2M 4A Division 1 Boys

Stampede

August 31, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

4A Div 1 Varsity Boys

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    451  Danyon Anderson       Air Academy                             11:32.8  5:46/M    JR
    2      2    464  Ethan Gonzales        Broomfield                              11:38.0  5:49/M    JR
    3      3    657  Eric Hamer            Palmer Ridge                            11:39.8  5:50/M    SO
    4      4    644  Jake Fisk             Niwot                                   11:45.7  5:53/M    SO
    5      5    452  Andy Boyle            Air Academy                             11:45.8  5:53/M    JR
    6      6   1622  Carter Prescott       D'Eevlyn                                11:57.9  5:59/M    JR
    7      7   1650  Kevin Johnson         Conifer                                 11:58.5  5:59/M    JR
    8      8    734  Garrett Coles         University                              12:01.0  6:01/M    SR
    9  (< 5)    700  Corban Pagnotta       Pueblo West                             12:04.8  6:02/M    SO
   10      9    660  Jordan Deitsch        Palmer Ridge                            12:05.2  6:03/M    SR
   11     10    662  Nate Mills            Palmer Ridge                            12:05.8  6:03/M    SR
   12     11    466  Matt Sarno            Broomfield                              12:16.6  6:08/M    SR
   13     12    749  Ben Kedl              Valor Christian                         12:18.9  6:09/M    SR
   14     13    633  Dixon Cooney          Mountain View                           12:22.8  6:11/M    SR
   15     14    578  Josef Gertner         Fort Morgan                             12:23.2  6:12/M    SR
   16     15    453  Ryan Helzer           Air Academy                             12:23.2  6:12/M    JR
   17     16   1625  Evan Verbal           D'Eevlyn                                12:26.5  6:13/M    SR
   18  (< 5)    698  Wyatt Swanson         Pueblo West                             12:26.6  6:13/M    JR
   19     17    630  Julian Von Holten     Mountain View                           12:28.8  6:14/M    SO
   20     18    723  Austin Gunnarson      Silver Creek                            12:31.2  6:16/M    SR
   21     19    684  Michael Duran         Pueblo Centennial                       12:32.0  6:16/M    FR
   22  (< 5)    774  Shao Jun Liu          Widefield                               12:39.2  6:20/M    JR
   23     20    735  Dan Eberhard          University                              12:43.6  6:22/M    SR
   24  (< 5)    701  Jace Montera          Pueblo West                             12:44.3  6:22/M    SO
   25     21    762  Seth Woodring         Vista Ridge                             12:44.8  6:22/M    SO
   26     22    560  Gus Terry             Elizabeth                               12:47.7  6:24/M    JR
   27     23    659  Quinn Tirpak          Palmer Ridge                            12:49.6  6:25/M    SO
   28     24    467  Paul Elliott          Broomfield                              12:50.0  6:25/M    SR
   29     25    736  Garret Roberts        University                              12:50.1  6:25/M    SR
   30     26    465  Cody Armstrong        Broomfield                              12:50.3  6:25/M    JR
   31     27    629  Bryce Strohecker      Mountain View                           12:51.0  6:26/M    JR
   32     28    469  parker Ericson        Broomfield                              12:51.9  6:26/M    SR
   33     29    463  Jake Mitchem          Broomfield                              12:53.3  6:27/M    FR
   34     30    591  Vinny Marr            Glenwood Springs                        12:53.5  6:27/M    SR
   35     31    643  Austin Schuler        Niwot                                   12:54.7  6:27/M    JR
   36     32    746  Ashton Grissom        Valor Christian                         12:55.9  6:28/M    SO
   37     33    456  Dan Myers             Air Academy                             12:56.9  6:28/M    SR
   38     34    614  Chris Carroll         Legacy                                  12:58.6  6:29/M    JR
   39     35   1649  Mitch Hoffman         Conifer                                 12:59.9  6:30/M    JR
   40     36    645  Tommy Plunkett        Niwot                                   13:00.0  6:30/M    SO
   41     37    615  Daniel Diaz           Legacy                                  13:00.3  6:30/M    JR
   42     38    577  Forrest Hough         Fort Morgan                             13:00.6  6:30/M    SR
   43     39    686  Brady Moore           Pueblo Centennial                       13:01.3  6:31/M    JR
   44     40    658  Tommy Herebic         Palmer Ridge                            13:01.7  6:31/M    SO
   45     41    647  Elijah Fisk           Niwot                                   13:03.1  6:32/M    SR
   46     42    656  Zack Blehm            Palmer Ridge                            13:03.3  6:32/M    JR
   47     43    718  Connor Christoffersen Silver Creek                            13:03.8  6:32/M    JR
   48     44    763  Josh Rogerson         Vista Ridge                             13:05.6  6:33/M    SO
   49     45    634  Josh Martin           Mountain View                           13:05.9  6:33/M    SR
