4A Division 2 Girls

Stampede

August 31, 2012


Results By Victory Racing Company VRC

Table of Contents

Finish List - Girls - 4A Div 2 Varsity Girls
Team Summary - Girls - 4A Div 2 Varsity Girls
Top

Overall Finish List - Girls

4A Div 2 Varsity Girls

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    797  Mandy Ortiz           Battle Mountain                         20:27.8  6:36/M    SR
    2      2    809  Kiah Leonard          Berthoud                                20:49.0  6:43/M    SO
    3      3    879  Samantha Skold        Evergreen                               21:03.5  6:47/M    SR
    4      4   1138  Kendra Larson         Thompson Valley                         21:15.0  6:51/M    SO
    5      5   1061  Jessica Kleven        Pueblo South                            21:19.3  6:53/M    SO
    6  (< 5)   1023  Greta Van Calcar      Palisade                                21:28.6  6:55/M    FR
    7      6   1137  Hayley Berg           Thompson Valley                         21:30.1  6:56/M    JR
    8      7   1113  Sydney Richards       Skyline                                 21:33.2  6:57/M    SO
    9      8    791  Bridgett Courtois     Battle Mountain                         21:39.2  6:59/M    JR
   10      9    833  Greta Sloan           Cheyenne Mountain                       21:41.3  7:00/M    JR
   11     10    793  Sydney Gaylord        Battle Mountain                         21:42.0  7:00/M    JR
   12     11   1150  Sophia Fernald        Wheat Ridge                             22:00.7  7:06/M    JR
   13     12   1139  Megan Irvine          Thompson Valley                         22:08.5  7:08/M    SO
   14     13    792  Val Constien          Battle Mountain                         22:10.3  7:09/M    JR
   15     14    849  Arianna Ross          Discovery Canyon                        22:12.0  7:10/M    SO
   16     15   1034  Marisa Rudolph        Poudre                                  22:31.7  7:16/M    JR
   17     16   1140  Kacie Kaufman         Thompson Valley                         22:36.9  7:17/M    SO
   18     17    973  Dana Shellhorn        Montrose                                22:41.3  7:19/M    SR
   19     18   1036  Allysa Warling        Poudre                                  22:41.5  7:19/M    SO
   20     19    822  Erin Twaddell         Centaurus                               22:41.9  7:19/M    SR
   21     20    877  Jane Jensen           Evergreen                               22:42.0  7:19/M    JR
   22     21    794  Christina Shearon     Battle Mountain                         22:49.2  7:22/M    JR
   23     22    878  Camille Morales       Evergreen                               22:53.2  7:23/M    SO
   24     23    875  Caitlin Schmitt       Evergreen                               22:56.4  7:24/M    FR
   25     24   1143  Natalie Howard        Thompson Valley                         22:57.7  7:24/M    SR
   26     25    906  Mackenzie Urban       Frederick                               23:10.4  7:28/M    SR
   27     26    811  Stefani Messick       Berthoud                                23:16.9  7:30/M    SR
   28  (< 5)   1024  Katie Mueller         Palisade                                23:19.1  7:31/M    JR
   29     27    820  Kelsey Wood           Centaurus                               23:19.3  7:31/M    JR
   30  (< 5)   1088  Lauren McDonald       Salida                                  23:21.1  7:32/M    SO
   31     28   1168  Megan Dillinger       Woodland Park                           23:22.9  7:32/M    SR
   32  (< 5)   1087  Phoebe Powell         Salida                                  23:30.4  7:35/M    FR
   33     29    819  Katie Dishman         Centaurus                               23:31.3  7:35/M    SR
   34     30    807  Emma Degnan           Berthoud                                23:31.8  7:35/M    JR
   35     31   1166  Savanah Ebhert        Woodland Park                           23:32.8  7:35/M    JR
   36     32    824  Hannah Davinroy       Centaurus                               23:33.2  7:36/M    SR
   37     33    823  Sady Swanson          Centaurus                               23:34.5  7:36/M    SR
   38     34    834  Hannah VanHorn        Cheyenne Mountain                       23:34.7  7:36/M    JR
   39     35   1035  Lindsey Deringer      Poudre                                  23:34.9  7:36/M    JR
   40  (< 5)   1086  Sydney Fessenmeyer    Salida                                  23:35.3  7:36/M    FR
   41     36   1059  Tanisha Day           Pueblo South                            23:37.2  7:37/M    JR
   42     37    838  Hailey Gelzer         Cheyenne Mountain                       23:38.1  7:37/M    JR
   43     38   1032  Annelise Sherman      Poudre                                  23:38.5  7:37/M    FR
   44     39    983  Amanda Martinez       Mullen                                  23:39.8  7:38/M    JR
   45     40    867  Chelsea Martus        Erie                                    23:45.0  7:40/M    SR
   46     41    995  Libby Burrows         North Platte                            23:53.2  7:42/M    JR
   47     42    851  Courtney McCann       Discovery Canyon                        23:59.6  7:44/M    SO
   48     43    835  Sierra Kenyon         Cheyenne Mountain                       24:03.1  7:45/M    JR
   49  (< 5)   1089  Riley Ceglowski       Salida                                  24:06.3  7:46/M    SR
