4A Division 2 Boys

Stampede

August 31, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

4A Div 2 Varsity Boys

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1002  Wyatt McGuire         North Platte                            11:10.9  5:35/M    JR
    2      2    885  Jackson Sayler        Evergreen                               11:19.0  5:40/M    SR
    3      3   1042  Grant Fischer         Poudre                                  11:42.3  5:51/M    SR
    4      4    842  Zach Kuzma            Cheyenne Mountain                       11:49.2  5:55/M    SR
    5      5    829  Chandler Reid         Centaurus                               11:49.3  5:55/M    SR
    6      6    815  Aiden Colton          Berthoud                                11:50.5  5:55/M    SO
    7      7   1065  Charlie Lucero        Pueblo South                            11:59.1  6:00/M    JR
    8      8    843  Joshua Fowler         Cheyenne Mountain                       11:59.5  6:00/M    SR
    9      9   1117  Chris Meduna          Skyline                                 12:00.3  6:00/M    JR
   10     10    896  Alex Haberkorn        Falcon                                  12:00.7  6:00/M    JR
   11     11   1121  Braden Richards       Skyline                                 12:02.2  6:01/M    SR
   12     12    886  Sam Sahli             Evergreen                               12:03.8  6:02/M    SR
   13     13    830  Sam Patzer            Centaurus                               12:11.2  6:06/M    SR
   14     14    858  Jacob Huisingh        Discovery Canyon                        12:15.5  6:08/M    SR
   15     15   1043  Eli Finer             Poudre                                  12:21.4  6:11/M    SR
   16     16    827  Jake Link             Centaurus                               12:21.9  6:11/M    SO
   17     17    802  David Suarez          Battle Mountain                         12:22.6  6:11/M    SR
   18     18    854  Jericho Simmons       Discovery Canyon                        12:24.1  6:12/M    JR
   19     19    938  Nate Rykerd           Lewis Palmer                            12:27.6  6:14/M    SR
   20     20    887  Thomas Warren         Evergreen                               12:28.6  6:14/M    SR
   21     21   1094  Jacob Adamson         Salida                                  12:31.3  6:16/M    SR
   22     22   1118  Sam Berg              Skyline                                 12:31.4  6:16/M    SO
   23     23   1090  Taylor Stack          Salida                                  12:31.9  6:16/M    FR
   24     24   1025  Anders Van Calcar     Palisade                                12:34.6  6:17/M    JR
   25     25    994  Joey Schultz          Mullen                                  12:35.3  6:18/M    SR
   26     26    831  Tyler Menger          Centaurus                               12:35.7  6:18/M    SR
   27     27   1161  Brian Whitfield       Wheat Ridge                             12:40.4  6:20/M    SO
   28     28    840  Tristan Pelto         Cheyenne Mountain                       12:41.2  6:21/M    JR
   29     29    844  Ben Fox               Cheyenne Mountain                       12:41.4  6:21/M    SR
   30     30    936  Jarrett Eller         Lewis Palmer                            12:41.4  6:21/M    SR
   31     31   1081  Zach Lagunas          Roosevelt                               12:42.0  6:21/M    JR
   32     32    964  Brandon Pearson       Mesa Ridge                              12:42.4  6:21/M    SR
   33     33    803  Joe Barrett           Battle Mountain                         12:42.7  6:21/M    SR
   34     34    845  Alex Baer             Cheyenne Mountain                       12:42.8  6:21/M    SR
   35     35    992  Rory Brogan           Mullen                                  12:43.5  6:22/M    SR
   36     36    841  Tristan Myers         Cheyenne Mountain                       12:44.0  6:22/M    JR
   37     37    897  Michael Janzer        Falcon                                  12:48.9  6:24/M    JR
   38     38   1039  Henry Raymond         Poudre                                  12:49.1  6:25/M    FR
   39     39   1006  Ace Haws              North Platte                            12:52.5  6:26/M    SR
   40     40   1091  Avery Martinez        Salida                                  12:52.6  6:26/M    JR
   41     41    910  chris erwin           Frederick                               12:52.7  6:26/M    JR
   42     42    846  Rafael Darras         Cheyenne Mountain                       12:53.8  6:27/M    SR
   43     43   1040  Billy Linkenheil      Poudre                                  12:55.6  6:28/M    JR
   44  (< 5)   1147  Brian Devries         Thompson Valley                         12:55.6  6:28/M    SR
   45     44    828  J.R. Pyne             Centaurus                               12:55.7  6:28/M    SO
   46     45    963  George Smith          Mesa Ridge                              12:56.1  6:28/M    SR
   47     46    898  Alex Wallin           Falcon                                  12:59.4  6:30/M    JR
   48     47    976  Hayden Cook           Montrose                                13:01.0  6:31/M    JR
   49     48   1108  Dylan Korenak         Sand Creek                              13:01.9  6:31/M    SR
