2M 2A/3A Boys

Stampede

August 31, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

2A/3A Boys

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    291  Paul Roberts          Lyons                                   11:43.2  5:52/M    FR
    2      2    386  William Scoggins      Rangley                                 11:46.7  5:53/M    SR
    3      3    331  Jake Erickson         Payton                                  11:49.6  5:55/M    SO
    4      4    240  Erich Hixson          Holy Family                             12:01.4  6:01/M    JR
    5      5    429  William Mayhew        Vanguard                                12:03.5  6:02/M    SO
    6      6    341  Jacob Benson          Platte Canyon                           12:03.7  6:02/M    JR
    7      7    419  Dylan Newell          Telluride                               12:04.4  6:02/M    SR
    8      8    245  Sean Ankarlo          Holy Family                             12:06.4  6:03/M    SR
    9      9    217  Luke Yeager           Faith Christian                         12:11.9  6:06/M    JR
   10     10    205  Jeff Switzer          Estes Park                              12:12.3  6:06/M    JR
   11     11    229  Chris Baker           Frontier Academy                        12:13.6  6:07/M    JR
   12     12    113  Ty Koenig             Alamosa                                 12:19.0  6:10/M    SR
   13     13    146  Luke Webb             Bayfield                                12:27.8  6:14/M    SO
   14     14    397  John Kater            St. Marys (cos)                         12:28.7  6:14/M    SR
   15     15    115  Nick Molina           Alamosa                                 12:36.1  6:18/M    SR
   16     16    416  Jack Plantz           Telluride                               12:36.4  6:18/M    FR
   17     17    255  Austin Fisher         Jefferson Academy                       12:47.6  6:24/M    JR
   18     18    163  Ethan Greiner         Buena VIista                            12:48.1  6:24/M    SO
   19     19    398  Sam VanGampleare      St. Marys (cos)                         12:48.4  6:24/M    SR
   20     20    432  Joe Donelson          Vanguard                                12:49.8  6:25/M    SR
   21     21    292  Joel Such             Lyons                                   12:51.5  6:26/M    FR
   22     22    345  Canyon Cook           Platte Canyon                           12:53.1  6:27/M    SR
   23     23    147  Trevor Gabbard        Bayfield                                12:56.9  6:28/M    SO
   24     24    442  Ryan Ernst            Wiggins                                 12:58.0  6:29/M    SR
   25     25    264  James Hueston         Kent Denver                             13:00.0  6:30/M    FR
   26     26    377  Rhett Hinkle          Rocky Ford                              13:05.0  6:33/M    JR
   27     27    242  Aaron Hillman         Holy Family                             13:07.8  6:34/M    JR
   28     28    114  Gavin Palmer          Alamosa                                 13:09.5  6:35/M    SR
   29     29    206  Russ Hall             Estes Park                              13:11.9  6:36/M    JR
   30     30    407  Adam Chavarria        Strasburg                               13:11.9  6:36/M    JR
   31     31    122  Chris Slade           Alexander Dawson                        13:12.1  6:36/M    FR
   32     32    378  Adan Munoz            Rocky Ford                              13:12.7  6:36/M    SO
   33  (< 4)    179  Danny D'Aquila        Crested Butte                           13:13.3  6:37/M    JR
   34     33    207  Kirk McMillan         Estes Park                              13:14.2  6:37/M    JR
   35     34    150  Joe Hetrick           Bayfield                                13:16.2  6:38/M    SR
   36     35    305  Garrett Finn          Manitou Springs                         13:21.8  6:41/M    SR
   37     36      6  Jericho Ulibarri      Antonito                                13:23.6  6:42/M    SO
   38  (< 4)    270  Robert Tekansik       Lake County                             13:24.4  6:42/M    JR
   39     37    294  Matt Dillon           Lyons                                   13:25.6  6:43/M    SO
   40     38    293  Marcel Such           Lyons                                   13:27.0  6:44/M    JR
   41     39    437  Trevor Dye            Wiggins                                 13:27.3  6:44/M    FR
   42  (< 4)    178  Kyle Boyle            Crested Butte                           13:28.9  6:44/M    JR
   43     40    342  Cameron Grove         Platte Canyon                           13:29.9  6:45/M    JR
   44     41    334  Zach Nasif            Payton                                  13:30.0  6:45/M    SR
   45     42    411  Chad Jones            Strasburg                               13:32.1  6:46/M    SR
   46     43    265  James Giltner         Kent Denver                             13:32.4  6:46/M    FR
   47     44    198  Marcus Longwell       Eaton                                   13:33.1  6:47/M    SR
   48     45    161  Chaz Tipton           Buena VIista                            13:33.8  6:47/M    JR
   49     46    204  Isaac Calden          Estes Park                              13:33.8  6:47/M    FR
