2M 4A Division 1 Girls

Stampede

August 31, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Girls

4A Div 1 Varsity Girls

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    443  Katie Rainsberger     Air Academy                             13:12.3  6:36/M    FR
    2      2    613  Melanie Nun           Legacy                                  13:23.2  6:42/M    SR
    3      3    611  Emma Gee              Legacy                                  13:26.3  6:43/M    SO
    4      4    650  Ali Deitsch           Palmer Ridge                            13:40.8  6:50/M    JR
    5      5     51  Emily Bryant          Pogosa Springs                          13:58.7  6:59/M    JR
    6      6    471  Aubrey Till           Canon City                              13:58.9  6:59/M    SO
    7      7    462  Abby Gardner          Broomfield                              14:03.5  7:02/M    SR
    8      8    623  Riley Cooney          Mountain View                           14:05.6  7:03/M    SO
    9      9    638  Christa Boettiger     Niwot                                   14:10.3  7:05/M    SO
   10     10    446  Olivia Evans          Air Academy                             14:20.5  7:10/M    JR
   11     11    655  Heather Gentry        Palmer Ridge                            14:22.5  7:11/M    SR
   12     12    693  Darby Spence          Pueblo West                             14:23.9  7:12/M    JR
   13     13    757  Lina Arista           Vista Ridge                             14:25.6  7:13/M    SR
   14     14   1619  Josie Warren          D'Eevlyn                                14:30.5  7:15/M    SR
   15     15    461  Regan Vandepol        Broomfield                              14:39.6  7:20/M    SO
   16     16    607  Devyn Palm-Trujillo   Legacy                                  14:44.2  7:22/M    JR
   17     17    457  kara Skattum          Broomfield                              14:46.3  7:23/M    FR
   18     18   1616  Emily Garnier         D'Eevlyn                                14:54.0  7:27/M    JR
   19     19   1618  Annecy Olson          D'Eevlyn                                14:57.1  7:29/M    SO
   20     20    781  Shellene Rains        Windsor                                 14:58.5  7:29/M    SR
   21     21   1654  Gabrielle Valenzuela  Conifer                                 15:00.1  7:30/M    SR
   22     22    460  Gabby licht           Broomfield                              15:01.4  7:31/M    SO
   23     23    636  Kela Fetters          Niwot                                   15:06.6  7:33/M    FR
   24     24    444  Hanna Born            Air Academy                             15:09.0  7:35/M    FR
   25     25    566  Sarena Wells          Fort Morgan                             15:11.4  7:36/M    SO
   26     26    597  CEDE ROQUE            Greeley Central                         15:15.4  7:38/M    SR
   27     27    458  Ally malecha          Broomfield                              15:16.8  7:38/M    JR
   28     28    640  Rachel Sharpe         Niwot                                   15:22.2  7:41/M    SO
   29     29    654  Courtney Campbell     Palmer Ridge                            15:26.1  7:43/M    SR
   30     30   1629  Nikki Cunning         Eagle Valley                            15:31.0  7:46/M    JR
   31     31    649  Hannah Capek          Palmer Ridge                            15:34.3  7:47/M    FR
   32     32    579  Jenna Brown           Glenwood Springs                        15:34.4  7:47/M    JR
   33     33    729  Jenna Ptaschek        University                              15:34.5  7:47/M    SO
   34     34    668  Jamie Mitchell        Ponderosa                               15:34.8  7:47/M    SR
   35     35    594  MIAH GUTIEREZ         Greeley Central                         15:37.2  7:49/M    SO
   36     36    726  Amie Bray             University                              15:37.3  7:49/M    JR
   37     37    569  Sara Keller           Fort Morgan                             15:39.6  7:50/M    SR
   38     38    635  Niki Marshall         Niwot                                   15:39.8  7:50/M    FR
   39     39    783  Hannah West           Windsor                                 15:41.4  7:51/M    SR
   40     40    742  Taylor Spieker        Valor Christian                         15:41.5  7:51/M    SO
   41     41   1621  Kate Waldheim         D'Eevlyn                                15:42.5  7:51/M    SR
   42     42   1633  Gabriela Avila        Eagle Valley                            15:43.0  7:52/M    SR
   43     43    445  Kayla Wiitala         Air Academy                             15:43.1  7:52/M    FR
   44     44    622  Abbi Stratton         Mountain View                           15:44.2  7:52/M    JR
   45     45    459  Katie Abboud          Broomfield                              15:44.4  7:52/M    SO
   46     46   1332  Katie Cruell          Broomfield                              15:45.7  7:53/M    SR
   47     47    692  Susan Marshall        Pueblo West                             15:47.8  7:54/M    JR
   48     48    694  Bailie Jones          Pueblo West                             15:48.2  7:54/M    JR
   49     49    583  Madi Spence           Glenwood Springs                        15:49.7  7:55/M    SO
