2A/3A Varsity Girls

Stampede

August 31, 2012


Results By Victory Racing Company VRC

Table of Contents

Finish List - Girls - 2A/3A Girls
Team Summary - Girls - 2A/3A Girls
Team Detail - Girls - 2A/3A Girls
Top

Overall Finish List - Girls

2A/3A Girls

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    141  EvaLou Edwards        Bayfield                                19:42.9  6:21/M    JR
    2      2    227  Molly Morrison        Frontier Academy                        20:55.4  6:45/M    SR
    3      3    199  Kelsi Lasota          Estes Park                              20:57.3  6:45/M    JR
    4      4    164  Sammy Little          Colorado Academy                        20:59.1  6:46/M    FR
    5      5    311  Eryn Leonard          Moffat County                           21:01.9  6:47/M    SR
    6  (< 4)    414  Rachel Hampton        Telluride                               21:09.0  6:49/M    SR
    7  (< 4)    176  Amber Scott           Crested Butte                           21:14.3  6:51/M    SR
    8      6    285  Miriam Roberts        Lyons                                   21:20.9  6:53/M    JR
    9      7    155  Kinsey Cichowitz      Buena VIista                            21:35.7  6:58/M    SR
   10      8    427  Jessy Sweet           Vanguard                                21:40.6  6:59/M    SR
   11      9    258  Caroline Kawula       Kent Denver                             21:42.1  7:00/M    FR
   12  (< 4)    392  Elena Slavoski        St. Marys (cos)                         21:47.8  7:02/M    JR
   13     10    236  Lindsey Chavez        Holy Family                             22:06.9  7:08/M    JR
   14     11    168  Jess Masinter         Colorado Academy                        22:16.7  7:11/M    SO
   15     12    239  Danielle Medearis     Holy Family                             22:17.3  7:11/M    SR
   16  (< 4)    192  Jill Martin           Eaton                                   22:26.1  7:14/M    SR
   17     13    308  Brenna Ciesco         Moffat County                           22:37.6  7:18/M    JR
   18     14    248  Heidi Wendt           Jefferson Academy                       22:37.6  7:18/M    SO
   19     15    108  Karlee Smith          Alamosa                                 22:38.5  7:18/M    SR
   20     16    184  Mandee Middleton      Denver Christian                        22:40.2  7:19/M    SO
   21     17    262  Jen Lehr              Kent Denver                             22:40.3  7:19/M    SR
   22  (< 4)    434  Kassidy Knutson       Wiggins                                 22:43.3  7:20/M    SR
   23     18    223  Taylor Bancroft       Frontier Academy                        22:45.9  7:20/M    JR
   24     19    260  Erica Seff            Kent Denver                             22:49.3  7:22/M    FR
   25     20    224  Megan Murray          Frontier Academy                        22:53.1  7:23/M    JR
   26     21    202  Holli Holmes          Estes Park                              23:04.2  7:26/M    SO
   27     22    339  Rosie Cook            Platte Canyon                           23:10.2  7:28/M    SO
   28     23    263  Courtney Kolberg      Kent Denver                             23:18.3  7:31/M    SR
   29     24    222  Makayla Santos        Frontier Academy                        23:19.2  7:31/M    JR
   30     25    235  Katie Chavez          Holy Family                             23:19.2  7:31/M    FR
   31     26    312  Savannah Williams     Moffat County                           23:29.8  7:35/M    SR
   32     27    105  Brianna Apodaca       Alamosa                                 23:33.0  7:36/M    JR
   33     28    423  Jenneah Lenzini       Vanguard                                23:34.1  7:36/M    SO
   34     29    403  Andrea Poliakon       Strasburg                               23:35.1  7:36/M    SO
   35     30    358  Hannah Hart           Ressurection Christian                  23:38.4  7:37/M    FR
   36     31    349  Victoria Zehnder      Platte Valley                           23:38.8  7:37/M    SO
   37     32    200  Bizzy Palmer          Estes Park                              23:44.0  7:39/M    JR
   38     33    201  Laurel Todd           Estes Park                              23:45.3  7:40/M    JR
   39     34    214  Hannah Payne          Faith Christian                         23:47.4  7:40/M    SR
   40     35    424  Rachel Hough          Vanguard                                23:51.3  7:42/M    SO
   41     36    226  Alexa Rose            Frontier Academy                        23:51.4  7:42/M    SO
   42     37    103  Emily Sowards         Alamosa                                 23:55.5  7:43/M    FR
   43     38    310  Aubrey Campbell       Moffat County                           24:01.8  7:45/M    SO
   44     39    287  Faith Myers           Lyons                                   24:05.4  7:46/M    SO
   45     40    350  Abby Schorg           Platte Valley                           24:05.4  7:46/M    SR
   46     41    251  Laura Needham         Jefferson Academy                       24:05.8  7:46/M    SR
   47     42    309  Katelyn Peroulis      Moffat County                           24:13.0  7:49/M    SO
   48     43    166  Anna Gallagher        Colorado Academy                        24:13.8  7:49/M    FR
   49     44    249  Alexia Chapman        Jefferson Academy                       24:17.0  7:50/M    SR