   50     47    231  Sean Tyrrell          Frontier Academy                        13:34.2  6:47/M    JR
   51     48    230  Josh Fogel            Frontier Academy                        13:34.6  6:47/M    JR
   52     49    151  Joey Webb             Bayfield                                13:35.3  6:48/M    SR
   53     50    243  Mark Bowles           Holy Family                             13:37.3  6:49/M    JR
   54     51    244  Tristan Smith         Holy Family                             13:37.6  6:49/M    JR
   55     52    139  Taggart Solomon       Aspen                                   13:38.1  6:49/M    SO
   56     53    110  Chance Canty          Alamosa                                 13:38.2  6:49/M    FR
   57     54    109  Austin Chavez         Alamosa                                 13:38.3  6:49/M    FR
   58     55    125  Alec Timpe            Alexander Dawson                        13:38.5  6:49/M    SO
   59     56    196  Triple Wadsworth      Eaton                                   13:40.8  6:50/M    SO
   60     57    194  William Longwell      Eaton                                   13:40.8  6:50/M    JR
   61     58    136  Mikey George          Aspen                                   13:45.2  6:53/M    JR
   62     59    221  James Marquardt       Faith Christian                         13:45.6  6:53/M    SR
   63     60    433  Mason Chermack        Vanguard                                13:46.7  6:53/M    SR
   64     61    218  Andrew Renfrow        Faith Christian                         13:47.3  6:54/M    JR
   65     62    395  Connor Gosselin       St. Marys (cos)                         13:47.9  6:54/M    JR
   66     63    399  Connor Mason          St. Marys (cos)                         13:48.1  6:54/M    SR
   67     64    158  Dylan Wilson          Buena VIista                            13:48.3  6:54/M    FR
   68     65    252  Ezequiel Trujillo     Jefferson Academy                       13:49.3  6:55/M    FR
   69  (< 4)    180  Jack Duryea           Crested Butte                           13:49.9  6:55/M    SO
   70     66    420  Nathan Loomis         Telluride                               13:50.1  6:55/M    SR
   71     67    148  Caleb Sapa            Bayfield                                13:51.5  6:56/M    SO
   72     68    428  Jacob Evangelista     Vanguard                                13:52.4  6:56/M    JR
   73     69    343  Mason Phillips        Platte Canyon                           13:53.6  6:57/M    SO
   74     70    383  Chris Hogan           Rangley                                 13:54.4  6:57/M    FR
   75     71    408  Ryan Grover           Strasburg                               13:56.9  6:58/M    JR
   76     72    233  Connor Van Buskirk    Frontier Academy                        13:57.8  6:59/M    SO
   77     73    241  Dillon Roddy          Holy Family                             14:03.1  7:02/M    JR
   78     74    439  Levi Shutts           Wiggins                                 14:03.4  7:02/M    JR
   79     75    430  Alex Hawkins          Vanguard                                14:08.0  7:04/M    SO
   80  (< 4)    189  Mat Smith             Denver Christian                        14:08.3  7:04/M    SR
   81     76    296  Levi Stone            Lyons                                   14:08.4  7:04/M    SR
   82     77    354  R.W. Jett             Platte Valley                           14:09.3  7:05/M    SR
   83     78    295  Jacob Anderson        Lyons                                   14:11.8  7:06/M    SR
   84     79    228  Dalton Akey           Frontier Academy                        14:12.2  7:06/M    FR
   85     80    376  Erik Rocha            Rocky Ford                              14:13.6  7:07/M    FR
   86     81    329  Robbie Schumenn       Payton                                  14:14.1  7:07/M    JR
   87     82    353  Jake Carmin           Platte Valley                           14:14.8  7:07/M    SR
   88     83    431  Ian Rice              Vanguard                                14:15.6  7:08/M    SO
   89     84    344  Josh Kiser            Platte Canyon                           14:18.9  7:09/M    SO
   90     85    340  Issac Conrad          Platte Canyon                           14:19.1  7:10/M    FR
   91     86    333  Schuyler Smith        Payton                                  14:19.1  7:10/M    SR
   92     87    193  Alex Adams            Eaton                                   14:19.1  7:10/M    FR
   93     88    396  Matt Telli            St. Marys (cos)                         14:19.8  7:10/M    SO
   94     89    367  Collin Mount          Ressurection Christian                  14:21.8  7:11/M    SO
   95     90    365  Matt Cooksey          Ressurection Christian                  14:21.8  7:11/M    JR
   96     91    303  Sam Weiss             Manitou Springs                         14:22.9  7:11/M    SO
   97     92    301  Jake Bartlett         Manitou Springs                         14:23.4  7:12/M    JR
   98     93      5  Chris Romero          Antonito                                14:25.9  7:13/M    JR
   99     94    126  Connor O'Grady        Alexander Dawson                        14:26.0  7:13/M    SO
  100     95    381  Mario George          Rocky Ford                              14:28.9  7:14/M    SO

