13.7
    3    287  Eric Hearon            JR      86          160        23:52.1    1:02:18.4      6:45.8
    4    285  Elijah Abbott          SR      87          247        23:56.7    1:26:15.2      6:50.5
    5    288  Jose Huerta            SR      92          339        27:29.6    1:53:44.8     10:23.3

Lamar High School    Finish Position -    15

  Team Score (places): 350  Team Score (times):    1:58:32.1   Average Time: 23:42.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    417  Branden Davis          SO       2            2        17:13.0      17:13.0      0:06.7
    2    420  Ethan Settles          SR      79           81        22:16.0      39:29.0      5:09.7
    3    416  Colton Cromwell        SO      88          169        24:33.6    1:04:02.7      7:27.3
    4    419  Mason Mireles          FR      90          259        27:07.3    1:31:10.0     10:01.0
    5    415  Chase Cromwell         SR      91          350        27:22.1    1:58:32.1     10:15.8
    6    418  Samuel Hillman         JR      95          445        32:16.1    2:30:48.3     15:09.8

Colorado Springs Christian H.S.    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    155  Grant Leigh            FR   Less Than  5           20:51.8      20:51.8      3:45.5
    2    158  Coen Simpson           FR   Less Than  5           21:29.0      42:20.8      4:22.7
    3    156  Chris Matthews         SR   Less Than  5           23:52.9    1:06:13.8      6:46.6
    4    157  Garrett Park           SR   Less Than  5           24:21.4    1:30:35.2      7:15.1

James Irwin Charter High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    907  Tyler Bishop           11   Less Than  5           20:57.8      20:57.8      3:51.5
    2    908  Nye Jackson                 Less Than  5           25:24.3      46:22.1      8:18.1

Moffat County High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    534  Coltyn Terry           JR   Less Than  5           18:30.3      18:30.3      1:24.0
    2    531  Keaton Knez            JR   Less Than  5           18:48.6      37:18.9      1:42.3
    3    533  Noah Mortenson         FR   Less Than  5           20:34.5      57:53.5      3:28.2
    4    530  Wilson Eike            SR   Less Than  5           22:13.3    1:20:06.9      5:07.1



Top

Detail Team Results - Boys

4A Boys

Cross Country

Cheyenne Mountain High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  57  Team Score (times):    1:25:21.2   Average Time: 17:04.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    139  Erik Leroux            SO       2            2        16:24.6      16:24.6      0:09.1
    2    137  Nick Huger             SO       3            5        16:39.2      33:03.9      0:23.8
    3    138  Enzo Knapp             SO      13           18        17:18.3      50:22.2      1:02.8
    4    136  Knox Exton             SO      19           37        17:28.6    1:07:50.9      1:13.2
    5    135  Cedar Collins          SO      20           57        17:30.3    1:25:21.2      1:14.8
    6    140  Gabe Prata             SR      22           79        17:35.3    1:42:56.5      1:19.8
    7    141  Austin Smith           SO      31          110        18:06.2    2:01:02.7      1:50.7

Air Academy High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  70  Team Score (times):    1:26:06.4   Average Time: 17:13.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     13  Matt Mettler           SR       1            1        16:15.4      16:15.4      0:00.0
    2     14  Matt Storer            SR       4            5        16:42.9      32:58.4      0:27.4
    3      8  Ethan Abbs             SR       7           12        17:00.7      49:59.1      0:45.2
    4     10  Josh Kates             SO      28           40        18:01.4    1:08:00.5      1:46.0
    5      9  Ben Hodge              JR      30           70        18:05.8    1:26:06.4      1:50.3
    6     12  Alex Maline            JR      33          103        18:08.9    1:44:15.3      1:53.4
    7     11  Ben Lumaye             JR      43          146        18:30.3    2:02:45.6      2:14.8

Battle Mountain High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  94  Team Score (times):    1:27:32.6   Average Time: 17:30.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     38  Deagan Farhney         SR      11           11        17:15.4      17:15.4      0:59.9
    2     42  Nico Piliero           SR      12           23        17:16.9      34:32.4      1:01.5
    3     40  Sullivan Middaugh      SO      21           44        17:33.9      52:06.3      1:18.4
    4     36  Jake Allen             SR      24           68        17:37.7    1:09:44.1      1:22.2
    5     37  Ari Dennis             JR      26           94        17:48.4    1:27:32.6      1:33.0
    6     41  Ezri Perdue            SR      45          139        18:36.4    1:46:09.0      2:20.9
    7     39  Ethan Pyke             SR      75          214        19:50.0    2:05:59.0      3:34.5

Summit High School    Finish Position -     4

  Team Score (places): 113  Team Score (times):    1:28:32.0   Average Time: 17:42.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    784  Jeremiah Vaille        SR       6            6        16:59.4      16:59.4      0:43.9
    2    779  Max Bonenberger        SR      10           16        17:11.5      34:10.9      0:56.0
    3    783  Dominykas Remeikis     FR      14           30        17:20.0      51:30.9      1:04.5
    4    785  Sam Wescott            SR      35           65        18:10.5    1:09:41.5      1:55.0
    5    782  Korben Long            JR      48          113        18:50.5    1:28:32.0      2:35.1
    6    781  Paul Hans              SR      61          174        19:18.4    1:47:50.4      3:02.9
    7    780  Zack McBride           FR      63          237        19:19.7    2:07:10.2      3:04.2

Lewis-Palmer High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 163  Team Score (times):    1:30:28.7   Average Time: 18:05.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    456  Patrick Jirele         SR       8            8        17:02.5      17:02.5      0:47.1
    2    458  John Morrison          SR      23           31        17:36.9      34:39.5      1:21.4
    3    459  Josiah Petak           JR      39           70        18:25.6      53:05.2      2:10.1
    4    457  Max Lantz              SR      41          111        18:26.2    1:11:31.4      2:10.7
    5    455  Samuel Bloomfield      SR      52          163        18:57.2    1:30:28.7      2:41.7
    6    461  Henry Taylor           JR      53          216        18:57.8    1:49:26.6      2:42.4
    7    460  Leonard Tardiff        SO     119          335        22:06.7    2:11:33.3      5:51.2

Coronado High School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 190  Team Score (times):    1:31:25.7   Average Time: 18:17.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    171  Zinabu Engstrom        SO       5            5        16:48.0      16:48.0      0:32.5
    2    172  Ben Hayes-Lemmon       SR      15           20        17:22.3      34:10.3      1:06.8
    3    175  Charlie Schroeder      SR      42           62        18:29.8      52:40.1      2:14.3
    4    173  Miles Medina           JR      56          118        19:03.6    1:11:43.8      2:48.2
    5    176  Eric White             SR      72          190        19:41.9    1:31:25.7      3:26.4
    6    174  Adam Schaubroeck       FR      84          274        19:59.4    1:51:25.1      3:43.9

Ponderosa High School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 223  Team Score (times):    1:32:53.0   Average Time: 18:34.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    648  Luke Piquard           JR      16           16        17:23.1      17:23.1      1:07.6
    2    647  Ben Norby              SR      17           33        17:23.3      34:46.4      1:07.8
    3    646  Andrew Ho              SO      47           80        18:47.5      53:33.9      2:32.0
    4    643  Grant Correll          SR      70          150        19:35.2    1:13:09.1      3:19.7
    5    642  Spencer Beer           SR      73          223        19:43.9    1:32:53.0      3:28.4
    6    645  Jonah Frey             FR      89          312        20:09.4    1:53:02.5      3:53.9
    7    644  Damon Cortez           JR      96          408        20:19.0    2:13:21.6      4:03.6

Durango High School    Finish Position -     8

  Team Score (places): 239  Team Score (times):    1:33:13.2   Average Time: 18:38.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    207  Paul Knight            JR       9            9        17:07.8      17:07.8      0:52.3
    2    209  Logan Moore            SR      18           27        17:26.0      34:33.9      1:10.5
    3    210  Aiden Quayle           JR      44           71        18:36.3      53:10.2      2:20.8
    4    205  Jack Benner            JR      74          145        19:47.3    1:12:57.5      3:31.8
    5    211  Jack Whistler          SR      94          239        20:15.7    1:33:13.2      4:00.2
    6    208  Jack Lootens           SO      98          337        20:20.5    1:53:33.8      4:05.1
    7    206  Gavin Hamlin           FR     104          441        20:41.9    2:14:15.7      4:26.4

Littleton High School    Finish Position -     9

  Team Score (places): 253  Team Score (times):    1:34:01.3   Average Time: 18:48.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    504  Evan Moore             JR      34           34        18:09.9      18:09.9      1:54.5
    2    501  Cooper Brown           JR      36           70        18:13.5      36:23.5      1:58.1
    3    505  Grady Redding          SO      38          108        18:21.4      54:44.9      2:05.9
    4    503  Donovan Marshall       SR      58          166        19:07.7    1:13:52.7      2:52.2
    5    500  Blake Anderson         SR      87          253        20:08.6    1:34:01.3      3:53.1
    6    506  Sawyer Gannon          FR      93          346        20:14.4    1:54:15.8      3:58.9
    7    502  Sam Jones              SR     110          456        21:13.7    2:15:29.5      4:58.2

Montrose High School    Finish Position -    10

  Team Score (places): 295  Team Score (times):    1:35:43.0   Average Time: 19:08.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    541  Jonas Graff            FR      25           25        17:44.8      17:44.8      1:29.3
    2    544  Nels Motley            JR      50           75        18:54.6      36:39.4      2:39.1
    3    539  Ethan Birchem          SO      68          143        19:33.2      56:12.7      3:17.8
    4    545  Joshua Simpson         JR      69          212        19:33.3    1:15:46.0      3:17.8
    5    543  Zack Morris            FR      83          295        19:57.0    1:35:43.0      3:41.5
    6    540  Isaac Cisneros         JR      85          380        20:02.7    1:55:45.8      3:47.2
    7    542  Wes Marsh              JR     102          482        20:30.9    2:16:16.7      4:15.4

Northridge High School    Finish Position -    11

  Team Score (places): 302  Team Score (times):    1:36:32.5   Average Time: 19:18.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    581  Colton Magnuson        JR      29           29        18:05.0      18:05.0      1:49.5
    2    584  Jaeden Nelson          SO      49           78        18:51.7      36:56.7      2:36.2
    3    579  Dominic Hess           SO      51          129        18:56.1      55:52.8      2:40.6
    4    585  Laine Wright           SO      64          193        19:26.5    1:15:19.4      3:11.1
    5    578  Angel Hernandez        SO     109          302        21:13.0    1:36:32.5      4:57.5
    6    583  Justin McDaniel        FR     127          429        22:48.6    1:59:21.1      6:33.1
    7    580  Arturo Lopez           SO     129          558        22:53.3    2:22:14.4      6:37.8

Northfield High School    Finish Position -    12

  Team Score (places): 336  Team Score (times):    1:37:17.6   Average Time: 19:27.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    554  Ian Kleinschmidt       JR      37           37        18:16.7      18:16.7      2:01.2
    2    556  Nathan Krasner         FR      62           99        19:18.5      37:35.3      3:03.0
    3    558  Micai Shoots           SR      77          176        19:52.1      57:27.4      3:36.6
    4    557  Finn Phillips          FR      79          255        19:54.3    1:17:21.7      3:38.8
    5    555  Isaac Kleinschmidt     FR      81          336        19:55.8    1:37:17.6      3:40.3
    6    552  Makhesh Begleiter      JR     111          447        21:13.8    1:58:31.5      4:58.3

Canon City High School    Finish Position -    13

  Team Score (places): 352  Team Score (times):    1:40:47.1   Average Time: 20:09.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    102  Nathan Pontious        SO      27           27        17:56.1      17:56.1      1:40.6
    2    103  Tyler Schimpf          SR      32           59        18:08.2      36:04.3      1:52.7
    3    101  Brandon Karrington     SO      40           99        18:26.0      54:30.4      2:10.5
    4     99  Brett Gherna           SO     121          220        22:32.1    1:17:02.5      6:16.6
    5    100  Masen Gutormson        SR     132          352        23:44.5    1:40:47.1      7:29.0

Pueblo West High School    Finish Position -    14

  Team Score (places): 364  Team Score (times):    1:38:09.8   Average Time: 19:37.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    710  Trevor Salamon         SO      57           57        19:06.9      19:06.9      2:51.4
    2    709  Evan McCulloch         JR      59          116        19:10.9      38:17.9      2:55.5
    3    705  Isaac Eide             FR      67          183        19:28.7      57:46.7      3:13.3
    4    706  Donovan Elston         JR      90          273        20:09.8    1:17:56.5      3:54.3
    5    704  Rylan Dehn             JR      91          364        20:13.3    1:38:09.8      3:57.8
    6    708  Ryder Kopetas          FR     103          467        20:41.6    1:58:51.4      4:26.1
    7    707  Colby King             SR     118          585        21:57.9    2:20:49.3      5:42.4

Discovery Canyon High School    Finish Position -    15

  Team Score (places): 368  Team Score (times):    1:38:13.0   Average Time: 19:38.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    884  Kyle Blake             10      46           46        18:45.0      18:45.0      2:29.5
    2    883  Carson Locke           11      60          106        19:11.8      37:56.8      2:56.3
    3    885  Connor Albritton       11      66          172        19:28.5      57:25.4      3:13.1
    4    886  Tony Breglio           10      97          269        20:20.4    1:17:45.8      4:04.9
    5    888  Joseph Gracely         10      99          368        20:27.1    1:38:13.0      4:11.6
    6    889  Jack Lattanzi                 100          468        20:29.7    1:58:42.8      4:14.2
    7    887  John Paul Roach        11     105          573        20:42.2    2:19:25.0      4:26.7

Wheat Ridge High School    Finish Position -    16

  Team Score (places): 422  Team Score (times):    1:40:30.2   Average Time: 20:06.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    846  Raiden Alford          SO      65           65        19:27.7      19:27.7      3:12.2
    2    851  Jeremiah Nuanes        SO      71          136        19:40.2      39:07.9      3:24.7
    3    849  Sam Morley             SR      86          222        20:05.5      59:13.4      3:50.0
    4    848  Sam Budoff             SO      92          314        20:13.8    1:19:27.3      3:58.3
    5    852  Raiden Witt            SO     108          422        21:02.8    1:40:30.2      4:47.4
    6    847  Allen Alford           SR     113          535        21:19.2    2:01:49.4      5:03.8
    7    850  Stevie Merrill         SR     115          650        21:30.0    2:23:19.5      5:14.5

Harrison High School    Finish Position -    17

  Team Score (places): 442  Team Score (times):    1:41:41.4   Average Time: 20:20.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    378  Adrian Sanchez         JR      54           54        19:00.0      19:00.0      2:44.5
    2    377  Marvin McLean          SR      55          109        19:02.9      38:02.9      2:47.4
    3    379  Isaac Tamayo           SO     107          216        20:55.5      58:58.5      4:40.1
    4    376  D'Angelo Maddrey       JR     112          328        21:18.0    1:20:16.5      5:02.6
    5    375  Jacob Brown            SO     114          442        21:24.8    1:41:41.4      5:09.4
    6    373  Mariyiea Bautista-SloanSR     116          558        21:36.0    2:03:17.5      5:20.5
    7    374  Claude Bigirimana      SR     117          675        21:55.4    2:25:12.9      5:39.9