   50     45    422  Ariana Toland         Vanguard                                24:17.4  7:50/M    FR
   51     46    169  Kathyrn Jacaruso      Colorado Academy                        24:29.4  7:54/M    SR
   52     47    289  Kelsey Miner          Lyons                                   24:30.2  7:54/M    SR
   53     48    212  Laura-Li Gaide        Faith Christian                         24:32.6  7:55/M    JR
   54     49    327  Taylor Bond           Payton                                  24:35.0  7:56/M    SR
   55     50    307  Ary Schaffer          Moffat County                           24:35.4  7:56/M    FR
   56     51    261  Ilinca Birlea         Kent Denver                             24:43.0  7:58/M    SO
   57  (< 4)    191  Karalee Kothe         Eaton                                   24:43.5  7:58/M    FR
   58  (< 4)    413  Anna Faike            Telluride                               24:46.4  7:59/M    FR
   59     52    182  Baylee VerSteeg       Denver Christian                        24:46.9  7:59/M    JR
   60     53    404  Morgan Lindgren       Strasburg                               24:47.8  8:00/M    SO
   61     54    362  Rachel Meyers         Ressurection Christian                  24:50.5  8:01/M    SO
   62     55    290  Hazel Myers           Lyons                                   24:51.7  8:01/M    SR
   63     56    335  Meghan Gerritsen      Platte Canyon                           24:53.1  8:02/M    FR
   64     57    250  Kimberly Sand         Jefferson Academy                       24:53.8  8:02/M    SR
   65     58    347  Ellie Cannon          Platte Valley                           24:55.8  8:02/M    JR
   66     59    156  Myrissa Diamond       Buena VIista                            25:01.4  8:04/M    SR
   67     60    165  Emma Mellman          Colorado Academy                        25:01.6  8:04/M    FR
   68     61    246  Fiona Cavanaugh       Jefferson Academy                       25:01.8  8:04/M    SO
   69     62    167  Christina Bear        Colorado Academy                        25:03.8  8:05/M    FR
   70     63    152  Sarah Pascarelli      Buena VIista                            25:10.1  8:07/M    JR
   71     64    225  Emily Root            Frontier Academy                        25:14.9  8:08/M    FR
   72  (< 4)    393  Morgan Baldwin        St. Marys (cos)                         25:15.7  8:09/M    JR
   73     65    215  Breana Rudiger        Faith Christian                         25:18.8  8:10/M    SR
   74     66    273  Payton Kee            Lamar                                   25:22.2  8:11/M    SO
   75     67    277  Kim States            Lamar                                   25:22.3  8:11/M    SR
   76  (< 4)    435  Julia Baltazar        Wiggins                                 25:33.5  8:15/M    SR
   77     68    234  Jessica Talamantes    Holy Family                             25:40.5  8:17/M    FR
   78     69    286  Jenna Anderson        Lyons                                   25:40.5  8:17/M    SO
   79  (< 4)    415  Jessie Hild           Telluride                               25:44.2  8:18/M    SR
   80     70    128  Riley Sutton          Aspen                                   25:46.4  8:19/M    JR
   81     71    131  Megan Hanson          Aspen                                   25:46.9  8:19/M    SO
   82     72    320  Bailey Kuechenmeister Nederland                               25:47.7  8:19/M    JR
   83  (< 4)    394  Miranda Mitchell      St. Marys (cos)                         25:50.6  8:20/M    JR
   84     73    106  Nicole Broyles        Alamosa                                 25:54.1  8:21/M    JR
   85     74    107  Renee Myers           Alamosa                                 25:59.1  8:23/M    JR
   86  (< 4)    190  Kaitlin Carey         Eaton                                   25:59.9  8:23/M    FR
   87     75    186  Jerika Schmitt        Denver Christian                        26:00.6  8:23/M    SR
   88     76    181  Abigail Miller        Denver Christian                        26:01.5  8:24/M    FR
   89     77    323  Mackenzie Radandt     Nederland                               26:03.1  8:24/M    SO
   90     78    259  Julia Jaschke         Kent Denver                             26:04.9  8:25/M    FR
   91     79    405  Chelsea Viner         Strasburg                               26:05.2  8:25/M    SO
   92     80    425  Jordyn Arcuri         Vanguard                                26:09.6  8:26/M    SO
   93     81    119  Lulu McRoberts        Alexander Dawson                        26:14.1  8:28/M    SO
   94     82    238  Shannon Langfield     Holy Family                             26:17.6  8:29/M    SO
   95     83    140  Lexa Fleming          Bayfield                                26:33.4  8:34/M    FR
   96  (< 4)    436  Jessica Martin        Wiggins                                 26:41.3  8:36/M    SR
   97     84    104  Paige DeGolyer        Alamosa                                 26:42.4  8:37/M    FR
   98     85    213  Madison Batug         Faith Christian                         26:43.9  8:37/M    JR
   99     86    426  Amanda Eubanks        Vanguard                                26:50.4  8:39/M    SO
  100     87    237  Cassidy Hemp          Holy Family                             26:53.9  8:40/M    SO