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     96    219  Levi Schultz          Faith Christian                         14:29.4  7:15/M    JR
  102     97    216  Matt Payne            Faith Christian                         14:29.6  7:15/M    FR
  103     98    315  Tyler Gerber          Moffat County                           14:31.3  7:16/M    JR
  104     99    364  Sawyer Pehkonen       Ressurection Christian                  14:33.0  7:17/M    JR
  105    100    137  Seamus Crowley        Aspen                                   14:35.1  7:18/M    JR
  106    101    355  Brandon Richardson    Platte Valley                           14:35.2  7:18/M    SR
  107    102    220  Zach Steitz           Faith Christian                         14:36.6  7:18/M    JR
  108    103      4  Gabriel Romero        Antonito                                14:38.3  7:19/M    FR
  109    104    208  Garrett Murray        Estes Park                              14:39.4  7:20/M    JR
  110    105    409  Matt Miller           Strasburg                               14:39.5  7:20/M    JR
  111    106    418  Cory Page             Telluride                               14:40.7  7:20/M    JR
  112    107    254  Jaret Leal            Jefferson Academy                       14:43.2  7:22/M    FR
  113    108    209  Hunter Johnson        Estes Park                              14:43.3  7:22/M    SR
  114    109    257  Aiden Durant          Jefferson Academy                       14:43.6  7:22/M    SR
  115    110    318  Jarrett Johnson       Moffat County                           14:45.5  7:23/M    SO
  116    111    149  John Fisher           Bayfield                                14:46.3  7:23/M    SO
  117    112    253  Josiah Raso-Valdez    Jefferson Academy                       14:46.5  7:23/M    FR
  118    113    266  Aidan Thomas          Kent Denver                             14:46.8  7:23/M    FR
  119    114    421  Cameron Bowman        Telluride                               14:47.3  7:24/M    SR
  120    115    197  Caleb Leonard         Eaton                                   14:48.4  7:24/M    SO
  121    116    159  Jon Fox               Buena VIista                            14:49.0  7:25/M    FR
  122    117    352  Clark Jett            Platte Valley                           14:49.3  7:25/M    SO
  123    118    195  Reece Kothe           Eaton                                   14:50.0  7:25/M    JR
  124    119    330  Kahle Moore           Payton                                  14:50.5  7:25/M    JR
  125    120    160  Colton Walters        Buena VIista                            14:59.8  7:30/M    FR
  126    121    385  Mitchell Webber       Rangley                                 15:00.3  7:30/M    SO
  127    122    302  Ryan Carpenter        Manitou Springs                         15:01.1  7:31/M    JR
  128    123      9  Matthew Samora        Antonito                                15:02.1  7:31/M    SR
  129    124    332  Tristan Lee           Payton                                  15:02.6  7:31/M    SO
  130  (< 4)   1696  Shawn Walcott         Kiowa                                   15:02.8  7:31/M      
  131    125    382  David Merether        Rocky Ford                              15:09.2  7:35/M    SR
  132  (< 4)    188  Michael Hannah        Denver Christian                        15:10.0  7:35/M    SO
  133    126    410  Johnathan Handy       Strasburg                               15:10.7  7:35/M    SO
  134    127    366  Asher Gamino          Ressurection Christian                  15:19.9  7:40/M    JR
  135    128    356  Cristian Wacker       Platte Valley                           15:21.2  7:41/M    SR
  136    129    256  Micaiah Wiersma       Jefferson Academy                       15:24.3  7:42/M    JR
  137    130    138  Reece Johnson         Aspen                                   15:25.8  7:43/M    so
  138    131    173  Michael Fuller        Colorado Academy                        15:29.2  7:45/M    SO
  139    132    170  Lorenzo Lopez         Colorado Academy                        15:29.4  7:45/M    FR
  140    133    306  Keagan Bockhorst      Manitou Springs                         15:30.1  7:45/M    SR
  141    134    232  Aaron Best            Frontier Academy                        15:33.5  7:47/M    JR
  142    135    268  Jason Mitchell        Kent Denver                             15:37.8  7:49/M    JR
  143    136    267  Blaine Brophy         Kent Denver                             15:37.9  7:49/M    FR
  144  (< 4)    388  Tim Larson            South Baca                              15:43.7  7:52/M    FR
  145  (< 4)    390  Rhett Eskew           South Baca                              15:44.1  7:52/M    SO
  146    137      7  Francisco Chavez      Antonito                                15:45.0  7:53/M    SO
  147    138    269  James Callison        Kent Denver                             15:47.5  7:54/M    SR
  148    139    400  Adam Jung             St. Marys (cos)                         15:49.1  7:55/M    SR
  149    140    440  Tryston Keefe         Wiggins                                 16:00.8  8:00/M    JR
  150    141    112  Tanner Martin         Alamosa                                 16:01.1  8:01/M    SO
  151    142    304  Oliver Bell           Manitou Springs                         16:12.6  8:06/M    SO
  152  (< 4)   1697  Andrew Ban            Kiowa                                   16:13.5  8:07/M      
  153    143    313  Isaac Chacon          Moffat County                           16:19.2  8:10/M    FR
  154    144    127  Robby Keown           Alexander Dawson                        16:43.4  8:22/M    SR
  155    145    314  Jacob Archuleta       Moffat County                           16:54.0  8:27/M    FR
  156    146    162  Evan Walters          Buena VIista                            16:55.5  8:28/M    JR
  157    147    317  Andrew Keiss          Moffat County                           16:56.2  8:28/M    SO
  158    148    123  Thomas Rudge          Alexander Dawson                        16:56.6  8:28/M    FR
  159  (< 4)    389  Jordan Freed          South Baca                              17:06.5  8:33/M    JR
  160    149    412  Thomas Moore          Strasburg                               17:28.8  8:44/M    SR
  161    150    316  Remmy Kohpay          Moffat County                           17:29.0  8:45/M    SO
  162    151    124  Ben Kruteck           Alexander Dawson                        17:37.8  8:49/M    JR
  163    152    380  Daniel Hernandez      Rocky Ford                              18:00.8  9:00/M    SO
  164  (< 4)    271  Andy MacIsaac         Lake County                             18:01.0  9:01/M    SR
  165  (&gt 6)    379  Kendal Martinez       Rocky Ford                              18:14.1  9:07/M    SO
  166    153    441  Matt Ewertz           Wiggins                                 18:14.2  9:07/M    SO
  167    154    438  Cade Carlson          Wiggins                                 18:14.3  9:07/M    FR
  168    155    384  Daniel Connor         Rangley                                 18:16.4  9:08/M    FR
  169  (< 4)    187  Max Baumgartel        Denver Christian                        18:29.2  9:15/M    FR
  170    156    171  Finn Mahoney          Colorado Academy                        19:09.8  9:35/M    FR
  171    157    369  Jake Detwiler         Ressurection Christian                  19:13.6  9:37/M    SR
  172    158    368  Sam Skipworth         Ressurection Christian                  19:13.8  9:37/M    SR
  173    159    175  Marcos Bottenbley     Colorado Academy                        19:43.7  9:52/M    SR
  174    160      8  Cody Lucero           Antonito                                22:15.5 11:08/M    SO
  175    161    788  Alexander Maxwell     Windsor                                 51:03.1 25:32/M    SR
  176    162    787  Mitch Jares           Windsor                                 51:03.2 25:32/M    SR
  177    163    785  Andrew Humphries      Windsor                                 51:03.7 25:32/M    JR
  178    164    789  Justin Weinmeister    Windsor                                 51:04.1 25:32/M    SR
  179    165    786  Dillon Starck         Windsor                                 51:04.9 25:32/M    JR
  180    166    790  Sam Westra            Windsor                                 51:04.9 25:32/M    SR
  181  (&gt 6)    784  Daniel Davidson       Windsor                                 51:05.0 25:33/M    JR