   50     46   1645  Ian McGhie            Conifer                                 13:08.0  6:34/M    SR
   51     47    661  Ben Finger            Palmer Ridge                            13:10.3  6:35/M    SR
   52     48   1648  Mike Fera             Conifer                                 13:11.7  6:36/M    SR
   53     49    628  Peter Franklin        Mountain View                           13:13.0  6:37/M    FR
   54     50    764  Joey Villafan         Vista Ridge                             13:13.2  6:37/M    SO
   55     51    574  Tola Walio            Fort Morgan                             13:13.5  6:37/M    JR
   56     52    646  Will Krebs            Niwot                                   13:14.6  6:37/M    SO
   57     53    770  Frank Laguna          Wasson                                  13:16.8  6:38/M    JR
   58  (< 5)    675  Nick Noone            Ponderosa                               13:20.7  6:40/M    SR
   59  (< 5)    673  Luke Veltrie          Ponderosa                               13:22.4  6:41/M    SO
   60     54    454  Matt Najarian         Air Academy                             13:23.6  6:42/M    JR
   61     55    642  Isaac Flores          Niwot                                   13:25.0  6:43/M    FR
   62     56   1647  Dylan Reed            Conifer                                 13:25.3  6:43/M    SR
   63     57   1646  Josef Gruber          Conifer                                 13:25.6  6:43/M    SR
   64     58    468  Anthony Hause         Broomfield                              13:26.6  6:43/M    SR
   65     59     62  Daniel Sloan          Pogosa Springs                          13:28.0  6:44/M    SR
   66     60   1602  Trevor Bickmore       Conifer                                 13:28.7  6:44/M    SR
   67     61   1628  Joe Nowicki           D'Eevlyn                                13:28.9  6:44/M    SR
   68     62    709  Ricardo Palacio       Sierra                                  13:31.1  6:46/M    SR
   69     63    605  EDDIE WELSH           Greeley Central                         13:32.1  6:46/M    SR
   70     64    564  Willis Scott          Elizabeth                               13:33.8  6:47/M    SR
   71  (< 5)    481  Brandon Trujillo      Canon City                              13:34.4  6:47/M    SO
   72     65    648  Jeff Richards         Niwot                                   13:34.8  6:47/M    SR
   73  (< 5)    703  Justus Bernal         Pueblo West                             13:35.5  6:48/M    FR
   74     66     56  Nick Hutcherson       Pogosa Springs                          13:35.8  6:48/M    FR
   75     67    455  Colin Adams           Air Academy                             13:36.2  6:48/M    SO
   76     68    588  Wyatt Till            Glenwood Springs                        13:36.3  6:48/M    JR
   77     69    631  Chad Riggenbach       Mountain View                           13:36.7  6:48/M    SO
   78     70    575  Bryce Dittler         Fort Morgan                             13:40.1  6:50/M    SO
   79     71    759  Anthony Peters        Vista Ridge                             13:40.8  6:50/M    FR
   80     72    563  Zach Rodriguez        Elizabeth                               13:41.7  6:51/M    JR
   81     73    450  Luc Hagen             Air Academy                             13:42.0  6:51/M    FR
   82     74    561  Jake Thompson         Elizabeth                               13:42.2  6:51/M    JR
   83     75    731  Robert Schreibman     University                              13:42.6  6:51/M    JR
   84     76     59  Mason Chronowski      Pogosa Springs                          13:46.2  6:53/M    JR
   85     77     58  Tyler Greenly         Pogosa Springs                          13:47.9  6:54/M    JR
   86     78    765  Michael DeSorbo       Vista Ridge                             13:49.2  6:55/M    SR
   87     79   1627  Lyle Kotze            D'Eevlyn                                13:49.3  6:55/M    SR
   88     80    603  MATT VILLAREAL        Greeley Central                         13:50.2  6:55/M    SO
   89     81    733  Daniel Coles          University                              13:50.3  6:55/M    SO
   90     82    732  Nathan Coleman        University                              13:51.0  6:56/M    JR
   91  (< 5)    776  Caleb Chee            Widefield                               13:53.1  6:57/M    SR
   92  (< 5)    483  Jordon Snyder         Canon City                              14:00.1  7:00/M    SR
   93     83    747  Aidan Cusick          Valor Christian                         14:00.8  7:00/M    SO
   94     84    760  Braden Virdell        Vista Ridge                             14:01.1  7:01/M    JR
   95     85    632  Torin Kufeld          Mountain View                           14:01.4  7:01/M    SO
   96     86    616  Eddie Decrescenzo     Legacy                                  14:05.1  7:03/M    JR
   97     87    572  Trevor Link           Fort Morgan                             14:19.6  7:10/M    FR
   98     88    722  Brendon Naftel        Silver Creek                            14:20.6  7:10/M    SO
   99     89    562  Gav Houston           Elizabeth                               14:21.6  7:11/M    JR
  100     90    751  Aaron Blahut          Valor Christian                         14:22.8  7:11/M    SR