Falcon High School    Finish Position -    18

  Team Score (places): 502  Team Score (times):    1:44:10.5   Average Time: 20:50.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    279  Brock Lang             SR      78           78        19:53.0      19:53.0      3:37.6
    2    277  Robert Carroll         SO      95          173        20:16.2      40:09.3      4:00.7
    3    276  Matthew Backeberg      FR     101          274        20:30.2    1:00:39.6      4:14.7
    4    278  Dillon Harrell         SO     106          380        20:51.5    1:21:31.1      4:36.0
    5    280  Cammeron McCleary      JR     122          502        22:39.3    1:44:10.5      6:23.8
    6    281  Anthony Backeberg      FR     126          628        22:45.2    2:06:55.7      6:29.8
    7    221  Tarver Connor          SR     128          756        22:52.4    2:29:48.2      6:36.9

Pueblo County High School    Finish Position -    19

  Team Score (places): 535  Team Score (times):    1:47:35.8   Average Time: 21:31.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    676  Lance Berg             SR      80           80        19:55.4      19:55.4      3:39.9
    2    679  Clayton McPherson      SO      88          168        20:09.0      40:04.4      3:53.5
    3    677  Ethan Conrad           FR     120          288        22:06.9    1:02:11.4      5:51.5
    4    682  Trevor Waller          SR     123          411        22:41.1    1:24:52.6      6:25.7
    5    680  Josiah Montoya         SR     124          535        22:43.2    1:47:35.8      6:27.7
    6    681  Braden Springer        SO     125          660        22:43.9    2:10:19.8      6:28.4
    7    678  Thomas Holaday         SO     130          790        22:59.6    2:33:19.4      6:44.1

Pueblo Centennial High School    Finish Position -    20

  Team Score (places): 556  Team Score (times):    1:52:19.4   Average Time: 22:27.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    659  Timothy Perez          SR      76           76        19:51.9      19:51.9      3:36.4
    2    657  Shawn Deheart          JR      82          158        19:56.3      39:48.2      3:40.8
    3    658  Dustin Medina          JR     131          289        23:23.0    1:03:11.2      7:07.5
    4    662  Justin Shure           SR     133          422        24:23.3    1:27:34.6      8:07.8
    5    661  Nikolai Rodriguez      JR     134          556        24:44.7    1:52:19.4      8:29.3
    6    660  Robinson Devin         JR     135          691        27:10.2    2:19:29.6     10:54.7
    7    656  William Blackwell      JR     136          827        27:34.6    2:47:04.3     11:19.1

Eagle Valley High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    222  Gage Nielsen           JR   Less Than  5           17:31.4      17:31.4      1:15.9
    2    223  Johan Payan            SR   Less Than  5           19:30.0      37:01.4      3:14.5

Mesa Ridge High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    524  Aaron Roberds          SO   Less Than  5           18:42.4      18:42.4      2:26.9
    2    522  Nathan Cournoyer       JR   Less Than  5           18:55.5      37:37.9      2:40.0
    3    523  Edward Moreno          SR   Less Than  5           20:06.9      57:44.8      3:51.4

Pueblo Central High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
   DQ    668  Isaiah Roybal          FR   DQ                      1:37.1       1:37.1            

Sand Creek High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    752  Carter Ward            FR   Less Than  5           19:10.0      19:10.0      2:54.5
    2    753  Connor Ward            JR   Less Than  5           20:07.4      39:17.4      3:51.9
    3    751  Logan Nestelroad       JR   Less Than  5           20:42.3      59:59.8      4:26.9

Widefield High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    854  Jon Cabrera Santos     SR   Less Than  5           17:26.9      17:26.9      1:11.4
    2    856  Brandon Williams       JR   Less Than  5           17:45.6      35:12.5      1:30.1
    3    855  Asher Finch            JR   Less Than  5           18:21.1      53:33.7      2:05.6



Top

Detail Team Results - Boys

5A Boys

Cross Country

Palmer (William J.) High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  81  Team Score (times):    1:28:19.2   Average Time: 17:39.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    608  Gus McIntyre           SR       1            1        16:31.9      16:31.9      0:00.0
    2    610  Wesley Wright          SR       5            6        17:07.7      33:39.6      0:35.8
    3    609  Scott Prieve           JR      16           22        17:47.6      51:27.2      1:15.7
    4    604  Cisco Alvarez          JR      23           45        18:05.0    1:09:32.3      1:33.1
    5    607  Tucker Larsen          SR      36           81        18:46.9    1:28:19.2      2:15.0
    6    605  Brandon Bayer          JR      46          127        19:10.4    1:47:29.6      2:38.5
    7    606  Joe Lange              SO      60          187        19:32.0    2:07:01.7      3:00.1

Heritage High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  99  Team Score (times):    1:29:42.1   Average Time: 17:56.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    393  Austin Plunkert        SR       6            6        17:12.3      17:12.3      0:40.4
    2    388  Jason Becker           JR       8           14        17:19.5      34:31.9      0:47.6
    3    387  Michael Beck           JR      18           32        17:50.7      52:22.6      1:18.8
    4    389  Simeon Ehm             SR      27           59        18:19.4    1:10:42.1      1:47.5
    5    392  Zach Mullen            SR      40           99        19:00.0    1:29:42.1      2:28.1
    6    391  Connor Kennedy         SO      44          143        19:05.0    1:48:47.2      2:33.1

Liberty High School    Finish Position -     3

  Team Score (places): 101  Team Score (times):    1:29:28.6   Average Time: 17:53.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    485  Caleb Mann             JR       4            4        16:59.9      16:59.9      0:28.0
    2    483  Colin Bervig           JR       9           13        17:22.5      34:22.5      0:50.6
    3    489  Ben Townsend           SO      10           23        17:23.2      51:45.8      0:51.3
    4    486  James Mulcahey         SO      33           56        18:36.4    1:10:22.2      2:04.5
    5    488  Noah Schneiderman      FR      45          101        19:06.4    1:29:28.6      2:34.4
    6    484  Brock Chellgren        SR      61          162        19:32.6    1:49:01.3      3:00.7
    7    487  Aiden Prock            FR      79          241        20:10.3    2:09:11.6      3:38.4

Rampart High School    Finish Position -     4

  Team Score (places): 103  Team Score (times):    1:29:30.0   Average Time: 17:54.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    718  Ben Conlin             JR       2            2        16:51.3      16:51.3      0:19.4
    2    719  Noah Gandley           JR       7            9        17:18.6      34:09.9      0:46.7
    3    721  Brett Kitazono         SR      17           26        17:49.2      51:59.1      1:17.2
    4    722  Will Parsons           JR      24           50        18:05.7    1:10:04.9      1:33.8
    5    720  Ishan Gohil            JR      53          103        19:25.0    1:29:30.0      2:53.1
    6    723  Leo Pizzimenti         JR      95          198        21:11.3    1:50:41.3      4:39.4
    7    724  Daniel Stevens         SO      96          294        21:12.0    2:11:53.3      4:40.0

Fossil Ridge High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 124  Team Score (times):    1:30:56.8   Average Time: 18:11.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    298  Peter Martin           SR      20           20        17:57.2      17:57.2      1:25.2
    2    301  Luke Spencer           SO      22           42        17:59.4      35:56.6      1:27.5
    3    299  Guillaume Pattyn       SR      25           67        18:14.3      54:10.9      1:42.4
    4    297  Zane Kondratieff       FR      28           95        18:20.9    1:12:31.8      1:49.0
    5    302  Cy Teruel              FR      29          124        18:24.9    1:30:56.8      1:53.0
    6    300  Joey Souverin          FR      39          163        18:51.2    1:49:48.0      2:19.3
    7    303  Charlie Tychsen        SR      74          237        19:51.9    2:09:40.0      3:20.0

Legacy High School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 126  Team Score (times):    1:30:59.4   Average Time: 18:11.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    429  Ryan Montera           JR       3            3        16:58.4      16:58.4      0:26.4
    2    428  Parker Lee             SR      15           18        17:43.8      34:42.2      1:11.9
    3    432  Tyson Spradling        JR      32           50        18:31.8      53:14.1      1:59.9
    4    430  Nathan Siles           SR      35           85        18:43.2    1:11:57.3      2:11.3
    5    433  Josh Thompson          SR      41          126        19:02.1    1:30:59.4      2:30.2
    6    431  Liam Simmons           FR      48          174        19:14.7    1:50:14.2      2:42.8
    7    427  Ethan Carpenter        SR      55          229        19:27.4    2:09:41.6      2:55.4

Pine Creek High School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 161  Team Score (times):    1:32:21.9   Average Time: 18:28.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    633  Jackson Ponce De Leon  SR      11           11        17:31.6      17:31.6      0:59.6
    2    629  Caleb Boutelle         JR      12           23        17:34.5      35:06.1      1:02.6
    3    630  Josh Jester            JR      34           57        18:38.5      53:44.6      2:06.6
    4    631  Taylor Mallery         FR      42           99        19:04.2    1:12:48.9      2:32.3
    5    634  Peter Wilhelm          JR      62          161        19:33.0    1:32:21.9      3:01.1
    6    628  Hayden Ashby           JR      69          230        19:43.5    1:52:05.5      3:11.6
    7    632  Rodrigo Cuellar        SR      84          314        20:30.7    2:12:36.2      3:58.8

Lakewood High School    Finish Position -     8

  Team Score (places): 181  Team Score (times):    1:33:20.7   Average Time: 18:40.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    411  Aidan Mobley           SR      13           13        17:40.3      17:40.3      1:08.4
    2    412  Clifton Thompson       JR      21           34        17:58.8      35:39.2      1:26.9
    3    409  Charlie Gordon         SR      38           72        18:49.8      54:29.0      2:17.8
    4    406  Casey Amori            SR      52          124        19:22.3    1:13:51.4      2:50.4
    5    408  Aidan Farley           JR      57          181        19:29.3    1:33:20.7      2:57.4
    6    407  Wambdi Clairmont       SR      68          249        19:41.8    1:53:02.6      3:09.9
    7    410  Elijah Lopez           JR      87          336        20:53.4    2:13:56.0      4:21.5

Legend High School    Finish Position -     9

  Team Score (places): 221  Team Score (times):    1:34:35.5   Average Time: 18:55.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    443  Jack Frado             SR      14           14        17:40.6      17:40.6      1:08.7
    2    446  Nevin Schwalick        SR      31           45        18:30.8      36:11.4      1:58.9
    3    442  Jeremiah Diaz          JR      43           88        19:04.7      55:16.2      2:32.8
    4    445  Clark Rickey           JR      66          154        19:38.7    1:14:55.0      3:06.8
    5    441  Dirk Bentley           SO      67          221        19:40.5    1:34:35.5      3:08.6
    6    444  Sam Nelson             FR      78          299        20:07.9    1:54:43.4      3:36.0
    7    447  Jason Smith            FR      83          382        20:29.2    2:15:12.7      3:57.3

Cherokee Trail High School    Finish Position -    10

  Team Score (places): 278  Team Score (times):    1:36:22.7   Average Time: 19:16.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    123  Caden Smith            JR      19           19        17:51.5      17:51.5      1:19.6
    2    124  Aedyn Smith            SO      50           69        19:16.9      37:08.4      2:45.0
    3    126  Cade Thomas            SR      64          133        19:35.3      56:43.7      3:03.3
    4    122  Logan McGowan          FR      72          205        19:48.2    1:16:31.9      3:16.2
    5    121  Evan Armstrong         FR      73          278        19:50.7    1:36:22.7      3:18.8

Fountain-Fort Carson High School    Finish Position -    11

  Team Score (places): 299  Team Score (times):    1:37:52.8   Average Time: 19:34.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    316  Joanthony Riggs        SR      30           30        18:26.5      18:26.5      1:54.6
    2    317  Paul Thomas            SR      54           84        19:25.7      37:52.2      2:53.8
    3    313  Mercer Kabel           SR      56          140        19:28.9      57:21.2      2:57.0
    4    311  Anthony Foster         SR      77          217        20:07.1    1:17:28.3      3:35.2
    5    314  Zachary Lau            SR      82          299        20:24.4    1:37:52.8      3:52.5
    6    312  Tyler Justiniani       SO      89          388        20:57.5    1:58:50.4      4:25.6
    7    315  John Mithanga          SO     101          489        21:41.6    2:20:32.0      5:09.7

Doherty (Thomas B.) High School    Finish Position -    12

  Team Score (places): 328  Team Score (times):    1:38:56.8   Average Time: 19:47.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    192  Noah Elliott           SR      26           26        18:17.3      18:17.3      1:45.4
    2    196  Avery Whitesell        SO      59           85        19:31.2      37:48.5      2:59.3
    3    195  Ethan Roberts          SR      76          161        20:01.8      57:50.4      3:29.9
    4    191  Isaac Courtright       SR      81          242        20:21.2    1:18:11.6      3:49.3
    5    197  Orion Wilson           SR      86          328        20:45.1    1:38:56.8      4:13.2
    6    194  Christian Presley      SR      88          416        20:55.2    1:59:52.1      4:23.3
    7    193  Ian Padilla            JR     100          516        21:25.3    2:21:17.5      4:53.4

Thornton High School    Finish Position -    13

  Team Score (places): 330  Team Score (times):    1:38:47.2   Average Time: 19:45.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    807  Alfonso Salais         SR      37           37        18:48.3      18:48.3      2:16.3
    2    810  Lexus Venzor           SO      58           95        19:29.4      38:17.7      2:57.5
    3    804  Ronnie Delgado         SR      70          165        19:44.3      58:02.0      3:12.4
    4    805  Dylan Hickmah          SR      80          245        20:10.5    1:18:12.6      3:38.6
    5    806  Carlos Lazo            SR      85          330        20:34.6    1:38:47.2      4:02.6

Brighton High School    Finish Position -    14

  Team Score (places): 357  Team Score (times):    1:40:40.0   Average Time: 20:08.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     72  Chase Addison          SR      49           49        19:16.3      19:16.3      2:44.4
    2     78  Max Weber              SR      51          100        19:22.2      38:38.5      2:50.3
    3     75  Austin Hill            SO      71          171        19:44.8      58:23.4      3:12.9
    4     74  Ryan Green             SO      92          263        21:06.0    1:19:29.5      4:34.1
    5     76  Josh Hill              FR      94          357        21:10.5    1:40:40.0      4:38.6
    6     77  Jackson Tuck           FR     102          459        21:49.3    2:02:29.3      5:17.3
    7     73  Connor Federocko       FR     110          569        24:25.9    2:26:55.2      7:54.0

Greeley West High School    Finish Position -    15

  Team Score (places): 418  Team Score (times):    1:42:53.3   Average Time: 20:34.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    365  Ryan Wethington        SR      63           63        19:33.2      19:33.2      3:01.3
    2    360  Ricky Carmona          SR      75          138        19:59.4      39:32.6      3:27.5
    3    364  Zach Headley           JR      90          228        20:58.6    1:00:31.3      4:26.7
    4    362  Jonathan Garrido       JR      93          321        21:07.4    1:21:38.8      4:35.5
    5    361  Tristin Elder          SR      97          418        21:14.5    1:42:53.3      4:42.6