   50     49    988  Cooper Dow            Mullen                                  13:02.0  6:31/M    FR
   51     50   1029  Shane Sarnac          Palisade                                13:02.4  6:31/M    SR
   52     51    901  Mitchell Carrol       Falcon                                  13:03.6  6:32/M    SO
   53     52    816  Luke Spitz            Berthoud                                13:04.0  6:32/M    SO
   54     53   1156  Chris Gardner         Wheat Ridge                             13:05.0  6:33/M    JR
   55     54   1041  Nick Hodges           Poudre                                  13:06.3  6:33/M    SO
   56     55    899  Joshua Burngart       Falcon                                  13:07.3  6:34/M    JR
   57     56    900  Cameron MacAllese     Falcon                                  13:09.9  6:35/M    JR
   58     57    869  Nathanael Wedekind    Erie                                    13:11.2  6:36/M    JR
   59     58    934  Hunter Shuman         Lewis Palmer                            13:12.3  6:36/M    SO
   60     59    888  Gage Larson           Evergreen                               13:13.7  6:37/M    SR
   61     60   1030  Justin Ray            Palisade                                13:14.2  6:37/M    SR
   62     61    980  Ari Lightsey          Montrose                                13:14.2  6:37/M    SR
   63     62    947  Nat Britten           Longmont                                13:15.6  6:38/M    JR
   64     63    798  Ethan Cotton          Battle Mountain                         13:17.0  6:39/M    JR
   65  (< 5)   1145  Joey Castaneda        Thompson Valley                         13:17.0  6:39/M    SO
   66     64   1026  Daniel Ness           Palisade                                13:17.1  6:39/M    JR
   67     65   1027  Erick Gaffney         Palisade                                13:17.1  6:39/M    JR
   68  (< 5)   1144  Jarrett Thollot       Thompson Valley                         13:17.7  6:39/M    FR
   69     66    871  Kyle TRUE             Erie                                    13:19.4  6:40/M    JR
   70     67    859  Nick Lehmann          Discovery Canyon                        13:19.6  6:40/M    SR
   71     68    817  Erik Maas             Berthoud                                13:20.1  6:40/M    SR
   72     69    870  Richard Pelser        Erie                                    13:20.1  6:40/M    JR
   73     70   1044  Kyle Schroeder        Poudre                                  13:20.5  6:40/M    SR
   74     71   1045  Cole Turner           Poudre                                  13:20.8  6:40/M    SR
   75     72   1068  Dominiquo Santistevan Pueblo South                            13:21.4  6:41/M    SR
   76     73    960  Jordan Jones          Mesa Ridge                              13:21.6  6:41/M    JR
   77     74    990  Chris Swappach        Mullen                                  13:21.8  6:41/M    JR
   78     75    856  Matthew Beck          Discovery Canyon                        13:21.9  6:41/M    JR
   79  (< 5)   1146  Jeremy Kreutz         Thompson Valley                         13:22.2  6:41/M    JR
   80     76    933  Ian McInroe           Lewis Palmer                            13:22.5  6:41/M    JR
   81     77    857  Andrew Wireman        Discovery Canyon                        13:22.6  6:41/M    SO
   82     78   1004  Christian Bradley     North Platte                            13:22.9  6:41/M    SO
   83     79    812  Daniel Raak           Berthoud                                13:24.0  6:42/M    JR
   84     80    872  Cole Lewis            Erie                                    13:24.1  6:42/M    SR
   85     81    868  Dylan Larkin          Erie                                    13:25.8  6:43/M    JR
   86     82    818  Quinton Urchek        Berthoud                                13:28.7  6:44/M    SR
   87     83   1157  Parker McVey          Wheat Ridge                             13:29.2  6:45/M    JR
   88     84    975  Mark Allen            Montrose                                13:29.8  6:45/M    JR
   89     85    882  Matt Kline            Evergreen                               13:30.8  6:45/M    FR
   90     86    832  Scott Doyle           Centaurus                               13:31.0  6:46/M    SR
   91     87    800  Cameron Moore         Battle Mountain                         13:32.6  6:46/M    SO
   92     88    911  Michael Brown         Frederick                               13:32.6  6:46/M    JR
   93     89    902  Darryl Johnson        Falcon                                  13:33.5  6:47/M    SR
   94     90    937  Spencer Shuman        Lewis Palmer                            13:37.2  6:49/M    SR
   95     91   1170  David Higgins         Woodland Park                           13:37.5  6:49/M    JR
   96     92   1031  Ryan Schoeber         Palisade                                13:38.2  6:49/M    SR
   97     93    884  Wes Johnson           Evergreen                               13:38.5  6:49/M    JR
   98     94    883  Alex Aafedt           Evergreen                               13:38.6  6:49/M    FR
   99     95   1069  Darren Heald          Pueblo South                            13:39.5  6:50/M    SR
  100     96    874  Matthew Moore         Erie                                    13:40.0  6:50/M    SR