   50     44    821  Nicole Rosen          Centaurus                               24:08.3  7:47/M    SO
   51     45    861  Marissa Atkins        Erie                                    24:09.2  7:47/M    JR
   52     46    881  Ellen Kassay          Evergreen                               24:09.4  7:47/M    SR
   53     47   1163  Kelly Johnson         Woodland Park                           24:14.3  7:49/M    JR
   54     48    836  Emma Kidd             Cheyenne Mountain                       24:15.7  7:49/M    JR
   55     49   1127  Meg O Connell         Steamboat                               24:16.3  7:50/M    JR
   56     50    987  Hannah Priddy         Mullen                                  24:16.5  7:50/M    SR
   57     51   1164  Anne Fisher           Woodland Park                           24:16.7  7:50/M    JR
   58     52   1151  Gianna Ossello        Wheat Ridge                             24:17.9  7:50/M    JR
   59     53   1076  Dani Creech           Roosevelt                               24:18.3  7:50/M    SR
   60     54    850  Rylee McCone          Discovery Canyon                        24:18.5  7:50/M    SO
   61     55   1167  Kelsey Seibel         Woodland Park                           24:18.5  7:50/M    SR
   62     56   1062  Kaitlyn George        Pueblo South                            24:19.0  7:51/M    SO
   63     57    837  Margaret Sheahan      Cheyenne Mountain                       24:21.4  7:51/M    JR
   64     58    927  Kaitlyn Cavera        Lewis Palmer                            24:22.5  7:52/M    JR
   65     59   1141  Ellie Colpitts        Thompson Valley                         24:25.0  7:53/M    SO
   66     60    847  Beth DeLaurell        Discovery Canyon                        24:27.1  7:53/M    FR
   67     61   1033  Shea Anderson         Poudre                                  24:29.8  7:54/M    FR
   68     62    925  Hannah Ingram         Lewis Palmer                            24:34.4  7:55/M    FR
   69     63   1058  Kaylene Khosla        Pueblo South                            24:34.9  7:55/M    FR
   70     64    876  Emily Schulz          Evergreen                               24:37.0  7:56/M    FR
   71     65    967  Lindi Cougour         Montrose                                24:41.3  7:58/M    FR
   72     66    852  Moriah Nelson         Discovery Canyon                        24:41.9  7:58/M    SR
   73     67    863  Kaitlyn Clark         Erie                                    24:46.0  7:59/M    SO
   74     68   1149  Nikki Strickler       Wheat Ridge                             24:48.3  8:00/M    FR
   75     69    985  Sierra Ghia           Mullen                                  24:53.7  8:02/M    SR
   76     70    982  Quincey Gilbert       Mullen                                  24:55.4  8:02/M    JR
   77     71   1123  Alexandra Tumminello  Steamboat                               24:56.8  8:03/M    FR
   78     72    880  Blair Bokelman        Evergreen                               24:57.1  8:03/M    SR
   79     73    895  Megan Sturgess        Falcon                                  24:57.6  8:03/M    SR
   80     74   1148  Nyla Chamberlin       Wheat Ridge                             25:04.3  8:05/M    FR
   81     75    981  Ana Corral            Mullen                                  25:09.5  8:07/M    FR
   82     76    893  Kayla Cisneros        Falcon                                  25:12.1  8:08/M    SO
   83     77    805  Annika Jessen         Berthoud                                25:16.9  8:09/M    FR
   84     78    865  Lauren Powell         Erie                                    25:21.4  8:11/M    SO
   85     79    806  Josie Spitz           Berthoud                                25:22.7  8:11/M    FR
   86     80    997  Victoria Tockey       North Platte                            25:23.6  8:11/M    SO
   87     81    939  Verena O'Malley       Longmont                                25:25.3  8:12/M    FR
   88     82   1125  Lena Barker           Steamboat                               25:26.0  8:12/M    JR
   89     83   1162  Myrrhish Perkins      Woodland Park                           25:26.5  8:12/M    JR
   90     84   1077  Abbey Kehr            Roosevelt                               25:26.6  8:12/M    SR
   91     85   1154  Emily Merewether      Wheat Ridge                             25:28.5  8:13/M    SR
   92     86   1075  Celeste Maldonado     Roosevelt                               25:30.3  8:14/M    SO
   93     87    810  Joanna Pyles          Berthoud                                25:32.7  8:14/M    SO
   94     88    795  Marlene Favela        Battle Mountain                         25:35.0  8:15/M    JR
   95     89    892  Mariah Meredith       Falcon                                  25:36.1  8:15/M    SO
   96     90    972  Brenna Gaber          Montrose                                25:36.5  8:15/M    SO
   97     91    796  Sonya Barnett         Battle Mountain                         25:38.0  8:16/M    JR
   98     92   1063  Gabrielle Rhode       Pueblo South                            25:42.4  8:17/M    SO
   99     93   1037  Ellie Manning         Poudre                                  25:43.0  8:18/M    SO
  100     94    942  Kathryn Schell        Longmont                                25:43.4  8:18/M    JR