Team Summary Report - Boys

2A/3A Boys

                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 Holy Family                            89               4   8  27  50  51  73             
        Top  4 Times: 50:53.1

    2 Lyons                                  97               1  21  37  38  76  78             
        Top  4 Times: 51:27.4

    3 Alamosa                               108              12  15  28  53  54 141             
        Top  4 Times: 51:43.0

    4 Estes Park                            118              10  29  33  46 104 108             
        Top  4 Times: 52:12.4

    5 Bayfield                              119              13  23  34  49  67 111             
        Top  4 Times: 52:16.3

    6 Platte Canyon                         137               6  22  40  69  84  85             
        Top  4 Times: 52:20.5

    7 Vanguard                              153               5  20  60  68  75  83             
        Top  4 Times: 52:32.5

    8 St. Marys (cos)                       158              14  19  62  63  88 139             
        Top  4 Times: 52:53.3

    9 Frontier Academy                      178              11  47  48  72  79 134             
        Top  4 Times: 53:20.3

   10 Telluride                             195               7  16  66 106 114                 
        Top  4 Times: 53:11.7

   11 Payton                                211               3  41  81  86 119 124             
        Top  4 Times: 53:52.9

   12 Faith Christian                       225               9  59  61  96  97 102             
        Top  4 Times: 54:14.4

   13 Rocky Ford                            233              26  32  80  95 125 152             
        Top  4 Times: 55:00.3

   14 Buena VIista                          243              18  45  64 116 120 146             
        Top  4 Times: 54:59.4

   15 Eaton                                 244              44  56  57  87 115 118             
        Top  4 Times: 55:13.9

   16 Strasburg                             248              30  42  71 105 126 149             
        Top  4 Times: 55:20.6

   17 Wiggins                               277              24  39  74 140 153 154             
        Top  4 Times: 56:29.6

   18 Jefferson Academy                     298              17  65 107 109 112 129             
        Top  4 Times: 56:03.7

   19 Kent Denver                           316              25  43 113 135 136 138             
        Top  4 Times: 56:57.2

   20 Alexander Dawson                      324              31  55  94 144 148 151             
        Top  4 Times: 58:00.2

   21 Manitou Springs                       340              35  91  92 122 133 142             
        Top  4 Times: 57:09.3

   22 Aspen                                 340              52  58 100 130                     
        Top  4 Times: 57:24.3

   23 Rangley                               348               2  70 121 155                     
        Top  4 Times: 58:57.9

   24 Antonito                              355              36  93 103 123 137 160             
        Top  4 Times: 57:30.1

   25 Platte Valley                         377              77  82 101 117 128                 
        Top  4 Times: 57:48.8

   26 Ressurection Christian                405              89  90  99 127 157 158             
        Top  4 Times: 58:36.6

   27 Moffat County                         496              98 110 143 145 147 150             
        Top  4 Times: 1:02:30.1

   28 Colorado Academy                      578             131 132 156 159                     
        Top  4 Times: 1:09:52.3

   29 Windsor                               650             161 162 163 164 165 166             
        Top  4 Times: 3:24:14.2

 Inc. Crested Butte                        3 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. Denver Christian                     3 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. Lake County                          2 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. South Baca                           3 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. Kiowa                                2 finishers                                          
        Top  4 Times: 


