Over Flow

Stampede

August 31, 2012


Results By Victory Racing Company VRC

Table of Contents

Finish List - Girls - Over Flow
Team Summary - Girls - Over Flow
Finish List - Boys - Over Flow
Team Summary - Boys - Over Flow
Top

Overall Finish List - Girls

Over Flow

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     92  Dallas Frisbie        Peak to Peak                            21:59.7  7:05/M    SO
    2      2     91  Mallory Oveson        Peak to Peak                            22:30.5  7:15/M    JR
    3      3     95  Emily Williams        Peak to Peak                            23:12.7  7:29/M    SR
    4      4     93  Madelyne Clemans      Peak to Peak                            24:09.7  7:47/M    SO
    5      5     90  Alice Oveson          Peak to Peak                            24:32.5  7:55/M    FR
    6      6     10  Caitlin Babcock       Centauri                                24:41.2  7:58/M    FR
    7  (< 4)     41  Cameron Sims          Parker Lutheran                         24:51.4  8:01/M    SR
    8      7     85  Bailey Walser         Merino                                  25:25.0  8:12/M    SO
    9      8     94  Megan Scoma           Peak to Peak                            25:27.2  8:13/M    SR
   10      9     13  Indica Mestas         Centauri                                25:45.9  8:18/M    SO
   11     10     65  Paisley Sheehan       Shining Mountain                        25:50.1  8:20/M    SO
   12     11     12  Marissa Quinlan       Centauri                                26:04.3  8:25/M    JR
   13     12     66  Sabina Flandrick      Shining Mountain                        26:12.2  8:27/M    SR
   14     13     63  Miranda Seim          Shining Mountain                        26:47.3  8:38/M    JR
   15     14     15  Alyssa Jarvies        Centauri                                27:19.9  8:49/M    SR
   16     15     14  Julie Sisneros        Centauri                                27:27.6  8:51/M    SR
   17     16     11  Cheyanne Crowther     Centauri                                28:07.5  9:04/M    FR
   18     17     87  Kate Weimer           Merino                                  28:10.9  9:05/M    SR
   19  (< 4)     34  Olivia Farrington     James Irwin                             29:05.8  9:23/M    SR
   20     18     84  Lucia Finkova         Merino                                  29:45.2  9:36/M    JR
   21  (< 4)     35  Tessa Reigle          James Irwin                             29:46.0  9:36/M    SR
   22  (< 4)     40  Calli Benson          Parker Lutheran                         30:01.7  9:41/M    SO
   23  (< 4)     75  Ariel Drury           Ellicott                                30:20.4  9:47/M    FR
   24     19     86  Jessika Gill          Merino                                  30:22.4  9:48/M    SR
   25  (< 4)     42  Lucretia Jojola       Parker Lutheran                         31:01.6 10:00/M    SR
   26     20     23  Noel Price            Denver Academy                          33:11.1 10:42/M    FR
   27     21     26  Delaney Mangham       Denver Academy                          33:34.0 10:50/M    JR
   28  (< 4)     77  Brandi Monteith       Ellicott                                34:34.0 11:09/M    SO
   29     22     64  Bianca Moser          Shining Mountain                        36:16.6 11:42/M    JR
   30     23     24  Kayla Pacheco         Denver Academy                          43:26.8 14:01/M    JR
   31     24     22  Nina Brinkman         Denver Academy                          43:39.9 14:05/M    FR
Top

Team Summary Report - Girls

Over Flow

                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 Peak to Peak                           10               1   2   3   4   5   8             
        Top  4 Times: 1:31:52.6
        Average Time: 22:58.1

    2 Centauri                               40               6   9  11  14  15  16             
        Top  4 Times: 1:43:51.5
        Average Time: 25:57.8

    3 Shining Mountain                       57              10  12  13  22                     
        Top  4 Times: 1:55:06.4
        Average Time: 28:46.6

    4 Merino                                 61               7  17  18  19                     
        Top  4 Times: 1:53:43.6
        Average Time: 28:25.9

    5 Denver Academy                         88              20  21  23  24                     
        Top  4 Times: 2:33:51.9
        Average Time: 38:27.9

 Inc. James Irwin                          2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Parker Lutheran                      3 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Ellicott                             2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 