   50     50    652  Braede Wilcox         Palmer Ridge                            15:54.1  7:57/M    JR
   51     51    756  Ana Ortega            Vista Ridge                             15:55.1  7:58/M    SO
   52     52    474  Amanda Tappe          Canon City                              15:56.0  7:58/M    SR
   53     53   1617  Katie Cunniff         D'Eevlyn                                15:58.5  7:59/M    JR
   54     54    741  Lauren Ogg            Valor Christian                         16:01.4  8:01/M    SO
   55     55    447  Caitlin Herrera       Air Academy                             16:02.4  8:01/M    JR
   56     56    584  Deatra Jones-Dixon    Glenwood Springs                        16:02.5  8:01/M    SO
   57     57   1620  Hannah Topka          D'Eevlyn                                16:06.6  8:03/M    SR
   58     58   1635  Samantha Maddox       Eagle Valley                            16:07.7  8:04/M    SR
   59     59    599  ELLISON MCLACHLAN     Greeley Central                         16:08.2  8:04/M    SR
   60     60    641  Katie Gillette        Niwot                                   16:11.6  8:06/M    SO
   61     61    664  Abby Eustace          Ponderosa                               16:13.9  8:07/M    JR
   62     62    681  Emily Perez           Pueblo Centennial                       16:16.1  8:08/M    SO
   63     63    696  Rachel Jankelow       Pueblo West                             16:16.2  8:08/M    SR
   64     64    570  Adrienne Bohlen       Fort Morgan                             16:20.0  8:10/M    SR
   65     65    585  Lily Thorsen          Glenwood Springs                        16:23.3  8:12/M    SR
   66     66     49  Olivia Reinhardt      Pogosa Springs                          16:25.1  8:13/M    FR
   67     67    627  Ali Nelson            Mountain View                           16:28.8  8:14/M    SR
   68     68    580  Courtney Lippman      Glenwood Springs                        16:30.3  8:15/M    JR
   69     69    448  Savanna Smoker        Air Academy                             16:30.4  8:15/M    JR
   70     70    621  Rachel Franklin       Mountain View                           16:31.1  8:16/M    FR
   71     71     50  Tayler Lee-Hammer     Pogosa Springs                          16:37.6  8:19/M    FR
   72     72    625  Katie Benner          Mountain View                           16:39.1  8:20/M    SO
   73     73    639  Louise Vandenberghe   Niwot                                   16:39.5  8:20/M    SO
   74     74    637  Megan Tatusko         Niwot                                   16:39.7  8:20/M    JR
   75     75    716  Gabriela Koski        Silver Creek                            16:40.8  8:20/M    SR
   76     76    653  Sonali Bhattacharya   Palmer Ridge                            16:41.8  8:21/M    SR
   77     77    778  Yasmeen Bierwirth     Windsor                                 16:42.5  8:21/M    JR
   78     78   1634  Megan Muehlethaler    Eagle Valley                            16:42.5  8:21/M    SR
   79     79   1631  Maggie Gilman         Eagle Valley                            16:45.3  8:23/M    JR
   80     80    473  Riley Valentine       Canon City                              16:48.3  8:24/M    SO
   81     81    595  KAITLIN MARTIN        Greeley Central                         16:49.3  8:25/M    SO
   82     82    449  Claire Derr           Air Academy                             16:49.6  8:25/M    SR
   83     83    669  Paige Runco           Ponderosa                               16:53.1  8:27/M    SR
   84     84    626  Kellie Benner         Mountain View                           16:54.0  8:27/M    SO
   85     85    753  Haley Polk            Vista Ridge                             16:54.0  8:27/M    JR
   86     86   1630  Kira Quintana         Eagle Valley                            16:59.9  8:30/M    JR
   87     87    665  Elise Wardrobe        Ponderosa                               17:02.7  8:31/M    JR
   88     88    683  Sarah Mize            Pueblo Centennial                       17:03.4  8:32/M    SR
   89     89    695  Christen Leedom       Pueblo West                             17:03.8  8:32/M    SO
   90     90    697  Kylie Velez           Pueblo West                             17:04.8  8:32/M    SR
   91     91    612  Kristyn Fudge         Legacy                                  17:04.9  8:32/M    SO
   92     92    782  Aimee Jo Harris       Windsor                                 17:05.7  8:33/M    SR
   93     93    609  Sandman Logan         Legacy                                  17:05.9  8:33/M    JR
   94     94    758  Natalie Villafan      Vista Ridge                             17:06.4  8:33/M    SR
   95     95    715  Haley Call            Silver Creek                            17:07.9  8:34/M    SO
   96     96    472  Anna Goodin           Canon City                              17:08.0  8:34/M    SO
   97     97   1632  Tyler Beckum          Eagle Valley                            17:10.3  8:35/M    SO
   98     98    743  Caroline Fuschino     Valor Christian                         17:10.8  8:35/M    SO
   99     99    651  Amanda Means          Palmer Ridge                            17:11.4  8:36/M    JR
  100    100    608  Anica Brewster        Legacy                                  17:12.6  8:36/M    JR