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     88    142  Danielle Miller       Bayfield                                26:53.9  8:40/M    JR
  102     89    337  Shannon Hessler       Platte Canyon                           26:58.0  8:42/M    JR
  103     90    371  Shaylin White         Rocky Ford                              26:59.0  8:42/M    JR
  104     91    144  Nicole Cyr            Bayfield                                27:00.0  8:43/M    SR
  105     92    324  Mattie Hlatki         Payton                                  27:04.2  8:44/M    FR
  106     93    274  Ashley Snyder         Lamar                                   27:05.0  8:44/M    SO
  107     94    275  Hannah Kalma          Lamar                                   27:05.8  8:44/M    SO
  108     95    272  Aleah Eddy            Lamar                                   27:09.0  8:45/M    FR
  109     96    372  Susie Ortega          Rocky Ford                              27:10.3  8:46/M    JR
  110  (< 4)   1699  Beth Campbell         Kowia                                   27:12.3  8:46/M      
  111     97    154  Cheyenne Hargrove     Buena VIista                            27:20.1  8:49/M    SO
  112     98    185  Paige Peterson        Denver Christian                        27:23.7  8:50/M    SR
  113     99    145  Maggie Zink           Bayfield                                27:26.6  8:51/M    SR
  114  (< 4)    387  Allyson Grahn         South Baca                              27:29.0  8:52/M    SO
  115    100    247  Lyra Wiley            Jefferson Academy                       27:29.6  8:52/M    SO
  116    101    132  Eliza Wells           Aspen                                   27:33.7  8:53/M    SO
  117    102    325  Mattie Rufenacht      Payton                                  27:44.8  8:57/M    JR
  118    103    203  Kelsey Crona          Estes Park                              27:59.3  9:02/M    SO
  119    104    278  Mykinthia Ebron       Lamar                                   28:11.0  9:05/M    SR
  120    105    373  Kina Mora             Rocky Ford                              28:18.3  9:08/M    JR
  121    106    157  Kayla Boria           Buena VIista                            28:21.5  9:09/M    SR
  122    107    153  Mikayla Kavanagh      Buena VIista                            28:25.5  9:10/M    SO
  123    108    322  Rose Pineau           Nederland                               28:37.9  9:14/M    JR
  124    109    402  Carolyn Green         Strasburg                               28:42.0  9:15/M    JR
  125    110    210  Thayne Ritter         Faith Christian                         28:42.1  9:15/M    FR
  126    111    328  Delany Nevills        Payton                                  28:44.4  9:16/M    SR
  127    112    211  Jenna Greiner         Faith Christian                         28:51.1  9:18/M    FR
  128    113    401  Olivia Green          Strasburg                               28:53.6  9:19/M    FR
  129    114    130  Tierney Sutton        Aspen                                   28:56.2  9:20/M    FR
  130    115    120  Faith Rankin          Alexander Dawson                        29:05.8  9:23/M    SO
  131    116    183  Bri Hayes             Denver Christian                        29:07.0  9:24/M    JR
  132  (< 4)   1700  Mallory Patterson     Kowia                                   29:08.5  9:24/M      
  133  (< 4)      3  Sara Taketatsu        Antonito                                29:30.6  9:31/M    SO
  134    117    143  Ciara Enns            Bayfield                                29:47.4  9:36/M    SR
  135    118    298  Allie Eastep          Manitou Springs                         29:57.9  9:40/M    JR
  136    119    321  Jenna Mahon           Nederland                               30:01.3  9:41/M    JR
  137    120    406  Shayli Smith          Strasburg                               30:03.9  9:42/M    SO
  138  (&gt 6)    276  Peighton Martin       Lamar                                   30:05.1  9:42/M    SO
  139    121    359  Brittney Greeno       Ressurection Christian                  30:05.2  9:42/M    JR
  140    122    118  Maddie Fegundo        Alexander Dawson                        30:19.0  9:47/M    FR
  141    123    351  Rosa Nunez            Platte Valley                           30:33.8  9:51/M    SR
  142  (< 4)   1698  Hannah Maben          Kowia                                   30:52.8  9:57/M      
  143    124    361  Rachel Tyler          Ressurection Christian                  31:22.3 10:07/M    SO
  144    125    300  Zoe Welz              Manitou Springs                         32:10.9 10:23/M    JR
  145    126    319  Sophia Lindenberger   Nederland                               34:03.7 10:59/M    FR
  146    127    338  Bibiana Bauer         Platte Canyon                           34:42.5 11:12/M    JR
  147    128    299  Holly Benight         Manitou Springs                         34:44.3 11:12/M    JR
  148    129    121  Kirsten Rowley        Alexander Dawson                        34:54.7 11:15/M    SO
  149    130    116  Forest-Amber Borealis Alexander Dawson                        35:01.0 11:18/M    FR
  150    131    370  Michelle Hargrove     Rocky Ford                              35:02.5 11:18/M    FR
  151    132    297  Taylor Finn           Manitou Springs                         35:22.7 11:25/M    FR
  152    133    363  Allison Becker        Ressurection Christian                  36:26.5 11:45/M    SR
  153    134    117  Claire McPeak         Alexander Dawson                        37:02.2 11:57/M    FR
  154    135    374  Linnea Goebel         Rocky Ford                              37:37.8 12:08/M    JR
  155    136    375  Marisa Cruz           Rocky Ford                              37:39.7 12:09/M    SO
Top