Detail Team Results - Boys

2A/3A Boys

Holy Family    Finish Position -     1

  Team Score (places):  89  Team Score (times):    50:53.1   Average Time: 12:43.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    240  Erich Hixson           JR       4            4     12:01.4    12:01.4      0:00.0
    2    245  Sean Ankarlo           SR       8           12     12:06.4    24:07.8      0:04.9
    3    242  Aaron Hillman          JR      27           39     13:07.8    37:15.7      1:06.4
    4    243  Mark Bowles            JR      50           89     13:37.3    50:53.1      1:35.9
    5    244  Tristan Smith          JR      51          140     13:37.6  1:04:30.7      1:36.1
    6    241  Dillon Roddy           JR      73          213     14:03.1  1:18:33.9      2:01.6

Lyons    Finish Position -     2

  Team Score (places):  97  Team Score (times):    51:27.4   Average Time: 12:51.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    291  Paul Roberts           FR       1            1     11:43.2    11:43.2      0:00.0
    2    292  Joel Such              FR      21           22     12:51.5    24:34.7      1:08.3
    3    294  Matt Dillon            SO      37           59     13:25.6    38:00.4      1:42.4
    4    293  Marcel Such            JR      38           97     13:27.0    51:27.4      1:43.8
    5    296  Levi Stone             SR      76          173     14:08.4  1:05:35.8      2:25.2
    6    295  Jacob Anderson         SR      78          251     14:11.8  1:19:47.7      2:28.6

Alamosa    Finish Position -     3

  Team Score (places): 108  Team Score (times):    51:43.0   Average Time: 12:55.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    113  Ty Koenig              SR      12           12     12:19.0    12:19.0      0:00.0
    2    115  Nick Molina            SR      15           27     12:36.1    24:55.2      0:17.0
    3    114  Gavin Palmer           SR      28           55     13:09.5    38:04.7      0:50.4
    4    110  Chance Canty           FR      53          108     13:38.2    51:43.0      1:19.1
    5    109  Austin Chavez          FR      54          162     13:38.3  1:05:21.3      1:19.2
    6    112  Tanner Martin          SO     141          303     16:01.1  1:21:22.4      3:42.0

Estes Park    Finish Position -     4

  Team Score (places): 118  Team Score (times):    52:12.4   Average Time: 13:03.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    205  Jeff Switzer           JR      10           10     12:12.3    12:12.3      0:00.0
    2    206  Russ Hall              JR      29           39     13:11.9    25:24.3      0:59.5
    3    207  Kirk McMillan          JR      33           72     13:14.2    38:38.5      1:01.8
    4    204  Isaac Calden           FR      46          118     13:33.8    52:12.4      1:21.4
    5    208  Garrett Murray         JR     104          222     14:39.4  1:06:51.8      2:27.0
    6    209  Hunter Johnson         SR     108          330     14:43.3  1:21:35.1      2:30.9

Bayfield    Finish Position -     5

  Team Score (places): 119  Team Score (times):    52:16.3   Average Time: 13:04.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    146  Luke Webb              SO      13           13     12:27.8    12:27.8      0:00.0
    2    147  Trevor Gabbard         SO      23           36     12:56.9    25:24.7      0:29.0
    3    150  Joe Hetrick            SR      34           70     13:16.2    38:41.0      0:48.3
    4    151  Joey Webb              SR      49          119     13:35.3    52:16.3      1:07.4
    5    148  Caleb Sapa             SO      67          186     13:51.5  1:06:07.9      1:23.7
    6    149  John Fisher            SO     111          297     14:46.3  1:20:54.2      2:18.4

Platte Canyon    Finish Position -     6

  Team Score (places): 137  Team Score (times):    52:20.5   Average Time: 13:05.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    341  Jacob Benson           JR       6            6     12:03.7    12:03.7      0:00.0
    2    345  Canyon Cook            SR      22           28     12:53.1    24:56.9      0:49.4
    3    342  Cameron Grove          JR      40           68     13:29.9    38:26.8      1:26.2
    4    343  Mason Phillips         SO      69          137     13:53.6    52:20.5      1:49.8
    5    344  Josh Kiser             SO      84          221     14:18.9  1:06:39.4      2:15.1
    6    340  Issac Conrad           FR      85          306     14:19.1  1:20:58.5      2:15.4

Vanguard    Finish Position -     7

  Team Score (places): 153  Team Score (times):    52:32.5   Average Time: 13:08.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    429  William Mayhew         SO       5            5     12:03.5    12:03.5      0:00.0
    2    432  Joe Donelson           SR      20           25     12:49.8    24:53.3      0:46.3
    3    433  Mason Chermack         SR      60           85     13:46.7    38:40.0      1:43.2
    4    428  Jacob Evangelista      JR      68          153     13:52.4    52:32.5      1:48.9
    5    430  Alex Hawkins           SO      75          228     14:08.0  1:06:40.5      2:04.5
    6    431  Ian Rice               SO      83          311     14:15.6  1:20:56.1      2:12.0

St. Marys (cos)    Finish Position -     8

  Team Score (places): 158  Team Score (times):    52:53.3   Average Time: 13:13.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    397  John Kater             SR      14           14     12:28.7    12:28.7      0:00.0
    2    398  Sam VanGampleare       SR      19           33     12:48.4    25:17.2      0:19.7
    3    395  Connor Gosselin        JR      62           95     13:47.9    39:05.1      1:19.1
    4    399  Connor Mason           SR      63          158     13:48.1    52:53.3      1:19.4
    5    396  Matt Telli             SO      88          246     14:19.8  1:07:13.2      1:51.0
    6    400  Adam Jung              SR     139          385     15:49.1  1:23:02.3      3:20.4