Vista Ridge High School    Finish Position -    16

  Team Score (places): 459  Team Score (times):    1:47:38.8   Average Time: 21:31.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    835  Collin Moore           SO      47           47        19:12.8      19:12.8      2:40.9
    2    836  Maddux Munoz           SO      98          145        21:22.4      40:35.3      4:50.5
    3    838  Brady Vrana            SR     103          248        21:49.6    1:02:24.9      5:17.7
    4    833  Gabe Lavake            SO     104          352        22:12.4    1:24:37.4      5:40.5
    5    832  Adam Carter            FR     107          459        23:01.3    1:47:38.8      6:29.4
    6    837  Connor Nelson          SO     111          570        24:29.9    2:12:08.7      7:57.9
    7    834  Darian Louihis         JR     112          682        24:52.5    2:37:01.2      8:20.6

Northglenn High School    Finish Position -    17

  Team Score (places): 466  Team Score (times):    1:47:26.8   Average Time: 21:29.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    571  Porter Bergman         SR      65           65        19:37.1      19:37.1      3:05.2
    2    574  Eric Guerrero          JR      91          156        20:59.1      40:36.2      4:27.1
    3    576  Tyler Lovato           SR      99          255        21:24.0    1:02:00.2      4:52.1
    4    577  Jaime Olivares         SR     105          360        22:35.0    1:24:35.2      6:03.0
    5    575  Alex Lage              SR     106          466        22:51.6    1:47:26.8      6:19.7
    6    573  Xavier Cotton          SR     108          574        23:19.6    2:10:46.5      6:47.7
    7    572  Angelo Bernal          SR     109          683        23:52.3    2:34:38.8      7:20.4

Gateway High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    340  Robel Woldegyorgis     SR   Less Than  5           18:50.4      18:50.4      2:18.5
    2    339  Daniel Williams        JR   Less Than  5           20:59.2      39:49.6      4:27.3
    3    338  Luke Whyte             FR   Less Than  5           24:21.5    1:04:11.1      7:49.6
    4    335  Alex Quezada           JR   Less Than  5           24:57.2    1:29:08.4      8:25.3
Top

Overall Finish List - Girls

2A Girls

Cross Country

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    741  Audrey Maroney        Rye High School                         21:35.2  6:58/M    SO
    2  (< 5)    159  Kate Griffin          Colorado Springs School                 21:51.4  7:03/M    SR
    3      2     83  Mallory Salazar       Buena Vista High School                 22:16.9  7:11/M    SO
    4      3     80  Molly McMurry         Buena Vista High School                 22:28.6  7:15/M    SO
    5      4     84  Alexis Santopietro    Buena Vista High School                 23:01.2  7:25/M    JR
    6      5    108  Elizabeth Valentine   Centauri High School                    23:34.3  7:36/M    JR
    7      6    763  Payton Kutz           St. Mary'S High School                  23:45.7  7:40/M    SO
    8      7    744  Clarissa Peterson     Rye High School                         24:09.7  7:47/M    SO
    9  (< 5)    342  Elise Caucutt         Golden View Classical Academy           24:54.0  8:02/M    JR
   10      8    729  Katie Preciado        Rocky Ford High School                  25:21.1  8:11/M    JR
   11  (< 5)    756  Mira Saliman          Shining Mountain Waldorf School         26:24.6  8:31/M    JR
   12  (< 5)    491  Audrey Grinnan        Limon High School                       26:30.4  8:33/M    SR
   13      9    725  Kailene Black         Rocky Ford High School                  26:38.8  8:35/M    JR
   14  (< 5)    490  Liberty Goodnow       Limon High School                       26:42.6  8:37/M    SR
   15     10    107  Abigail Sowards       Centauri High School                    27:05.6  8:44/M    FR
   16     11    740  Lauren Maroney        Rye High School                         27:15.4  8:47/M    SR
   17     12    104  Alyssa Bagwell        Centauri High School                    27:32.2  8:53/M    JR
   18     13    727  Summer Hernandez      Rocky Ford High School                  27:34.7  8:54/M    FR
   19     14    742  Rebekah Moats         Rye High School                         27:41.2  8:56/M    SR
   20  (< 5)    345  Abby Wahl             Golden View Classical Academy           27:44.2  8:57/M    JR
   21  (< 5)    226  Ashley Hermisillo     Ellicott High School                    27:55.2  9:00/M    JR
   22     15     79  Aja Hogan             Buena Vista High School                 27:59.9  9:02/M    JR
   23     16    859  Chloe Palmer          Wiggins High School                     28:01.9  9:02/M    SO
   24     17    106  Kalee Salazar         Centauri High School                    28:13.0  9:06/M    FR
   25  (< 5)    161  Hina Suzuki           Colorado Springs School                 28:19.2  9:08/M    SR
   26  (< 5)    227  Jaylene Hermosillo    Ellicott High School                    29:07.7  9:24/M    FR
   27  (< 5)    224  Crystal Angel         Ellicott High School                    29:14.9  9:26/M    SR
   28     18    857  Shilyn Barnum         Wiggins High School                     29:15.8  9:26/M    FR
   29     19    726  Martha Castenada      Rocky Ford High School                  29:21.6  9:28/M    SR
   30     20    743  Emily Peterson        Rye High School                         29:38.3  9:34/M    SR
   31     21     81  Scout McMurry         Buena Vista High School                 29:55.1  9:39/M    SR
   32     22    105  Reanna Bagwell        Centauri High School                    30:16.3  9:46/M    JR
   33     23    761  Emerald Cordova       St. Mary'S High School                  30:35.2  9:52/M    FR
   34     24     82  Abby Nagel            Buena Vista High School                 30:43.9  9:55/M    JR
   35     25    858  Erika Becker          Wiggins High School                     30:44.1  9:55/M    JR
   36     26    861  Madie Thomas          Wiggins High School                     30:58.4  9:59/M    FR
   37  (< 5)    492  Kiersten Holt         Limon High School                       31:07.5 10:02/M    SR
   38     27    731  Abigail Prieto        Rocky Ford High School                  31:20.3 10:06/M    SR
   39     28    765  Ainslie Stewart       St. Mary'S High School                  31:31.6 10:10/M    FR
   40  (< 5)    754  Izzi Manning          Shining Mountain Waldorf School         31:36.7 10:12/M    SR
   41     29    739  Christina Kirkland    Rye High School                         33:05.3 10:40/M    SO
   42     30    764  Elizabeth Rysavy      St. Mary'S High School                  33:17.4 10:44/M    SO
   43     31    860  Angelina Sanchez      Wiggins High School                     34:11.4 11:02/M    FR
   44  (< 5)    225  Christina Diaz        Ellicott High School                    34:19.8 11:04/M    FR
   45     32    747  Hailey Stewart        St. Mary'S High School                  35:40.5 11:30/M    SO
   46  (< 5)    346  Makena Weimer         Golden View Classical Academy           37:08.2 11:59/M    JR



Top

Overall Finish List - Girls

3A Girls

Cross Country

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     15  Lilly Lavier          Alamosa High School                     19:14.0  6:12/M    SR
    2      2    261  Shannon King          Faith Christian High School             19:53.4  6:25/M    SR
    3      3    264  Audrey Orstead        Faith Christian High School             21:02.0  6:47/M    JR
    4      4    812  Kylie Kravig          University High School                  21:03.9  6:47/M    JR
    5      5    260  Katherine Heekin      Faith Christian High School             21:22.0  6:54/M    SO
    6  (< 5)    319  Julia Brown           Frontier Academy                        21:30.7  6:56/M    SR
    7      6    153  Elle Stevens          Colorado Springs Christian H.S.         21:31.3  6:56/M    SO
    8      7     16  Emily Lavier          Alamosa High School                     21:44.2  7:01/M    JR
    9      8    591  Nell Taylor           Pagosa Springs High School              21:49.1  7:02/M    SO
   10      9    259  Maddie Eggers         Faith Christian High School             21:55.4  7:04/M    FR
   11     10    528  Kelsey McDiffett      Moffat County High School               21:57.6  7:05/M    JR
   12  (< 5)     57  Ellie Sundheim        Berthoud High School                    22:15.8  7:11/M    JR
   13     11    526  Halle Hamilton        Moffat County High School               22:18.2  7:12/M    SO
   14     12    525  Alayna Behrman        Moffat County High School               22:18.3  7:12/M    JR
   15     13    248  Charlotte Raymond     Estes Park High School                  22:27.0  7:15/M    JR
   16  (< 5)    321  Lexi Angus            Frontier Academy                        22:28.6  7:15/M    SO
   17     14    811  Kate Harvey           University High School                  22:42.3  7:19/M    FR
   18     15    263  Anna MacPhee          Faith Christian High School             22:47.4  7:21/M    SO
   19  (< 5)    318  Madison Brosig        Frontier Academy                        22:49.0  7:22/M    FR
   20     16    589  Megan Greenly         Pagosa Springs High School              22:49.2  7:22/M    JR
   21     17     18  Alliyah Molina        Alamosa High School                     22:53.1  7:23/M    SR
   22  (< 5)     54  Julianne Evans DennisoBerthoud High School                    23:07.3  7:27/M    SR
   23     18    465  Lily Morrison         Liberty Common High School              23:07.4  7:27/M    SO
   24     19    249  Eva Stein             Estes Park High School                  23:09.7  7:28/M    JR
   25     20    468  Megan Zupancic        Liberty Common High School              23:20.6  7:32/M    SO
   26     21     21  Abby Wubben           Alamosa High School                     23:25.9  7:33/M    FR
   27  (< 5)    320  Sarah Ellis           Frontier Academy                        23:30.1  7:35/M    SR
   28     22    258  Kaylie Bookout        Faith Christian High School             23:34.9  7:36/M    FR
   29     23    464  Bryanna Kauffman      Liberty Common High School              23:40.1  7:38/M    SO
   30     24    529  Emaleigh Papierski    Moffat County High School               23:52.6  7:42/M    JR
   31     25    527  Emma Jones            Moffat County High School               23:55.4  7:43/M    SO
   32     26    814  Malia Pope            University High School                  24:01.9  7:45/M    SR
   33     27    150  Isabel Case           Colorado Springs Christian H.S.         24:12.7  7:48/M    SO
   34     28    466  Ruby Richardson       Liberty Common High School              24:13.4  7:49/M    FR
   35     29     20  Whitney Thong         Alamosa High School                     24:26.0  7:53/M    FR
   36     30    462  Taylor Friesen        Liberty Common High School              24:29.5  7:54/M    SO
   37     31    265  Landry Walter         Faith Christian High School             24:35.1  7:56/M    SO
   38     32     19  Annahi Molina         Alamosa High School                     24:35.5  7:56/M    FR
   39  (< 5)    909  Myanna Winters        James Irwin Charter High School         24:40.2  7:57/M    9 
   40     33    467  Viviana Torrejon      Liberty Common High School              24:43.2  7:58/M    FR
   41     34    815  Amanda Sigmon         University High School                  24:52.0  8:01/M    FR
   42  (< 5)     53  Kimberly Blough       Berthoud High School                    25:02.5  8:05/M    SR
   43     35    816  Kayla Sigmon          University High School                  25:03.0  8:05/M    SR
   44     36    813  Taryn Kravig          University High School                  25:03.2  8:05/M    FR
   45     37    817  Samantha Yost         University High School                  25:04.1  8:05/M    JR
   46  (< 5)     55  Audriana Gutierrez    Berthoud High School                    25:16.3  8:09/M    FR
   47     38    463  Logan Haugestuen      Liberty Common High School              25:35.7  8:15/M    FR
   48     39    587  Ivory Carpenter       Pagosa Springs High School              25:52.8  8:21/M    JR
   49     40    590  Michelle Sauceda      Pagosa Springs High School              26:15.5  8:28/M    SO
   50  (< 5)    283  Kimberley Campbell    Fort Lupton High School                 26:19.5  8:29/M    SO
   51     41    151  Katie Christofferson  Colorado Springs Christian H.S.         26:26.0  8:32/M    JR
   52     42    149  Maddison Bowman       Colorado Springs Christian H.S.         26:40.9  8:36/M    SR
   53  (< 5)     44  Paige Porter          Bayfield High School                    27:24.6  8:50/M    SO
   54  (< 5)    911  Arianna Barraza       James Irwin Charter High School         27:42.5  8:56/M      
   55  (< 5)    414  Gyazmin Maestas       Lamar High School                       27:45.1  8:57/M    SR
   56     43    246  Amelia Goodwin        Estes Park High School                  27:47.6  8:58/M    FR
   57     44    245  Mikah Gay             Estes Park High School                  28:42.8  9:15/M    FR
   58  (< 5)     46  Abria Thayer          Bayfield High School                    28:53.6  9:19/M    FR
   59  (< 5)    912  Tykra Lancaster       James Irwin Charter High School         29:11.3  9:25/M      
   60  (< 5)    910  Samantha Arevalo      James Irwin Charter High School         29:18.1  9:27/M      
   61  (< 5)    284  Arleene Juarez        Fort Lupton High School                 30:14.7  9:45/M    FR
   62  (< 5)     45  Emaliah Sawyer        Bayfield High School                    30:22.7  9:48/M    SO
   63     45    247  Lydia Pita            Estes Park High School                  30:48.6  9:56/M    FR
   64     46    592  Sophia Raymond        Pagosa Springs High School              30:57.0  9:59/M    JR
   65  (< 5)     43  Tatumn Millward       Bayfield High School                    31:01.1 10:00/M    FR
   66     47    152  Ali Leibel            Colorado Springs Christian H.S.         31:13.0 10:04/M    FR
   67     48    244  Hunji Cho             Estes Park High School                  31:45.6 10:15/M    SO
   68  (< 5)    413  Ashley Gilmore        Lamar High School                       32:42.0 10:33/M    JR
   69     49    588  Megan Foster          Pagosa Springs High School              34:15.3 11:03/M    SR
   70  (< 5)    508  Hannah Hollick        Manitou Springs High School             40:55.2 13:12/M    SO