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101    101    571  Celia Smits           Fort Morgan                             17:20.3  8:40/M    SR
  102    102   1652  Caira Moe             Conifer                                 17:21.1  8:41/M    SR
  103    103    679  Rikki Falsetto        Pueblo Centennial                       17:28.5  8:44/M    SO
  104    104    727  Natalee Patchett      University                              17:29.6  8:45/M    JR
  105    105    593  JACQUELINE CHAVEZ     Greeley Central                         17:34.3  8:47/M    JR
  106    106    738  Grace Moore           Valor Christian                         17:34.6  8:47/M    FR
  107    107    582  Hannah Stinson        Glenwood Springs                        17:35.1  8:48/M    fr
  108    108    714  Samantha Koski        Silver Creek                            17:38.9  8:49/M    SO
  109    109    712  Sheridan Jones        Silver Creek                            17:39.1  8:50/M    JR
  110    110    677  Jorie Anaya           Pueblo Centennial                       17:43.2  8:52/M    FR
  111    111    779  Taryn Melendez        Windsor                                 17:52.6  8:56/M    JR
  112    112     52  Dana Danielson        Pogosa Springs                          17:53.6  8:57/M    JR
  113    113    717  Eva Barrio Calvo      Silver Creek                            17:53.7  8:57/M    SR
  114    114    568  Mea Escobedo          Fort Morgan                             18:06.7  9:03/M    SO
  115    115    567  Soraya Yanez          Fort Morgan                             18:10.4  9:05/M    SO
  116    116    682  Angelika Barola       Pueblo Centennial                       18:12.6  9:06/M    SR
  117    117    777  Sydney Baker          Windsor                                 18:13.6  9:07/M    JR
  118    118    740  Gabby Marchino        Valor Christian                         18:15.8  9:08/M    JR
  119    119   1643  Krista Dodd           Elizabeth                               18:16.3  9:08/M    FR
  120    120    780  Megan Tufts           Windsor                                 18:17.5  9:09/M    JR
  121    121    666  Maddie Merritt        Ponderosa                               18:18.3  9:09/M    JR
  122    122    752  Brittany Sutton       Vista Ridge                             18:20.5  9:10/M    FR
  123    123    565  Adrianna Miller       Fort Morgan                             18:20.5  9:10/M    FR
  124    124    475  Katie Romano          Canon City                              18:22.3  9:11/M    SR
  125    125    711  Alison Ross           Silver Creek                            18:23.2  9:12/M    FR
  126    126    713  Allison Howlett       Silver Creek                            18:23.5  9:12/M    JR
  127    127   1644  Cori Small            Elizabeth                               18:33.8  9:17/M    FR
  128    128    680  Katie Holcomb         Pueblo Centennial                       18:34.5  9:17/M    SO
  129    129    581  Rebecca Rembold       Glenwood Springs                        18:35.8  9:18/M    JR
  130    130    739  Savannah Hunzicker    Valor Christian                         18:36.7  9:18/M    FR
  131    131    663  kim laverty           Ponderosa                               18:39.8  9:20/M    JR
  132    132    667  Ellie Dorman          Ponderosa                               18:50.1  9:25/M    JR
  133    133    744  Kristen Hunzicker     Valor Christian                         18:59.3  9:30/M    SR
  134    134    498  Lindsay Dedrickson    Conifer                                 19:12.1  9:36/M    FR
  135    135   1651  Kayla Niksic          Conifer                                 19:12.1  9:36/M    SR
  136    136     55  Nisa Touchen          Pogosa Springs                          19:21.2  9:41/M    SR
  137    137    476  Jessica Loper         Canon City                              19:26.1  9:43/M    SR
  138    138    725  Chase Otto            University                              19:27.0  9:44/M    SR
  139    139    730  Megan Ptaschek        University                              19:29.5  9:45/M    SR
  140    140     54  Devon Jurcak          Pogosa Springs                          19:30.5  9:45/M    SO
  141    141    499  Lauren Auer           Conifer                                 19:31.1  9:46/M    SO
  142    142    691  Lilly Coble           Pueblo West                             19:38.1  9:49/M    SO
  143    143     53  Mikaela Marchand      Pogosa Springs                          19:40.5  9:50/M    JR
  144    144    728  Sophia Weignad        University                              19:49.0  9:55/M    JR
  145    145    610  Lauren Yaussy         Legacy                                  19:50.6  9:55/M    JR
  146    146    557  Ellen Hughes          Elizabeth                               20:01.9 10:01/M    SR
  147    147    678  Devon Medina          Pueblo Centennial                       20:07.8 10:04/M    JR
  148    148    598  Jessica McIntosh      Greeley Central                         21:14.6 10:37/M    SR
  149    149    556  Caya Baher            Elizabeth                               21:42.1 10:51/M    SO
  150    150    555  Moriah Lee            Elizabeth                               21:42.1 10:51/M    SO
  151    151    624  Shania Belden         Mountain View                           21:53.2 10:57/M    jr
  152    152    500  Hannlore Gruber       Conifer                                 22:51.1 11:26/M    SO