Frontier Academy    Finish Position -     9

  Team Score (places): 178  Team Score (times):    53:20.3   Average Time: 13:20.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    229  Chris Baker            JR      11           11     12:13.6    12:13.6      0:00.0
    2    231  Sean Tyrrell           JR      47           58     13:34.2    25:47.8      1:20.6
    3    230  Josh Fogel             JR      48          106     13:34.6    39:22.5      1:21.0
    4    233  Connor Van Buskirk     SO      72          178     13:57.8    53:20.3      1:44.2
    5    228  Dalton Akey            FR      79          257     14:12.2  1:07:32.5      1:58.5
    6    232  Aaron Best             JR     134          391     15:33.5  1:23:06.1      3:19.9

Telluride    Finish Position -    10

  Team Score (places): 195  Team Score (times):    53:11.7   Average Time: 13:17.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    419  Dylan Newell           SR       7            7     12:04.4    12:04.4      0:00.0
    2    416  Jack Plantz            FR      16           23     12:36.4    24:40.9      0:32.0
    3    420  Nathan Loomis          SR      66           89     13:50.1    38:31.0      1:45.6
    4    418  Cory Page              JR     106          195     14:40.7    53:11.7      2:36.3
    5    421  Cameron Bowman         SR     114          309     14:47.3  1:07:59.0      2:42.8

Payton    Finish Position -    11

  Team Score (places): 211  Team Score (times):    53:52.9   Average Time: 13:28.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    331  Jake Erickson          SO       3            3     11:49.6    11:49.6      0:00.0
    2    334  Zach Nasif             SR      41           44     13:30.0    25:19.7      1:40.4
    3    329  Robbie Schumenn        JR      81          125     14:14.1    39:33.8      2:24.4
    4    333  Schuyler Smith         SR      86          211     14:19.1    53:52.9      2:29.5
    5    330  Kahle Moore            JR     119          330     14:50.5  1:08:43.5      3:00.9
    6    332  Tristan Lee            SO     124          454     15:02.6  1:23:46.1      3:13.0

Faith Christian    Finish Position -    12

  Team Score (places): 225  Team Score (times):    54:14.4   Average Time: 13:33.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    217  Luke Yeager            JR       9            9     12:11.9    12:11.9      0:00.0
    2    221  James Marquardt        SR      59           68     13:45.6    25:57.6      1:33.6
    3    218  Andrew Renfrow         JR      61          129     13:47.3    39:44.9      1:35.3
    4    219  Levi Schultz           JR      96          225     14:29.4    54:14.4      2:17.4
    5    216  Matt Payne             FR      97          322     14:29.6  1:08:44.0      2:17.6
    6    220  Zach Steitz            JR     102          424     14:36.6  1:23:20.7      2:24.6

Rocky Ford    Finish Position -    13

  Team Score (places): 233  Team Score (times):    55:00.3   Average Time: 13:45.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    377  Rhett Hinkle           JR      26           26     13:05.0    13:05.0      0:00.0
    2    378  Adan Munoz             SO      32           58     13:12.7    26:17.7      0:07.7
    3    376  Erik Rocha             FR      80          138     14:13.6    40:31.4      1:08.6
    4    381  Mario George           SO      95          233     14:28.9    55:00.3      1:23.9
    5    382  David Merether         SR     125          358     15:09.2  1:10:09.6      2:04.2
    6    380  Daniel Hernandez       SO     152          510     18:00.8  1:28:10.4      4:55.8
    7    379  Kendal Martinez        SO   More Than  6           18:14.1  1:46:24.6      5:09.1

Buena VIista    Finish Position -    14

  Team Score (places): 243  Team Score (times):    54:59.4   Average Time: 13:44.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    163  Ethan Greiner          SO      18           18     12:48.1    12:48.1      0:00.0
    2    161  Chaz Tipton            JR      45           63     13:33.8    26:21.9      0:45.6
    3    158  Dylan Wilson           FR      64          127     13:48.3    40:10.3      1:00.2
    4    159  Jon Fox                FR     116          243     14:49.0    54:59.4      2:00.8
    5    160  Colton Walters         FR     120          363     14:59.8  1:09:59.2      2:11.6
    6    162  Evan Walters           JR     146          509     16:55.5  1:26:54.8      4:07.3

Eaton    Finish Position -    15

  Team Score (places): 244  Team Score (times):    55:13.9   Average Time: 13:48.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    198  Marcus Longwell        SR      44           44     13:33.1    13:33.1      0:00.0
    2    196  Triple Wadsworth       SO      56          100     13:40.8    27:13.9      0:07.6
    3    194  William Longwell       JR      57          157     13:40.8    40:54.8      0:07.7
    4    193  Alex Adams             FR      87          244     14:19.1    55:13.9      0:46.0
    5    197  Caleb Leonard          SO     115          359     14:48.4  1:10:02.4      1:15.3
    6    195  Reece Kothe            JR     118          477     14:50.0  1:24:52.5      1:16.9

