Boys Overflow 2M

Stampede

August 31, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Over Flow

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     97  Cameron Healy         Peak to Peak                         11:13:59.1 **:00/M    SR
    2      2     99  Riley Rodenburg       Peak to Peak                         11:14:03.9 **:02/M    SR
    3      3     98  Justin Rodenburg      Peak to Peak                         11:14:05.9 **:03/M    SR
    4      4    101  Stephen Rice          Peak to Peak                         11:14:45.2 **:23/M    SR
    5      5    100  Pieter Mundhenke      Peak to Peak                         11:15:02.9 **:31/M    SR
    6      6     96  Liam Healy            Peak to Peak                         11:15:06.2 **:33/M    JR
    7      7     16  Dylan Sowards         Centauri                             11:15:55.2 **:58/M    JR
    8      8     29  Zach Neal             Denver Academy                       11:15:57.8 **:59/M    JR
    9  (< 4)    417  Alfred Stauder        Telluride                            11:16:10.6 **:05/M    JR
   10      9     21  Ethan Coombs          Centauri                             11:16:15.0 **:08/M    SR
   11     10     46  Nathan Norby          Parker Lutheran                      11:16:31.2 **:16/M    SO
   12     11     48  Trevor Benson         Parker Lutheran                      11:16:31.5 **:16/M    SR
   13     12     19  Jake Sorensen         Centauri                             11:17:16.8 **:38/M    JR
   14     13     20  Jeremy Cornum         Centauri                             11:17:17.7 **:39/M    SO
   15  (< 4)     88  Yael Velazquez        Merino                               11:17:22.9 **:41/M    FR
   16     14     47  Joe Dombro            Parker Lutheran                      11:17:32.3 **:46/M    SO
   17     15     72  Conor Parrish         Shining Mountain                     11:17:32.8 **:46/M    SR
   18     16     39  Kevin Graves          James Irwin                          11:17:49.1 **:55/M    SO
   19     17     83  James Davis           Ellicott                             11:18:01.5 **:01/M    SR
   20     18     31  Sam DeLine            Denver Academy                       11:18:15.4 **:08/M    JR
   21     19     45  Connor Barnes         Parker Lutheran                      11:18:16.8 **:08/M    JR
   22     20     43  Chris Bulboaca        Parker Lutheran                      11:18:18.6 **:09/M    FR
   23     21     44  Adam Deaver           Parker Lutheran                      11:18:20.5 **:10/M    JR
   24     22     38  Andrew Silbernagel    James Irwin                          11:18:21.9 **:11/M    SR
   25     23     30  Dylan Badiga          Denver Academy                       11:18:32.4 **:16/M    JR
   26     24     32  Alex Crawford         Denver Academy                       11:18:38.9 **:19/M    SO
   27     25     80  Connor Mancuso        Ellicott                             11:18:47.8 **:24/M    JR
   28     26     37  Jonas Helvie          James Irwin                          11:18:48.4 **:24/M    so
   29     27     70  Jonah Baca            Shining Mountain                     11:18:58.3 **:29/M    SO
   30     28     71  Alex Aranow           Shining Mountain                     11:19:37.4 **:49/M    SO
   31     29     73  Akira Youngblood      Shining Mountain                     11:19:38.5 **:49/M    SR
   32     30     67  Jordan Cherin         Shining Mountain                     11:19:59.1 **:00/M    FR
   33     31     82  Micah Pacot           Ellicott                             11:20:49.1 **:25/M    SO
   34  (< 4)     89  Zack Pomeroy          Merino                               11:21:11.6 **:36/M    JR
   35     32     33  Noah Sugrue           Denver Academy                       11:21:21.5 **:41/M    SR
   36     33     78  Joe Twiss             Ellicott                             11:23:34.9 **:47/M    JR
   37     34     36  Akiko Katahira        James Irwin                          11:24:24.3 **:12/M    jr
   38     35     79  Zach Conner           Ellicott                             11:24:29.0 **:15/M    JR
   39     36     69  Gavin Edwards         Shining Mountain                     11:25:17.3 **:39/M    FR
   40     37     81  Carmichael Gregory    Ellicott                             11:25:54.4 **:57/M    JR
   41  (&gt 6)     74  Nicholas Hall         Shining Mountain                     11:25:57.6 **:59/M    SR
   42  (&gt 6)     68  Hans Moser            Shining Mountain                     11:26:03.3 **:02/M    FR
   43     38    284  Dalton Bray           Lamar                                11:28:35.5 **:18/M    SR
   44     39    283  Anthony LaTour        Lamar                                11:28:42.8 **:21/M    SR
   45     40    281  Josh Davis            Lamar                                11:28:44.4 **:22/M    JR
   46     41    280  Mathew Hartshorn      Lamar                                11:28:44.8 **:22/M    FR
   47     42    282  Ben Ludwig            Lamar                                11:28:44.9 **:22/M    SO
   48     43    279  Jake Rogers           Lamar                                11:28:46.6 **:23/M    FR
   49  (< 4)    135  Ben Moscona           Aspen                                11:38:25.5 **:13/M    JR
   50  (< 4)    134  Hudson McNamee        Aspen                                11:38:25.9 **:13/M    JR