Top

Overall Finish List - Girls

4A Girls

Cross Country

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     32  Grace Johnson         Battle Mountain High School             18:52.3  6:05/M    SR
    2  (< 5)    212  Joslin Blair          Eagle Valley High School                19:04.2  6:09/M    SR
    3      2    133  Hope Stark            Cheyenne Mountain High School           19:25.6  6:16/M    SO
    4      3    789  Kenadi Krueger        Thompson Valley High School             19:30.8  6:17/M    SR
    5      4    451  Aubrey Surage         Lewis-Palmer High School                19:36.9  6:19/M    JR
    6      5      4  Tatum Miller          Air Academy High School                 19:51.5  6:24/M    SR
    7      6      1  Ella Chura            Air Academy High School                 19:55.2  6:25/M    SO
    8      7    790  Olivia Krueger        Thompson Valley High School             19:56.0  6:26/M    SO
    9      8     34  Elliot Pribramsky     Battle Mountain High School             20:25.9  6:35/M    JR
   10      9    776  Grace Staberg         Summit High School                      20:30.5  6:37/M    SR
   11     10    641  Baylie Koonce         Ponderosa High School                   20:33.3  6:38/M    SR
   12  (< 5)    166  Grace Abernethy       Coronado High School                    20:37.3  6:39/M    SR
   13     11    199  Tea Forrest           Durango High School                     20:38.3  6:39/M    SO
   14     12    546  Riley Buese           Northfield High School                  20:38.6  6:39/M    JR
   15     13      7  Dylan Teeples         Air Academy High School                 20:40.5  6:40/M    SO
   16     14    893  Ellie Linnenburger    Discovery Canyon High School            20:43.5  6:41/M    10
   17     15     35  Emma Reeder           Battle Mountain High School             20:52.7  6:44/M    JR
   18     16    698  Aspen Fulbright       Pueblo West High School                 21:03.2  6:47/M    SO
   19     17    129  Jensen Enterman       Cheyenne Mountain High School           21:11.4  6:50/M    SR
   20     18    200  Ashley Forrest        Durango High School                     21:12.4  6:50/M    FR
   21     19    700  Shayana Holcomb       Pueblo West High School                 21:12.7  6:50/M    JR
   22  (< 5)    853  Sophia Mena           Widefield High School                   21:18.4  6:52/M    JR
   23     20      5  Brooke Moss           Air Academy High School                 21:20.3  6:53/M    JR
   24     21     29  Haley Brewster        Battle Mountain High School             21:21.1  6:53/M    JR
   25  (< 5)    537  Kelsey Rycenga        Montrose High School                    21:21.8  6:53/M    SR
   26     22    891  Emma Lindsey          Discovery Canyon High School            21:26.0  6:55/M    9 
   27     23      6  Olivia Novy           Air Academy High School                 21:27.1  6:55/M    JR
   28     24    892  Emma Baron            Discovery Canyon High School            21:37.4  6:58/M    11
   29     25      2  Chloe Fair            Air Academy High School                 21:41.4  7:00/M    FR
   30     26    792  Jayda Nix             Thompson Valley High School             21:48.9  7:02/M    SO
   31     27      3  Hailey Gregg          Air Academy High School                 21:53.9  7:04/M    JR
   32     28    202  Angela McManus        Durango High School                     21:54.2  7:04/M    SO
   33     29    560  Annalise Darnell      Northridge High School                  22:02.0  7:06/M    FR
   34     30    130  Brooke Heinicke       Cheyenne Mountain High School           22:05.4  7:07/M    JR
   35     31    131  Julia Prata           Cheyenne Mountain High School           22:06.0  7:08/M    SO
   36     32    890  Abigail Braun         Discovery Canyon High School            22:07.6  7:08/M    11
   37     33    203  Madeleine Persing     Durango High School                     22:09.1  7:09/M    JR
   38     34    894  Bella Fife            Discovery Canyon High School            22:20.9  7:12/M      
   39     35    788  Tori Kavvadas         Thompson Valley High School             22:22.2  7:13/M    SR
   40     36    132  Breanne Raley         Cheyenne Mountain High School           22:28.4  7:15/M    JR
   41     37    198  Abby Fehr             Durango High School                     22:29.2  7:15/M    SO
   42     38    639  Natalie Hansel        Ponderosa High School                   22:36.3  7:17/M    SR
   43     39    548  Gabriela Kobak        Northfield High School                  22:36.9  7:17/M    FR
   44     40    547  Malia Heien           Northfield High School                  22:41.8  7:19/M    SO
   45  (< 5)    536  Megan Motley          Montrose High School                    22:44.0  7:20/M    JR
   46     41    551  Ella Vollmer          Northfield High School                  22:46.7  7:21/M    JR
   47  (< 5)    272  Sydney Gasper         Falcon High School                      22:48.8  7:21/M    JR
   48     42    567  Victoria Perales      Northridge High School                  22:54.0  7:23/M    SO
   49  (< 5)    216  Jordan Neifert        Eagle Valley High School                22:55.2  7:24/M    JR
   50     43    794  Grace Reichardt       Thompson Valley High School             22:57.8  7:24/M    FR
   51     44     33  Samantha Lindall      Battle Mountain High School             23:01.2  7:25/M    SR
   52     45    568  Carsyn Petersen       Northridge High School                  23:04.8  7:26/M    FR
   53     46    699  Ginger Hartman        Pueblo West High School                 23:06.2  7:27/M    FR
   54     47    201  Kayleigh Frazer       Durango High School                     23:11.3  7:29/M    SO
   55  (< 5)    749  Gabrielle Regalado    Sand Creek High School                  23:15.1  7:30/M    SR
   56  (< 5)    748  Iris Eisele           Sand Creek High School                  23:15.7  7:30/M    JR
   57     48    702  Jordan Moran          Pueblo West High School                 23:17.0  7:31/M    JR
   58     49    499  Grace Valentine       Littleton High School                   23:18.4  7:31/M    SO
   59     50     31  Hayley Diemar         Battle Mountain High School             23:20.1  7:32/M    SR
   60     51    653  Neela Ropp            Pueblo Centennial High School           23:21.0  7:32/M    SR
   61     52    701  Jordan Lucero         Pueblo West High School                 23:21.8  7:32/M    FR
   62     53    791  Jadyn Lara            Thompson Valley High School             23:24.4  7:33/M    SR
   63     54    498  Sydney Sheldon        Littleton High School                   23:29.6  7:35/M    FR
   64     55    640  Avery Hendrick        Ponderosa High School                   23:33.1  7:36/M    SR
   65     56    128  Josie Diffendaffer    Cheyenne Mountain High School           23:34.5  7:36/M    SO
   66  (< 5)    685  Mailee Holley         Pueblo South High School                23:35.4  7:36/M    SO
   67     57    550  Macy Vogel            Northfield High School                  23:37.1  7:37/M    SO
   68     58    697  Portia Carrera        Pueblo West High School                 23:37.2  7:37/M    SR
   69     59    566  Natasha Perales       Northridge High School                  23:40.7  7:38/M    SR
   70  (< 5)    168  Allie Leisher         Coronado High School                    23:41.1  7:38/M    FR
   71     60    777  Alice Wescott         Summit High School                      23:42.3  7:39/M    JR
   72     61    204  Brenna Wolf           Durango High School                     23:46.1  7:40/M    JR
   73     62    895  Morgan Willard        Discovery Canyon High School            24:02.2  7:45/M    10
   74     63    672  Brennah Guerrero      Pueblo County High School               24:11.5  7:48/M    SR
   75     64    516  Christina Carlos      Mesa Ridge High School                  24:13.1  7:49/M    SO
   76     65    454  Haley Wood            Lewis-Palmer High School                24:13.1  7:49/M    SR
   77     66    452  Emma Thomas           Lewis-Palmer High School                24:15.6  7:49/M    SO
   78     67    703  Michelle Pratt        Pueblo West High School                 24:16.3  7:50/M    SR
   79  (< 5)    215  Lucy McCann           Eagle Valley High School                24:21.0  7:51/M    SO
   80     68    495  Morgan Kelly          Littleton High School                   24:27.8  7:53/M    SO
   81     69    453  Samantha Weese        Lewis-Palmer High School                24:36.2  7:56/M    SO
   82     70    449  Olivia Lampros        Lewis-Palmer High School                24:36.8  7:56/M    JR
   83     71    134  Kate Twede            Cheyenne Mountain High School           24:37.5  7:56/M    SO
   84     72    669  Alina Bartosz         Pueblo County High School               24:38.1  7:57/M    SO
   85     73    549  Jayla Sanderson       Northfield High School                  24:39.3  7:57/M    SO
   86  (< 5)    170  Lauren Strizich       Coronado High School                    24:40.1  7:57/M    SR
   87     74     30  Kate Dekanich         Battle Mountain High School             24:42.6  7:58/M    JR
   88     75    369  Ayauna Smith          Harrison High School                    24:53.5  8:02/M    JR
   89     76    896  Jackie Bishop         Discovery Canyon High School            24:58.3  8:03/M    11
   90     77     95  Laiken O'Rourke       Canon City High School                  24:58.6  8:03/M    SR
   91     78    496  Georgia Reed          Littleton High School                   25:03.1  8:05/M    SO
   92     79    497  Sophia Sheldon        Littleton High School                   25:04.0  8:05/M    FR
   93     80    637  Kendle Frank          Ponderosa High School                   25:04.9  8:05/M    SR
   94     81    635  Emily Durden          Ponderosa High School                   25:05.4  8:05/M    SO
   95     82     92  Luci Grooters         Canon City High School                  25:19.7  8:10/M    SR
   96     83    638  Nicole Fritz          Ponderosa High School                   25:22.2  8:11/M    JR
   97     84    839  Madelyn Ballie        Wheat Ridge High School                 25:23.5  8:11/M    FR
   98     85    517  Elizabeth Carlos      Mesa Ridge High School                  25:24.2  8:12/M    SO
   99     86    368  Eunice Rivera         Harrison High School                    25:27.7  8:13/M    JR
  100     87    372  Giselle Zamora        Harrison High School                    25:53.7  8:21/M    JR

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     88     97  Emily Till            Canon City High School                  25:54.5  8:21/M    SO
  102     89    553  Kelsey Dennis         Northfield High School                  25:54.8  8:21/M    FR
  103     90    559  Mckenna Cone          Northridge High School                  25:57.1  8:22/M    JR
  104     91    494  Rylee Gerger          Littleton High School                   25:58.2  8:23/M    FR
  105     92    493  Lane Greenly          Littleton High School                   26:02.1  8:24/M    SO
  106     93    844  Jasmine Siemek-Phone  Wheat Ridge High School                 26:07.3  8:25/M    SO
  107     94    675  Risa Myers            Pueblo County High School               26:14.2  8:28/M    SR
  108  (< 5)    750  Baily Wright          Sand Creek High School                  26:17.7  8:29/M    SO
  109  (< 5)    538  Kassie Yeager         Montrose High School                    26:28.8  8:32/M    SO
  110     95    673  Leslie Keator         Pueblo County High School               26:29.2  8:33/M    JR
  111     96    520  Maddi Strabala        Mesa Ridge High School                  26:40.5  8:36/M    SO
  112     97    655  Allyson Sparks        Pueblo Centennial High School           26:46.9  8:38/M    SR
  113     98    778  Paige Wescott         Summit High School                      26:53.9  8:40/M    FR
  114  (< 5)    684  Kassandra Cuppy       Pueblo South High School                27:10.1  8:46/M    JR
  115     99    840  Lexi Copher           Wheat Ridge High School                 27:14.2  8:47/M    SR
  116  (< 5)    167  Zoe Hutcherson        Coronado High School                    27:20.2  8:49/M    SR
  117    100     94  Julia Nelson          Canon City High School                  27:28.0  8:52/M    SO
  118  (< 5)    535  Catherine Borner      Montrose High School                    27:37.5  8:55/M    SR
  119    101    773  Josie Jardon          Summit High School                      27:44.7  8:57/M    SR
  120    102    649  Joli Dou              Pueblo Centennial High School           27:56.8  9:01/M    SR
  121    103    448  Autumn Bird           Lewis-Palmer High School                27:56.8  9:01/M    FR
  122    104    775  Sadie Schroder        Summit High School                      28:03.8  9:03/M    JR
  123    105     91  Sharlie Bolton        Canon City High School                  28:05.8  9:04/M    SO
  124    106    843  Sydney Hertel         Wheat Ridge High School                 28:09.9  9:05/M    FR
  125    107    793  Lexy Orr              Thompson Valley High School             28:11.3  9:05/M    JR
  126    108    650  Nadia Jackson         Pueblo Centennial High School           28:17.7  9:07/M    SO
  127    109    774  Rena Singleton        Summit High School                      28:18.6  9:08/M    SO
  128    110    569  Angelcia Santos       Northridge High School                  28:26.4  9:10/M    JR
  129    111    515  Gabi Borchard         Mesa Ridge High School                  28:38.1  9:14/M    SO
  130    112    370  Hailey Tamayo         Harrison High School                    28:47.5  9:17/M    SR
  131    113    371  Marilynn Vasquez      Harrison High School                    28:50.3  9:18/M    JR
  132    114    654  Claire Sandoval       Pueblo Centennial High School           29:47.7  9:36/M    JR
  133  (< 5)    686  Emma Jarrett          Pueblo South High School                29:53.4  9:38/M    SO
  134  (< 5)    275  Taylor Thorp          Falcon High School                      29:54.1  9:39/M    JR
  135    115    841  Grace Goodwin         Wheat Ridge High School                 29:59.1  9:40/M    FR
  136    116    450  Hanna Strom           Lewis-Palmer High School                29:59.3  9:40/M    FR
  137    117    652  Emma Rafferty         Pueblo Centennial High School           30:02.1  9:41/M    JR
  138    118    671  Kailey Bond           Pueblo County High School               30:11.0  9:44/M    SO
  139    119    367  Maria Moscosa         Harrison High School                    30:39.0  9:53/M    SR
  140    120    670  Susannah Baxter       Pueblo County High School               30:39.1  9:53/M    FR
  141    121    366  Sydney Bates          Harrison High School                    30:47.4  9:56/M    SO
  142    122    519  Alyssa Montijo        Mesa Ridge High School                  30:58.3  9:59/M    SO
  143    123    651  Maya Maes-Johnson     Pueblo Centennial High School           31:13.4 10:04/M    SR
  144    124    842  Ellie Gothard         Wheat Ridge High School                 31:21.6 10:07/M    SR
  145    125     93  Ariana McIntyre       Canon City High School                  31:49.8 10:16/M    JR
  146  (< 5)    665  Madilynn Schloss      Pueblo Central High School              31:54.2 10:17/M    SO
  147    126    845  Lily Webb             Wheat Ridge High School                 32:14.7 10:24/M    FR
  148    127    674  Morgan McCabe         Pueblo County High School               32:17.1 10:25/M    SO
  149  (< 5)    664  Julie Estrada         Pueblo Central High School              32:31.2 10:29/M    SR
  150  (< 5)    663  Jocelyn Alardin       Pueblo Central High School              37:25.1 12:04/M    FR