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     97   1082  Ray Hernandez         Roosevelt                               13:40.6  6:50/M    SR
  102     98    965  Logan Thompson        Mesa Ridge                              13:42.5  6:51/M    SR
  103     99    813  Gabe Conde            Berthoud                                13:44.1  6:52/M    JR
  104    100   1005  Joe Godfrey           North Platte                            13:45.6  6:53/M    SR
  105    101   1092  Caleb Johnson         Salida                                  13:48.9  6:54/M    JR
  106    102    860  Matthew Tillyer       Discovery Canyon                        13:49.1  6:55/M    SR
  107    103   1028  Ben Tarman            Palisade                                13:49.2  6:55/M    SO
  108    104    855  Josh Cunnif           Discovery Canyon                        13:50.3  6:55/M    SR
  109    105   1093  Evan Smith            Salida                                  13:52.0  6:56/M    SO
  110    106   1158  Grant Cozart          Wheat Ridge                             13:53.4  6:57/M    JR
  111    107    922  Adriano Bamba         Harrison                                13:54.1  6:57/M    SR
  112    108   1173  Brent Vervalin        Woodland Park                           13:54.3  6:57/M    SO
  113    109   1003  Gilbert Seck          North Platte                            13:54.8  6:57/M    JR
  114  (< 5)   1056  Dyllan Hernandez      Pueblo County                           13:55.1  6:58/M    SO
  115    110    974  Isaac Richmond        Montrose                                13:55.7  6:58/M    FR
  116    111   1136  Tyler Scott           Steamboat                               13:55.8  6:58/M    SR
  117    112   1066  Jake Weakely          Pueblo South                            13:56.4  6:58/M    JR
  118    113   1007  Marcus Miller         North Platte                            13:57.7  6:59/M    SR
  119    114   1169  Brandon Huisman-Nevin Woodland Park                           13:58.2  6:59/M    FR
  120    115   1134  Colton Lewer          Steamboat                               13:58.2  6:59/M    SR
  121    116   1119  Jordan Wright         Skyline                                 13:59.3  7:00/M    SO
  122    117   1120  Walter Nieuwlandt     Skyline                                 14:00.8  7:00/M    SO
  123    118    991  Joey Little           Mullen                                  14:01.8  7:01/M    SO
  124    119   1070  Isaac Avalos          Pueblo South                            14:04.3  7:02/M    SR
  125    120    826  Ben Patzer            Centaurus                               14:06.5  7:03/M    JR
  126    121    814  Ben Sevy              Berthoud                                14:07.9  7:04/M    JR
  127    122    977  Ryan Reich            Montrose                                14:08.9  7:04/M    SO
  128    123   1122  David Bocim           Skyline                                 14:09.1  7:05/M    SR
  129    124    932  Christopher Ecklund   Lewis Palmer                            14:09.6  7:05/M    JR
  130    125   1116  Hayden Falkinburg     Skyline                                 14:09.6  7:05/M    FR
  131    126   1096  Caleb Lowe            Salida                                  14:12.6  7:06/M    SR
  132    127    920  Jin Kang              Harrison                                14:13.4  7:07/M    SR
  133    128   1084  Hunter Searle         Roosevelt                               14:18.6  7:09/M    SR
  134    129    873  Brennan Manion        Erie                                    14:18.7  7:09/M    SR
  135    130    912  Zion Perez            Frederick                               14:20.3  7:10/M    JR
  136    131    915  Patrick McCarron      Frederick                               14:20.7  7:10/M    SR
  137    132    993  Ryan Hoskins          Mullen                                  14:21.0  7:11/M    SR
  138    133   1067  Dominick Sena         Pueblo South                            14:28.1  7:14/M    JR
  139    134   1008  Deion Oliver          North Platte                            14:31.4  7:16/M    SR
  140    135   1135  Hunter McLean         Steamboat                               14:32.8  7:16/M    SR
  141    136   1172  Charley Schoenberger  Woodland Park                           14:33.1  7:17/M    SO
  142    137   1133  Charles Tisch         Steamboat                               14:33.6  7:17/M    SO
  143    138   1085  Paul Vigil            Roosevelt                               14:35.7  7:18/M    SR
  144    139    948  Max Morris            Longmont                                14:37.2  7:19/M    SO
  145    140    946  Cade Bickmore         Longmont                                14:38.1  7:19/M    FR
  146    141   1095  Thane Smith           Salida                                  14:38.3  7:19/M    SR
  147    142   1159  Dylan Mechling        Wheat Ridge                             14:39.0  7:20/M    JR
  148    143   1174  Sam Hopfe             Woodland Park                           14:39.1  7:20/M    SO
  149    144   1171  Matt Lutz             Woodland Park                           14:41.2  7:21/M    JR
  150    145    935  Austin Bach           Lewis Palmer                            14:42.1  7:21/M    SO
  151    146    913  Matt Entrekin         Frederick                               14:43.4  7:22/M    SO
  152    147   1080  Chris Bandy           Roosevelt                               14:43.8  7:22/M    SR
  153    148   1083  Huver Lira            Roosevelt                               14:47.8  7:24/M    SR
  154    149   1160  Michael Coyne         Wheat Ridge                             14:53.5  7:27/M    JR
  155    150    921  Marquel Morton        Harrison                                14:56.5  7:28/M    SR
  156    151   1155  Walker Denton         Wheat Ridge                             14:58.6  7:29/M    FR
  157    152   1132  Ben Lingle            Steamboat                               15:00.4  7:30/M    SO
  158    153    914  Richard Bailey        Frederick                               15:00.5  7:30/M    SO
  159    154   1130  Zach Sperry           Steamboat                               15:00.7  7:30/M    JR
  160    155    989  Raymond Lin           Mullen                                  15:00.9  7:30/M    JR
  161    156   1131  David Kidd            Steamboat                               15:06.9  7:33/M    SO
  162    157   1107  David Savage          Sand Creek                              15:11.3  7:36/M    JR
  163  (< 5)   1054  Ricardo Manquero      Pueblo County                           15:15.8  7:38/M    JR
  164    158   1175  Micky Hartley         Woodland Park                           15:15.9  7:38/M    SR
  165    159    961  Jonathon Hill-Fisher  Mesa Ridge                              15:21.5  7:41/M    SO
  166    160    801  Julio Garcia          Battle Mountain                         15:21.5  7:41/M    SO
  167    161    924  Jason Rosado          Harrison                                15:22.1  7:41/M    SR
  168    162    962  Dylan Stevens         Mesa Ridge                              15:22.8  7:41/M    SO
  169    163   1105  Jon Farmer            Sand Creek                              15:26.6  7:43/M    JR
  170    164   1016  Arturo Flores         Northridge                              15:31.4  7:46/M    FR
  171    165   1079  Jacob Bejarano        Roosevelt                               15:32.5  7:46/M    FR
  172    166   1109  Austin McElderry      Sand Creek                              15:34.0  7:47/M    SR
  173    167   1071  Jay Bryant            Pueblo South                            15:45.0  7:53/M    SR
  174    168    979  Ryan Mathias          Montrose                                15:47.2  7:54/M    SO
  175    169    916  Tyler Maggs           Frederick                               15:52.6  7:56/M    SR
  176    170   1017  Brandon Roberts       Northridge                              16:11.9  8:06/M    FR
  177    171    799  Josh Braun            Battle Mountain                         16:13.5  8:07/M    SO
  178  (< 5)   1053  JJ Muniz              Pueblo County                           16:24.9  8:12/M    FR
  179    172    951  Nick Wrape            Longmont                                16:36.0  8:18/M    so
  180    173   1021  Bruce Edinger         Northridge                              16:39.4  8:20/M    SR
  181    174   1104  Eric Scobey           Sand Creek                              16:41.2  8:21/M    FR
  182    175    950  Nathaniel Eiffert     Longmont                                16:41.3  8:21/M    SO
  183    176   1018  Rigo Bautista         Northridge                              17:23.2  8:42/M    JR
  184    177    804  Collin Idzikowski     Battle Mountain                         18:14.3  9:07/M    SR
  185  (< 5)   1055  Samuel Nitka          Pueblo County                           18:19.9  9:10/M    JR
  186    178   1019  Jayce Montoya         Northridge                              19:01.8  9:31/M    JR
  187    179    923  Ryan Sabin            Harrison                                19:03.0  9:32/M    SR
  188    180    952  Thomas Anderson       Longmont                                19:04.6  9:32/M    SR
  189    181   1110  Connor Brockel        Sand Creek                              19:12.1  9:36/M    SR
  190    182   1022  Cole Smith            Northridge                              19:38.7  9:49/M    SR
  191    183   1020  Richard Longoria      Northridge                              19:39.2  9:50/M    SR
  192    184    949  Ryan Klug             Longmont                                20:59.9 10:30/M    SO