Team Summary Report - Girls

4A Div 1 Varsity Girls

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Broomfield                             88               7  15  17  22  27  45  46         
        Top  5 Times: 1:13:47.8

    2 Palmer Ridge                          125               4  11  29  31  50  76  99         
        Top  5 Times: 1:14:57.9

    3 Air Academy                           133               1  10  24  43  55  69  82         
        Top  5 Times: 1:14:27.5

    4 D'Eevlyn                              145              14  18  19  41  53  57             
        Top  5 Times: 1:16:02.8

    5 Niwot                                 158               9  23  28  38  60  73  74         
        Top  5 Times: 1:16:30.6

    6 Legacy                                205               2   3  16  91  93 100 145         
        Top  5 Times: 1:15:44.8

    7 Pueblo West                           259              12  47  48  63  89  90 142         
        Top  5 Times: 1:19:20.1

    8 Mountain View                         261               8  44  67  70  72  84 151         
        Top  5 Times: 1:19:28.9

    9 Glenwood Springs                      270              32  49  56  65  68 107 129         
        Top  5 Times: 1:20:20.3

   10 Eagle Valley                          287              30  42  58  78  79  86  97         
        Top  5 Times: 1:20:49.7

   11 Greeley Central                       306              26  35  59  81 105 148             
        Top  5 Times: 1:21:24.5

   12 Windsor                               339              20  39  77  92 111 117 120         
        Top  5 Times: 1:22:20.9

   13 Fort Morgan                           341              25  37  64 101 114 115 123         
        Top  5 Times: 1:22:38.2

   14 Canon City                            358               6  52  80  96 124 137             
        Top  5 Times: 1:22:13.7

   15 Vista Ridge                           365              13  51  85  94 122                 
        Top  5 Times: 1:22:41.8

   16 Ponderosa                             386              34  61  83  87 121 131 132         
        Top  5 Times: 1:24:02.9

   17 Pogosa Springs                        390               5  66  71 112 136 140 143         
        Top  5 Times: 1:24:16.4

   18 Valor Christian                       416              40  54  98 106 118 130 133         
        Top  5 Times: 1:24:44.2

   19 University                            450              33  36 104 138 139 144             
        Top  5 Times: 1:27:38.2

   20 Pueblo Centennial                     479              62  88 103 110 116 128 147         
        Top  5 Times: 1:26:43.9

   21 Silver Creek                          500              75  95 108 109 113 125 126         
        Top  5 Times: 1:27:00.6

   22 Conifer                               533              21 102 134 135 141 152             
        Top  5 Times: 1:30:16.6

   23 Elizabeth                             691             119 127 146 149 150                 
        Top  5 Times: 1:40:16.4


Detail Team Results - Girls

4A Div 1 Varsity Girls

Broomfield    Finish Position -     1

  Team Score (places):  88  Team Score (times):  1:13:47.8   Average Time: 14:45.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    462  Abby Gardner           SR       7            7     14:03.5    14:03.5      0:00.0
    2    461  Regan Vandepol         SO      15           22     14:39.6    28:43.2      0:36.1
    3    457  kara Skattum           FR      17           39     14:46.3    43:29.5      0:42.7
    4    460  Gabby licht            SO      22           61     15:01.4    58:30.9      0:57.8
    5    458  Ally malecha           JR      27           88     15:16.8  1:13:47.8      1:13.3
    6    459  Katie Abboud           SO      45          133     15:44.4  1:29:32.2      1:40.8
    7   1332  Katie Cruell           SR      46          179     15:45.7  1:45:18.0      1:42.2

Palmer Ridge    Finish Position -     2

  Team Score (places): 125  Team Score (times):  1:14:57.9   Average Time: 14:59.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    650  Ali Deitsch            JR       4            4     13:40.8    13:40.8      0:00.0
    2    655  Heather Gentry         SR      11           15     14:22.5    28:03.3      0:41.7
    3    654  Courtney Campbell      SR      29           44     15:26.1    43:29.4      1:45.2
    4    649  Hannah Capek           FR      31           75     15:34.3    59:03.8      1:53.5
    5    652  Braede Wilcox          JR      50          125     15:54.1  1:14:57.9      2:13.3
    6    653  Sonali Bhattacharya    SR      76          201     16:41.8  1:31:39.8      3:01.0
    7    651  Amanda Means           JR      99          300     17:11.4  1:48:51.2      3:30.5