Top

Overall Finish List - Girls

5A Girls

Cross Country

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    119  Cameron McConnell     Cherokee Trail High School              18:33.0  5:59/M    SO
    2      2    118  Mckenna Mazeski       Cherokee Trail High School              19:21.0  6:15/M    FR
    3      3    624  Lauren Boutelle       Pine Creek High School                  20:02.8  6:28/M    FR
    4      4    117  Lauren Hodges         Cherokee Trail High School              20:08.3  6:30/M    JR
    5      5    114  Campbell Faust        Cherokee Trail High School              20:11.2  6:31/M    JR
    6      6    120  Tarikwa Woldemariam   Cherokee Trail High School              20:11.7  6:31/M    SR
    7      7    292  Lena Fogarty          Fossil Ridge High School                20:13.4  6:31/M    SO
    8      8    439  Ashley Johnson        Legend High School                      20:17.9  6:33/M    SO
    9      9    294  Caitlin Hunt          Fossil Ridge High School                20:19.9  6:33/M    SO
   10     10    115  Soonhee Han           Cherokee Trail High School              20:31.8  6:37/M    SR
   11     11    380  Lila Crowley          Heritage High School                    20:34.0  6:38/M    FR
   12     12    186  Mikayla Cox           Doherty (Thomas B.) High School         20:37.4  6:39/M    SR
   13     13    116  Megan Hodges          Cherokee Trail High School              20:39.4  6:40/M    JR
   14     14    438  Lydia Jenkins         Legend High School                      20:46.5  6:42/M    FR
   15     15    717  Mollie Roden          Rampart High School                     20:58.8  6:46/M    JR
   16     16    623  Madelyn Blazo         Pine Creek High School                  21:03.4  6:47/M    SO
   17     17    622  Kayla Anderson        Pine Creek High School                  21:09.1  6:49/M    SO
   18     18    424  Mia Mraz              Legacy High School                      21:10.4  6:50/M    SO
   19  (< 5)    603  Julia Solano          Palmer (William J.) High School         21:19.1  6:53/M    SR
   20     19    383  Sofie Hill            Heritage High School                    21:32.7  6:57/M    SO
   21     20     71  Mckenna Yates         Brighton High School                    21:48.7  7:02/M    JR
   22     21    307  Emily Hamilton        Fountain-Fort Carson High School        21:52.1  7:03/M    SR
   23     22    295  Isabelle Missimer     Fossil Ridge High School                21:53.1  7:04/M    JR
   24     23    381  Julianna Dickman      Heritage High School                    21:55.6  7:04/M    JR
   25     24    382  Faith Henderson       Heritage High School                    22:03.4  7:07/M    SO
   26  (< 5)    600  Leah Goodloe          Palmer (William J.) High School         22:07.8  7:08/M    SR
   27     25    353  Mya Boyd              Greeley West High School                22:10.7  7:09/M    SO
   28     26    627  Makala Jaramillo      Pine Creek High School                  22:12.1  7:10/M    FR
   29     27    293  Allyson Herring       Fossil Ridge High School                22:16.3  7:11/M    SO
   30     28    385  Leah Maloney          Heritage High School                    22:21.1  7:13/M    SO
   31     29    290  Ellie Black           Fossil Ridge High School                22:25.9  7:14/M    SR
   32     30    715  Emma Perschke         Rampart High School                     22:26.5  7:14/M    JR
   33     31    421  Maya Davis            Legacy High School                      22:32.6  7:16/M    SR
   34     32    422  Peyton Meier          Legacy High School                      22:35.2  7:17/M    SO
   35     33    621  Nadine Almasri        Pine Creek High School                  22:47.5  7:21/M    SR
   36     34    625  Faith Brandt          Pine Creek High School                  22:47.6  7:21/M    JR
   37     35     70  Abigail Read          Brighton High School                    22:50.2  7:22/M    SR
   38     36    713  Mikaela Fabey         Rampart High School                     22:57.7  7:24/M    JR
   39     37    714  Nina Florek           Rampart High School                     22:59.6  7:25/M    SR
   40     38    296  Kyra Rivera           Fossil Ridge High School                23:09.7  7:28/M    SO
   41     39    423  Emma Mowry            Legacy High School                      23:11.8  7:29/M    SR
   42     40    479  Jaden Knight          Liberty High School                     23:17.7  7:31/M    SR
   43     41    310  Claire Nowels         Fountain-Fort Carson High School        23:18.9  7:31/M    FR
   44     42    405  Kayla Wong            Lakewood High School                    23:19.9  7:31/M    SO
   45     43    476  Haley Barrington      Liberty High School                     23:20.8  7:32/M    SO
   46     44    386  Tania St John         Heritage High School                    23:24.6  7:33/M    SO
   47     45    291  Addison Ehleiter      Fossil Ridge High School                23:29.2  7:35/M    SO
   48     46    404  Ciara O'Neill         Lakewood High School                    23:38.7  7:37/M    SR
   49     47     66  Mallorie Estes        Brighton High School                    23:40.1  7:38/M    JR
   50     48    305  Tara Durbin           Fountain-Fort Carson High School        23:42.7  7:39/M    JR
   51     49    712  Cadence Corby         Rampart High School                     23:44.3  7:39/M    SO
   52     50     68  Chandler Hand         Brighton High School                    24:00.6  7:45/M    SO
   53     51    384  Raina Lee             Heritage High School                    24:02.2  7:45/M    SR
   54     52    477  Hannah Beziou         Liberty High School                     24:14.9  7:49/M    SO
   55     53    188  Kayla Thresher        Doherty (Thomas B.) High School         24:18.0  7:50/M    SO
   56     54    189  Tara Veggeberg        Doherty (Thomas B.) High School         24:18.9  7:50/M    FR
   57     55    309  Ana Maender           Fountain-Fort Carson High School        24:22.0  7:52/M    SO
   58     56    482  Ellie Wade            Liberty High School                     24:32.0  7:55/M    JR
   59  (< 5)    601  Faith Kelly           Palmer (William J.) High School         24:40.4  7:57/M    JR
   60     57    435  Megan Deweese         Legend High School                      24:43.4  7:58/M    SR
   61     58    306  Brenna Durbin         Fountain-Fort Carson High School        24:46.2  7:59/M    SO
   62     59    184  Lara Blizzard         Doherty (Thomas B.) High School         24:48.2  8:00/M    SO
   63     60    711  Abby Bolt             Rampart High School                     24:51.4  8:01/M    JR
   64     61    401  Mikaela Haas          Lakewood High School                    24:54.3  8:02/M    JR
   65     62    426  Erica Sexton          Legacy High School                      24:54.4  8:02/M    SO
   66     63    190  Kendall Windsor       Doherty (Thomas B.) High School         24:58.9  8:03/M    SO
   67     64    349  Maddie Benavidez      Legacy High School                      25:02.5  8:05/M    SO
   68     65    399  Lane White            Lakewood High School                    25:07.2  8:06/M    FR
   69     66     65  Brianna Diaz          Brighton High School                    25:08.8  8:06/M    SR
   70     67    425  Abby Pellien          Legacy High School                      25:10.5  8:07/M    SR
   71     68     69  Holly Poole           Brighton High School                    25:16.2  8:09/M    SO
   72     69    402  Kayla Mitchiner       Lakewood High School                    25:18.3  8:10/M    FR
   73     70    437  Madison Hansen        Legend High School                      25:22.5  8:11/M    FR
   74     71    480  Kylie Madsen          Liberty High School                     25:24.2  8:12/M    JR
   75     72    187  Natalie Lovato        Doherty (Thomas B.) High School         25:31.0  8:14/M    FR
   76     73    828  Hope Maldonado        Vista Ridge High School                 25:32.8  8:14/M    JR
   77     74    829  Autumn Rassmussen     Vista Ridge High School                 25:35.9  8:15/M    SO
   78  (< 5)    570  Deasia Wosachlo       Northglenn High School                  25:50.0  8:20/M    JR
   79     75    185  Amanda Clark          Doherty (Thomas B.) High School         25:50.9  8:20/M    SR
   80     76    333  Karen Ramos           Gateway High School                     25:53.0  8:21/M    JR
   81     77    831  Jessica Woodcock      Vista Ridge High School                 25:56.4  8:22/M    SO
   82     78    716  Isabella Polombo      Rampart High School                     25:57.2  8:22/M    JR
   83     79    332  Yessica Ramos         Gateway High School                     25:58.0  8:23/M    SR
   84     80    440  Brynna Spencer        Legend High School                      26:16.8  8:28/M    SO
   85     81    626  Natalie Buchanan      Pine Creek High School                  26:18.0  8:29/M    SO
   86     82    357  Victoria Ruiz         Greeley West High School                26:26.5  8:32/M    SR
   87     83    481  Lauren Stone          Liberty High School                     26:30.1  8:33/M    SR
   88     84    436  Emma Fink             Legend High School                      26:39.6  8:36/M    SO
   89     85    400  Olivia Gilchrist      Lakewood High School                    26:54.4  8:41/M    SO
   90     86    825  Betza Fonseca         Vista Ridge High School                 26:58.0  8:42/M    FR
   91     87    434  Makayla Blair         Legend High School                      27:08.1  8:45/M    SR
   92     88    331  Ariel Montoya         Gateway High School                     27:19.1  8:49/M    SR
   93  (< 5)    602  Emma Popkin           Palmer (William J.) High School         27:24.1  8:50/M    JR
   94  (< 5)    565  Isabella Paswaters    Northglenn High School                  27:27.5  8:51/M    FR
   95     89    478  Katherine Gaughan     Liberty High School                     27:54.0  9:00/M    SR
   96     90    354  Brooklyn Parsons      Greeley West High School                28:06.8  9:04/M    SR
   97     91    329  Victoria Currier      Gateway High School                     28:28.8  9:11/M    JR
   98     92    355  Kelis Perez           Greeley West High School                29:18.9  9:27/M    SO
   99     93    830  Malia Warren          Vista Ridge High School                 29:48.8  9:37/M    SR
  100  (< 5)    561  Delanie Davey         Northglenn High School                  30:17.1  9:46/M    SR

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     94     67  Zia Gonzales          Brighton High School                    30:24.5  9:48/M    FR
  102     95    827  Kamryn Lord           Vista Ridge High School                 30:56.1  9:59/M    FR
  103     96    334  Jorja Whyte           Gateway High School                     30:56.3  9:59/M    JR
  104  (< 5)    563  Alexa Gonzalez        Northglenn High School                  31:02.5 10:01/M    SR
  105     97    330  Heather Lundy         Gateway High School                     31:53.3 10:17/M    JR
  106     98    359  Kate Timothy          Greeley West High School                32:22.1 10:26/M    SO
Top

Team Summary Report - Girls

2A Girls

Cross Country

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Buena Vista High School                45               2   3   4  15  21  24             
        Top  5 Times: 2:05:41.9
        Average Time: 25:08.3

    2 Rye High School                        53               1   7  11  14  20  29             
        Top  5 Times: 2:10:20.0
        Average Time: 26:04.0

    3 Centauri High School                   66               5  10  12  17  22                 
        Top  5 Times: 2:16:41.6
        Average Time: 27:20.3

    4 Rocky Ford High School                 76               8   9  13  19  27                 
        Top  5 Times: 2:20:16.6
        Average Time: 28:03.3

    5 Wiggins High School                   116              16  18  25  26  31                 
        Top  5 Times: 2:33:11.7
        Average Time: 30:38.3

    6 St. Mary'S High School                119               6  23  28  30  32                 
        Top  5 Times: 2:34:50.7
        Average Time: 30:58.1

 Inc. Colorado Springs School              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Ellicott High School                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Golden View Classical Academy        3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Limon High School                    3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Shining Mountain Waldorf School      2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Girls

3A Girls

Cross Country

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Faith Christian High School            34               2   3   5   9  15  22  31         
        Top  5 Times: 1:47:00.4
        Average Time: 21:24.0

    2 Alamosa High School                    75               1   7  17  21  29  32             
        Top  5 Times: 1:51:43.3
        Average Time: 22:20.6

    3 Moffat County High School              82              10  11  12  24  25                 
        Top  5 Times: 1:54:22.3
        Average Time: 22:52.4

    4 University High School                113               4  14  26  34  35  36  37         
        Top  5 Times: 1:57:43.3
        Average Time: 23:32.6

    5 Liberty Common High School            119              18  20  23  28  30  33  38         
        Top  5 Times: 1:58:51.1
        Average Time: 23:46.2

    6 Pagosa Springs High School            149               8  16  39  40  46  49             
        Top  5 Times: 2:07:43.9
        Average Time: 25:32.7

    7 Colorado Springs Christian H.S.       163               6  27  41  42  47                 
        Top  5 Times: 2:10:04.1
        Average Time: 26:00.8

    8 Estes Park High School                164              13  19  43  44  45  48             
        Top  5 Times: 2:12:55.8
        Average Time: 26:35.1

 Inc. Bayfield High School                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Berthoud High School                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Fort Lupton High School              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Frontier Academy                     4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. James Irwin Charter High School      4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Lamar High School                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Manitou Springs High School          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Girls

4A Girls

Cross Country

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Air Academy High School                67               5   6  13  20  23  25  27         
        Top  5 Times: 1:43:14.8
        Average Time: 20:38.9

    2 Battle Mountain High School            89               1   8  15  21  44  50  74         
        Top  5 Times: 1:44:33.3
        Average Time: 20:54.6

    3 Thompson Valley High School           114               3   7  26  35  43  53 107         
        Top  5 Times: 1:46:35.9
        Average Time: 21:19.1

    4 Cheyenne Mountain High School         116               2  17  30  31  36  56  71         
        Top  5 Times: 1:47:16.9
        Average Time: 21:27.3

    5 Discovery Canyon High School          126              14  22  24  32  34  62  76         
        Top  5 Times: 1:48:15.5
        Average Time: 21:39.1

    6 Durango High School                   127              11  18  28  33  37  47  61         
        Top  5 Times: 1:48:23.3
        Average Time: 21:40.6

    7 Pueblo West High School               181              16  19  46  48  52  58  67         
        Top  5 Times: 1:52:01.2
        Average Time: 22:24.2

    8 Northfield High School                189              12  39  40  41  57  73  89         
        Top  5 Times: 1:52:21.3
        Average Time: 22:28.2

    9 Ponderosa High School                 264              10  38  55  80  81  83             
        Top  5 Times: 1:56:53.2
        Average Time: 23:22.6

   10 Northridge High School                265              29  42  45  59  90 110             
        Top  5 Times: 1:57:38.7
        Average Time: 23:31.7

   11 Lewis-Palmer High School              274               4  65  66  69  70 103 116         
        Top  5 Times: 1:57:18.8
        Average Time: 23:27.7

   12 Littleton High School                 328              49  54  68  78  79  91  92         
        Top  5 Times: 2:01:23.1
        Average Time: 24:16.6

   13 Summit High School                    372               9  60  98 101 104 109             
        Top  5 Times: 2:06:55.3
        Average Time: 25:23.0

   14 Pueblo County High School             442              63  72  94  95 118 120 127         
        Top  5 Times: 2:11:44.1
        Average Time: 26:20.8

   15 Canon City High School                452              77  82  88 100 105 125             
        Top  5 Times: 2:11:46.8
        Average Time: 26:21.3

   16 Pueblo Centennial High School         472              51  97 102 108 114 117 123         
        Top  5 Times: 2:16:10.3
        Average Time: 27:14.0

   17 Harrison High School                  473              75  86  87 112 113 119 121         
        Top  5 Times: 2:13:53.0
        Average Time: 26:46.6

   18 Mesa Ridge High School                478              64  85  96 111 122                 
        Top  5 Times: 2:15:54.4
        Average Time: 27:10.8

   19 Wheat Ridge High School               497              84  93  99 106 115 124 126         
        Top  5 Times: 2:16:54.2
        Average Time: 27:22.8

 Inc. Coronado High School                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Eagle Valley High School             3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Falcon High School                   2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Montrose High School                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pueblo Central High School           3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pueblo South High School             3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Sand Creek High School               3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Widefield High School                1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