Team Summary Report - Girls

2A/3A Girls

                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 Frontier Academy                       64               2  18  20  24  36  64             
        Top  4 Times: 1:29:53.7
        Average Time: 22:28.4

    2 Kent Denver                            68               9  17  19  23  51  78             
        Top  4 Times: 1:30:30.1
        Average Time: 22:37.5

    3 Moffat County                          82               5  13  26  38  42  50             
        Top  4 Times: 1:31:11.3
        Average Time: 22:47.8

    4 Estes Park                             89               3  21  32  33 103                 
        Top  4 Times: 1:31:30.9
        Average Time: 22:52.7

    5 Colorado Academy                      104               4  11  43  46  60  62             
        Top  4 Times: 1:31:59.1
        Average Time: 22:59.7

    6 Holy Family                           115              10  12  25  68  82  87             
        Top  4 Times: 1:33:24.0
        Average Time: 23:21.0

    7 Vanguard                              116               8  28  35  45  80  86             
        Top  4 Times: 1:33:23.6
        Average Time: 23:20.9

    8 Lyons                                 147               6  39  47  55  69                 
        Top  4 Times: 1:34:48.3
        Average Time: 23:42.0

    9 Alamosa                               152              15  27  37  73  74  84             
        Top  4 Times: 1:36:01.2
        Average Time: 24:00.3

   10 Jefferson Academy                     156              14  41  44  57  61 100             
        Top  4 Times: 1:35:54.4
        Average Time: 23:58.6

   11 Denver Christian                      219              16  52  75  76  98 116             
        Top  4 Times: 1:39:29.3
        Average Time: 24:52.3

   12 Buena VIista                          226               7  59  63  97 106 107             
        Top  4 Times: 1:39:07.4
        Average Time: 24:46.8

   13 Faith Christian                       232              34  48  65  85 110 112             
        Top  4 Times: 1:40:22.8
        Average Time: 25:05.7

   14 Platte Valley                         252              31  40  58 123                     
        Top  4 Times: 1:43:14.0
        Average Time: 25:48.5

   15 Bayfield                              263               1  83  88  91  99 117             
        Top  4 Times: 1:40:10.3
        Average Time: 25:02.6

   16 Strasburg                             270              29  53  79 109 113 120             
        Top  4 Times: 1:43:10.2
        Average Time: 25:47.5

   17 Platte Canyon                         294              22  56  89 127                     
        Top  4 Times: 1:49:44.0
        Average Time: 27:26.0

   18 Lamar                                 320              66  67  93  94  95 104             
        Top  4 Times: 1:44:55.3
        Average Time: 26:13.8

   19 Ressurection Christian                329              30  54 121 124 133                 
        Top  4 Times: 1:49:56.7
        Average Time: 27:29.1

   20 Payton                                354              49  92 102 111                     
        Top  4 Times: 1:48:08.5
        Average Time: 27:02.1

   21 Aspen                                 356              70  71 101 114                     
        Top  4 Times: 1:48:03.3
        Average Time: 27:00.8

   22 Nederland                             376              72  77 108 119 126                 
        Top  4 Times: 1:50:30.1
        Average Time: 27:37.5

   23 Rocky Ford                            422              90  96 105 131 135 136             
        Top  4 Times: 1:57:30.3
        Average Time: 29:22.5

   24 Alexander Dawson                      447              81 115 122 129 130 134             
        Top  4 Times: 2:00:33.8
        Average Time: 30:08.4

   25 Manitou Springs                       503             118 125 128 132                     
        Top  4 Times: 2:12:15.9
        Average Time: 33:03.9