Strasburg    Finish Position -    16

  Team Score (places): 248  Team Score (times):    55:20.6   Average Time: 13:50.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    407  Adam Chavarria         JR      30           30     13:11.9    13:11.9      0:00.0
    2    411  Chad Jones             SR      42           72     13:32.1    26:44.1      0:20.1
    3    408  Ryan Grover            JR      71          143     13:56.9    40:41.0      0:44.9
    4    409  Matt Miller            JR     105          248     14:39.5    55:20.6      1:27.5
    5    410  Johnathan Handy        SO     126          374     15:10.7  1:10:31.3      1:58.7
    6    412  Thomas Moore           SR     149          523     17:28.8  1:28:00.1      4:16.8

Wiggins    Finish Position -    17

  Team Score (places): 277  Team Score (times):    56:29.6   Average Time: 14:07.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    442  Ryan Ernst             SR      24           24     12:58.0    12:58.0      0:00.0
    2    437  Trevor Dye             FR      39           63     13:27.3    26:25.3      0:29.3
    3    439  Levi Shutts            JR      74          137     14:03.4    40:28.7      1:05.4
    4    440  Tryston Keefe          JR     140          277     16:00.8    56:29.6      3:02.8
    5    441  Matt Ewertz            SO     153          430     18:14.2  1:14:43.8      5:16.2
    6    438  Cade Carlson           FR     154          584     18:14.3  1:32:58.2      5:16.2

Jefferson Academy    Finish Position -    18

  Team Score (places): 298  Team Score (times):    56:03.7   Average Time: 14:00.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    255  Austin Fisher          JR      17           17     12:47.6    12:47.6      0:00.0
    2    252  Ezequiel Trujillo      FR      65           82     13:49.3    26:36.9      1:01.7
    3    254  Jaret Leal             FR     107          189     14:43.2    41:20.1      1:55.6
    4    257  Aiden Durant           SR     109          298     14:43.6    56:03.7      1:56.0
    5    253  Josiah Raso-Valdez     FR     112          410     14:46.5  1:10:50.2      1:58.9
    6    256  Micaiah Wiersma        JR     129          539     15:24.3  1:26:14.6      2:36.7

Kent Denver    Finish Position -    19

  Team Score (places): 316  Team Score (times):    56:57.2   Average Time: 14:14.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    264  James Hueston          FR      25           25     13:00.0    13:00.0      0:00.0
    2    265  James Giltner          FR      43           68     13:32.4    26:32.5      0:32.3
    3    266  Aidan Thomas           FR     113          181     14:46.8    41:19.3      1:46.8
    4    268  Jason Mitchell         JR     135          316     15:37.8    56:57.2      2:37.7
    5    267  Blaine Brophy          FR     136          452     15:37.9  1:12:35.2      2:37.9
    6    269  James Callison         SR     138          590     15:47.5  1:28:22.7      2:47.4

Alexander Dawson    Finish Position -    20

  Team Score (places): 324  Team Score (times):    58:00.2   Average Time: 14:30.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    122  Chris Slade            FR      31           31     13:12.1    13:12.1      0:00.0
    2    125  Alec Timpe             SO      55           86     13:38.5    26:50.7      0:26.3
    3    126  Connor O'Grady         SO      94          180     14:26.0    41:16.7      1:13.8
    4    127  Robby Keown            SR     144          324     16:43.4    58:00.2      3:31.3
    5    123  Thomas Rudge           FR     148          472     16:56.6  1:14:56.9      3:44.5
    6    124  Ben Kruteck            JR     151          623     17:37.8  1:32:34.8      4:25.7

Manitou Springs    Finish Position -    21

  Team Score (places): 340  Team Score (times):    57:09.3   Average Time: 14:17.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    305  Garrett Finn           SR      35           35     13:21.8    13:21.8      0:00.0
    2    303  Sam Weiss              SO      91          126     14:22.9    27:44.7      1:01.1
    3    301  Jake Bartlett          JR      92          218     14:23.4    42:08.1      1:01.6
    4    302  Ryan Carpenter         JR     122          340     15:01.1    57:09.3      1:39.3
    5    306  Keagan Bockhorst       SR     133          473     15:30.1  1:12:39.5      2:08.3
    6    304  Oliver Bell            SO     142          615     16:12.6  1:28:52.2      2:50.8

Aspen    Finish Position -    22

  Team Score (places): 340  Team Score (times):    57:24.3   Average Time: 14:21.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    139  Taggart Solomon        SO      52           52     13:38.1    13:38.1      0:00.0
    2    136  Mikey George           JR      58          110     13:45.2    27:23.4      0:07.0
    3    137  Seamus Crowley         JR     100          210     14:35.1    41:58.5      0:56.9
    4    138  Reece Johnson          so     130          340     15:25.8    57:24.3      1:47.6

Rangley    Finish Position -    23

  Team Score (places): 348  Team Score (times):    58:57.9   Average Time: 14:44.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    386  William Scoggins       SR       2            2     11:46.7    11:46.7      0:00.0
    2    383  Chris Hogan            FR      70           72     13:54.4    25:41.1      2:07.6
    3    385  Mitchell Webber        SO     121          193     15:00.3    40:41.5      3:13.5
    4    384  Daniel Connor          FR     155          348     18:16.4    58:57.9      6:29.6