Top

Team Summary Report - Girls

5A Girls

Cross Country

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Cherokee Trail High School             18               1   2   4   5   6  10  13         
        Top  5 Times: 1:38:25.4
        Average Time: 19:41.0

    2 Fossil Ridge High School               94               7   9  22  27  29  38  45         
        Top  5 Times: 1:47:08.8
        Average Time: 21:25.7

    3 Pine Creek High School                 95               3  16  17  26  33  34  81         
        Top  5 Times: 1:47:15.1
        Average Time: 21:27.0

    4 Heritage High School                  105              11  19  23  24  28  44  51         
        Top  5 Times: 1:48:27.0
        Average Time: 21:41.4

    5 Rampart High School                   167              15  30  36  37  49  60  78         
        Top  5 Times: 1:53:07.0
        Average Time: 22:37.4

    6 Legacy High School                    182              18  31  32  39  62  64  67         
        Top  5 Times: 1:54:24.6
        Average Time: 22:52.9

    7 Brighton High School                  218              20  35  47  50  66  68  94         
        Top  5 Times: 1:57:28.5
        Average Time: 23:29.7

    8 Fountain-Fort Carson High School      223              21  41  48  55  58                 
        Top  5 Times: 1:58:02.1
        Average Time: 23:36.4

    9 Legend High School                    229               8  14  57  70  80  84  87         
        Top  5 Times: 1:57:27.3
        Average Time: 23:29.4

   10 Doherty (Thomas B.) High School       241              12  53  54  59  63  72  75         
        Top  5 Times: 1:59:01.7
        Average Time: 23:48.3

   11 Liberty High School                   262              40  43  52  56  71  83  89         
        Top  5 Times: 2:00:49.8
        Average Time: 24:09.9

   12 Lakewood High School                  283              42  46  61  65  69  85             
        Top  5 Times: 2:02:18.7
        Average Time: 24:27.7

   13 Greeley West High School              387              25  82  90  92  98                 
        Top  5 Times: 2:18:25.3
        Average Time: 27:41.0

   14 Vista Ridge High School               403              73  74  77  86  93  95             
        Top  5 Times: 2:13:52.0
        Average Time: 26:46.4

   15 Gateway High School                   430              76  79  88  91  96  97             
        Top  5 Times: 2:18:35.3
        Average Time: 27:43.0

 Inc. Northglenn High School               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Palmer (William J.) High School      4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Top

Detail Team Results - Girls

2A Girls

Cross Country

Buena Vista High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  45  Team Score (times):    2:05:41.9   Average Time: 25:08.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     83  Mallory Salazar        SO       2            2        22:16.9      22:16.9      0:41.7
    2     80  Molly McMurry          SO       3            5        22:28.6      44:45.6      0:53.3
    3     84  Alexis Santopietro     JR       4            9        23:01.2    1:07:46.8      1:25.9
    4     79  Aja Hogan              JR      15           24        27:59.9    1:35:46.8      6:24.6
    5     81  Scout McMurry          SR      21           45        29:55.1    2:05:41.9      8:19.8
    6     82  Abby Nagel             JR      24           69        30:43.9    2:36:25.8      9:08.6

Rye High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  53  Team Score (times):    2:10:20.0   Average Time: 26:04.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    741  Audrey Maroney         SO       1            1        21:35.2      21:35.2      0:00.0
    2    744  Clarissa Peterson      SO       7            8        24:09.7      45:45.0      2:34.4
    3    740  Lauren Maroney         SR      11           19        27:15.4    1:13:00.5      5:40.1
    4    742  Rebekah Moats          SR      14           33        27:41.2    1:40:41.7      6:05.9
    5    743  Emily Peterson         SR      20           53        29:38.3    2:10:20.0      8:03.0
    6    739  Christina Kirkland     SO      29           82        33:05.3    2:43:25.4     11:30.0

Centauri High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  66  Team Score (times):    2:16:41.6   Average Time: 27:20.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    108  Elizabeth Valentine    JR       5            5        23:34.3      23:34.3      1:59.0
    2    107  Abigail Sowards        FR      10           15        27:05.6      50:39.9      5:30.3
    3    104  Alyssa Bagwell         JR      12           27        27:32.2    1:18:12.2      5:56.9
    4    106  Kalee Salazar          FR      17           44        28:13.0    1:46:25.2      6:37.7
    5    105  Reanna Bagwell         JR      22           66        30:16.3    2:16:41.6      8:41.0

Rocky Ford High School    Finish Position -     4

  Team Score (places):  76  Team Score (times):    2:20:16.6   Average Time: 28:03.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    729  Katie Preciado         JR       8            8        25:21.1      25:21.1      3:45.8
    2    725  Kailene Black          JR       9           17        26:38.8      51:59.9      5:03.5
    3    727  Summer Hernandez       FR      13           30        27:34.7    1:19:34.6      5:59.4
    4    726  Martha Castenada       SR      19           49        29:21.6    1:48:56.3      7:46.3
    5    731  Abigail Prieto         SR      27           76        31:20.3    2:20:16.6      9:45.0

Wiggins High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 116  Team Score (times):    2:33:11.7   Average Time: 30:38.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    859  Chloe Palmer           SO      16           16        28:01.9      28:01.9      6:26.6
    2    857  Shilyn Barnum          FR      18           34        29:15.8      57:17.8      7:40.5
    3    858  Erika Becker           JR      25           59        30:44.1    1:28:01.9      9:08.8
    4    861  Madie Thomas           FR      26           85        30:58.4    1:59:00.3      9:23.1
    5    860  Angelina Sanchez       FR      31          116        34:11.4    2:33:11.7     12:36.1

St. Mary'S High School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 119  Team Score (times):    2:34:50.7   Average Time: 30:58.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    763  Payton Kutz            SO       6            6        23:45.7      23:45.7      2:10.4
    2    761  Emerald Cordova        FR      23           29        30:35.2      54:21.0      8:59.9
    3    765  Ainslie Stewart        FR      28           57        31:31.6    1:25:52.6      9:56.3
    4    764  Elizabeth Rysavy       SO      30           87        33:17.4    1:59:10.1     11:42.1
    5    747  Hailey Stewart         SO      32          119        35:40.5    2:34:50.7     14:05.2

Colorado Springs School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    159  Kate Griffin           SR   Less Than  5           21:51.4      21:51.4      0:16.2
    2    161  Hina Suzuki            SR   Less Than  5           28:19.2      50:10.7      6:43.9

Ellicott High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    226  Ashley Hermisillo      JR   Less Than  5           27:55.2      27:55.2      6:19.9
    2    227  Jaylene Hermosillo     FR   Less Than  5           29:07.7      57:02.9      7:32.4
    3    224  Crystal Angel          SR   Less Than  5           29:14.9    1:26:17.9      7:39.6
    4    225  Christina Diaz         FR   Less Than  5           34:19.8    2:00:37.7     12:44.5

Golden View Classical Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    342  Elise Caucutt          JR   Less Than  5           24:54.0      24:54.0      3:18.7
    2    345  Abby Wahl              JR   Less Than  5           27:44.2      52:38.2      6:08.9
    3    346  Makena Weimer          JR   Less Than  5           37:08.2    1:29:46.4     15:32.9

Limon High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    491  Audrey Grinnan         SR   Less Than  5           26:30.4      26:30.4      4:55.1
    2    490  Liberty Goodnow        SR   Less Than  5           26:42.6      53:13.1      5:07.3
    3    492  Kiersten Holt          SR   Less Than  5           31:07.5    1:24:20.6      9:32.2

Shining Mountain Waldorf School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    756  Mira Saliman           JR   Less Than  5           26:24.6      26:24.6      4:49.3
    2    754  Izzi Manning           SR   Less Than  5           31:36.7      58:01.3     10:01.4



Top

Detail Team Results - Girls

3A Girls

Cross Country

Faith Christian High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  34  Team Score (times):    1:47:00.4   Average Time: 21:24.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    261  Shannon King           SR       2            2        19:53.4      19:53.4      0:39.4
    2    264  Audrey Orstead         JR       3            5        21:02.0      40:55.5      1:48.0
    3    260  Katherine Heekin       SO       5           10        21:22.0    1:02:17.5      2:07.9
    4    259  Maddie Eggers          FR       9           19        21:55.4    1:24:12.9      2:41.4
    5    263  Anna MacPhee           SO      15           34        22:47.4    1:47:00.4      3:33.4
    6    258  Kaylie Bookout         FR      22           56        23:34.9    2:10:35.3      4:20.9
    7    265  Landry Walter          SO      31           87        24:35.1    2:35:10.4      5:21.0

Alamosa High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  75  Team Score (times):    1:51:43.3   Average Time: 22:20.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     15  Lilly Lavier           SR       1            1        19:14.0      19:14.0      0:00.0
    2     16  Emily Lavier           JR       7            8        21:44.2      40:58.2      2:30.2
    3     18  Alliyah Molina         SR      17           25        22:53.1    1:03:51.4      3:39.1
    4     21  Abby Wubben            FR      21           46        23:25.9    1:27:17.3      4:11.9
    5     20  Whitney Thong          FR      29           75        24:26.0    1:51:43.3      5:11.9
    6     19  Annahi Molina          FR      32          107        24:35.5    2:16:18.9      5:21.5

Moffat County High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  82  Team Score (times):    1:54:22.3   Average Time: 22:52.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    528  Kelsey McDiffett       JR      10           10        21:57.6      21:57.6      2:43.6
    2    526  Halle Hamilton         SO      11           21        22:18.2      44:15.8      3:04.2
    3    525  Alayna Behrman         JR      12           33        22:18.3    1:06:34.2      3:04.3
    4    529  Emaleigh Papierski     JR      24           57        23:52.6    1:30:26.8      4:38.6
    5    527  Emma Jones             SO      25           82        23:55.4    1:54:22.3      4:41.4

University High School    Finish Position -     4

  Team Score (places): 113  Team Score (times):    1:57:43.3   Average Time: 23:32.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    812  Kylie Kravig           JR       4            4        21:03.9      21:03.9      1:49.9
    2    811  Kate Harvey            FR      14           18        22:42.3      43:46.3      3:28.3
    3    814  Malia Pope             SR      26           44        24:01.9    1:07:48.2      4:47.8
    4    815  Amanda Sigmon          FR      34           78        24:52.0    1:32:40.3      5:38.0
    5    816  Kayla Sigmon           SR      35          113        25:03.0    1:57:43.3      5:48.9
    6    813  Taryn Kravig           FR      36          149        25:03.2    2:22:46.5      5:49.2
    7    817  Samantha Yost          JR      37          186        25:04.1    2:47:50.6      5:50.1

Liberty Common High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 119  Team Score (times):    1:58:51.1   Average Time: 23:46.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    465  Lily Morrison          SO      18           18        23:07.4      23:07.4      3:53.4
    2    468  Megan Zupancic         SO      20           38        23:20.6      46:28.0      4:06.5
    3    464  Bryanna Kauffman       SO      23           61        23:40.1    1:10:08.1      4:26.0
    4    466  Ruby Richardson        FR      28           89        24:13.4    1:34:21.5      4:59.3
    5    462  Taylor Friesen         SO      30          119        24:29.5    1:58:51.1      5:15.5
    6    467  Viviana Torrejon       FR      33          152        24:43.2    2:23:34.4      5:29.2
    7    463  Logan Haugestuen       FR      38          190        25:35.7    2:49:10.2      6:21.7

Pagosa Springs High School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 149  Team Score (times):    2:07:43.9   Average Time: 25:32.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    591  Nell Taylor            SO       8            8        21:49.1      21:49.1      2:35.1
    2    589  Megan Greenly          JR      16           24        22:49.2      44:38.4      3:35.2
    3    587  Ivory Carpenter        JR      39           63        25:52.8    1:10:31.3      6:38.8
    4    590  Michelle Sauceda       SO      40          103        26:15.5    1:36:46.8      7:01.5
    5    592  Sophia Raymond         JR      46          149        30:57.0    2:07:43.9     11:43.0
    6    588  Megan Foster           SR      49          198        34:15.3    2:41:59.3     15:01.3

Colorado Springs Christian H.S.    Finish Position -     7

  Team Score (places): 163  Team Score (times):    2:10:04.1   Average Time: 26:00.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    153  Elle Stevens           SO       6            6        21:31.3      21:31.3      2:17.3
    2    150  Isabel Case            SO      27           33        24:12.7      45:44.1      4:58.7
    3    151  Katie Christofferson   JR      41           74        26:26.0    1:12:10.1      7:12.0
    4    149  Maddison Bowman        SR      42          116        26:40.9    1:38:51.1      7:26.9
    5    152  Ali Leibel             FR      47          163        31:13.0    2:10:04.1     11:58.9

Estes Park High School    Finish Position -     8

  Team Score (places): 164  Team Score (times):    2:12:55.8   Average Time: 26:35.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    248  Charlotte Raymond      JR      13           13        22:27.0      22:27.0      3:12.9
    2    249  Eva Stein              JR      19           32        23:09.7      45:36.8      3:55.7
    3    246  Amelia Goodwin         FR      43           75        27:47.6    1:13:24.4      8:33.6
    4    245  Mikah Gay              FR      44          119        28:42.8    1:42:07.2      9:28.7
    5    247  Lydia Pita             FR      45          164        30:48.6    2:12:55.8     11:34.6
    6    244  Hunji Cho              SO      48          212        31:45.6    2:44:41.5     12:31.6

Bayfield High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     44  Paige Porter           SO   Less Than  5           27:24.6      27:24.6      8:10.6
    2     46  Abria Thayer           FR   Less Than  5           28:53.6      56:18.2      9:39.5
    3     45  Emaliah Sawyer         SO   Less Than  5           30:22.7    1:26:40.9     11:08.6
    4     43  Tatumn Millward        FR   Less Than  5           31:01.1    1:57:42.1     11:47.1

Berthoud High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     57  Ellie Sundheim         JR   Less Than  5           22:15.8      22:15.8      3:01.8
    2     54  Julianne Evans DennisonSR   Less Than  5           23:07.3      45:23.2      3:53.3
    3     53  Kimberly Blough        SR   Less Than  5           25:02.5    1:10:25.7      5:48.5
    4     55  Audriana Gutierrez     FR   Less Than  5           25:16.3    1:35:42.0      6:02.2

Fort Lupton High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    283  Kimberley Campbell     SO   Less Than  5           26:19.5      26:19.5      7:05.5
    2    284  Arleene Juarez         FR   Less Than  5           30:14.7      56:34.2     11:00.7

Frontier Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    319  Julia Brown            SR   Less Than  5           21:30.7      21:30.7      2:16.7
    2    321  Lexi Angus             SO   Less Than  5           22:28.6      43:59.4      3:14.6
    3    318  Madison Brosig         FR   Less Than  5           22:49.0    1:06:48.4      3:35.0
    4    320  Sarah Ellis            SR   Less Than  5           23:30.1    1:30:18.5      4:16.1

James Irwin Charter High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    909  Myanna Winters         9    Less Than  5           24:40.2      24:40.2      5:26.2
    2    911  Arianna Barraza             Less Than  5           27:42.5      52:22.8      8:28.5
    3    912  Tykra Lancaster             Less Than  5           29:11.3    1:21:34.1      9:57.3
    4    910  Samantha Arevalo            Less Than  5           29:18.1    1:50:52.2     10:04.0