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     95   1165  Brianna Austin        Woodland Park                           25:44.6  8:18/M    JR
  102     96   1152  Paige Brophy          Wheat Ridge                             25:54.3  8:21/M    SR
  103     97    971  Shelby Kenney         Montrose                                25:57.2  8:22/M    SO
  104     98    928  Morgan Cogburn        Lewis Palmer                            25:58.8  8:23/M    JR
  105     99   1153  Paige Anderson        Wheat Ridge                             25:59.2  8:23/M    SR
  106    100    808  Ally Klaes            Berthoud                                26:01.5  8:24/M    JR
  107    101    825  Katie Dishman         Centaurus                               26:03.7  8:24/M    SR
  108    102   1078  Zoe Kehr              Roosevelt                               26:07.5  8:25/M    SR
  109    103   1073  Mary Sargeant         Roosevelt                               26:09.4  8:26/M    JR
  110    104   1060  Kayleigh Shinn        Pueblo South                            26:10.6  8:26/M    JR
  111    105    889  Leah Petrie           Falcon                                  26:12.5  8:27/M    FR
  112    106    941  Anna Schell           Longmont                                26:12.6  8:27/M    JR
  113    107   1114  Priscilla Aguirre JimeSkyline                                 26:14.2  8:28/M    SO
  114    108   1129  Carissa Anderson      Steamboat                               26:16.6  8:28/M    SO
  115    109    839  Laura Jane Dawson     Cheyenne Mountain                       26:21.9  8:30/M    SO
  116    110   1126  Kelly Borgerding      Steamboat                               26:29.9  8:33/M    JR
  117    111   1038  Hannah Michels        Poudre                                  26:35.5  8:35/M    SR
  118    112    984  Laura Stateler        Mullen                                  26:37.7  8:35/M    JR
  119    113    969  Kendall Cox           Montrose                                26:38.4  8:35/M    JR
  120    114    866  Foley Armknecht       Erie                                    26:40.5  8:36/M    SR
  121    115   1064  Sarah Klomp           Pueblo South                            26:41.3  8:36/M    SO
  122    116    853  Kaylee Nolan          Discovery Canyon                        26:46.8  8:38/M    SR
  123    117    998  Mariah Wilcox         North Platte                            26:58.2  8:42/M    SO
  124    118   1115  Emily Jarvis          Skyline                                 27:00.1  8:43/M    SO
  125  (< 5)    917  Alyssa Evans          Harrison                                27:01.8  8:43/M    JR
  126    119    968  Weldyn Allen          Montrose                                27:02.4  8:43/M    FR
  127    120   1100  Velia Colunga         Sand Creek                              27:06.9  8:45/M    SO
  128    121    999  Kayla Dotson          North Platte                            27:10.4  8:46/M    SR
  129    122    970  Lauren Livermore      Montrose                                27:11.7  8:46/M    JR
  130    123    904  Ronnie Morganti       Frederick                               27:12.9  8:46/M    JR
  131    124   1000  Rikki Drews           North Platte                            27:17.1  8:48/M    SR
  132    125    986  Bentley Porterfield   Mullen                                  27:25.9  8:51/M    SR
  133    126   1124  Gabrielle Anderson    Steamboat                               27:27.8  8:51/M    JR
  134    127    954  Raina Lopez           Mesa Ridge                              27:28.0  8:52/M    JR
  135    128    926  Maddie Smith          Lewis Palmer                            27:28.9  8:52/M    FR
  136    129    891  Hannah Williams       Falcon                                  27:28.9  8:52/M    SO
  137    130   1097  Grace Jiang           Sand Creek                              27:29.0  8:52/M    JR
