2A/3A Varsity Boys

Stampede

August 31, 2012


Results By Victory Racing Company VRC

Table of Contents

Finish List - Boys - 2A/3A Boys
Team Summary - Boys - 2A/3A Boys
Top

Overall Finish List - Boys

2A/3A Boys

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    291  Paul Roberts          Lyons                                   17:19.4  5:35/M    FR
    2      2    281  Josh Davis            Lamar                                   17:47.3  5:44/M    JR
    3      3    331  Jake Erickson         Payton                                  17:59.1  5:48/M    SO
    4      4    386  William Scoggins      Rangley                                 18:08.7  5:51/M    SR
    5      5    419  Dylan Newell          Telluride                               18:17.1  5:54/M    SR
    6      6    341  Jacob Benson          Platte Canyon                           18:17.4  5:54/M    JR
    7      7    217  Luke Yeager           Faith Christian                         18:20.7  5:55/M    JR
    8      8    429  William Mayhew        Vanguard                                18:21.7  5:55/M    SO
    9      9    240  Erich Hixson          Holy Family                             18:22.5  5:55/M    JR
   10     10    229  Chris Baker           Frontier Academy                        18:28.3  5:57/M    JR
   11     11    245  Sean Ankarlo          Holy Family                             18:28.5  5:57/M    SR
   12     12    205  Jeff Switzer          Estes Park                              18:45.2  6:03/M    JR
   13     13    113  Ty Koenig             Alamosa                                 18:59.3  6:07/M    SR
   14     14    255  Austin Fisher         Jefferson Academy                       19:02.5  6:08/M    JR
   15     15    146  Luke Webb             Bayfield                                19:03.3  6:09/M    SO
   16     16    115  Nick Molina           Alamosa                                 19:07.2  6:10/M    SR
   17     17    397  John Kater            St. Marys (cos)                         19:09.9  6:11/M    SR
   18     18    416  Jack Plantz           Telluride                               19:15.4  6:13/M    FR
   19     19    292  Joel Such             Lyons                                   19:17.7  6:13/M    FR
   20     20    398  Sam VanGampleare      St. Marys (cos)                         19:23.3  6:15/M    SR
   21     21    432  Joe Donelson          Vanguard                                19:26.9  6:16/M    SR
   22     22    264  James Hueston         Kent Denver                             19:27.1  6:16/M    FR
   23     23    377  Rhett Hinkle          Rocky Ford                              19:30.9  6:17/M    JR
   24     24    135  Ben Moscona           Aspen                                   19:34.4  6:19/M    JR
   25     25    147  Trevor Gabbard        Bayfield                                19:35.0  6:19/M    SO
   26     26    442  Ryan Ernst            Wiggins                                 19:35.0  6:19/M    SR
   27     27    134  Hudson McNamee        Aspen                                   19:35.3  6:19/M    JR
   28     28    345  Canyon Cook           Platte Canyon                           19:42.8  6:21/M    SR
   29     29    163  Ethan Greiner         Buena VIista                            19:45.5  6:22/M    SO
   30     30    283  Anthony LaTour        Lamar                                   19:46.4  6:23/M    SR
   31     31    378  Adan Munoz            Rocky Ford                              19:48.0  6:23/M    SO
   32     32    206  Russ Hall             Estes Park                              19:51.1  6:24/M    JR
   33     33    207  Kirk McMillan         Estes Park                              19:51.9  6:24/M    JR
   34     34    407  Adam Chavarria        Strasburg                               20:00.3  6:27/M    JR
   35     35    122  Chris Slade           Alexander Dawson                        20:01.4  6:27/M    FR
   36     36    114  Gavin Palmer          Alamosa                                 20:02.9  6:28/M    SR
   37     37    294  Matt Dillon           Lyons                                   20:07.0  6:29/M    SO
   38     38      6  Jericho Ulibarri      Antonito                                20:09.2  6:30/M    SO
   39     39    242  Aaron Hillman         Holy Family                             20:10.9  6:30/M    JR
   40     40    150  Joe Hetrick           Bayfield                                20:11.0  6:31/M    SR
   41     41    110  Chance Canty          Alamosa                                 20:17.4  6:33/M    FR
   42     42    437  Trevor Dye            Wiggins                                 20:19.4  6:33/M    FR
   43     43    231  Sean Tyrrell          Frontier Academy                        20:21.4  6:34/M    JR
   44  (< 4)    178  Kyle Boyle            Crested Butte                           20:23.3  6:35/M    JR
   45     44    198  Marcus Longwell       Eaton                                   20:24.1  6:35/M    SR
   46  (< 4)    270  Robert Tekansik       Lake County                             20:25.7  6:35/M    JR
   47     45    342  Cameron Grove         Platte Canyon                           20:26.4  6:35/M    JR
   48     46    221  James Marquardt       Faith Christian                         20:28.8  6:36/M    SR
   49     47    293  Marcel Such           Lyons                                   20:29.1  6:36/M    JR