Lamar High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    414  Gyazmin Maestas        SR   Less Than  5           27:45.1      27:45.1      8:31.1
    2    413  Ashley Gilmore         JR   Less Than  5           32:42.0    1:00:27.2     13:28.0

Manitou Springs High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    508  Hannah Hollick         SO   Less Than  5           40:55.2      40:55.2     21:41.2



Top

Detail Team Results - Girls

4A Girls

Cross Country

Air Academy High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  67  Team Score (times):    1:43:14.8   Average Time: 20:38.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      4  Tatum Miller           SR       5            5        19:51.5      19:51.5      0:59.2
    2      1  Ella Chura             SO       6           11        19:55.2      39:46.8      1:02.9
    3      7  Dylan Teeples          SO      13           24        20:40.5    1:00:27.3      1:48.2
    4      5  Brooke Moss            JR      20           44        21:20.3    1:21:47.7      2:28.0
    5      6  Olivia Novy            JR      23           67        21:27.1    1:43:14.8      2:34.8
    6      2  Chloe Fair             FR      25           92        21:41.4    2:04:56.2      2:49.1
    7      3  Hailey Gregg           JR      27          119        21:53.9    2:26:50.2      3:01.6

Battle Mountain High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  89  Team Score (times):    1:44:33.3   Average Time: 20:54.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     32  Grace Johnson          SR       1            1        18:52.3      18:52.3      0:00.0
    2     34  Elliot Pribramsky      JR       8            9        20:25.9      39:18.2      1:33.6
    3     35  Emma Reeder            JR      15           24        20:52.7    1:00:10.9      2:00.4
    4     29  Haley Brewster         JR      21           45        21:21.1    1:21:32.0      2:28.8
    5     33  Samantha Lindall       SR      44           89        23:01.2    1:44:33.3      4:08.9
    6     31  Hayley Diemar          SR      50          139        23:20.1    2:07:53.5      4:27.8
    7     30  Kate Dekanich          JR      74          213        24:42.6    2:32:36.2      5:50.3

Thompson Valley High School    Finish Position -     3

  Team Score (places): 114  Team Score (times):    1:46:35.9   Average Time: 21:19.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    789  Kenadi Krueger         SR       3            3        19:30.8      19:30.8      0:38.5
    2    790  Olivia Krueger         SO       7           10        19:56.0      39:26.8      1:03.7
    3    792  Jayda Nix              SO      26           36        21:48.9    1:01:15.8      2:56.6
    4    788  Tori Kavvadas          SR      35           71        22:22.2    1:23:38.0      3:29.9
    5    794  Grace Reichardt        FR      43          114        22:57.8    1:46:35.9      4:05.5
    6    791  Jadyn Lara             SR      53          167        23:24.4    2:10:00.3      4:32.1
    7    793  Lexy Orr               JR     107          274        28:11.3    2:38:11.7      9:19.0

Cheyenne Mountain High School    Finish Position -     4

  Team Score (places): 116  Team Score (times):    1:47:16.9   Average Time: 21:27.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    133  Hope Stark             SO       2            2        19:25.6      19:25.6      0:33.3
    2    129  Jensen Enterman        SR      17           19        21:11.4      40:37.0      2:19.1
    3    130  Brooke Heinicke        JR      30           49        22:05.4    1:02:42.4      3:13.1
    4    131  Julia Prata            SO      31           80        22:06.0    1:24:48.5      3:13.7
    5    132  Breanne Raley          JR      36          116        22:28.4    1:47:16.9      3:36.1
    6    128  Josie Diffendaffer     SO      56          172        23:34.5    2:10:51.5      4:42.2
    7    134  Kate Twede             SO      71          243        24:37.5    2:35:29.0      5:45.2

Discovery Canyon High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 126  Team Score (times):    1:48:15.5   Average Time: 21:39.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    893  Ellie Linnenburger     10      14           14        20:43.5      20:43.5      1:51.2
    2    891  Emma Lindsey           9       22           36        21:26.0      42:09.5      2:33.7
    3    892  Emma Baron             11      24           60        21:37.4    1:03:47.0      2:45.1
    4    890  Abigail Braun          11      32           92        22:07.6    1:25:54.6      3:15.3
    5    894  Bella Fife                     34          126        22:20.9    1:48:15.5      3:28.6
    6    895  Morgan Willard         10      62          188        24:02.2    2:12:17.8      5:09.9
    7    896  Jackie Bishop          11      76          264        24:58.3    2:37:16.2      6:06.0

Durango High School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 127  Team Score (times):    1:48:23.3   Average Time: 21:40.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    199  Tea Forrest            SO      11           11        20:38.3      20:38.3      1:46.0
    2    200  Ashley Forrest         FR      18           29        21:12.4      41:50.7      2:20.1
    3    202  Angela McManus         SO      28           57        21:54.2    1:03:44.9      3:01.9
    4    203  Madeleine Persing      JR      33           90        22:09.1    1:25:54.1      3:16.8
    5    198  Abby Fehr              SO      37          127        22:29.2    1:48:23.3      3:36.9
    6    201  Kayleigh Frazer        SO      47          174        23:11.3    2:11:34.6      4:19.0
    7    204  Brenna Wolf            JR      61          235        23:46.1    2:35:20.7      4:53.8

Pueblo West High School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 181  Team Score (times):    1:52:01.2   Average Time: 22:24.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    698  Aspen Fulbright        SO      16           16        21:03.2      21:03.2      2:10.9
    2    700  Shayana Holcomb        JR      19           35        21:12.7      42:16.0      2:20.4
    3    699  Ginger Hartman         FR      46           81        23:06.2    1:05:22.3      4:13.9
    4    702  Jordan Moran           JR      48          129        23:17.0    1:28:39.3      4:24.7
    5    701  Jordan Lucero          FR      52          181        23:21.8    1:52:01.2      4:29.5
    6    697  Portia Carrera         SR      58          239        23:37.2    2:15:38.4      4:44.9
    7    703  Michelle Pratt         SR      67          306        24:16.3    2:39:54.8      5:24.0

Northfield High School    Finish Position -     8

  Team Score (places): 189  Team Score (times):    1:52:21.3   Average Time: 22:28.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    546  Riley Buese            JR      12           12        20:38.6      20:38.6      1:46.3
    2    548  Gabriela Kobak         FR      39           51        22:36.9      43:15.6      3:44.6
    3    547  Malia Heien            SO      40           91        22:41.8    1:05:57.4      3:49.5
    4    551  Ella Vollmer           JR      41          132        22:46.7    1:28:44.1      3:54.4
    5    550  Macy Vogel             SO      57          189        23:37.1    1:52:21.3      4:44.8
    6    549  Jayla Sanderson        SO      73          262        24:39.3    2:17:00.6      5:47.0
    7    553  Kelsey Dennis          FR      89          351        25:54.8    2:42:55.4      7:02.5

Ponderosa High School    Finish Position -     9

  Team Score (places): 264  Team Score (times):    1:56:53.2   Average Time: 23:22.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    641  Baylie Koonce          SR      10           10        20:33.3      20:33.3      1:41.0
    2    639  Natalie Hansel         SR      38           48        22:36.3      43:09.7      3:44.0
    3    640  Avery Hendrick         SR      55          103        23:33.1    1:06:42.8      4:40.8
    4    637  Kendle Frank           SR      80          183        25:04.9    1:31:47.7      6:12.6
    5    635  Emily Durden           SO      81          264        25:05.4    1:56:53.2      6:13.1
    6    638  Nicole Fritz           JR      83          347        25:22.2    2:22:15.4      6:29.9

Northridge High School    Finish Position -    10

  Team Score (places): 265  Team Score (times):    1:57:38.7   Average Time: 23:31.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    560  Annalise Darnell       FR      29           29        22:02.0      22:02.0      3:09.7
    2    567  Victoria Perales       SO      42           71        22:54.0      44:56.0      4:01.7
    3    568  Carsyn Petersen        FR      45          116        23:04.8    1:08:00.8      4:12.5
    4    566  Natasha Perales        SR      59          175        23:40.7    1:31:41.5      4:48.4
    5    559  Mckenna Cone           JR      90          265        25:57.1    1:57:38.7      7:04.8
    6    569  Angelcia Santos        JR     110          375        28:26.4    2:26:05.1      9:34.1

Lewis-Palmer High School    Finish Position -    11

  Team Score (places): 274  Team Score (times):    1:57:18.8   Average Time: 23:27.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    451  Aubrey Surage          JR       4            4        19:36.9      19:36.9      0:44.6
    2    454  Haley Wood             SR      65           69        24:13.1      43:50.0      5:20.8
    3    452  Emma Thomas            SO      66          135        24:15.6    1:08:05.7      5:23.3
    4    453  Samantha Weese         SO      69          204        24:36.2    1:32:41.9      5:43.9
    5    449  Olivia Lampros         JR      70          274        24:36.8    1:57:18.8      5:44.5
    6    448  Autumn Bird            FR     103          377        27:56.8    2:25:15.6      9:04.5
    7    450  Hanna Strom            FR     116          493        29:59.3    2:55:15.0     11:07.0

Littleton High School    Finish Position -    12

  Team Score (places): 328  Team Score (times):    2:01:23.1   Average Time: 24:16.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    499  Grace Valentine        SO      49           49        23:18.4      23:18.4      4:26.1
    2    498  Sydney Sheldon         FR      54          103        23:29.6      46:48.0      4:37.3
    3    495  Morgan Kelly           SO      68          171        24:27.8    1:11:15.8      5:35.5
    4    496  Georgia Reed           SO      78          249        25:03.1    1:36:19.0      6:10.8
    5    497  Sophia Sheldon         FR      79          328        25:04.0    2:01:23.1      6:11.7
    6    494  Rylee Gerger           FR      91          419        25:58.2    2:27:21.3      7:05.9
    7    493  Lane Greenly           SO      92          511        26:02.1    2:53:23.5      7:09.8

Summit High School    Finish Position -    13

  Team Score (places): 372  Team Score (times):    2:06:55.3   Average Time: 25:23.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    776  Grace Staberg          SR       9            9        20:30.5      20:30.5      1:38.2
    2    777  Alice Wescott          JR      60           69        23:42.3      44:12.8      4:50.0
    3    778  Paige Wescott          FR      98          167        26:53.9    1:11:06.8      8:01.6
    4    773  Josie Jardon           SR     101          268        27:44.7    1:38:51.5      8:52.4
    5    775  Sadie Schroder         JR     104          372        28:03.8    2:06:55.3      9:11.5
    6    774  Rena Singleton         SO     109          481        28:18.6    2:35:14.0      9:26.3

Pueblo County High School    Finish Position -    14

  Team Score (places): 442  Team Score (times):    2:11:44.1   Average Time: 26:20.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    672  Brennah Guerrero       SR      63           63        24:11.5      24:11.5      5:19.2
    2    669  Alina Bartosz          SO      72          135        24:38.1      48:49.6      5:45.8
    3    675  Risa Myers             SR      94          229        26:14.2    1:15:03.9      7:21.9
    4    673  Leslie Keator          JR      95          324        26:29.2    1:41:33.1      7:36.9
    5    671  Kailey Bond            SO     118          442        30:11.0    2:11:44.1     11:18.7
    6    670  Susannah Baxter        FR     120          562        30:39.1    2:42:23.3     11:46.8
    7    674  Morgan McCabe          SO     127          689        32:17.1    3:14:40.5     13:24.8

Canon City High School    Finish Position -    15

  Team Score (places): 452  Team Score (times):    2:11:46.8   Average Time: 26:21.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     95  Laiken O'Rourke        SR      77           77        24:58.6      24:58.6      6:06.3
    2     92  Luci Grooters          SR      82          159        25:19.7      50:18.3      6:27.4
    3     97  Emily Till             SO      88          247        25:54.5    1:16:12.8      7:02.2
    4     94  Julia Nelson           SO     100          347        27:28.0    1:43:40.9      8:35.7
    5     91  Sharlie Bolton         SO     105          452        28:05.8    2:11:46.8      9:13.5
    6     93  Ariana McIntyre        JR     125          577        31:49.8    2:43:36.6     12:57.5

Pueblo Centennial High School    Finish Position -    16

  Team Score (places): 472  Team Score (times):    2:16:10.3   Average Time: 27:14.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    653  Neela Ropp             SR      51           51        23:21.0      23:21.0      4:28.7
    2    655  Allyson Sparks         SR      97          148        26:46.9      50:08.0      7:54.6
    3    649  Joli Dou               SR     102          250        27:56.8    1:18:04.8      9:04.5
    4    650  Nadia Jackson          SO     108          358        28:17.7    1:46:22.6      9:25.4
    5    654  Claire Sandoval        JR     114          472        29:47.7    2:16:10.3     10:55.4
    6    652  Emma Rafferty          JR     117          589        30:02.1    2:46:12.5     11:09.8
    7    651  Maya Maes-Johnson      SR     123          712        31:13.4    3:17:25.9     12:21.1

Harrison High School    Finish Position -    17

  Team Score (places): 473  Team Score (times):    2:13:53.0   Average Time: 26:46.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    369  Ayauna Smith           JR      75           75        24:53.5      24:53.5      6:01.2
    2    368  Eunice Rivera          JR      86          161        25:27.7      50:21.3      6:35.4
    3    372  Giselle Zamora         JR      87          248        25:53.7    1:16:15.0      7:01.4
    4    370  Hailey Tamayo          SR     112          360        28:47.5    1:45:02.6      9:55.2
    5    371  Marilynn Vasquez       JR     113          473        28:50.3    2:13:53.0      9:58.0
    6    367  Maria Moscosa          SR     119          592        30:39.0    2:44:32.1     11:46.7
    7    366  Sydney Bates           SO     121          713        30:47.4    3:15:19.5     11:55.1

Mesa Ridge High School    Finish Position -    18

  Team Score (places): 478  Team Score (times):    2:15:54.4   Average Time: 27:10.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    516  Christina Carlos       SO      64           64        24:13.1      24:13.1      5:20.8
    2    517  Elizabeth Carlos       SO      85          149        25:24.2      49:37.4      6:31.9
    3    520  Maddi Strabala         SO      96          245        26:40.5    1:16:17.9      7:48.2
    4    515  Gabi Borchard          SO     111          356        28:38.1    1:44:56.1      9:45.8
    5    519  Alyssa Montijo         SO     122          478        30:58.3    2:15:54.4     12:06.0

Wheat Ridge High School    Finish Position -    19

  Team Score (places): 497  Team Score (times):    2:16:54.2   Average Time: 27:22.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    839  Madelyn Ballie         FR      84           84        25:23.5      25:23.5      6:31.2
    2    844  Jasmine Siemek-Phone   SO      93          177        26:07.3      51:30.8      7:15.0
    3    840  Lexi Copher            SR      99          276        27:14.2    1:18:45.0      8:21.9
    4    843  Sydney Hertel          FR     106          382        28:09.9    1:46:55.0      9:17.6
    5    841  Grace Goodwin          FR     115          497        29:59.1    2:16:54.2     11:06.8
    6    842  Ellie Gothard          SR     124          621        31:21.6    2:48:15.9     12:29.3
    7    845  Lily Webb              FR     126          747        32:14.7    3:20:30.6     13:22.4