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     91    617  Cory Van Duyne        Legacy                                  14:23.6  7:12/M    JR
  102     92    720  Alex Bush             Silver Creek                            14:23.9  7:12/M    JR
  103     93    601  ALEJANDRO OJEDA       Greeley Central                         14:24.4  7:12/M    JR
  104     94   1626  Alex Rosenberry       D'Eevlyn                                14:24.7  7:12/M    SR
  105     95    587  Zeb Thorsen           Glenwood Springs                        14:25.1  7:13/M    FR
  106     96    619  Mitco Petrov          Legacy                                  14:25.1  7:13/M    SO
  107     97    618  Dylan McLeod          Legacy                                  14:25.3  7:13/M    JR
  108     98   1623  Chris Whetton         D'Eevlyn                                14:28.8  7:14/M    JR
  109     99    724  Hamilton Nelson       Silver Creek                            14:28.8  7:14/M    SR
  110    100    761  Tayler LaBerteaux     Vista Ridge                             14:29.9  7:15/M    JR
  111  (< 5)    775  Donnie Byers          Widefield                               14:30.1  7:15/M    SO
  112    101    589  Hector Barron         Glenwood Springs                        14:31.6  7:16/M    JR
  113    102    737  Michael Ebens         University                              14:33.2  7:17/M    SR
  114    103    745  Jim MacDonald         Valor Christian                         14:34.0  7:17/M    FR
  115    104    748  Luke Bruns            Valor Christian                         14:34.9  7:17/M    SO
  116    105    592  Zach Marshall         Glenwood Springs                        14:40.9  7:20/M    SR
  117  (< 5)    479  Mason McClaugherty    Canon City                              14:41.5  7:21/M    SO
  118    106    705  Julio Lopez           Sierra                                  14:41.7  7:21/M    JR
  119    107    689  Steven Baker          Pueblo Centennial                       14:43.5  7:22/M    SR
  120    108     60  Omar Zamudio          Pogosa Springs                          14:44.6  7:22/M    JR
  121    109    586  Drew Dudley           Glenwood Springs                        14:48.5  7:24/M    FR
  122    110    620  Andrew Otterson       Legacy                                  14:49.9  7:25/M    FR
  123    111    573  Conner Shaver         Fort Morgan                             14:50.1  7:25/M    FR
  124    112     61  Chris Archuleta       Pogosa Springs                          14:55.3  7:28/M    SO
  125    113    719  Joey Fischer          Silver Creek                            14:57.8  7:29/M    JR
  126    114    600  ABDI HASHI            Greeley Central                         15:03.7  7:32/M    JR
  127    115    576  Carlitto Urquieta     Fort Morgan                             15:14.6  7:37/M    SO
  128    116    766  Bobby Gonzales        Wasson                                  15:23.2  7:42/M    SR
  129    117    767  Alex Atencio          Wasson                                  15:23.2  7:42/M    SR
  130    118    690  Kevin Cano            Pueblo Centennial                       15:26.3  7:43/M    SR
  131    119     57  Zach Ellis            Pogosa Springs                          15:26.7  7:43/M    JR
  132    120   1624  Jon Hall              D'Eevlyn                                15:28.0  7:44/M    JR
  133    121    750  Mitch Bryan           Valor Christian                         15:29.8  7:45/M    SR
  134    122    721  Bronson Thomas-Garcia Silver Creek                            15:38.6  7:49/M    SO
  135    123    687  Josiah Martinez       Pueblo Centennial                       15:48.3  7:54/M    SO
  136    124    688  Domenic Naro          Pueblo Centennial                       15:48.5  7:54/M    jr
  137    125    604  WILL HUNTER           Greeley Central                         16:04.4  8:02/M    SO
  138    126    602  JACOB BARBER          Greeley Central                         16:14.8  8:07/M    JR
  139    127    590  Alphonse Fischer      Glenwood Springs                        16:23.4  8:12/M    SO
  140    128    558  Jake Boss             Elizabeth                               16:41.8  8:21/M    FR
  141    129    559  Andrew Smith          Elizabeth                               16:41.9  8:21/M    FR
  142    130    606  ANTHONY HERNANDEZ     Greeley Central                         16:48.8  8:24/M    SR
  143    131    771  Dennis Ross           Wasson                                  16:49.8  8:25/M    SO
  144    132    706  Matthew Medina        Sierra                                  16:51.1  8:26/M    JR
  145    133    707  Francisco Diaz        Sierra                                  16:51.1  8:26/M    JR
  146    134    772  Austin Schimmel       Wasson                                  17:28.6  8:44/M    Jr
  147    135    710  Richard Kim           Sierra                                  17:41.9  8:51/M    SR
  148    136    708  Marc Smith            Sierra                                  17:49.0  8:55/M    SO
  149    137    769  Anthony Atencio       Wasson                                  17:53.3  8:57/M    SR
  150    138    768  Adam Atencio          Wasson                                  18:17.2  9:09/M    FR
  151  (< 5)   1353  Charles Bisbee        Fruita Monument                         24:03.9 12:02/M    JR
  152  (< 5)   1354  Keaton Brown          Fruita Monument                         24:04.2 12:02/M    JR