Team Summary Report - Boys

4A Div 2 Varsity Boys

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Cheyenne Mountain                     103               4   8  28  29  34  36  42         
        Top  5 Times: 1:01:54.2

    2 Centaurus                             104               5  13  16  26  44  86 120         
        Top  5 Times: 1:01:54.1

    3 Poudre                                153               3  15  38  43  54  70  71         
        Top  5 Times: 1:02:54.8

    4 Evergreen                             178               2  12  20  59  85  93  94         
        Top  5 Times: 1:02:36.1

    5 Falcon                                199              10  37  46  51  55  56  89         
        Top  5 Times: 1:04:00.1

    6 Discovery Canyon                      251              14  18  67  75  77 102 104         
        Top  5 Times: 1:04:43.8

    7 Palisade                              263              24  50  60  64  65  92 103         
        Top  5 Times: 1:05:25.6

    8 Lewis Palmer                          273              19  30  58  76  90 124 145         
        Top  5 Times: 1:05:21.2

    9 Skyline                               275               9  11  22 116 117 123 125         
        Top  5 Times: 1:04:34.2

   10 Berthoud                              287               6  52  68  79  82  99 121         
        Top  5 Times: 1:05:07.6

   11 Salida                                290              21  23  40 101 105 126 141         
        Top  5 Times: 1:05:36.9

   12 Mullen                                301              25  35  49  74 118 132 155         
        Top  5 Times: 1:05:44.4

   13 North Platte                          327               1  39  78 100 109 113 134         
        Top  5 Times: 1:05:07.0

   14 Erie                                  353              57  66  69  80  81  96 129         
        Top  5 Times: 1:06:40.8

   15 Battle Mountain                       360              17  33  63  87 160 171 177         
        Top  5 Times: 1:07:16.5

   16 Pueblo South                          405               7  72  95 112 119 133 167         
        Top  5 Times: 1:07:01.0

   17 Mesa Ridge                            407              32  45  73  98 159 162             
        Top  5 Times: 1:08:04.2

   18 Wheat Ridge                           411              27  53  83 106 142 149 151         
        Top  5 Times: 1:07:47.2

   19 Montrose                              424              47  61  84 110 122 168             
        Top  5 Times: 1:07:49.9

   20 Frederick                             536              41  88 130 131 146 153 169         
        Top  5 Times: 1:09:49.9

   21 Roosevelt                             541              31  97 128 138 147 148 165         
        Top  5 Times: 1:10:00.8

   22 Woodland Park                         592              91 108 114 136 143 144 158         
        Top  5 Times: 1:10:42.4

   23 Steamboat                             650             111 115 135 137 152 154 156         
        Top  5 Times: 1:12:00.9

   24 Longmont                              688              62 139 140 172 175 180 184         
        Top  5 Times: 1:15:48.4

   25 Sand Creek                            708              48 157 163 166 174 181             
        Top  5 Times: 1:15:55.1

   26 Harrison                              724             107 127 150 161 179                 
        Top  5 Times: 1:17:29.2

   27 Northridge                            861             164 170 173 176 178 182 183         
        Top  5 Times: 1:24:47.8

 Inc. Pueblo County                        4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Thompson Valley                      4 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Detail Team Results - Boys