 Inc. Antonito                             1 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Crested Butte                        1 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Eaton                                3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. South Baca                           1 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. St. Marys (cos)                      3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Telluride                            3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Wiggins                              3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Kowia                                3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 


Top

Detail Team Results - Girls

2A/3A Girls

Frontier Academy    Finish Position -     1

  Team Score (places):  64  Team Score (times):  1:29:53.7   Average Time: 22:28.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    227  Molly Morrison         SR       2            2     20:55.4    20:55.4      0:00.0
    2    223  Taylor Bancroft        JR      18           20     22:45.9    43:41.3      1:50.4
    3    224  Megan Murray           JR      20           40     22:53.1  1:06:34.5      1:57.7
    4    222  Makayla Santos         JR      24           64     23:19.2  1:29:53.7      2:23.7
    5    226  Alexa Rose             SO      36          100     23:51.4  1:53:45.2      2:56.0
    6    225  Emily Root             FR      64          164     25:14.9  2:19:00.1      4:19.5

Kent Denver    Finish Position -     2

  Team Score (places):  68  Team Score (times):  1:30:30.1   Average Time: 22:37.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    258  Caroline Kawula        FR       9            9     21:42.1    21:42.1      0:00.0
    2    262  Jen Lehr               SR      17           26     22:40.3    44:22.4      0:58.2
    3    260  Erica Seff             FR      19           45     22:49.3  1:07:11.7      1:07.2
    4    263  Courtney Kolberg       SR      23           68     23:18.3  1:30:30.1      1:36.2
    5    261  Ilinca Birlea          SO      51          119     24:43.0  1:55:13.1      3:00.9
    6    259  Julia Jaschke          FR      78          197     26:04.9  2:21:18.0      4:22.8

Moffat County    Finish Position -     3

  Team Score (places):  82  Team Score (times):  1:31:11.3   Average Time: 22:47.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    311  Eryn Leonard           SR       5            5     21:01.9    21:01.9      0:00.0
    2    308  Brenna Ciesco          JR      13           18     22:37.6    43:39.5      1:35.6
    3    312  Savannah Williams      SR      26           44     23:29.8  1:07:09.4      2:27.9
    4    310  Aubrey Campbell        SO      38           82     24:01.8  1:31:11.3      2:59.9
    5    309  Katelyn Peroulis       SO      42          124     24:13.0  1:55:24.3      3:11.1
    6    307  Ary Schaffer           FR      50          174     24:35.4  2:19:59.8      3:33.4

Estes Park    Finish Position -     4

  Team Score (places):  89  Team Score (times):  1:31:30.9   Average Time: 22:52.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    199  Kelsi Lasota           JR       3            3     20:57.3    20:57.3      0:00.0
    2    202  Holli Holmes           SO      21           24     23:04.2    44:01.5      2:06.9
    3    200  Bizzy Palmer           JR      32           56     23:44.0  1:07:45.5      2:46.7
    4    201  Laurel Todd            JR      33           89     23:45.3  1:31:30.9      2:48.0
    5    203  Kelsey Crona           SO     103          192     27:59.3  1:59:30.3      7:02.0

Colorado Academy    Finish Position -     5

  Team Score (places): 104  Team Score (times):  1:31:59.1   Average Time: 22:59.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    164  Sammy Little           FR       4            4     20:59.1    20:59.1      0:00.0
    2    168  Jess Masinter          SO      11           15     22:16.7    43:15.8      1:17.6
    3    166  Anna Gallagher         FR      43           58     24:13.8  1:07:29.6      3:14.7
    4    169  Kathyrn Jacaruso       SR      46          104     24:29.4  1:31:59.1      3:30.3
    5    165  Emma Mellman           FR      60          164     25:01.6  1:57:00.7      4:02.5
    6    167  Christina Bear         FR      62          226     25:03.8  2:22:04.5      4:04.7

Holy Family    Finish Position -     6

  Team Score (places): 115  Team Score (times):  1:33:24.0   Average Time: 23:21.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    236  Lindsey Chavez         JR      10           10     22:06.9    22:06.9      0:00.0
    2    239  Danielle Medearis      SR      12           22     22:17.3    44:24.2      0:10.4
    3    235  Katie Chavez           FR      25           47     23:19.2  1:07:43.5      1:12.2
    4    234  Jessica Talamantes     FR      68          115     25:40.5  1:33:24.0      3:33.5
    5    238  Shannon Langfield      SO      82          197     26:17.6  1:59:41.6      4:10.6
    6    237  Cassidy Hemp           SO      87          284     26:53.9  2:26:35.5      4:46.9