   50     48    265  James Giltner         Kent Denver                             20:29.8  6:36/M    FR
   51     49    230  Josh Fogel            Frontier Academy                        20:31.4  6:37/M    JR
   52     50    218  Andrew Renfrow        Faith Christian                         20:32.7  6:37/M    JR
   53     51    243  Mark Bowles           Holy Family                             20:34.2  6:38/M    JR
   54     52    411  Chad Jones            Strasburg                               20:38.2  6:39/M    SR
   55     53    196  Triple Wadsworth      Eaton                                   20:38.8  6:39/M    SO
   56     54    194  William Longwell      Eaton                                   20:41.7  6:40/M    JR
   57     55    334  Zach Nasif            Payton                                  20:44.4  6:41/M    SR
   58     56    109  Austin Chavez         Alamosa                                 20:45.4  6:42/M    FR
   59     57    244  Tristan Smith         Holy Family                             20:48.2  6:43/M    JR
   60     58    139  Taggart Solomon       Aspen                                   20:50.2  6:43/M    SO
   61     59    151  Joey Webb             Bayfield                                20:50.2  6:43/M    SR
   62     60    204  Isaac Calden          Estes Park                              20:50.6  6:43/M    FR
   63     61    433  Mason Chermack        Vanguard                                20:50.9  6:43/M    SR
   64     62    125  Alec Timpe            Alexander Dawson                        20:55.4  6:45/M    SO
   65     63    305  Garrett Finn          Manitou Springs                         20:56.0  6:45/M    SR
   66     64    280  Mathew Hartshorn      Lamar                                   20:57.4  6:45/M    FR
   67     65    284  Dalton Bray           Lamar                                   20:57.9  6:45/M    SR
   68  (< 4)    180  Jack Duryea           Crested Butte                           20:57.9  6:45/M    SO
   69     66    395  Connor Gosselin       St. Marys (cos)                         20:58.6  6:46/M    JR
   70     67    279  Jake Rogers           Lamar                                   21:01.2  6:47/M    FR
   71     68    136  Mikey George          Aspen                                   21:01.8  6:47/M    JR
   72     69    161  Chaz Tipton           Buena VIista                            21:03.5  6:47/M    JR
   73     70    399  Connor Mason          St. Marys (cos)                         21:04.6  6:48/M    SR
   74     71    252  Ezequiel Trujillo     Jefferson Academy                       21:05.2  6:48/M    FR
   75     72    295  Jacob Anderson        Lyons                                   21:06.2  6:48/M    SR
   76     73    354  R.W. Jett             Platte Valley                           21:06.6  6:48/M    SR
   77     74    343  Mason Phillips        Platte Canyon                           21:06.6  6:48/M    SO
   78     75    233  Connor Van Buskirk    Frontier Academy                        21:07.4  6:49/M    SO
   79     76    228  Dalton Akey           Frontier Academy                        21:08.2  6:49/M    FR
   80     77    428  Jacob Evangelista     Vanguard                                21:08.5  6:49/M    JR
   81     78    158  Dylan Wilson          Buena VIista                            21:08.6  6:49/M    FR
   82     79    408  Ryan Grover           Strasburg                               21:14.4  6:51/M    JR
   83     80    148  Caleb Sapa            Bayfield                                21:19.0  6:53/M    SO
   84     81    439  Levi Shutts           Wiggins                                 21:21.4  6:53/M    JR
   85     82    420  Nathan Loomis         Telluride                               21:22.0  6:54/M    SR
   86     83    353  Jake Carmin           Platte Valley                           21:22.2  6:54/M    SR
   87     84    296  Levi Stone            Lyons                                   21:28.7  6:55/M    SR
   88  (< 4)    189  Mat Smith             Denver Christian                        21:30.5  6:56/M    SR
   89     85    376  Erik Rocha            Rocky Ford                              21:35.4  6:58/M    FR
   90     86    430  Alex Hawkins          Vanguard                                21:37.2  6:58/M    SO
   91     87    282  Ben Ludwig            Lamar                                   21:39.3  6:59/M    SO
   92     88    126  Connor O'Grady        Alexander Dawson                        21:39.4  6:59/M    SO
   93     89    396  Matt Telli            St. Marys (cos)                         21:40.7  6:59/M    SO
   94     90    241  Dillon Roddy          Holy Family                             21:40.8  6:59/M    JR
   95     91    367  Collin Mount          Ressurection Christian                  21:43.2  7:00/M    SO
   96     92    383  Chris Hogan           Rangley                                 21:43.9  7:00/M    FR
   97     93    219  Levi Schultz          Faith Christian                         21:44.1  7:01/M    JR
   98     94    329  Robbie Schumenn       Payton                                  21:44.2  7:01/M    JR
   99     95    344  Josh Kiser            Platte Canyon                           21:44.6  7:01/M    SO
  100     96    340  Issac Conrad          Platte Canyon                           21:45.4  7:01/M    FR