Team Summary Report - Boys

Over Flow

                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 Peak to Peak                           10               1   2   3   4   5   6             
        Top  4 Times: 44:56:54.2

    2 Centauri                               41               7   9  12  13                     
        Top  4 Times: 45:06:44.8

    3 Parker Lutheran                        54              10  11  14  19  20  21             
        Top  4 Times: 45:08:51.9

    4 Denver Academy                         73               8  18  23  24  32                 
        Top  4 Times: 45:11:24.7

    5 James Irwin                            98              16  22  26  34                     
        Top  4 Times: 45:19:23.8

    6 Shining Mountain                       99              15  27  28  29  30  36             
        Top  4 Times: 45:15:47.2

    7 Ellicott                              106              17  25  31  33  35  37             
        Top  4 Times: 45:21:13.5

    8 Lamar                                 158              38  39  40  41  42  43             
        Top  4 Times: 45:54:47.6

 Inc. Merino                               2 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. Aspen                                2 finishers                                          
        Top  4 Times: 

 Inc. Telluride                            1 finishers                                          
        Top  4 Times: 


Detail Team Results - Boys

Over Flow

Peak to Peak    Finish Position -     1

  Team Score (places):  10  Team Score (times):  44:56:54.2   Average Time: 11:14:13.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     97  Cameron Healy          SR       1            1  11:13:59.1  11:13:59.1      0:00.0
    2     99  Riley Rodenburg        SR       2            3  11:14:03.9  22:28:03.0      0:04.7
    3     98  Justin Rodenburg       SR       3            6  11:14:05.9  33:42:09.0      0:06.7
    4    101  Stephen Rice           SR       4           10  11:14:45.2  44:56:54.2      0:46.0
    5    100  Pieter Mundhenke       SR       5           15  11:15:02.9  56:11:57.1      1:03.8
    6     96  Liam Healy             JR       6           21  11:15:06.2  67:27:03.4      1:07.0

Centauri    Finish Position -     2

  Team Score (places):  41  Team Score (times):  45:06:44.8   Average Time: 11:16:41.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     16  Dylan Sowards          JR       7            7  11:15:55.2  11:15:55.2      0:00.0
    2     21  Ethan Coombs           SR       9           16  11:16:15.0  22:32:10.2      0:19.7
    3     19  Jake Sorensen          JR      12           28  11:17:16.8  33:49:27.1      1:21.6
    4     20  Jeremy Cornum          SO      13           41  11:17:17.7  45:06:44.8      1:22.4

Parker Lutheran    Finish Position -     3

  Team Score (places):  54  Team Score (times):  45:08:51.9   Average Time: 11:17:12.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     46  Nathan Norby           SO      10           10  11:16:31.2  11:16:31.2      0:00.0
    2     48  Trevor Benson          SR      11           21  11:16:31.5  22:33:02.7      0:00.3
    3     47  Joe Dombro             SO      14           35  11:17:32.3  33:50:35.0      1:01.1
    4     45  Connor Barnes          JR      19           54  11:18:16.8  45:08:51.9      1:45.5
    5     43  Chris Bulboaca         FR      20           74  11:18:18.6  56:27:10.5      1:47.4
    6     44  Adam Deaver            JR      21           95  11:18:20.5  67:45:31.0      1:49.3