4A Div 2 Varsity Boys

Cheyenne Mountain    Finish Position -     1

  Team Score (places): 103  Team Score (times):  1:01:54.2   Average Time: 12:22.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    842  Zach Kuzma             SR       4            4     11:49.2    11:49.2      0:00.0
    2    843  Joshua Fowler          SR       8           12     11:59.5    23:48.7      0:10.2
    3    840  Tristan Pelto          JR      28           40     12:41.2    36:30.0      0:52.0
    4    844  Ben Fox                SR      29           69     12:41.4    49:11.4      0:52.1
    5    845  Alex Baer              SR      34          103     12:42.8  1:01:54.2      0:53.5
    6    841  Tristan Myers          JR      36          139     12:44.0  1:14:38.2      0:54.7
    7    846  Rafael Darras          SR      42          181     12:53.8  1:27:32.0      1:04.5

Centaurus    Finish Position -     2

  Team Score (places): 104  Team Score (times):  1:01:54.1   Average Time: 12:22.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    829  Chandler Reid          SR       5            5     11:49.3    11:49.3      0:00.0
    2    830  Sam Patzer             SR      13           18     12:11.2    24:00.6      0:21.9
    3    827  Jake Link              SO      16           34     12:21.9    36:22.5      0:32.5
    4    831  Tyler Menger           SR      26           60     12:35.7    48:58.3      0:46.4
    5    828  J.R. Pyne              SO      44          104     12:55.7  1:01:54.1      1:06.4
    6    832  Scott Doyle            SR      86          190     13:31.0  1:15:25.1      1:41.6
    7    826  Ben Patzer             JR     120          310     14:06.5  1:29:31.7      2:17.1

Poudre    Finish Position -     3

  Team Score (places): 153  Team Score (times):  1:02:54.8   Average Time: 12:34.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1042  Grant Fischer          SR       3            3     11:42.3    11:42.3      0:00.0
    2   1043  Eli Finer              SR      15           18     12:21.4    24:03.7      0:39.1
    3   1039  Henry Raymond          FR      38           56     12:49.1    36:52.9      1:06.8
    4   1040  Billy Linkenheil       JR      43           99     12:55.6    49:48.5      1:13.2
    5   1041  Nick Hodges            SO      54          153     13:06.3  1:02:54.8      1:24.0
    6   1044  Kyle Schroeder         SR      70          223     13:20.5  1:16:15.4      1:38.2
    7   1045  Cole Turner            SR      71          294     13:20.8  1:29:36.2      1:38.4

Evergreen    Finish Position -     4

  Team Score (places): 178  Team Score (times):  1:02:36.1   Average Time: 12:31.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    885  Jackson Sayler         SR       2            2     11:19.0    11:19.0      0:00.0
    2    886  Sam Sahli              SR      12           14     12:03.8    23:22.8      0:44.7
    3    887  Thomas Warren          SR      20           34     12:28.6    35:51.5      1:09.5
    4    888  Gage Larson            SR      59           93     13:13.7    49:05.2      1:54.7
    5    882  Matt Kline             FR      85          178     13:30.8  1:02:36.1      2:11.7
    6    884  Wes Johnson            JR      93          271     13:38.5  1:16:14.7      2:19.5
    7    883  Alex Aafedt            FR      94          365     13:38.6  1:29:53.3      2:19.5

Falcon    Finish Position -     5

  Team Score (places): 199  Team Score (times):  1:04:00.1   Average Time: 12:48.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    896  Alex Haberkorn         JR      10           10     12:00.7    12:00.7      0:00.0
    2    897  Michael Janzer         JR      37           47     12:48.9    24:49.7      0:48.1
    3    898  Alex Wallin            JR      46           93     12:59.4    37:49.1      0:58.6
    4    901  Mitchell Carrol        SO      51          144     13:03.6    50:52.7      1:02.8
    5    899  Joshua Burngart        JR      55          199     13:07.3  1:04:00.1      1:06.5
    6    900  Cameron MacAllese      JR      56          255     13:09.9  1:17:10.1      1:09.1
    7    902  Darryl Johnson         SR      89          344     13:33.5  1:30:43.6      1:32.7

Discovery Canyon    Finish Position -     6

  Team Score (places): 251  Team Score (times):  1:04:43.8   Average Time: 12:56.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    858  Jacob Huisingh         SR      14           14     12:15.5    12:15.5      0:00.0
    2    854  Jericho Simmons        JR      18           32     12:24.1    24:39.7      0:08.5
    3    859  Nick Lehmann           SR      67           99     13:19.6    37:59.3      1:04.0
    4    856  Matthew Beck           JR      75          174     13:21.9    51:21.2      1:06.3
    5    857  Andrew Wireman         SO      77          251     13:22.6  1:04:43.8      1:07.0
    6    860  Matthew Tillyer        SR     102          353     13:49.1  1:18:33.0      1:33.6
    7    855  Josh Cunnif            SR     104          457     13:50.3  1:32:23.3      1:34.7

Palisade    Finish Position -     7

  Team Score (places): 263  Team Score (times):  1:05:25.6   Average Time: 13:05.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1025  Anders Van Calcar      JR      24           24     12:34.6    12:34.6      0:00.0
    2   1029  Shane Sarnac           SR      50           74     13:02.4    25:37.0      0:27.7
    3   1030  Justin Ray             SR      60          134     13:14.2    38:51.3      0:39.5
    4   1026  Daniel Ness            JR      64          198     13:17.1    52:08.4      0:42.4
    5   1027  Erick Gaffney          JR      65          263     13:17.1  1:05:25.6      0:42.5
    6   1031  Ryan Schoeber          SR      92          355     13:38.2  1:19:03.9      1:03.6
    7   1028  Ben Tarman             SO     103          458     13:49.2  1:32:53.1      1:14.6