Team Summary Report - Boys

4A Div 1 Varsity Boys

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Palmer Ridge                           85               3   9  10  23  40  42  47         
        Top  5 Times: 1:01:42.4

    2 Broomfield                             91               2  11  24  26  28  29  58         
        Top  5 Times: 1:02:26.9

    3 Air Academy                           108               1   5  15  33  54  67  73         
        Top  5 Times: 1:02:02.5

    4 Mountain View                         151              13  17  27  45  49  69  85         
        Top  5 Times: 1:04:01.7

    5 Niwot                                 164               4  31  36  41  52  55  65         
        Top  5 Times: 1:03:58.3

    6 Conifer                               192               7  35  46  48  56  57  60         
        Top  5 Times: 1:04:43.6

    7 University                            209               8  20  25  75  81  82 102         
        Top  5 Times: 1:05:07.7

    8 D'Eevlyn                              256               6  16  61  79  94  98 120         
        Top  5 Times: 1:06:07.5

    9 Fort Morgan                           260              14  38  51  70  87 111 115         
        Top  5 Times: 1:06:37.2

   10 Vista Ridge                           264              21  44  50  71  78  84 100         
        Top  5 Times: 1:06:33.8

   11 Valor Christian                       320              12  32  83  90 103 104 121         
        Top  5 Times: 1:08:12.7

   12 Elizabeth                             321              22  64  72  74  89 128 129         
        Top  5 Times: 1:08:07.2

   13 Silver Creek                          340              18  43  88  92  99 113 122         
        Top  5 Times: 1:08:48.5

   14 Legacy                                344              34  37  86  91  96  97 110         
        Top  5 Times: 1:08:52.8

   15 Pogosa Springs                        386              59  66  76  77 108 112 119         
        Top  5 Times: 1:09:22.7

   16 Glenwood Springs                      399              30  68  95 101 105 109 127         
        Top  5 Times: 1:10:07.4

   17 Pueblo Centennial                     406              19  39 107 118 123 124             
        Top  5 Times: 1:11:31.6

   18 Greeley Central                       475              63  80  93 114 125 126 130         
        Top  5 Times: 1:12:55.0

   19 Wasson                                551              53 116 117 131 134 137 138         
        Top  5 Times: 1:18:21.8

   20 Sierra                                568              62 106 132 133 135 136             
        Top  5 Times: 1:19:37.1

 Inc. Canon City                           3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Ponderosa                            2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Pueblo West                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Widefield                            3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Fruita Monument                      2 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Detail Team Results - Boys