Antonito    Finish Position -    24

  Team Score (places): 355  Team Score (times):    57:30.1   Average Time: 14:22.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      6  Jericho Ulibarri       SO      36           36     13:23.6    13:23.6      0:00.0
    2      5  Chris Romero           JR      93          129     14:25.9    27:49.6      1:02.2
    3      4  Gabriel Romero         FR     103          232     14:38.3    42:27.9      1:14.6
    4      9  Matthew Samora         SR     123          355     15:02.1    57:30.1      1:38.4
    5      7  Francisco Chavez       SO     137          492     15:45.0  1:13:15.1      2:21.3
    6      8  Cody Lucero            SO     160          652     22:15.5  1:35:30.7      8:51.8

Platte Valley    Finish Position -    25

  Team Score (places): 377  Team Score (times):    57:48.8   Average Time: 14:27.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    354  R.W. Jett              SR      77           77     14:09.3    14:09.3      0:00.0
    2    353  Jake Carmin            SR      82          159     14:14.8    28:24.2      0:05.4
    3    355  Brandon Richardson     SR     101          260     14:35.2    42:59.4      0:25.8
    4    352  Clark Jett             SO     117          377     14:49.3    57:48.8      0:39.9
    5    356  Cristian Wacker        SR     128          505     15:21.2  1:13:10.1      1:11.9

Ressurection Christian    Finish Position -    26

  Team Score (places): 405  Team Score (times):    58:36.6   Average Time: 14:39.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    367  Collin Mount           SO      89           89     14:21.8    14:21.8      0:00.0
    2    365  Matt Cooksey           JR      90          179     14:21.8    28:43.6      0:00.0
    3    364  Sawyer Pehkonen        JR      99          278     14:33.0    43:16.7      0:11.2
    4    366  Asher Gamino           JR     127          405     15:19.9    58:36.6      0:58.0
    5    369  Jake Detwiler          SR     157          562     19:13.6  1:17:50.3      4:51.8
    6    368  Sam Skipworth          SR     158          720     19:13.8  1:37:04.1      4:52.0

Moffat County    Finish Position -    27

  Team Score (places): 496  Team Score (times):  1:02:30.1   Average Time: 15:37.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    315  Tyler Gerber           JR      98           98     14:31.3    14:31.3      0:00.0
    2    318  Jarrett Johnson        SO     110          208     14:45.5    29:16.9      0:14.1
    3    313  Isaac Chacon           FR     143          351     16:19.2    45:36.1      1:47.8
    4    314  Jacob Archuleta        FR     145          496     16:54.0  1:02:30.1      2:22.6
    5    317  Andrew Keiss           SO     147          643     16:56.2  1:19:26.4      2:24.9
    6    316  Remmy Kohpay           SO     150          793     17:29.0  1:36:55.5      2:57.6

Colorado Academy    Finish Position -    28

  Team Score (places): 578  Team Score (times):  1:09:52.3   Average Time: 17:28.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    173  Michael Fuller         SO     131          131     15:29.2    15:29.2      0:00.0
    2    170  Lorenzo Lopez          FR     132          263     15:29.4    30:58.7      0:00.2
    3    171  Finn Mahoney           FR     156          419     19:09.8    50:08.5      3:40.5
    4    175  Marcos Bottenbley      SR     159          578     19:43.7  1:09:52.3      4:14.5

Windsor    Finish Position -    29

  Team Score (places): 650  Team Score (times):  3:24:14.2   Average Time: 51:03.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    788  Alexander Maxwell      SR     161          161     51:03.1    51:03.1      0:00.0
    2    787  Mitch Jares            SR     162          323     51:03.2  1:42:06.3      0:00.1
    3    785  Andrew Humphries       JR     163          486     51:03.7  2:33:10.1      0:00.5
    4    789  Justin Weinmeister     SR     164          650     51:04.1  3:24:14.2      0:00.9
    5    786  Dillon Starck          JR     165          815     51:04.9  4:15:19.1      0:01.8
    6    790  Sam Westra             SR     166          981     51:04.9  5:06:24.1      0:01.8
    7    784  Daniel Davidson        JR   More Than  6           51:05.0  5:57:29.1      0:01.8

Crested Butte    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    179  Danny D'Aquila         JR   Less Than  4           13:13.3    13:13.3      0:00.0
    2    178  Kyle Boyle             JR   Less Than  4           13:28.9    26:42.3      0:15.5
    3    180  Jack Duryea            SO   Less Than  4           13:49.9    40:32.2      0:36.5

Denver Christian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    189  Mat Smith              SR   Less Than  4           14:08.3    14:08.3      0:00.0
    2    188  Michael Hannah         SO   Less Than  4           15:10.0    29:18.3      1:01.7
    3    187  Max Baumgartel         FR   Less Than  4           18:29.2    47:47.6      4:20.9

Lake County    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    270  Robert Tekansik        JR   Less Than  4           13:24.4    13:24.4      0:00.0
    2    271  Andy MacIsaac          SR   Less Than  4           18:01.0    31:25.5      4:36.6

South Baca    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    388  Tim Larson             FR   Less Than  4           15:43.7    15:43.7      0:00.0
    2    390  Rhett Eskew            SO   Less Than  4           15:44.1    31:27.8      0:00.4
    3    389  Jordan Freed           JR   Less Than  4           17:06.5    48:34.3      1:22.8

Kiowa    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1696  Shawn Walcott               Less Than  4           15:02.8    15:02.8      0:00.0
    2   1697  Andrew Ban                  Less Than  4           16:13.5    31:16.4      1:10.6
Comments