Lewis Palmer    Finish Position -     8

  Team Score (places): 273  Team Score (times):  1:05:21.2   Average Time: 13:04.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    938  Nate Rykerd            SR      19           19     12:27.6    12:27.6      0:00.0
    2    936  Jarrett Eller          SR      30           49     12:41.4    25:09.0      0:13.8
    3    934  Hunter Shuman          SO      58          107     13:12.3    38:21.4      0:44.7
    4    933  Ian McInroe            JR      76          183     13:22.5    51:44.0      0:54.9
    5    937  Spencer Shuman         SR      90          273     13:37.2  1:05:21.2      1:09.6
    6    932  Christopher Ecklund    JR     124          397     14:09.6  1:19:30.9      1:42.0
    7    935  Austin Bach            SO     145          542     14:42.1  1:34:13.0      2:14.5

Skyline    Finish Position -     9

  Team Score (places): 275  Team Score (times):  1:04:34.2   Average Time: 12:54.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1117  Chris Meduna           JR       9            9     12:00.3    12:00.3      0:00.0
    2   1121  Braden Richards        SR      11           20     12:02.2    24:02.6      0:01.9
    3   1118  Sam Berg               SO      22           42     12:31.4    36:34.1      0:31.1
    4   1119  Jordan Wright          SO     116          158     13:59.3    50:33.4      1:59.0
    5   1120  Walter Nieuwlandt      SO     117          275     14:00.8  1:04:34.2      2:00.4
    6   1122  David Bocim            SR     123          398     14:09.1  1:18:43.4      2:08.7
    7   1116  Hayden Falkinburg      FR     125          523     14:09.6  1:32:53.0      2:09.2

Berthoud    Finish Position -    10

  Team Score (places): 287  Team Score (times):  1:05:07.6   Average Time: 13:01.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    815  Aiden Colton           SO       6            6     11:50.5    11:50.5      0:00.0
    2    816  Luke Spitz             SO      52           58     13:04.0    24:54.6      1:13.5
    3    817  Erik Maas              SR      68          126     13:20.1    38:14.8      1:29.6
    4    812  Daniel Raak            JR      79          205     13:24.0    51:38.8      1:33.5
    5    818  Quinton Urchek         SR      82          287     13:28.7  1:05:07.6      1:38.2
    6    813  Gabe Conde             JR      99          386     13:44.1  1:18:51.8      1:53.6
    7    814  Ben Sevy               JR     121          507     14:07.9  1:32:59.8      2:17.4

Salida    Finish Position -    11

  Team Score (places): 290  Team Score (times):  1:05:36.9   Average Time: 13:07.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1094  Jacob Adamson          SR      21           21     12:31.3    12:31.3      0:00.0
    2   1090  Taylor Stack           FR      23           44     12:31.9    25:03.2      0:00.6
    3   1091  Avery Martinez         JR      40           84     12:52.6    37:55.8      0:21.3
    4   1092  Caleb Johnson          JR     101          185     13:48.9    51:44.8      1:17.6
    5   1093  Evan Smith             SO     105          290     13:52.0  1:05:36.9      1:20.7
    6   1096  Caleb Lowe             SR     126          416     14:12.6  1:19:49.5      1:41.3
    7   1095  Thane Smith            SR     141          557     14:38.3  1:34:27.9      2:07.0

Mullen    Finish Position -    12

  Team Score (places): 301  Team Score (times):  1:05:44.4   Average Time: 13:08.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    994  Joey Schultz           SR      25           25     12:35.3    12:35.3      0:00.0
    2    992  Rory Brogan            SR      35           60     12:43.5    25:18.8      0:08.1
    3    988  Cooper Dow             FR      49          109     13:02.0    38:20.8      0:26.6
    4    990  Chris Swappach         JR      74          183     13:21.8    51:42.6      0:46.4
    5    991  Joey Little            SO     118          301     14:01.8  1:05:44.4      1:26.4
    6    993  Ryan Hoskins           SR     132          433     14:21.0  1:20:05.5      1:45.7
    7    989  Raymond Lin            JR     155          588     15:00.9  1:35:06.4      2:25.5

North Platte    Finish Position -    13

  Team Score (places): 327  Team Score (times):  1:05:07.0   Average Time: 13:01.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1002  Wyatt McGuire          JR       1            1     11:10.9    11:10.9      0:00.0
    2   1006  Ace Haws               SR      39           40     12:52.5    24:03.5      1:41.6
    3   1004  Christian Bradley      SO      78          118     13:22.9    37:26.5      2:12.0
    4   1005  Joe Godfrey            SR     100          218     13:45.6    51:12.1      2:34.6
    5   1003  Gilbert Seck           JR     109          327     13:54.8  1:05:07.0      2:43.8
    6   1007  Marcus Miller          SR     113          440     13:57.7  1:19:04.7      2:46.8
    7   1008  Deion Oliver           SR     134          574     14:31.4  1:33:36.2      3:20.4

Erie    Finish Position -    14

  Team Score (places): 353  Team Score (times):  1:06:40.8   Average Time: 13:20.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    869  Nathanael Wedekind     JR      57           57     13:11.2    13:11.2      0:00.0
    2    871  Kyle TRUE              JR      66          123     13:19.4    26:30.6      0:08.1
    3    870  Richard Pelser         JR      69          192     13:20.1    39:50.8      0:08.9
    4    872  Cole Lewis             SR      80          272     13:24.1    53:14.9      0:12.8
    5    868  Dylan Larkin           JR      81          353     13:25.8  1:06:40.8      0:14.6
    6    874  Matthew Moore          SR      96          449     13:40.0  1:20:20.9      0:28.8
    7    873  Brennan Manion         SR     129          578     14:18.7  1:34:39.6      1:07.4