  138    131    848  Samantha Hee          Discovery Canyon                        27:31.5  8:53/M    FR
  139  (< 5)   1050  Maggie Venegas        Pueblo County                           27:37.8  8:55/M    SR
  140    132    996  McKenna Miller        North Platte                            27:38.9  8:55/M    JR
  141    133    929  Kristina Johnson      Lewis Palmer                            27:47.3  8:58/M    SR
  142    134    945  Christine Lieberman   Longmont                                27:50.4  8:59/M    SR
  143    135    931  Katherine Schweizer   Lewis Palmer                            27:56.8  9:01/M    SR
  144    136    930  Katie Johnson         Lewis Palmer                            27:59.8  9:02/M    SR
  145    137   1074  Paige Eldridge        Roosevelt                               28:13.5  9:06/M    SO
  146    138    909  Sydney Froncek        Frederick                               28:14.5  9:06/M    SR
  147    139    908  Grace Lahrs           Frederick                               28:16.5  9:07/M    SR
  148    140   1128  Bailey Pugh           Steamboat                               29:02.4  9:22/M    JR
  149    141   1072  Kaitlyn Bandy         Roosevelt                               29:15.9  9:26/M    sr
  150    142    907  Emily Echelberger     Frederick                               29:16.0  9:26/M    SR
  151    143   1102  Katherine Serrano     Sand Creek                              29:24.9  9:29/M    SR
  152    144    955  Jade Murray           Mesa Ridge                              29:44.1  9:35/M    JR
  153    145   1009  Anna Harkabus         Northridge                              29:50.0  9:37/M    JR
  154    146   1015  Kelsie Lederman       Northridge                              29:52.9  9:38/M    SR
  155  (< 5)   1051  Kylee Ezell           Pueblo County                           30:02.5  9:41/M    SR
  156    147   1103  Desiree Burdick       Sand Creek                              30:06.5  9:43/M    SR
  157    148    905  Kristen Kocheiser     Frederick                               30:19.8  9:47/M    SO
  158    149   1012  Marissa Garza         Northridge                              30:22.3  9:48/M    JR
  159    150   1014  Alicia Kelly          Northridge                              30:31.8  9:51/M    SR
  160    151   1112  Zoe Williamson        Skyline                                 30:45.6  9:55/M    JR
  161    152   1098  Kaitlin Vyvlecka      Sand Creek                              30:57.5  9:59/M    JR
  162    153    903  Stephanie Ruiz        Frederick                               30:59.2 10:00/M    JR
  163    154    944  Sam Cropp             Longmont                                31:04.7 10:01/M    SO
  164    155    864  Emily Villasenor      Erie                                    31:05.4 10:02/M    JR
  165    156   1111  Avynne Trembly        Skyline                                 31:07.7 10:02/M    FR
  166    157    890  Melissa Budd          Falcon                                  31:21.0 10:07/M    FR
  167    158    953  Jasmine Noelzelman    Mesa Ridge                              31:39.0 10:13/M    FR
  168    159   1010  Mahli Hernandez       Northridge                              31:40.5 10:13/M    JR
  169    160   1011  Vivian Bautista       Northridge                              32:10.5 10:23/M    JR
  170  (< 5)   1046  Elena Bassan          Pueblo County                           32:34.5 10:30/M    JR
  171    161    956  Kesira Rogan          Mesa Ridge                              33:26.9 10:47/M    JR
  172    162    959  Rita Bauer            Mesa Ridge                              33:29.8 10:48/M    SR
  173    163    958  Rushael Garcia        Mesa Ridge                              33:34.2 10:50/M    SO
  174    164   1101  Kaeun Paek            Sand Creek                              34:04.5 10:59/M    SO
  175    165   1013  Jazmine Rodriguez     Northridge                              36:20.0 11:43/M    SO
Top