Air Academy    Finish Position -     3

  Team Score (places): 133  Team Score (times):  1:14:27.5   Average Time: 14:53.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    443  Katie Rainsberger      FR       1            1     13:12.3    13:12.3      0:00.0
    2    446  Olivia Evans           JR      10           11     14:20.5    27:32.9      1:08.1
    3    444  Hanna Born             FR      24           35     15:09.0    42:41.9      1:56.6
    4    445  Kayla Wiitala          FR      43           78     15:43.1    58:25.0      2:30.7
    5    447  Caitlin Herrera        JR      55          133     16:02.4  1:14:27.5      2:50.0
    6    448  Savanna Smoker         JR      69          202     16:30.4  1:30:57.9      3:18.0
    7    449  Claire Derr            SR      82          284     16:49.6  1:47:47.6      3:37.2

D'Eevlyn    Finish Position -     4

  Team Score (places): 145  Team Score (times):  1:16:02.8   Average Time: 15:12.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1619  Josie Warren           SR      14           14     14:30.5    14:30.5      0:00.0
    2   1616  Emily Garnier          JR      18           32     14:54.0    29:24.6      0:23.5
    3   1618  Annecy Olson           SO      19           51     14:57.1    44:21.7      0:26.6
    4   1621  Kate Waldheim          SR      41           92     15:42.5  1:00:04.2      1:11.9
    5   1617  Katie Cunniff          JR      53          145     15:58.5  1:16:02.8      1:28.0
    6   1620  Hannah Topka           SR      57          202     16:06.6  1:32:09.5      1:36.1

Niwot    Finish Position -     5

  Team Score (places): 158  Team Score (times):  1:16:30.6   Average Time: 15:18.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    638  Christa Boettiger      SO       9            9     14:10.3    14:10.3      0:00.0
    2    636  Kela Fetters           FR      23           32     15:06.6    29:16.9      0:56.3
    3    640  Rachel Sharpe          SO      28           60     15:22.2    44:39.1      1:11.9
    4    635  Niki Marshall          FR      38           98     15:39.8  1:00:18.9      1:29.5
    5    641  Katie Gillette         SO      60          158     16:11.6  1:16:30.6      2:01.3
    6    639  Louise Vandenberghe    SO      73          231     16:39.5  1:33:10.1      2:29.2
    7    637  Megan Tatusko          JR      74          305     16:39.7  1:49:49.9      2:29.4

Legacy    Finish Position -     6

  Team Score (places): 205  Team Score (times):  1:15:44.8   Average Time: 15:08.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    613  Melanie Nun            SR       2            2     13:23.2    13:23.2      0:00.0
    2    611  Emma Gee               SO       3            5     13:26.3    26:49.6      0:03.0
    3    607  Devyn Palm-Trujillo    JR      16           21     14:44.2    41:33.8      1:20.9
    4    612  Kristyn Fudge          SO      91          112     17:04.9    58:38.8      3:41.6
    5    609  Sandman Logan          JR      93          205     17:05.9  1:15:44.8      3:42.6
    6    608  Anica Brewster         JR     100          305     17:12.6  1:32:57.4      3:49.3
    7    610  Lauren Yaussy          JR     145          450     19:50.6  1:52:48.1      6:27.3

Pueblo West    Finish Position -     7

  Team Score (places): 259  Team Score (times):  1:19:20.1   Average Time: 15:52.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    693  Darby Spence           JR      12           12     14:23.9    14:23.9      0:00.0
    2    692  Susan Marshall         JR      47           59     15:47.8    30:11.7      1:23.9
    3    694  Bailie Jones           JR      48          107     15:48.2    46:00.0      1:24.3
    4    696  Rachel Jankelow        SR      63          170     16:16.2  1:02:16.3      1:52.3
    5    695  Christen Leedom        SO      89          259     17:03.8  1:19:20.1      2:39.8
    6    697  Kylie Velez            SR      90          349     17:04.8  1:36:24.9      2:40.8
    7    691  Lilly Coble            SO     142          491     19:38.1  1:56:03.1      5:14.2

Mountain View    Finish Position -     8

  Team Score (places): 261  Team Score (times):  1:19:28.9   Average Time: 15:53.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    623  Riley Cooney           SO       8            8     14:05.6    14:05.6      0:00.0
    2    622  Abbi Stratton          JR      44           52     15:44.2    29:49.8      1:38.6
    3    627  Ali Nelson             SR      67          119     16:28.8    46:18.6      2:23.2
    4    621  Rachel Franklin        FR      70          189     16:31.1  1:02:49.8      2:25.5
    5    625  Katie Benner           SO      72          261     16:39.1  1:19:28.9      2:33.5
    6    626  Kellie Benner          SO      84          345     16:54.0  1:36:22.9      2:48.4
    7    624  Shania Belden          jr     151          496     21:53.2  1:58:16.1      7:47.6