Battle Mountain    Finish Position -    15

  Team Score (places): 360  Team Score (times):  1:07:16.5   Average Time: 13:27.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    802  David Suarez           SR      17           17     12:22.6    12:22.6      0:00.0
    2    803  Joe Barrett            SR      33           50     12:42.7    25:05.3      0:20.0
    3    798  Ethan Cotton           JR      63          113     13:17.0    38:22.3      0:54.3
    4    800  Cameron Moore          SO      87          200     13:32.6    51:55.0      1:09.9
    5    801  Julio Garcia           SO     160          360     15:21.5  1:07:16.5      2:58.9
    6    799  Josh Braun             SO     171          531     16:13.5  1:23:30.1      3:50.9
    7    804  Collin Idzikowski      SR     177          708     18:14.3  1:41:44.5      5:51.7

Pueblo South    Finish Position -    16

  Team Score (places): 405  Team Score (times):  1:07:01.0   Average Time: 13:24.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1065  Charlie Lucero         JR       7            7     11:59.1    11:59.1      0:00.0
    2   1068  Dominiquo Santistevan  SR      72           79     13:21.4    25:20.6      1:22.3
    3   1069  Darren Heald           SR      95          174     13:39.5    39:00.2      1:40.4
    4   1066  Jake Weakely           JR     112          286     13:56.4    52:56.7      1:57.3
    5   1070  Isaac Avalos           SR     119          405     14:04.3  1:07:01.0      2:05.1
    6   1067  Dominick Sena          JR     133          538     14:28.1  1:21:29.2      2:28.9
    7   1071  Jay Bryant             SR     167          705     15:45.0  1:37:14.2      3:45.8

Mesa Ridge    Finish Position -    17

  Team Score (places): 407  Team Score (times):  1:08:04.2   Average Time: 13:36.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    964  Brandon Pearson        SR      32           32     12:42.4    12:42.4      0:00.0
    2    963  George Smith           SR      45           77     12:56.1    25:38.5      0:13.6
    3    960  Jordan Jones           JR      73          150     13:21.6    39:00.1      0:39.1
    4    965  Logan Thompson         SR      98          248     13:42.5    52:42.7      1:00.0
    5    961  Jonathon Hill-Fisher   SO     159          407     15:21.5  1:08:04.2      2:39.1
    6    962  Dylan Stevens          SO     162          569     15:22.8  1:23:27.0      2:40.3

Wheat Ridge    Finish Position -    18

  Team Score (places): 411  Team Score (times):  1:07:47.2   Average Time: 13:33.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1161  Brian Whitfield        SO      27           27     12:40.4    12:40.4      0:00.0
    2   1156  Chris Gardner          JR      53           80     13:05.0    25:45.4      0:24.5
    3   1157  Parker McVey           JR      83          163     13:29.2    39:14.7      0:48.8
    4   1158  Grant Cozart           JR     106          269     13:53.4    53:08.1      1:12.9
    5   1159  Dylan Mechling         JR     142          411     14:39.0  1:07:47.2      1:58.6
    6   1160  Michael Coyne          JR     149          560     14:53.5  1:22:40.8      2:13.1
    7   1155  Walker Denton          FR     151          711     14:58.6  1:37:39.5      2:18.2

Montrose    Finish Position -    19

  Team Score (places): 424  Team Score (times):  1:07:49.9   Average Time: 13:33.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    976  Hayden Cook            JR      47           47     13:01.0    13:01.0      0:00.0
    2    980  Ari Lightsey           SR      61          108     13:14.2    26:15.3      0:13.1
    3    975  Mark Allen             JR      84          192     13:29.8    39:45.2      0:28.7
    4    974  Isaac Richmond         FR     110          302     13:55.7    53:40.9      0:54.6
    5    977  Ryan Reich             SO     122          424     14:08.9  1:07:49.9      1:07.8
    6    979  Ryan Mathias           SO     168          592     15:47.2  1:23:37.2      2:46.2

Frederick    Finish Position -    20

  Team Score (places): 536  Team Score (times):  1:09:49.9   Average Time: 13:57.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    910  chris erwin            JR      41           41     12:52.7    12:52.7      0:00.0
    2    911  Michael Brown          JR      88          129     13:32.6    26:25.4      0:39.9
    3    912  Zion Perez             JR     130          259     14:20.3    40:45.8      1:27.6
    4    915  Patrick McCarron       SR     131          390     14:20.7    55:06.5      1:27.9
    5    913  Matt Entrekin          SO     146          536     14:43.4  1:09:49.9      1:50.6
    6    914  Richard Bailey         SO     153          689     15:00.5  1:24:50.5      2:07.8
    7    916  Tyler Maggs            SR     169          858     15:52.6  1:40:43.1      2:59.8

Roosevelt    Finish Position -    21

  Team Score (places): 541  Team Score (times):  1:10:00.8   Average Time: 14:00.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1081  Zach Lagunas           JR      31           31     12:42.0    12:42.0      0:00.0
    2   1082  Ray Hernandez          SR      97          128     13:40.6    26:22.7      0:58.6
    3   1084  Hunter Searle          SR     128          256     14:18.6    40:41.3      1:36.5
    4   1085  Paul Vigil             SR     138          394     14:35.7    55:17.0      1:53.6
    5   1080  Chris Bandy            SR     147          541     14:43.8  1:10:00.8      2:01.7
    6   1083  Huver Lira             SR     148          689     14:47.8  1:24:48.6      2:05.8
    7   1079  Jacob Bejarano         FR     165          854     15:32.5  1:40:21.2      2:50.5