4A Div 1 Varsity Boys

Palmer Ridge    Finish Position -     1

  Team Score (places):  85  Team Score (times):  1:01:42.4   Average Time: 12:20.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    657  Eric Hamer             SO       3            3     11:39.8    11:39.8      0:00.0
    2    660  Jordan Deitsch         SR       9           12     12:05.2    23:45.1      0:25.4
    3    662  Nate Mills             SR      10           22     12:05.8    35:50.9      0:26.0
    4    659  Quinn Tirpak           SO      23           45     12:49.6    48:40.6      1:09.8
    5    658  Tommy Herebic          SO      40           85     13:01.7  1:01:42.4      1:21.9
    6    656  Zack Blehm             JR      42          127     13:03.3  1:14:45.7      1:23.4
    7    661  Ben Finger             SR      47          174     13:10.3  1:27:56.0      1:30.4

Broomfield    Finish Position -     2

  Team Score (places):  91  Team Score (times):  1:02:26.9   Average Time: 12:29.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    464  Ethan Gonzales         JR       2            2     11:38.0    11:38.0      0:00.0
    2    466  Matt Sarno             SR      11           13     12:16.6    23:54.6      0:38.5
    3    467  Paul Elliott           SR      24           37     12:50.0    36:44.7      1:11.9
    4    465  Cody Armstrong         JR      26           63     12:50.3    49:35.0      1:12.3
    5    469  parker Ericson         SR      28           91     12:51.9  1:02:26.9      1:13.8
    6    463  Jake Mitchem           FR      29          120     12:53.3  1:15:20.3      1:15.3
    7    468  Anthony Hause          SR      58          178     13:26.6  1:28:46.9      1:48.5

Air Academy    Finish Position -     3

  Team Score (places): 108  Team Score (times):  1:02:02.5   Average Time: 12:24.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    451  Danyon Anderson        JR       1            1     11:32.8    11:32.8      0:00.0
    2    452  Andy Boyle             JR       5            6     11:45.8    23:18.7      0:13.0
    3    453  Ryan Helzer            JR      15           21     12:23.2    35:41.9      0:50.4
    4    456  Dan Myers              SR      33           54     12:56.9    48:38.9      1:24.1
    5    454  Matt Najarian          JR      54          108     13:23.6  1:02:02.5      1:50.8
    6    455  Colin Adams            SO      67          175     13:36.2  1:15:38.7      2:03.4
    7    450  Luc Hagen              FR      73          248     13:42.0  1:29:20.7      2:09.2

Mountain View    Finish Position -     4

  Team Score (places): 151  Team Score (times):  1:04:01.7   Average Time: 12:48.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    633  Dixon Cooney           SR      13           13     12:22.8    12:22.8      0:00.0
    2    630  Julian Von Holten      SO      17           30     12:28.8    24:51.7      0:05.9
    3    629  Bryce Strohecker       JR      27           57     12:51.0    37:42.7      0:28.1
    4    634  Josh Martin            SR      45          102     13:05.9    50:48.7      0:43.0
    5    628  Peter Franklin         FR      49          151     13:13.0  1:04:01.7      0:50.1
    6    631  Chad Riggenbach        SO      69          220     13:36.7  1:17:38.5      1:13.8
    7    632  Torin Kufeld           SO      85          305     14:01.4  1:31:39.9      1:38.5

Niwot    Finish Position -     5

  Team Score (places): 164  Team Score (times):  1:03:58.3   Average Time: 12:47.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    644  Jake Fisk              SO       4            4     11:45.7    11:45.7      0:00.0
    2    643  Austin Schuler         JR      31           35     12:54.7    24:40.5      1:08.9
    3    645  Tommy Plunkett         SO      36           71     13:00.0    37:40.6      1:14.2
    4    647  Elijah Fisk            SR      41          112     13:03.1    50:43.7      1:17.3
    5    646  Will Krebs             SO      52          164     13:14.6  1:03:58.3      1:28.8
    6    642  Isaac Flores           FR      55          219     13:25.0  1:17:23.3      1:39.2
    7    648  Jeff Richards          SR      65          284     13:34.8  1:30:58.2      1:49.1

Conifer    Finish Position -     6

  Team Score (places): 192  Team Score (times):  1:04:43.6   Average Time: 12:56.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1650  Kevin Johnson          JR       7            7     11:58.5    11:58.5      0:00.0
    2   1649  Mitch Hoffman          JR      35           42     12:59.9    24:58.4      1:01.3
    3   1645  Ian McGhie             SR      46           88     13:08.0    38:06.5      1:09.4
    4   1648  Mike Fera              SR      48          136     13:11.7    51:18.3      1:13.2
    5   1647  Dylan Reed             SR      56          192     13:25.3  1:04:43.6      1:26.7
    6   1646  Josef Gruber           SR      57          249     13:25.6  1:18:09.2      1:27.0
    7   1602  Trevor Bickmore        SR      60          309     13:28.7  1:31:38.0      1:30.1