Vanguard    Finish Position -     7

  Team Score (places): 116  Team Score (times):  1:33:23.6   Average Time: 23:20.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    427  Jessy Sweet            SR       8            8     21:40.6    21:40.6      0:00.0
    2    423  Jenneah Lenzini        SO      28           36     23:34.1    45:14.7      1:53.4
    3    424  Rachel Hough           SO      35           71     23:51.3  1:09:06.1      2:10.7
    4    422  Ariana Toland          FR      45          116     24:17.4  1:33:23.6      2:36.8
    5    425  Jordyn Arcuri          SO      80          196     26:09.6  1:59:33.2      4:28.9
    6    426  Amanda Eubanks         SO      86          282     26:50.4  2:26:23.6      5:09.8

Lyons    Finish Position -     8

  Team Score (places): 147  Team Score (times):  1:34:48.3   Average Time: 23:42.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    285  Miriam Roberts         JR       6            6     21:20.9    21:20.9      0:00.0
    2    287  Faith Myers            SO      39           45     24:05.4    45:26.3      2:44.4
    3    289  Kelsey Miner           SR      47           92     24:30.2  1:09:56.6      3:09.3
    4    290  Hazel Myers            SR      55          147     24:51.7  1:34:48.3      3:30.8
    5    286  Jenna Anderson         SO      69          216     25:40.5  2:00:28.9      4:19.6

Alamosa    Finish Position -     9

  Team Score (places): 152  Team Score (times):  1:36:01.2   Average Time: 24:00.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    108  Karlee Smith           SR      15           15     22:38.5    22:38.5      0:00.0
    2    105  Brianna Apodaca        JR      27           42     23:33.0    46:11.6      0:54.4
    3    103  Emily Sowards          FR      37           79     23:55.5  1:10:07.1      1:16.9
    4    106  Nicole Broyles         JR      73          152     25:54.1  1:36:01.2      3:15.5
    5    107  Renee Myers            JR      74          226     25:59.1  2:02:00.4      3:20.5
    6    104  Paige DeGolyer         FR      84          310     26:42.4  2:28:42.8      4:03.8

Jefferson Academy    Finish Position -    10

  Team Score (places): 156  Team Score (times):  1:35:54.4   Average Time: 23:58.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    248  Heidi Wendt            SO      14           14     22:37.6    22:37.6      0:00.0
    2    251  Laura Needham          SR      41           55     24:05.8    46:43.5      1:28.1
    3    249  Alexia Chapman         SR      44           99     24:17.0  1:11:00.6      1:39.4
    4    250  Kimberly Sand          SR      57          156     24:53.8  1:35:54.4      2:16.1
    5    246  Fiona Cavanaugh        SO      61          217     25:01.8  2:00:56.2      2:24.1
    6    247  Lyra Wiley             SO     100          317     27:29.6  2:28:25.9      4:51.9

Denver Christian    Finish Position -    11

  Team Score (places): 219  Team Score (times):  1:39:29.3   Average Time: 24:52.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    184  Mandee Middleton       SO      16           16     22:40.2    22:40.2      0:00.0
    2    182  Baylee VerSteeg        JR      52           68     24:46.9    47:27.1      2:06.7
    3    186  Jerika Schmitt         SR      75          143     26:00.6  1:13:27.8      3:20.4
    4    181  Abigail Miller         FR      76          219     26:01.5  1:39:29.3      3:21.2
    5    185  Paige Peterson         SR      98          317     27:23.7  2:06:53.0      4:43.5
    6    183  Bri Hayes              JR     116          433     29:07.0  2:36:00.1      6:26.8

Buena VIista    Finish Position -    12

  Team Score (places): 226  Team Score (times):  1:39:07.4   Average Time: 24:46.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    155  Kinsey Cichowitz       SR       7            7     21:35.7    21:35.7      0:00.0
    2    156  Myrissa Diamond        SR      59           66     25:01.4    46:37.1      3:25.7
    3    152  Sarah Pascarelli       JR      63          129     25:10.1  1:11:47.2      3:34.4
    4    154  Cheyenne Hargrove      SO      97          226     27:20.1  1:39:07.4      5:44.4
    5    157  Kayla Boria            SR     106          332     28:21.5  2:07:28.9      6:45.8
    6    153  Mikayla Kavanagh       SO     107          439     28:25.5  2:35:54.5      6:49.8

Faith Christian    Finish Position -    13

  Team Score (places): 232  Team Score (times):  1:40:22.8   Average Time: 25:05.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    214  Hannah Payne           SR      34           34     23:47.4    23:47.4      0:00.0
    2    212  Laura-Li Gaide         JR      48           82     24:32.6    48:20.1      0:45.1
    3    215  Breana Rudiger         SR      65          147     25:18.8  1:13:38.9      1:31.3
    4    213  Madison Batug          JR      85          232     26:43.9  1:40:22.8      2:56.4
    5    210  Thayne Ritter          FR     110          342     28:42.1  2:09:04.9      4:54.6
    6    211  Jenna Greiner          FR     112          454     28:51.1  2:37:56.1      5:03.6