Woodland Park    Finish Position -    22

  Team Score (places): 592  Team Score (times):  1:10:42.4   Average Time: 14:08.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1170  David Higgins          JR      91           91     13:37.5    13:37.5      0:00.0
    2   1173  Brent Vervalin         SO     108          199     13:54.3    27:31.9      0:16.8
    3   1169  Brandon Huisman-Nevin  FR     114          313     13:58.2    41:30.1      0:20.7
    4   1172  Charley Schoenberger   SO     136          449     14:33.1    56:03.2      0:55.5
    5   1174  Sam Hopfe              SO     143          592     14:39.1  1:10:42.4      1:01.5
    6   1171  Matt Lutz              JR     144          736     14:41.2  1:25:23.6      1:03.6
    7   1175  Micky Hartley          SR     158          894     15:15.9  1:40:39.5      1:38.4

Steamboat    Finish Position -    23

  Team Score (places): 650  Team Score (times):  1:12:00.9   Average Time: 14:24.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1136  Tyler Scott            SR     111          111     13:55.8    13:55.8      0:00.0
    2   1134  Colton Lewer           SR     115          226     13:58.2    27:54.0      0:02.4
    3   1135  Hunter McLean          SR     135          361     14:32.8    42:26.9      0:37.0
    4   1133  Charles Tisch          SO     137          498     14:33.6    57:00.5      0:37.8
    5   1132  Ben Lingle             SO     152          650     15:00.4  1:12:00.9      1:04.6
    6   1130  Zach Sperry            JR     154          804     15:00.7  1:27:01.6      1:04.9
    7   1131  David Kidd             SO     156          960     15:06.9  1:42:08.6      1:11.1

Longmont    Finish Position -    24

  Team Score (places): 688  Team Score (times):  1:15:48.4   Average Time: 15:09.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    947  Nat Britten            JR      62           62     13:15.6    13:15.6      0:00.0
    2    948  Max Morris             SO     139          201     14:37.2    27:52.8      1:21.5
    3    946  Cade Bickmore          FR     140          341     14:38.1    42:31.0      1:22.5
    4    951  Nick Wrape             so     172          513     16:36.0    59:07.1      3:20.4
    5    950  Nathaniel Eiffert      SO     175          688     16:41.3  1:15:48.4      3:25.7
    6    952  Thomas Anderson        SR     180          868     19:04.6  1:34:53.0      5:48.9
    7    949  Ryan Klug              SO     184         1052     20:59.9  1:55:53.0      7:44.3

Sand Creek    Finish Position -    25

  Team Score (places): 708  Team Score (times):  1:15:55.1   Average Time: 15:11.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1108  Dylan Korenak          SR      48           48     13:01.9    13:01.9      0:00.0
    2   1107  David Savage           JR     157          205     15:11.3    28:13.2      2:09.4
    3   1105  Jon Farmer             JR     163          368     15:26.6    43:39.9      2:24.7
    4   1109  Austin McElderry       SR     166          534     15:34.0    59:13.9      2:32.1
    5   1104  Eric Scobey            FR     174          708     16:41.2  1:15:55.1      3:39.3
    6   1110  Connor Brockel         SR     181          889     19:12.1  1:35:07.2      6:10.2

Harrison    Finish Position -    26

  Team Score (places): 724  Team Score (times):  1:17:29.2   Average Time: 15:29.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    922  Adriano Bamba          SR     107          107     13:54.1    13:54.1      0:00.0
    2    920  Jin Kang               SR     127          234     14:13.4    28:07.6      0:19.2
    3    921  Marquel Morton         SR     150          384     14:56.5    43:04.1      1:02.3
    4    924  Jason Rosado           SR     161          545     15:22.1    58:26.2      1:27.9
    5    923  Ryan Sabin             SR     179          724     19:03.0  1:17:29.2      5:08.8

Northridge    Finish Position -    27

  Team Score (places): 861  Team Score (times):  1:24:47.8   Average Time: 16:57.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1016  Arturo Flores          FR     164          164     15:31.4    15:31.4      0:00.0
    2   1017  Brandon Roberts        FR     170          334     16:11.9    31:43.3      0:40.4
    3   1021  Bruce Edinger          SR     173          507     16:39.4    48:22.8      1:07.9
    4   1018  Rigo Bautista          JR     176          683     17:23.2  1:05:46.0      1:51.7
    5   1019  Jayce Montoya          JR     178          861     19:01.8  1:24:47.8      3:30.3
    6   1022  Cole Smith             SR     182         1043     19:38.7  1:44:26.6      4:07.3
    7   1020  Richard Longoria       SR     183         1226     19:39.2  2:04:05.8      4:07.7

Pueblo County    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1056  Dyllan Hernandez       SO   Less Than  5           13:55.1    13:55.1      0:00.0
    2   1054  Ricardo Manquero       JR   Less Than  5           15:15.8    29:10.9      1:20.7
    3   1053  JJ Muniz               FR   Less Than  5           16:24.9    45:35.8      2:29.8
    4   1055  Samuel Nitka           JR   Less Than  5           18:19.9  1:03:55.7      4:24.8

Thompson Valley    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1147  Brian Devries          SR   Less Than  5           12:55.6    12:55.6      0:00.0
    2   1145  Joey Castaneda         SO   Less Than  5           13:17.0    26:12.6      0:21.4
    3   1144  Jarrett Thollot        FR   Less Than  5           13:17.7    39:30.3      0:22.0
    4   1146  Jeremy Kreutz          JR   Less Than  5           13:22.2    52:52.6      0:26.6
Comments