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     97    137  Seamus Crowley        Aspen                                   21:45.4  7:01/M    JR
  102     98    193  Alex Adams            Eaton                                   21:46.5  7:01/M    FR
  103     99    431  Ian Rice              Vanguard                                21:52.3  7:03/M    SO
  104    100    216  Matt Payne            Faith Christian                         21:53.4  7:04/M    FR
  105    101    381  Mario George          Rocky Ford                              21:56.3  7:05/M    SO
  106    102    301  Jake Bartlett         Manitou Springs                         21:58.8  7:05/M    JR
  107    103    333  Schuyler Smith        Payton                                  21:59.1  7:05/M    SR
  108    104      4  Gabriel Romero        Antonito                                22:05.2  7:07/M    FR
  109    105    266  Aidan Thomas          Kent Denver                             22:05.8  7:07/M    FR
  110    106    355  Brandon Richardson    Platte Valley                           22:06.7  7:08/M    SR
  111  (< 4)    179  Danny D'Aquila        Crested Butte                           22:10.8  7:09/M    JR
  112    107    315  Tyler Gerber          Moffat County                           22:14.0  7:10/M    JR
  113    108      5  Chris Romero          Antonito                                22:14.8  7:10/M    JR
  114    109    365  Matt Cooksey          Ressurection Christian                  22:15.7  7:11/M    JR
  115    110    254  Jaret Leal            Jefferson Academy                       22:17.8  7:11/M    FR
  116    111    303  Sam Weiss             Manitou Springs                         22:19.4  7:12/M    SO
  117    112    418  Cory Page             Telluride                               22:20.2  7:12/M    JR
  118    113    197  Caleb Leonard         Eaton                                   22:23.8  7:13/M    SO
  119    114    409  Matt Miller           Strasburg                               22:27.4  7:15/M    JR
  120    115    149  John Fisher           Bayfield                                22:27.6  7:15/M    SO
  121    116    421  Cameron Bowman        Telluride                               22:29.0  7:15/M    SR
  122    117    159  Jon Fox               Buena VIista                            22:31.1  7:16/M    FR
  123    118    352  Clark Jett            Platte Valley                           22:33.1  7:16/M    SO
  124    119    220  Zach Steitz           Faith Christian                         22:35.2  7:17/M    JR
  125    120    208  Garrett Murray        Estes Park                              22:35.3  7:17/M    JR
  126  (< 4)   1696  Sean Walcott          Kowia                                   22:35.8  7:17/M    SR
  127    121    330  Kahle Moore           Payton                                  22:36.6  7:17/M    JR
  128    122    410  Johnathan Handy       Strasburg                               22:37.7  7:18/M    SO
  129    123    209  Hunter Johnson        Estes Park                              22:39.8  7:18/M    SR
  130    124    318  Jarrett Johnson       Moffat County                           22:41.5  7:19/M    SO
  131    125    257  Aiden Durant          Jefferson Academy                       22:42.0  7:19/M    SR
  132    126      9  Matthew Samora        Antonito                                22:45.4  7:20/M    SR
  133    127    160  Colton Walters        Buena VIista                            22:45.4  7:20/M    FR
  134    128    195  Reece Kothe           Eaton                                   22:46.4  7:21/M    JR
  135    129    253  Josiah Raso-Valdez    Jefferson Academy                       22:50.1  7:22/M    FR
  136    130    364  Sawyer Pehkonen       Ressurection Christian                  22:56.5  7:24/M    JR
  137  (< 4)    188  Michael Hannah        Denver Christian                        23:00.5  7:25/M    SO
  138    131    356  Cristian Wacker       Platte Valley                           23:05.5  7:27/M    SR
  139    132    382  David Merether        Rocky Ford                              23:06.3  7:27/M    SR
  140    133    302  Ryan Carpenter        Manitou Springs                         23:07.4  7:27/M    JR
  141    134    385  Mitchell Webber       Rangley                                 23:08.5  7:28/M    SO