Platte Valley    Finish Position -    14

  Team Score (places): 252  Team Score (times):  1:43:14.0   Average Time: 25:48.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    349  Victoria Zehnder       SO      31           31     23:38.8    23:38.8      0:00.0
    2    350  Abby Schorg            SR      40           71     24:05.4    47:44.3      0:26.5
    3    347  Ellie Cannon           JR      58          129     24:55.8  1:12:40.1      1:16.9
    4    351  Rosa Nunez             SR     123          252     30:33.8  1:43:14.0      6:54.9

Bayfield    Finish Position -    15

  Team Score (places): 263  Team Score (times):  1:40:10.3   Average Time: 25:02.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    141  EvaLou Edwards         JR       1            1     19:42.9    19:42.9      0:00.0
    2    140  Lexa Fleming           FR      83           84     26:33.4    46:16.4      6:50.5
    3    142  Danielle Miller        JR      88          172     26:53.9  1:13:10.3      7:11.0
    4    144  Nicole Cyr             SR      91          263     27:00.0  1:40:10.3      7:17.1
    5    145  Maggie Zink            SR      99          362     27:26.6  2:07:37.0      7:43.7
    6    143  Ciara Enns             SR     117          479     29:47.4  2:37:24.5     10:04.5

Strasburg    Finish Position -    16

  Team Score (places): 270  Team Score (times):  1:43:10.2   Average Time: 25:47.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    403  Andrea Poliakon        SO      29           29     23:35.1    23:35.1      0:00.0
    2    404  Morgan Lindgren        SO      53           82     24:47.8    48:23.0      1:12.7
    3    405  Chelsea Viner          SO      79          161     26:05.2  1:14:28.2      2:30.0
    4    402  Carolyn Green          JR     109          270     28:42.0  1:43:10.2      5:06.8
    5    401  Olivia Green           FR     113          383     28:53.6  2:12:03.8      5:18.4
    6    406  Shayli Smith           SO     120          503     30:03.9  2:42:07.8      6:28.8

Platte Canyon    Finish Position -    17

  Team Score (places): 294  Team Score (times):  1:49:44.0   Average Time: 27:26.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    339  Rosie Cook             SO      22           22     23:10.2    23:10.2      0:00.0
    2    335  Meghan Gerritsen       FR      56           78     24:53.1    48:03.4      1:42.8
    3    337  Shannon Hessler        JR      89          167     26:58.0  1:15:01.5      3:47.8
    4    338  Bibiana Bauer          JR     127          294     34:42.5  1:49:44.0     11:32.2

Lamar    Finish Position -    18

  Team Score (places): 320  Team Score (times):  1:44:55.3   Average Time: 26:13.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    273  Payton Kee             SO      66           66     25:22.2    25:22.2      0:00.0
    2    277  Kim States             SR      67          133     25:22.3    50:44.5      0:00.0
    3    274  Ashley Snyder          SO      93          226     27:05.0  1:17:49.5      1:42.7
    4    275  Hannah Kalma           SO      94          320     27:05.8  1:44:55.3      1:43.6
    5    272  Aleah Eddy             FR      95          415     27:09.0  2:12:04.4      1:46.8
    6    278  Mykinthia Ebron        SR     104          519     28:11.0  2:40:15.4      2:48.7
    7    276  Peighton Martin        SO   More Than  6           30:05.1  3:10:20.5      4:42.9

Ressurection Christian    Finish Position -    19

  Team Score (places): 329  Team Score (times):  1:49:56.7   Average Time: 27:29.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    358  Hannah Hart            FR      30           30     23:38.4    23:38.4      0:00.0
    2    362  Rachel Meyers          SO      54           84     24:50.5    48:29.0      1:12.0
    3    359  Brittney Greeno        JR     121          205     30:05.2  1:18:34.3      6:26.8
    4    361  Rachel Tyler           SO     124          329     31:22.3  1:49:56.7      7:43.8
    5    363  Allison Becker         SR     133          462     36:26.5  2:26:23.2     12:48.0

Payton    Finish Position -    20

  Team Score (places): 354  Team Score (times):  1:48:08.5   Average Time: 27:02.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    327  Taylor Bond            SR      49           49     24:35.0    24:35.0      0:00.0
    2    324  Mattie Hlatki          FR      92          141     27:04.2    51:39.2      2:29.2
    3    325  Mattie Rufenacht       JR     102          243     27:44.8  1:19:24.0      3:09.8
    4    328  Delany Nevills         SR     111          354     28:44.4  1:48:08.5      4:09.4

Aspen    Finish Position -    21

  Team Score (places): 356  Team Score (times):  1:48:03.3   Average Time: 27:00.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    128  Riley Sutton           JR      70           70     25:46.4    25:46.4      0:00.0
    2    131  Megan Hanson           SO      71          141     25:46.9    51:33.4      0:00.4
    3    132  Eliza Wells            SO     101          242     27:33.7  1:19:07.1      1:47.2
    4    130  Tierney Sutton         FR     114          356     28:56.2  1:48:03.3      3:09.7