University    Finish Position -     7

  Team Score (places): 209  Team Score (times):  1:05:07.7   Average Time: 13:01.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    734  Garrett Coles          SR       8            8     12:01.0    12:01.0      0:00.0
    2    735  Dan Eberhard           SR      20           28     12:43.6    24:44.7      0:42.6
    3    736  Garret Roberts         SR      25           53     12:50.1    37:34.8      0:49.0
    4    731  Robert Schreibman      JR      75          128     13:42.6    51:17.4      1:41.5
    5    733  Daniel Coles           SO      81          209     13:50.3  1:05:07.7      1:49.2
    6    732  Nathan Coleman         JR      82          291     13:51.0  1:18:58.8      1:50.0
    7    737  Michael Ebens          SR     102          393     14:33.2  1:33:32.0      2:32.1

D'Eevlyn    Finish Position -     8

  Team Score (places): 256  Team Score (times):  1:06:07.5   Average Time: 13:13.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1622  Carter Prescott        JR       6            6     11:57.9    11:57.9      0:00.0
    2   1625  Evan Verbal            SR      16           22     12:26.5    24:24.5      0:28.5
    3   1628  Joe Nowicki            SR      61           83     13:28.9    37:53.4      1:30.9
    4   1627  Lyle Kotze             SR      79          162     13:49.3    51:42.7      1:51.3
    5   1626  Alex Rosenberry        SR      94          256     14:24.7  1:06:07.5      2:26.7
    6   1623  Chris Whetton          JR      98          354     14:28.8  1:20:36.3      2:30.8
    7   1624  Jon Hall               JR     120          474     15:28.0  1:36:04.4      3:30.0

Fort Morgan    Finish Position -     9

  Team Score (places): 260  Team Score (times):  1:06:37.2   Average Time: 13:19.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    578  Josef Gertner          SR      14           14     12:23.2    12:23.2      0:00.0
    2    577  Forrest Hough          SR      38           52     13:00.6    25:23.9      0:37.4
    3    574  Tola Walio             JR      51          103     13:13.5    38:37.4      0:50.2
    4    575  Bryce Dittler          SO      70          173     13:40.1    52:17.6      1:16.9
    5    572  Trevor Link            FR      87          260     14:19.6  1:06:37.2      1:56.3
    6    573  Conner Shaver          FR     111          371     14:50.1  1:21:27.4      2:26.8
    7    576  Carlitto Urquieta      SO     115          486     15:14.6  1:36:42.1      2:51.4

Vista Ridge    Finish Position -    10

  Team Score (places): 264  Team Score (times):  1:06:33.8   Average Time: 13:18.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    762  Seth Woodring          SO      21           21     12:44.8    12:44.8      0:00.0
    2    763  Josh Rogerson          SO      44           65     13:05.6    25:50.4      0:20.8
    3    764  Joey Villafan          SO      50          115     13:13.2    39:03.6      0:28.4
    4    759  Anthony Peters         FR      71          186     13:40.8    52:44.5      0:56.0
    5    765  Michael DeSorbo        SR      78          264     13:49.2  1:06:33.8      1:04.4
    6    760  Braden Virdell         JR      84          348     14:01.1  1:20:34.9      1:16.3
    7    761  Tayler LaBerteaux      JR     100          448     14:29.9  1:35:04.9      1:45.1

Valor Christian    Finish Position -    11

  Team Score (places): 320  Team Score (times):  1:08:12.7   Average Time: 13:38.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    749  Ben Kedl               SR      12           12     12:18.9    12:18.9      0:00.0
    2    746  Ashton Grissom         SO      32           44     12:55.9    25:14.9      0:36.9
    3    747  Aidan Cusick           SO      83          127     14:00.8    39:15.8      1:41.8
    4    751  Aaron Blahut           SR      90          217     14:22.8    53:38.6      2:03.8
    5    745  Jim MacDonald          FR     103          320     14:34.0  1:08:12.7      2:15.1
    6    748  Luke Bruns             SO     104          424     14:34.9  1:22:47.7      2:15.9
    7    750  Mitch Bryan            SR     121          545     15:29.8  1:38:17.5      3:10.8