Team Summary Report - Girls

4A Div 2 Varsity Girls

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Battle Mountain                        53               1   8  10  13  21  88  91         
        Top  5 Times: 1:48:48.7
        Average Time: 21:45.7

    2 Thompson Valley                        62               4   6  12  16  24  59             
        Top  5 Times: 1:50:28.4
        Average Time: 22:05.7

    3 Evergreen                             114               3  20  22  23  46  64  72         
        Top  5 Times: 1:53:44.6
        Average Time: 22:44.9

    4 Centaurus                             140              19  27  29  32  33  44 101         
        Top  5 Times: 1:56:40.4
        Average Time: 23:20.0

    5 Poudre                                167              15  18  35  38  61  93 111         
        Top  5 Times: 1:56:56.5
        Average Time: 23:23.3

    6 Cheyenne Mountain                     171               9  34  37  43  48  57 109         
        Top  5 Times: 1:57:13.1
        Average Time: 23:26.6

    7 Woodland Park                         212              28  31  47  51  55  83  95         
        Top  5 Times: 1:59:45.3
        Average Time: 23:57.0

    8 Berthoud                              214               2  26  30  77  79  87 100         
        Top  5 Times: 1:58:17.4
        Average Time: 23:39.4

    9 Discovery Canyon                      236              14  42  54  60  66 116 131         
        Top  5 Times: 1:59:39.1
        Average Time: 23:55.8

   10 Pueblo South                          252               5  36  56  63  92 104 115         
        Top  5 Times: 1:59:33.0
        Average Time: 23:54.6

   11 Wheat Ridge                           290              11  52  68  74  85  96  99         
        Top  5 Times: 2:01:39.9
        Average Time: 24:19.9

   12 Mullen                                303              39  50  69  70  75 112 125         
        Top  5 Times: 2:02:55.0
        Average Time: 24:35.0

   13 Erie                                  344              40  45  67  78 114 155             
        Top  5 Times: 2:04:42.3
        Average Time: 24:56.4

   14 Montrose                              382              17  65  90  97 113 119 122         
        Top  5 Times: 2:05:34.8
        Average Time: 25:06.9

   15 Steamboat                             420              49  71  82 108 110 126 140         
        Top  5 Times: 2:07:25.8
        Average Time: 25:29.1

   16 Roosevelt                             428              53  84  86 102 103 137 141         
        Top  5 Times: 2:07:32.3
        Average Time: 25:30.4

   17 Falcon                                472              73  76  89 105 129 157             
        Top  5 Times: 2:09:27.3
        Average Time: 25:53.4

   18 Lewis Palmer                          479              58  62  98 128 133 135 136         
        Top  5 Times: 2:10:12.1
        Average Time: 26:02.4

   19 North Platte                          483              41  80 117 121 124 132             
        Top  5 Times: 2:10:42.7
        Average Time: 26:08.5

   20 Skyline                               539               7 107 118 151 156                 
        Top  5 Times: 2:16:40.9
        Average Time: 27:20.1

   21 Frederick                             567              25 123 138 139 142 148 153         
        Top  5 Times: 2:16:10.5
        Average Time: 27:14.1

   22 Longmont                              569              81  94 106 134 154                 
        Top  5 Times: 2:16:16.6
        Average Time: 27:15.3

   23 Sand Creek                            692             120 130 143 147 152 164             
        Top  5 Times: 2:25:05.0
        Average Time: 29:01.0

   24 Northridge                            749             145 146 149 150 159 160 165         
        Top  5 Times: 2:32:17.8
        Average Time: 30:27.5

   25 Mesa Ridge                            752             127 144 158 161 162 163             
        Top  5 Times: 2:35:48.0
        Average Time: 31:09.6

 Inc. Harrison                             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Palisade                             2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Pueblo County                        3 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Salida                               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Comments