  142    135    366  Asher Gamino          Ressurection Christian                  23:17.5  7:31/M    JR
  143    136    332  Tristan Lee           Payton                                  23:22.9  7:32/M    SO
  144    137    306  Keagan Bockhorst      Manitou Springs                         23:30.3  7:35/M    SR
  145    138    170  Lorenzo Lopez         Colorado Academy                        23:30.8  7:35/M    FR
  146    139    173  Michael Fuller        Colorado Academy                        23:32.2  7:35/M    SO
  147    140    232  Aaron Best            Frontier Academy                        23:41.8  7:38/M    JR
  148    141    267  Stephen Hanley        Kent Denver                             23:41.8  7:38/M    FR
  149    142    138  Reece Johnson         Aspen                                   23:45.6  7:40/M    JR
  150    143    268  Jason Mitchell        Kent Denver                             23:49.9  7:41/M    JR
  151    144    256  Micaiah Wiersma       Jefferson Academy                       23:52.7  7:42/M    JR
  152    145      7  Francisco Chavez      Antonito                                23:54.2  7:43/M    SO
  153  (< 4)    390  Rhett Eskew           South Baca                              24:00.4  7:45/M    SO
  154    146    440  Tryston Keefe         Wiggins                                 24:17.8  7:50/M    JR
  155  (< 4)    388  Tim Larson            South Baca                              24:27.0  7:53/M    FR
  156    147    313  Isaac Chacon          Moffat County                           24:34.9  7:55/M    FR
  157    148    269  James Callison        Kent Denver                             24:39.7  7:57/M    SR
  158    149    112  Tanner Martin         Alamosa                                 24:52.8  8:01/M    SO
  159  (< 4)   1697  Anderw Ban            Kowia                                   25:02.6  8:05/M      
  160    150    304  Oliver Bell           Manitou Springs                         25:20.0  8:10/M    SO
  161    151    400  Adam Jung             St. Marys (cos)                         25:26.6  8:12/M    SR
  162    152    314  Jacob Archuleta       Moffat County                           25:49.2  8:20/M    FR
  163    153    127  Robby Keown           Alexander Dawson                        25:52.9  8:21/M    SR
  164    154    317  Andrew Keiss          Moffat County                           25:56.9  8:22/M    SO
  165    155    162  Cole Harms            Buena VIista                            26:04.7  8:25/M    JR
  166  (< 4)    389  Jordan Freed          South Baca                              26:12.8  8:27/M    JR
  167    156    380  Daniel Hernandez      Rocky Ford                              26:22.0  8:30/M    SO
  168    157    123  Thomas Rudge          Alexander Dawson                        26:38.6  8:35/M    FR
  169  (< 4)    271  Andy MacIsaac         Lake County                             27:08.6  8:45/M    SR
  170    158    316  Remmy Kohpay          Moffat County                           27:09.8  8:45/M    SO
  171    159    124  Ben Kruteck           Alexander Dawson                        27:13.6  8:47/M    JR
  172    160    412  Thomas Moore          Strasburg                               27:24.0  8:50/M    SR
  173  (&gt 6)    379  Kendal Martinez       Rocky Ford                              27:35.3  8:54/M    SO
  174    161    384  Daniel Connor         Rangley                                 28:00.6  9:02/M    FR
  175    162    438  Cade Carlson          Wiggins                                 28:24.5  9:10/M    JR
  176    163    441  Matt Ewertz           Wiggins                                 28:39.4  9:15/M    SO
  177    164    369  Jake Detwiler         Ressurection Christian                  29:04.6  9:23/M    SR
  178    165    368  Sam Skipworth         Ressurection Christian                  29:14.4  9:26/M    SR
  179    166    171  Finn Mahoney          Colorado Academy                        29:31.4  9:31/M    FR
  180    167    175  Marcos Bottenbley     Colorado Academy                        30:26.7  9:49/M    SR
  181  (< 4)    187  Max Baumgartel        Denver Christian                        31:50.3 10:16/M    FR
  182    168      8  Cody Lucero           Antonito                                33:37.4 10:51/M    SO
Top