Elizabeth    Finish Position -    12

  Team Score (places): 321  Team Score (times):  1:08:07.2   Average Time: 13:37.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    560  Gus Terry              JR      22           22     12:47.7    12:47.7      0:00.0
    2    564  Willis Scott           SR      64           86     13:33.8    26:21.6      0:46.1
    3    563  Zach Rodriguez         JR      72          158     13:41.7    40:03.4      0:53.9
    4    561  Jake Thompson          JR      74          232     13:42.2    53:45.6      0:54.4
    5    562  Gav Houston            JR      89          321     14:21.6  1:08:07.2      1:33.8
    6    558  Jake Boss              FR     128          449     16:41.8  1:24:49.0      3:54.0
    7    559  Andrew Smith           FR     129          578     16:41.9  1:41:31.0      3:54.2

Silver Creek    Finish Position -    13

  Team Score (places): 340  Team Score (times):  1:08:48.5   Average Time: 13:45.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    723  Austin Gunnarson       SR      18           18     12:31.2    12:31.2      0:00.0
    2    718  Connor Christoffersen  JR      43           61     13:03.8    25:35.1      0:32.6
    3    722  Brendon Naftel         SO      88          149     14:20.6    39:55.7      1:49.3
    4    720  Alex Bush              JR      92          241     14:23.9    54:19.6      1:52.6
    5    724  Hamilton Nelson        SR      99          340     14:28.8  1:08:48.5      1:57.6
    6    719  Joey Fischer           JR     113          453     14:57.8  1:23:46.3      2:26.6
    7    721  Bronson Thomas-Garcia  SO     122          575     15:38.6  1:39:25.0      3:07.4

Legacy    Finish Position -    14

  Team Score (places): 344  Team Score (times):  1:08:52.8   Average Time: 13:46.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    614  Chris Carroll          JR      34           34     12:58.6    12:58.6      0:00.0
    2    615  Daniel Diaz            JR      37           71     13:00.3    25:58.9      0:01.6
    3    616  Eddie Decrescenzo      JR      86          157     14:05.1    40:04.1      1:06.5
    4    617  Cory Van Duyne         JR      91          248     14:23.6    54:27.7      1:24.9
    5    619  Mitco Petrov           SO      96          344     14:25.1  1:08:52.8      1:26.4
    6    618  Dylan McLeod           JR      97          441     14:25.3  1:23:18.2      1:26.6
    7    620  Andrew Otterson        FR     110          551     14:49.9  1:38:08.1      1:51.3

Pogosa Springs    Finish Position -    15

  Team Score (places): 386  Team Score (times):  1:09:22.7   Average Time: 13:52.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     62  Daniel Sloan           SR      59           59     13:28.0    13:28.0      0:00.0
    2     56  Nick Hutcherson        FR      66          125     13:35.8    27:03.9      0:07.7
    3     59  Mason Chronowski       JR      76          201     13:46.2    40:50.1      0:18.1
    4     58  Tyler Greenly          JR      77          278     13:47.9    54:38.1      0:19.9
    5     60  Omar Zamudio           JR     108          386     14:44.6  1:09:22.7      1:16.6
    6     61  Chris Archuleta        SO     112          498     14:55.3  1:24:18.1      1:27.3
    7     57  Zach Ellis             JR     119          617     15:26.7  1:39:44.8      1:58.6

Glenwood Springs    Finish Position -    16

  Team Score (places): 399  Team Score (times):  1:10:07.4   Average Time: 14:01.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    591  Vinny Marr             SR      30           30     12:53.5    12:53.5      0:00.0
    2    588  Wyatt Till             JR      68           98     13:36.3    26:29.8      0:42.7
    3    587  Zeb Thorsen            FR      95          193     14:25.1    40:54.9      1:31.5
    4    589  Hector Barron          JR     101          294     14:31.6    55:26.5      1:38.0
    5    592  Zach Marshall          SR     105          399     14:40.9  1:10:07.4      1:47.3
    6    586  Drew Dudley            FR     109          508     14:48.5  1:24:56.0      1:55.0
    7    590  Alphonse Fischer       SO     127          635     16:23.4  1:41:19.4      3:29.8