Denver Academy    Finish Position -     4

  Team Score (places):  73  Team Score (times):  45:11:24.7   Average Time: 11:17:51.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     29  Zach Neal              JR       8            8  11:15:57.8  11:15:57.8      0:00.0
    2     31  Sam DeLine             JR      18           26  11:18:15.4  22:34:13.3      2:17.5
    3     30  Dylan Badiga           JR      23           49  11:18:32.4  33:52:45.7      2:34.5
    4     32  Alex Crawford          SO      24           73  11:18:38.9  45:11:24.7      2:41.0
    5     33  Noah Sugrue            SR      32          105  11:21:21.5  56:32:46.3      5:23.6

James Irwin    Finish Position -     5

  Team Score (places):  98  Team Score (times):  45:19:23.8   Average Time: 11:19:50.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     39  Kevin Graves           SO      16           16  11:17:49.1  11:17:49.1      0:00.0
    2     38  Andrew Silbernagel     SR      22           38  11:18:21.9  22:36:11.0      0:32.8
    3     37  Jonas Helvie           so      26           64  11:18:48.4  33:54:59.5      0:59.3
    4     36  Akiko Katahira         jr      34           98  11:24:24.3  45:19:23.8      6:35.2

Shining Mountain    Finish Position -     6

  Team Score (places):  99  Team Score (times):  45:15:47.2   Average Time: 11:18:56.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     72  Conor Parrish          SR      15           15  11:17:32.8  11:17:32.8      0:00.0
    2     70  Jonah Baca             SO      27           42  11:18:58.3  22:36:31.1      1:25.4
    3     71  Alex Aranow            SO      28           70  11:19:37.4  33:56:08.6      2:04.6
    4     73  Akira Youngblood       SR      29           99  11:19:38.5  45:15:47.2      2:05.7
    5     67  Jordan Cherin          FR      30          129  11:19:59.1  56:35:46.4      2:26.2
    6     69  Gavin Edwards          FR      36          165  11:25:17.3  68:01:03.7      7:44.4
    7     74  Nicholas Hall          SR   More Than  6        11:25:57.6  79:27:01.3      8:24.7
    8     68  Hans Moser             FR   More Than  6        11:26:03.3  90:53:04.7      8:30.4

Ellicott    Finish Position -     7

  Team Score (places): 106  Team Score (times):  45:21:13.5   Average Time: 11:20:18.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     83  James Davis            SR      17           17  11:18:01.5  11:18:01.5      0:00.0
    2     80  Connor Mancuso         JR      25           42  11:18:47.8  22:36:49.4      0:46.3
    3     82  Micah Pacot            SO      31           73  11:20:49.1  33:57:38.5      2:47.5
    4     78  Joe Twiss              JR      33          106  11:23:34.9  45:21:13.5      5:33.4
    5     79  Zach Conner            JR      35          141  11:24:29.0  56:45:42.6      6:27.5
    6     81  Carmichael Gregory     JR      37          178  11:25:54.4  68:11:37.0      7:52.9

Lamar    Finish Position -     8

  Team Score (places): 158  Team Score (times):  45:54:47.6   Average Time: 11:28:41.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    284  Dalton Bray            SR      38           38  11:28:35.5  11:28:35.5      0:00.0
    2    283  Anthony LaTour         SR      39           77  11:28:42.8  22:57:18.3      0:07.3
    3    281  Josh Davis             JR      40          117  11:28:44.4  34:26:02.8      0:08.9
    4    280  Mathew Hartshorn       FR      41          158  11:28:44.8  45:54:47.6      0:09.3
    5    282  Ben Ludwig             SO      42          200  11:28:44.9  57:23:32.6      0:09.4
    6    279  Jake Rogers            FR      43          243  11:28:46.6  68:52:19.2      0:11.1

Merino    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     88  Yael Velazquez         FR   Less Than  4        11:17:22.9  11:17:22.9      0:00.0
    2     89  Zack Pomeroy           JR   Less Than  4        11:21:11.6  22:38:34.6      3:48.7

Aspen    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    135  Ben Moscona            JR   Less Than  4        11:38:25.5  11:38:25.5      0:00.0
    2    134  Hudson McNamee         JR   Less Than  4        11:38:25.9  23:16:51.5      0:00.4

Telluride    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    417  Alfred Stauder         JR   Less Than  4        11:16:10.6  11:16:10.6      0:00.0
Comments