Team Summary Report - Boys

2A/3A Boys

                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 Lyons                                 104               1  19  37  47  72  84             
        Top  4 Times: 1:17:13.4
        Average Time: 19:18.3

    2 Alamosa                               106              13  16  36  41  56 149             
        Top  4 Times: 1:18:27.0
        Average Time: 19:36.7

    3 Holy Family                           110               9  11  39  51  57  90             
        Top  4 Times: 1:17:36.2
        Average Time: 19:24.0

    4 Estes Park                            137              12  32  33  60 120 123             
        Top  4 Times: 1:19:18.9
        Average Time: 19:49.7

    5 Bayfield                              139              15  25  40  59  80 115             
        Top  4 Times: 1:19:39.7
        Average Time: 19:54.9

    6 Platte Canyon                         153               6  28  45  74  95  96             
        Top  4 Times: 1:19:33.3
        Average Time: 19:53.3

    7 Lamar                                 161               2  30  64  65  67  87             
        Top  4 Times: 1:19:29.2
        Average Time: 19:52.3

    8 Vanguard                              167               8  21  61  77  86  99             
        Top  4 Times: 1:19:48.1
        Average Time: 19:57.0

    9 St. Marys (cos)                       173              17  20  66  70  89 151             
        Top  4 Times: 1:20:36.5
        Average Time: 20:09.1

   10 Frontier Academy                      177              10  43  49  75  76 140             
        Top  4 Times: 1:20:28.6
        Average Time: 20:07.1

   11 Aspen                                 177              24  27  58  68  97 142             
        Top  4 Times: 1:21:01.8
        Average Time: 20:15.4

   12 Faith Christian                       196               7  46  50  93 100 119             
        Top  4 Times: 1:21:06.4
        Average Time: 20:16.6

   13 Telluride                             217               5  18  82 112 116                 
        Top  4 Times: 1:21:14.8
        Average Time: 20:18.7

   14 Rocky Ford                            240              23  31  85 101 132 156             
        Top  4 Times: 1:22:50.7
        Average Time: 20:42.7

   15 Eaton                                 249              44  53  54  98 113 128             
        Top  4 Times: 1:23:31.3
        Average Time: 20:52.8

   16 Payton                                255               3  55  94 103 121 136             
        Top  4 Times: 1:22:27.1
        Average Time: 20:36.7

   17 Strasburg                             279              34  52  79 114 122 160             
        Top  4 Times: 1:24:20.5
        Average Time: 21:05.1

   18 Buena VIista                          293              29  69  78 117 127 155             
        Top  4 Times: 1:24:28.9
        Average Time: 21:07.2

   19 Wiggins                               295              26  42  81 146 162 163             
        Top  4 Times: 1:25:33.7
        Average Time: 21:23.4

   20 Kent Denver                           316              22  48 105 141 143 148             
        Top  4 Times: 1:25:44.7
        Average Time: 21:26.1

   21 Jefferson Academy                     320              14  71 110 125 129 144             
        Top  4 Times: 1:25:07.7
        Average Time: 21:16.9

   22 Alexander Dawson                      338              35  62  88 153 157 159             
        Top  4 Times: 1:28:29.2
        Average Time: 22:07.3

   23 Antonito                              376              38 104 108 126 145 168             
        Top  4 Times: 1:27:14.8
        Average Time: 21:48.7

   24 Platte Valley                         380              73  83 106 118 131                 
        Top  4 Times: 1:27:08.7
        Average Time: 21:47.2

   25 Rangley                               391               4  92 134 161                     
        Top  4 Times: 1:31:01.9
        Average Time: 22:45.4

   26 Manitou Springs                       409              63 102 111 133 137 150             
        Top  4 Times: 1:28:21.8
        Average Time: 22:05.4

   27 Ressurection Christian                465              91 109 130 135 164 165             
        Top  4 Times: 1:30:13.1
        Average Time: 22:33.2

   28 Moffat County                         530             107 124 147 152 154 158             
        Top  4 Times: 1:35:19.7
        Average Time: 23:49.9

   29 Colorado Academy                      610             138 139 166 167                     
        Top  4 Times: 1:47:01.2
        Average Time: 26:45.3

 Inc. Crested Butte                        3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Denver Christian                     3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Lake County                          2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. South Baca                           3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Kowia                                2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 


Comments