Pueblo Centennial    Finish Position -    17

  Team Score (places): 406  Team Score (times):  1:11:31.6   Average Time: 14:18.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    684  Michael Duran          FR      19           19     12:32.0    12:32.0      0:00.0
    2    686  Brady Moore            JR      39           58     13:01.3    25:33.4      0:29.3
    3    689  Steven Baker           SR     107          165     14:43.5    40:16.9      2:11.5
    4    690  Kevin Cano             SR     118          283     15:26.3    55:43.2      2:54.2
    5    687  Josiah Martinez        SO     123          406     15:48.3  1:11:31.6      3:16.3
    6    688  Domenic Naro           jr     124          530     15:48.5  1:27:20.1      3:16.4

Greeley Central    Finish Position -    18

  Team Score (places): 475  Team Score (times):  1:12:55.0   Average Time: 14:35.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    605  EDDIE WELSH            SR      63           63     13:32.1    13:32.1      0:00.0
    2    603  MATT VILLAREAL         SO      80          143     13:50.2    27:22.4      0:18.1
    3    601  ALEJANDRO OJEDA        JR      93          236     14:24.4    41:46.8      0:52.3
    4    600  ABDI HASHI             JR     114          350     15:03.7    56:50.6      1:31.5
    5    604  WILL HUNTER            SO     125          475     16:04.4  1:12:55.0      2:32.3
    6    602  JACOB BARBER           JR     126          601     16:14.8  1:29:09.9      2:42.6
    7    606  ANTHONY HERNANDEZ      SR     130          731     16:48.8  1:45:58.7      3:16.6

Wasson    Finish Position -    19

  Team Score (places): 551  Team Score (times):  1:18:21.8   Average Time: 15:40.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    770  Frank Laguna           JR      53           53     13:16.8    13:16.8      0:00.0
    2    766  Bobby Gonzales         SR     116          169     15:23.2    28:40.0      2:06.3
    3    767  Alex Atencio           SR     117          286     15:23.2    44:03.2      2:06.4
    4    771  Dennis Ross            SO     131          417     16:49.8  1:00:53.1      3:33.0
    5    772  Austin Schimmel        Jr     134          551     17:28.6  1:18:21.8      4:11.8
    6    769  Anthony Atencio        SR     137          688     17:53.3  1:36:15.1      4:36.4
    7    768  Adam Atencio           FR     138          826     18:17.2  1:54:32.3      5:00.3

Sierra    Finish Position -    20

  Team Score (places): 568  Team Score (times):  1:19:37.1   Average Time: 15:55.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    709  Ricardo Palacio        SR      62           62     13:31.1    13:31.1      0:00.0
    2    705  Julio Lopez            JR     106          168     14:41.7    28:12.8      1:10.6
    3    706  Matthew Medina         JR     132          300     16:51.1    45:04.0      3:20.0
    4    707  Francisco Diaz         JR     133          433     16:51.1  1:01:55.1      3:20.0
    5    710  Richard Kim            SR     135          568     17:41.9  1:19:37.1      4:10.8
    6    708  Marc Smith             SO     136          704     17:49.0  1:37:26.1      4:17.8

Canon City    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    481  Brandon Trujillo       SO   Less Than  5           13:34.4    13:34.4      0:00.0
    2    483  Jordon Snyder          SR   Less Than  5           14:00.1    27:34.6      0:25.7
    3    479  Mason McClaugherty     SO   Less Than  5           14:41.5    42:16.1      1:07.1

Ponderosa    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    675  Nick Noone             SR   Less Than  5           13:20.7    13:20.7      0:00.0
    2    673  Luke Veltrie           SO   Less Than  5           13:22.4    26:43.1      0:01.7

Pueblo West    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    700  Corban Pagnotta        SO   Less Than  5           12:04.8    12:04.8      0:00.0
    2    698  Wyatt Swanson          JR   Less Than  5           12:26.6    24:31.4      0:21.7
    3    701  Jace Montera           SO   Less Than  5           12:44.3    37:15.8      0:39.5
    4    703  Justus Bernal          FR   Less Than  5           13:35.5    50:51.3      1:30.6

Widefield    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    774  Shao Jun Liu           JR   Less Than  5           12:39.2    12:39.2      0:00.0
    2    776  Caleb Chee             SR   Less Than  5           13:53.1    26:32.3      1:13.9
    3    775  Donnie Byers           SO   Less Than  5           14:30.1    41:02.4      1:50.9

Fruita Monument    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1353  Charles Bisbee         JR   Less Than  5           24:03.9    24:03.9      0:00.0
    2   1354  Keaton Brown           JR   Less Than  5           24:04.2    48:08.2      0:00.3
Comments