Glenwood Springs    Finish Position -     9

  Team Score (places): 270  Team Score (times):  1:20:20.3   Average Time: 16:04.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    579  Jenna Brown            JR      32           32     15:34.4    15:34.4      0:00.0
    2    583  Madi Spence            SO      49           81     15:49.7    31:24.1      0:15.3
    3    584  Deatra Jones-Dixon     SO      56          137     16:02.5    47:26.7      0:28.1
    4    585  Lily Thorsen           SR      65          202     16:23.3  1:03:50.0      0:48.8
    5    580  Courtney Lippman       JR      68          270     16:30.3  1:20:20.3      0:55.8
    6    582  Hannah Stinson         fr     107          377     17:35.1  1:37:55.4      2:00.7
    7    581  Rebecca Rembold        JR     129          506     18:35.8  1:56:31.2      3:01.4

Eagle Valley    Finish Position -    10

  Team Score (places): 287  Team Score (times):  1:20:49.7   Average Time: 16:09.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1629  Nikki Cunning          JR      30           30     15:31.0    15:31.0      0:00.0
    2   1633  Gabriela Avila         SR      42           72     15:43.0    31:14.1      0:11.9
    3   1635  Samantha Maddox        SR      58          130     16:07.7    47:21.8      0:36.6
    4   1634  Megan Muehlethaler     SR      78          208     16:42.5  1:04:04.4      1:11.4
    5   1631  Maggie Gilman          JR      79          287     16:45.3  1:20:49.7      1:14.2
    6   1630  Kira Quintana          JR      86          373     16:59.9  1:37:49.7      1:28.8
    7   1632  Tyler Beckum           SO      97          470     17:10.3  1:55:00.1      1:39.2

Greeley Central    Finish Position -    11

  Team Score (places): 306  Team Score (times):  1:21:24.5   Average Time: 16:16.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    597  CEDE ROQUE             SR      26           26     15:15.4    15:15.4      0:00.0
    2    594  MIAH GUTIEREZ          SO      35           61     15:37.2    30:52.6      0:21.8
    3    599  ELLISON MCLACHLAN      SR      59          120     16:08.2    47:00.8      0:52.8
    4    595  KAITLIN MARTIN         SO      81          201     16:49.3  1:03:50.2      1:33.9
    5    593  JACQUELINE CHAVEZ      JR     105          306     17:34.3  1:21:24.5      2:18.9
    6    598  Jessica McIntosh       SR     148          454     21:14.6  1:42:39.1      5:59.2

Windsor    Finish Position -    12

  Team Score (places): 339  Team Score (times):  1:22:20.9   Average Time: 16:28.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    781  Shellene Rains         SR      20           20     14:58.5    14:58.5      0:00.0
    2    783  Hannah West            SR      39           59     15:41.4    30:40.0      0:42.8
    3    778  Yasmeen Bierwirth      JR      77          136     16:42.5    47:22.5      1:43.9
    4    782  Aimee Jo Harris        SR      92          228     17:05.7  1:04:28.2      2:07.1
    5    779  Taryn Melendez         JR     111          339     17:52.6  1:22:20.9      2:54.1
    6    777  Sydney Baker           JR     117          456     18:13.6  1:40:34.5      3:15.0
    7    780  Megan Tufts            JR     120          576     18:17.5  1:58:52.0      3:18.9

Fort Morgan    Finish Position -    13

  Team Score (places): 341  Team Score (times):  1:22:38.2   Average Time: 16:31.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    566  Sarena Wells           SO      25           25     15:11.4    15:11.4      0:00.0
    2    569  Sara Keller            SR      37           62     15:39.6    30:51.1      0:28.2
    3    570  Adrienne Bohlen        SR      64          126     16:20.0    47:11.1      1:08.5
    4    571  Celia Smits            SR     101          227     17:20.3  1:04:31.5      2:08.9
    5    568  Mea Escobedo           SO     114          341     18:06.7  1:22:38.2      2:55.3
    6    567  Soraya Yanez           SO     115          456     18:10.4  1:40:48.7      2:58.9
    7    565  Adrianna Miller        FR     123          579     18:20.5  1:59:09.2      3:09.1

Canon City    Finish Position -    14

  Team Score (places): 358  Team Score (times):  1:22:13.7   Average Time: 16:26.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    471  Aubrey Till            SO       6            6     13:58.9    13:58.9      0:00.0
    2    474  Amanda Tappe           SR      52           58     15:56.0    29:55.0      1:57.0
    3    473  Riley Valentine        SO      80          138     16:48.3    46:43.3      2:49.3
    4    472  Anna Goodin            SO      96          234     17:08.0  1:03:51.4      3:09.0
    5    475  Katie Romano           SR     124          358     18:22.3  1:22:13.7      4:23.3
    6    476  Jessica Loper          SR     137          495     19:26.1  1:41:39.8      5:27.1

Vista Ridge    Finish Position -    15

  Team Score (places): 365  Team Score (times):  1:22:41.8   Average Time: 16:32.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    757  Lina Arista            SR      13           13     14:25.6    14:25.6      0:00.0
    2    756  Ana Ortega             SO      51           64     15:55.1    30:20.8      1:29.5
    3    753  Haley Polk             JR      85          149     16:54.0    47:14.9      2:28.4
    4    758  Natalie Villafan       SR      94          243     17:06.4  1:04:21.3      2:40.8
    5    752  Brittany Sutton        FR     122          365     18:20.5  1:22:41.8      3:54.8