Nederland    Finish Position -    22

  Team Score (places): 376  Team Score (times):  1:50:30.1   Average Time: 27:37.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    320  Bailey Kuechenmeister  JR      72           72     25:47.7    25:47.7      0:00.0
    2    323  Mackenzie Radandt      SO      77          149     26:03.1    51:50.8      0:15.4
    3    322  Rose Pineau            JR     108          257     28:37.9  1:20:28.8      2:50.2
    4    321  Jenna Mahon            JR     119          376     30:01.3  1:50:30.1      4:13.6
    5    319  Sophia Lindenberger    FR     126          502     34:03.7  2:24:33.8      8:16.0

Rocky Ford    Finish Position -    23

  Team Score (places): 422  Team Score (times):  1:57:30.3   Average Time: 29:22.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    371  Shaylin White          JR      90           90     26:59.0    26:59.0      0:00.0
    2    372  Susie Ortega           JR      96          186     27:10.3    54:09.4      0:11.2
    3    373  Kina Mora              JR     105          291     28:18.3  1:22:27.7      1:19.3
    4    370  Michelle Hargrove      FR     131          422     35:02.5  1:57:30.3      8:03.4
    5    374  Linnea Goebel          JR     135          557     37:37.8  2:35:08.1     10:38.8
    6    375  Marisa Cruz            SO     136          693     37:39.7  3:12:47.9     10:40.7

Alexander Dawson    Finish Position -    24

  Team Score (places): 447  Team Score (times):  2:00:33.8   Average Time: 30:08.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    119  Lulu McRoberts         SO      81           81     26:14.1    26:14.1      0:00.0
    2    120  Faith Rankin           SO     115          196     29:05.8    55:20.0      2:51.6
    3    118  Maddie Fegundo         FR     122          318     30:19.0  1:25:39.0      4:04.8
    4    121  Kirsten Rowley         SO     129          447     34:54.7  2:00:33.8      8:40.5
    5    116  Forest-Amber Borealis  FR     130          577     35:01.0  2:35:34.8      8:46.8
    6    117  Claire McPeak          FR     134          711     37:02.2  3:12:37.0     10:48.1

Manitou Springs    Finish Position -    25

  Team Score (places): 503  Team Score (times):  2:12:15.9   Average Time: 33:03.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    298  Allie Eastep           JR     118          118     29:57.9    29:57.9      0:00.0
    2    300  Zoe Welz               JR     125          243     32:10.9  1:02:08.8      2:12.9
    3    299  Holly Benight          JR     128          371     34:44.3  1:36:53.1      4:46.3
    4    297  Taylor Finn            FR     132          503     35:22.7  2:12:15.9      5:24.7

Antonito    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      3  Sara Taketatsu         SO   Less Than  4           29:30.6    29:30.6      0:00.0

Crested Butte    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    176  Amber Scott            SR   Less Than  4           21:14.3    21:14.3      0:00.0

Eaton    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    192  Jill Martin            SR   Less Than  4           22:26.1    22:26.1      0:00.0
    2    191  Karalee Kothe          FR   Less Than  4           24:43.5    47:09.7      2:17.4
    3    190  Kaitlin Carey          FR   Less Than  4           25:59.9  1:13:09.6      3:33.7

South Baca    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    387  Allyson Grahn          SO   Less Than  4           27:29.0    27:29.0      0:00.0

St. Marys (cos)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    392  Elena Slavoski         JR   Less Than  4           21:47.8    21:47.8      0:00.0
    2    393  Morgan Baldwin         JR   Less Than  4           25:15.7    47:03.5      3:27.8
    3    394  Miranda Mitchell       JR   Less Than  4           25:50.6  1:12:54.1      4:02.7

Telluride    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    414  Rachel Hampton         SR   Less Than  4           21:09.0    21:09.0      0:00.0
    2    413  Anna Faike             FR   Less Than  4           24:46.4    45:55.5      3:37.3
    3    415  Jessie Hild            SR   Less Than  4           25:44.2  1:11:39.7      4:35.1

Wiggins    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    434  Kassidy Knutson        SR   Less Than  4           22:43.3    22:43.3      0:00.0
    2    435  Julia Baltazar         SR   Less Than  4           25:33.5    48:16.8      2:50.2
    3    436  Jessica Martin         SR   Less Than  4           26:41.3  1:14:58.2      3:58.0

Kowia    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1699  Beth Campbell               Less Than  4           27:12.3    27:12.3      0:00.0
    2   1700  Mallory Patterson           Less Than  4           29:08.5    56:20.9      1:56.1
    3   1698  Hannah Maben                Less Than  4           30:52.8  1:27:13.7      3:40.4
Comments