Coronado High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    166  Grace Abernethy        SR   Less Than  5           20:37.3      20:37.3      1:45.0
    2    168  Allie Leisher          FR   Less Than  5           23:41.1      44:18.4      4:48.8
    3    170  Lauren Strizich        SR   Less Than  5           24:40.1    1:08:58.5      5:47.8
    4    167  Zoe Hutcherson         SR   Less Than  5           27:20.2    1:36:18.8      8:27.9

Eagle Valley High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    212  Joslin Blair           SR   Less Than  5           19:04.2      19:04.2      0:11.9
    2    216  Jordan Neifert         JR   Less Than  5           22:55.2      41:59.5      4:02.9
    3    215  Lucy McCann            SO   Less Than  5           24:21.0    1:06:20.5      5:28.7

Falcon High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    272  Sydney Gasper          JR   Less Than  5           22:48.8      22:48.8      3:56.5
    2    275  Taylor Thorp           JR   Less Than  5           29:54.1      52:43.0     11:01.8

Montrose High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    537  Kelsey Rycenga         SR   Less Than  5           21:21.8      21:21.8      2:29.5
    2    536  Megan Motley           JR   Less Than  5           22:44.0      44:05.8      3:51.7
    3    538  Kassie Yeager          SO   Less Than  5           26:28.8    1:10:34.6      7:36.5
    4    535  Catherine Borner       SR   Less Than  5           27:37.5    1:38:12.1      8:45.2

Pueblo Central High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    665  Madilynn Schloss       SO   Less Than  5           31:54.2      31:54.2     13:01.9
    2    664  Julie Estrada          SR   Less Than  5           32:31.2    1:04:25.4     13:38.9
    3    663  Jocelyn Alardin        FR   Less Than  5           37:25.1    1:41:50.6     18:32.8

Pueblo South High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    685  Mailee Holley          SO   Less Than  5           23:35.4      23:35.4      4:43.1
    2    684  Kassandra Cuppy        JR   Less Than  5           27:10.1      50:45.5      8:17.8
    3    686  Emma Jarrett           SO   Less Than  5           29:53.4    1:20:38.9     11:01.1

Sand Creek High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    749  Gabrielle Regalado     SR   Less Than  5           23:15.1      23:15.1      4:22.8
    2    748  Iris Eisele            JR   Less Than  5           23:15.7      46:30.9      4:23.4
    3    750  Baily Wright           SO   Less Than  5           26:17.7    1:12:48.6      7:25.4

Widefield High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    853  Sophia Mena            JR   Less Than  5           21:18.4      21:18.4      2:26.1



Top

Detail Team Results - Girls

5A Girls

Cross Country

Cherokee Trail High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  18  Team Score (times):    1:38:25.4   Average Time: 19:41.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    119  Cameron McConnell      SO       1            1        18:33.0      18:33.0      0:00.0
    2    118  Mckenna Mazeski        FR       2            3        19:21.0      37:54.0      0:47.9
    3    117  Lauren Hodges          JR       4            7        20:08.3      58:02.3      1:35.3
    4    114  Campbell Faust         JR       5           12        20:11.2    1:18:13.6      1:38.2
    5    120  Tarikwa Woldemariam    SR       6           18        20:11.7    1:38:25.4      1:38.7
    6    115  Soonhee Han            SR      10           28        20:31.8    1:58:57.3      1:58.8
    7    116  Megan Hodges           JR      13           41        20:39.4    2:19:36.7      2:06.4

Fossil Ridge High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  94  Team Score (times):    1:47:08.8   Average Time: 21:25.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    292  Lena Fogarty           SO       7            7        20:13.4      20:13.4      1:40.4
    2    294  Caitlin Hunt           SO       9           16        20:19.9      40:33.3      1:46.9
    3    295  Isabelle Missimer      JR      22           38        21:53.1    1:02:26.5      3:20.1
    4    293  Allyson Herring        SO      27           65        22:16.3    1:24:42.9      3:43.3
    5    290  Ellie Black            SR      29           94        22:25.9    1:47:08.8      3:52.8
    6    296  Kyra Rivera            SO      38          132        23:09.7    2:10:18.5      4:36.6
    7    291  Addison Ehleiter       SO      45          177        23:29.2    2:33:47.7      4:56.2

Pine Creek High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  95  Team Score (times):    1:47:15.1   Average Time: 21:27.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    624  Lauren Boutelle        FR       3            3        20:02.8      20:02.8      1:29.7
    2    623  Madelyn Blazo          SO      16           19        21:03.4      41:06.2      2:30.4
    3    622  Kayla Anderson         SO      17           36        21:09.1    1:02:15.4      2:36.1
    4    627  Makala Jaramillo       FR      26           62        22:12.1    1:24:27.6      3:39.1
    5    621  Nadine Almasri         SR      33           95        22:47.5    1:47:15.1      4:14.5
    6    625  Faith Brandt           JR      34          129        22:47.6    2:10:02.8      4:14.6
    7    626  Natalie Buchanan       SO      81          210        26:18.0    2:36:20.9      7:45.0

Heritage High School    Finish Position -     4

  Team Score (places): 105  Team Score (times):    1:48:27.0   Average Time: 21:41.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    380  Lila Crowley           FR      11           11        20:34.0      20:34.0      2:01.0
    2    383  Sofie Hill             SO      19           30        21:32.7      42:06.8      2:59.7
    3    381  Julianna Dickman       JR      23           53        21:55.6    1:04:02.4      3:22.6
    4    382  Faith Henderson        SO      24           77        22:03.4    1:26:05.8      3:30.3
    5    385  Leah Maloney           SO      28          105        22:21.1    1:48:27.0      3:48.1
    6    386  Tania St John          SO      44          149        23:24.6    2:11:51.7      4:51.6
    7    384  Raina Lee              SR      51          200        24:02.2    2:35:53.9      5:29.2

Rampart High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 167  Team Score (times):    1:53:07.0   Average Time: 22:37.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    717  Mollie Roden           JR      15           15        20:58.8      20:58.8      2:25.7
    2    715  Emma Perschke          JR      30           45        22:26.5      43:25.3      3:53.5
    3    713  Mikaela Fabey          JR      36           81        22:57.7    1:06:23.0      4:24.6
    4    714  Nina Florek            SR      37          118        22:59.6    1:29:22.7      4:26.6
    5    712  Cadence Corby          SO      49          167        23:44.3    1:53:07.0      5:11.3
    6    711  Abby Bolt              JR      60          227        24:51.4    2:17:58.4      6:18.4
    7    716  Isabella Polombo       JR      78          305        25:57.2    2:43:55.7      7:24.2

Legacy High School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 182  Team Score (times):    1:54:24.6   Average Time: 22:52.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    424  Mia Mraz               SO      18           18        21:10.4      21:10.4      2:37.4
    2    421  Maya Davis             SR      31           49        22:32.6      43:43.0      3:59.6
    3    422  Peyton Meier           SO      32           81        22:35.2    1:06:18.3      4:02.2
    4    423  Emma Mowry             SR      39          120        23:11.8    1:29:30.2      4:38.8
    5    426  Erica Sexton           SO      62          182        24:54.4    1:54:24.6      6:21.4
    6    349  Maddie Benavidez       SO      64          246        25:02.5    2:19:27.2      6:29.5
    7    425  Abby Pellien           SR      67          313        25:10.5    2:44:37.8      6:37.5

Brighton High School    Finish Position -     7

  Team Score (places): 218  Team Score (times):    1:57:28.5   Average Time: 23:29.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     71  Mckenna Yates          JR      20           20        21:48.7      21:48.7      3:15.7
    2     70  Abigail Read           SR      35           55        22:50.2      44:38.9      4:17.2
    3     66  Mallorie Estes         JR      47          102        23:40.1    1:08:19.1      5:07.1
    4     68  Chandler Hand          SO      50          152        24:00.6    1:32:19.7      5:27.6
    5     65  Brianna Diaz           SR      66          218        25:08.8    1:57:28.5      6:35.7
    6     69  Holly Poole            SO      68          286        25:16.2    2:22:44.7      6:43.2
    7     67  Zia Gonzales           FR      94          380        30:24.5    2:53:09.3     11:51.5

Fountain-Fort Carson High School    Finish Position -     8

  Team Score (places): 223  Team Score (times):    1:58:02.1   Average Time: 23:36.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    307  Emily Hamilton         SR      21           21        21:52.1      21:52.1      3:19.0
    2    310  Claire Nowels          FR      41           62        23:18.9      45:11.0      4:45.9
    3    305  Tara Durbin            JR      48          110        23:42.7    1:08:53.8      5:09.7
    4    309  Ana Maender            SO      55          165        24:22.0    1:33:15.9      5:49.0
    5    306  Brenna Durbin          SO      58          223        24:46.2    1:58:02.1      6:13.2

Legend High School    Finish Position -     9

  Team Score (places): 229  Team Score (times):    1:57:27.3   Average Time: 23:29.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    439  Ashley Johnson         SO       8            8        20:17.9      20:17.9      1:44.9
    2    438  Lydia Jenkins          FR      14           22        20:46.5      41:04.4      2:13.4
    3    435  Megan Deweese          SR      57           79        24:43.4    1:05:47.9      6:10.4
    4    437  Madison Hansen         FR      70          149        25:22.5    1:31:10.4      6:49.4
    5    440  Brynna Spencer         SO      80          229        26:16.8    1:57:27.3      7:43.8
    6    436  Emma Fink              SO      84          313        26:39.6    2:24:06.9      8:06.6
    7    434  Makayla Blair          SR      87          400        27:08.1    2:51:15.0      8:35.0

Doherty (Thomas B.) High School    Finish Position -    10

  Team Score (places): 241  Team Score (times):    1:59:01.7   Average Time: 23:48.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    186  Mikayla Cox            SR      12           12        20:37.4      20:37.4      2:04.4
    2    188  Kayla Thresher         SO      53           65        24:18.0      44:55.5      5:45.0
    3    189  Tara Veggeberg         FR      54          119        24:18.9    1:09:14.4      5:45.9
    4    184  Lara Blizzard          SO      59          178        24:48.2    1:34:02.7      6:15.2
    5    190  Kendall Windsor        SO      63          241        24:58.9    1:59:01.7      6:25.9
    6    187  Natalie Lovato         FR      72          313        25:31.0    2:24:32.7      6:58.0
    7    185  Amanda Clark           SR      75          388        25:50.9    2:50:23.7      7:17.9

Liberty High School    Finish Position -    11

  Team Score (places): 262  Team Score (times):    2:00:49.8   Average Time: 24:09.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    479  Jaden Knight           SR      40           40        23:17.7      23:17.7      4:44.7
    2    476  Haley Barrington       SO      43           83        23:20.8      46:38.5      4:47.8
    3    477  Hannah Beziou          SO      52          135        24:14.9    1:10:53.5      5:41.9
    4    482  Ellie Wade             JR      56          191        24:32.0    1:35:25.5      5:59.0
    5    480  Kylie Madsen           JR      71          262        25:24.2    2:00:49.8      6:51.2
    6    481  Lauren Stone           SR      83          345        26:30.1    2:27:19.9      7:57.1
    7    478  Katherine Gaughan      SR      89          434        27:54.0    2:55:13.9      9:21.0

Lakewood High School    Finish Position -    12

  Team Score (places): 283  Team Score (times):    2:02:18.7   Average Time: 24:27.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    405  Kayla Wong             SO      42           42        23:19.9      23:19.9      4:46.9
    2    404  Ciara O'Neill          SR      46           88        23:38.7      46:58.6      5:05.7
    3    401  Mikaela Haas           JR      61          149        24:54.3    1:11:53.0      6:21.3
    4    399  Lane White             FR      65          214        25:07.2    1:37:00.3      6:34.2
    5    402  Kayla Mitchiner        FR      69          283        25:18.3    2:02:18.7      6:45.3
    6    400  Olivia Gilchrist       SO      85          368        26:54.4    2:29:13.1      8:21.4

Greeley West High School    Finish Position -    13

  Team Score (places): 387  Team Score (times):    2:18:25.3   Average Time: 27:41.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    353  Mya Boyd               SO      25           25        22:10.7      22:10.7      3:37.7
    2    357  Victoria Ruiz          SR      82          107        26:26.5      48:37.3      7:53.5
    3    354  Brooklyn Parsons       SR      90          197        28:06.8    1:16:44.1      9:33.8
    4    355  Kelis Perez            SO      92          289        29:18.9    1:46:03.1     10:45.9
    5    359  Kate Timothy           SO      98          387        32:22.1    2:18:25.3     13:49.1

Vista Ridge High School    Finish Position -    14

  Team Score (places): 403  Team Score (times):    2:13:52.0   Average Time: 26:46.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    828  Hope Maldonado         JR      73           73        25:32.8      25:32.8      6:59.8
    2    829  Autumn Rassmussen      SO      74          147        25:35.9      51:08.8      7:02.9
    3    831  Jessica Woodcock       SO      77          224        25:56.4    1:17:05.2      7:23.4
    4    825  Betza Fonseca          FR      86          310        26:58.0    1:44:03.2      8:24.9
    5    830  Malia Warren           SR      93          403        29:48.8    2:13:52.0     11:15.7
    6    827  Kamryn Lord            FR      95          498        30:56.1    2:44:48.2     12:23.1

Gateway High School    Finish Position -    15

  Team Score (places): 430  Team Score (times):    2:18:35.3   Average Time: 27:43.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    333  Karen Ramos            JR      76           76        25:53.0      25:53.0      7:19.9
    2    332  Yessica Ramos          SR      79          155        25:58.0      51:51.0      7:25.0
    3    331  Ariel Montoya          SR      88          243        27:19.1    1:19:10.2      8:46.1
    4    329  Victoria Currier       JR      91          334        28:28.8    1:47:39.0      9:55.8
    5    334  Jorja Whyte            JR      96          430        30:56.3    2:18:35.3     12:23.2
    6    330  Heather Lundy          JR      97          527        31:53.3    2:50:28.7     13:20.3

Northglenn High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    570  Deasia Wosachlo        JR   Less Than  5           25:50.0      25:50.0      7:17.0
    2    565  Isabella Paswaters     FR   Less Than  5           27:27.5      53:17.6      8:54.5
    3    561  Delanie Davey          SR   Less Than  5           30:17.1    1:23:34.8     11:44.1
    4    563  Alexa Gonzalez         SR   Less Than  5           31:02.5    1:54:37.3     12:29.5

Palmer (William J.) High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    603  Julia Solano           SR   Less Than  5           21:19.1      21:19.1      2:46.1
    2    600  Leah Goodloe           SR   Less Than  5           22:07.8      43:27.0      3:34.8
    3    601  Faith Kelly            JR   Less Than  5           24:40.4    1:08:07.4      6:07.3
    4    602  Emma Popkin            JR   Less Than  5           27:24.1    1:35:31.5      8:51.1
Comments