Ponderosa    Finish Position -    16

  Team Score (places): 386  Team Score (times):  1:24:02.9   Average Time: 16:48.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    668  Jamie Mitchell         SR      34           34     15:34.8    15:34.8      0:00.0
    2    664  Abby Eustace           JR      61           95     16:13.9    31:48.7      0:39.1
    3    669  Paige Runco            SR      83          178     16:53.1    48:41.9      1:18.3
    4    665  Elise Wardrobe         JR      87          265     17:02.7  1:05:44.6      1:27.9
    5    666  Maddie Merritt         JR     121          386     18:18.3  1:24:02.9      2:43.5
    6    663  kim laverty            JR     131          517     18:39.8  1:42:42.8      3:05.0
    7    667  Ellie Dorman           JR     132          649     18:50.1  2:01:32.9      3:15.3

Pogosa Springs    Finish Position -    17

  Team Score (places): 390  Team Score (times):  1:24:16.4   Average Time: 16:51.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     51  Emily Bryant           JR       5            5     13:58.7    13:58.7      0:00.0
    2     49  Olivia Reinhardt       FR      66           71     16:25.1    30:23.8      2:26.4
    3     50  Tayler Lee-Hammer      FR      71          142     16:37.6    47:01.5      2:38.9
    4     52  Dana Danielson         JR     112          254     17:53.6  1:04:55.1      3:54.9
    5     55  Nisa Touchen           SR     136          390     19:21.2  1:24:16.4      5:22.5
    6     54  Devon Jurcak           SO     140          530     19:30.5  1:43:46.9      5:31.8
    7     53  Mikaela Marchand       JR     143          673     19:40.5  2:03:27.5      5:41.8

Valor Christian    Finish Position -    18

  Team Score (places): 416  Team Score (times):  1:24:44.2   Average Time: 16:56.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    742  Taylor Spieker         SO      40           40     15:41.5    15:41.5      0:00.0
    2    741  Lauren Ogg             SO      54           94     16:01.4    31:42.9      0:19.9
    3    743  Caroline Fuschino      SO      98          192     17:10.8    48:53.7      1:29.3
    4    738  Grace Moore            FR     106          298     17:34.6  1:06:28.4      1:53.1
    5    740  Gabby Marchino         JR     118          416     18:15.8  1:24:44.2      2:34.3
    6    739  Savannah Hunzicker     FR     130          546     18:36.7  1:43:21.0      2:55.2
    7    744  Kristen Hunzicker      SR     133          679     18:59.3  2:02:20.4      3:17.8

University    Finish Position -    19

  Team Score (places): 450  Team Score (times):  1:27:38.2   Average Time: 17:31.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    729  Jenna Ptaschek         SO      33           33     15:34.5    15:34.5      0:00.0
    2    726  Amie Bray              JR      36           69     15:37.3    31:11.8      0:02.7
    3    727  Natalee Patchett       JR     104          173     17:29.6    48:41.5      1:55.0
    4    725  Chase Otto             SR     138          311     19:27.0  1:08:08.6      3:52.4
    5    730  Megan Ptaschek         SR     139          450     19:29.5  1:27:38.2      3:54.9
    6    728  Sophia Weignad         JR     144          594     19:49.0  1:47:27.2      4:14.4

Pueblo Centennial    Finish Position -    20

  Team Score (places): 479  Team Score (times):  1:26:43.9   Average Time: 17:20.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    681  Emily Perez            SO      62           62     16:16.1    16:16.1      0:00.0
    2    683  Sarah Mize             SR      88          150     17:03.4    33:19.5      0:47.3
    3    679  Rikki Falsetto         SO     103          253     17:28.5    50:48.1      1:12.4
    4    677  Jorie Anaya            FR     110          363     17:43.2  1:08:31.3      1:27.0
    5    682  Angelika Barola        SR     116          479     18:12.6  1:26:43.9      1:56.5
    6    680  Katie Holcomb          SO     128          607     18:34.5  1:45:18.5      2:18.4
    7    678  Devon Medina           JR     147          754     20:07.8  2:05:26.3      3:51.7

Silver Creek    Finish Position -    21

  Team Score (places): 500  Team Score (times):  1:27:00.6   Average Time: 17:24.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    716  Gabriela Koski         SR      75           75     16:40.8    16:40.8      0:00.0
    2    715  Haley Call             SO      95          170     17:07.9    33:48.7      0:27.0
    3    714  Samantha Koski         SO     108          278     17:38.9    51:27.7      0:58.1
    4    712  Sheridan Jones         JR     109          387     17:39.1  1:09:06.9      0:58.3
    5    717  Eva Barrio Calvo       SR     113          500     17:53.7  1:27:00.6      1:12.9
    6    711  Alison Ross            FR     125          625     18:23.2  1:45:23.8      1:42.3
    7    713  Allison Howlett        JR     126          751     18:23.5  2:03:47.4      1:42.7

Conifer    Finish Position -    22

  Team Score (places): 533  Team Score (times):  1:30:16.6   Average Time: 18:03.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1654  Gabrielle Valenzuela   SR      21           21     15:00.1    15:00.1      0:00.0
    2   1652  Caira Moe              SR     102          123     17:21.1    32:21.2      2:21.0
    3    498  Lindsay Dedrickson     FR     134          257     19:12.1    51:33.3      4:12.0
    4   1651  Kayla Niksic           SR     135          392     19:12.1  1:10:45.5      4:12.0
    5    499  Lauren Auer            SO     141          533     19:31.1  1:30:16.6      4:31.0
    6    500  Hannlore Gruber        SO     152          685     22:51.1  1:53:07.8      7:51.0

Elizabeth    Finish Position -    23

  Team Score (places): 691  Team Score (times):  1:40:16.4   Average Time: 20:03.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1643  Krista Dodd            FR     119          119     18:16.3    18:16.3      0:00.0
    2   1644  Cori Small             FR     127          246     18:33.8    36:50.1      0:17.5
    3    557  Ellen Hughes           SR     146          392     20:01.9    56:52.1      1:45.6
    4    556  Caya Baher             SO     149          541     21:42.1  1:18:34.2      3:25.8
    5    555  Moriah Lee             SO     150          691     21:42.1  1:40:16.4      3:25.8

Overall Finish List - Boys

4A Div 1 Varsity Girls

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    478  Brett Kraft           Canon City                              24:05.8 12:03/M    JR
    2  (< 5)    480  Sawyer Versaw         Canon City                              24:06.9 12:03/M    SO
    3  (< 5)    482  Jared Roberts         Canon City                              24:07.3 12:04/M    SR
    4  (< 5)    477  Alex Knoedler         Canon City                              24:12.3 12:06/M    JR
    5      1    674  Eli Hemming           Ponderosa                               28:58.7 14:29/M    SR
    6      2    671  JT Mason              Ponderosa                               28:58.8 14:29/M    JR
    7      3    676  Max Bennett           Ponderosa                               28:58.8 14:29/M    SR
    8      4    670  Frederick Tan         Ponderosa                               28:59.6 14:30/M    JR
    9      5    672  Phillip Reid          Ponderosa                               29:01.5 14:31/M    SO
   10  (< 5)    978  Colton McLaughlin     Montrose                                29:11.9 14:36/M    SO

Team Summary Report - Boys

4A Div 1 Varsity Girls

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Ponderosa                              15               1   2   3   4   5                 
        Top  5 Times: 2:24:57.6

    2 Eagle Valley                           40               6   7   8   9  10  11  12         
        Top  5 Times: 499:59:59.9

 Inc. Canon City                           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Montrose                             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Detail Team Results - Boys

4A Div 1 Varsity Girls

Ponderosa    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):  2:24:57.6   Average Time: 28:59.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    674  Eli Hemming            SR       1            1     28:58.7    28:58.7      0:00.0
    2    671  JT Mason               JR       2            3     28:58.8    57:57.5      0:00.1
    3    676  Max Bennett            SR       3            6     28:58.8  1:26:56.4      0:00.1
    4    670  Frederick Tan          JR       4           10     28:59.6  1:55:56.0      0:00.8
    5    672  Phillip Reid           SO       5           15     29:01.5  2:24:57.6      0:02.8

Eagle Valley    Finish Position -     2

  Team Score (places):  40  Team Score (times):  499:59:59.9   Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1638  Rafael Gurule          JR       6            6              99:59:59.9      0:00.0
    2   1640  Michael Niemeyer       SO       7           13              199:59:59.9      0:00.0
    3   1641  Hunter Burnham         SR       8           21              299:59:59.9      0:00.0
    4   1639  Nathan Maddox          JR       9           30              399:59:59.9      0:00.0
    5   1642  Carson McQueeney       SR      10           40              499:59:59.9      0:00.0
    6   1637  James Robinson         JR      11           51              599:59:59.9      0:00.0
    7   1636  Gregg Salaz            JR      12           63              699:59:59.9      0:00.0

Canon City    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    478  Brett Kraft            JR   Less Than  5           24:05.8    24:05.8      0:00.0
    2    480  Sawyer Versaw          SO   Less Than  5           24:06.9    48:12.8      0:01.0
    3    482  Jared Roberts          SR   Less Than  5           24:07.3  1:12:20.1      0:01.4
    4    477  Alex Knoedler          JR   Less Than  5           24:12.3  1:36:32.4      0:06.4

Montrose    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    978  Colton McLaughlin      SO   Less Than  5           29:11.9    29:11.9      0:00.0
Comments