Top

Overall Finish List - Boys

Over Flow

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     97  Cameron Healy         Peak to Peak                            18:29.0  5:58/M    SR
    2      2     98  Justin Rodenburg      Peak to Peak                            18:45.6  6:03/M    SR
    3      3     99  Riley Rodenburg       Peak to Peak                            18:45.8  6:03/M    SR
    4      4    101  Stephen Rice          Peak to Peak                            19:19.3  6:14/M    SR
    5      5    100  Pieter Mundhenke      Peak to Peak                            19:54.0  6:25/M    SR
    6      6     16  Dylan Sowards         Centauri                                21:08.1  6:49/M    JR
    7      7     29  Zach Neal             Denver Academy                          21:21.1  6:53/M    JR
    8  (< 4)    417  Alfred Stauder        Telluride                               21:42.3  7:00/M    JR
    9      8     21  Ethan Coombs          Centauri                                21:43.3  7:00/M    SR
   10      9     46  Nathan Norby          Parker Lutheran                         21:47.9  7:02/M    SO
   11     10     48  Trevor Benson         Parker Lutheran                         21:56.3  7:05/M    SR
   12     11     19  Jake Sorensen         Centauri                                22:37.4  7:18/M    JR
   13  (< 4)     88  Yael Velazquez        Merino                                  22:42.3  7:19/M    FR
   14     12     20  Jeremy Cornum         Centauri                                23:21.1  7:32/M    SO
   15     13     72  Conor Parrish         Shining Mountain                        23:29.0  7:35/M    SR
   16     14     47  Joe Dombro            Parker Lutheran                         23:35.9  7:36/M    SO
   17     15     39  Kevin Graves          James Irwin                             23:38.1  7:37/M    SO
   18     16     83  James Davis           Ellicott                                24:01.7  7:45/M    SR
   19     17     38  Andrew Silbernagel    James Irwin                             24:26.6  7:53/M    SR
   20     18     31  Sam DeLine            Denver Academy                          24:28.8  7:54/M    JR
   21     19     30  Dylan Badiga          Denver Academy                          24:31.0  7:55/M    JR
   22     20     44  Adam Deaver           Parker Lutheran                         24:40.0  7:57/M    JR
   23     21     32  Alex Crawford         Denver Academy                          24:53.5  8:02/M    SO
   24     22     45  Connor Barnes         Parker Lutheran                         24:56.3  8:03/M    JR
   25     23     43  Chris Bulboaca        Parker Lutheran                         24:58.4  8:03/M    FR
   26     24     70  Jonah Baca            Shining Mountain                        25:24.5  8:12/M    SO
   27     25     37  Cole Helvie           James Irwin                             25:29.6  8:13/M    so
   28     26     80  Connor Mancuso        Ellicott                                25:40.0  8:17/M    JR
   29     27     71  Alex Aranow           Shining Mountain                        25:48.8  8:19/M    SO
   30     28     73  Akira Youngblood      Shining Mountain                        26:13.4  8:27/M    SR
   31     29     67  Jordan Cherin         Shining Mountain                        26:36.6  8:35/M    FR
   32     30     82  Micah Pacot           Ellicott                                28:37.1  9:14/M    SO
   33  (< 4)     89  Zack Pomeroy          Merino                                  29:24.4  9:29/M    JR
   34     31     33  Nike Wrape            Denver Academy                          32:16.6 10:25/M    SO
   35     32     78  Joe Twiss             Ellicott                                34:16.3 11:03/M    JR
   36     33     36  Akiko Katahira        James Irwin                             34:43.4 11:12/M    jr
   37     34     79  Zach Conner           Ellicott                                34:47.3 11:13/M    JR
   38     35     69  Gavin Edwards         Shining Mountain                        34:58.4 11:17/M    FR
   39  (&gt 6)     68  Hans Moser            Shining Mountain                        36:36.5 11:48/M    FR
   40  (&gt 6)     74  Nicholas Hall         Shining Mountain                        37:09.7 11:59/M    SR
   41     36     81  Carmichael Gregory    Ellicott                                37:31.6 12:06/M    JR
Top

Team Summary Report - Boys

Over Flow

                                          Top  4             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4  5*  6*            

    1 Peak to Peak                           10               1   2   3   4   5                 
        Top  4 Times: 1:15:19.9
        Average Time: 18:49.9

    2 Centauri                               37               6   8  11  12                     
        Top  4 Times: 1:28:50.0
        Average Time: 22:12.5

    3 Parker Lutheran                        53               9  10  14  20  22  23             
        Top  4 Times: 1:32:00.2
        Average Time: 23:00.0

    4 Denver Academy                         65               7  18  19  21  31                 
        Top  4 Times: 1:35:14.5
        Average Time: 23:48.6

    5 James Irwin                            90              15  17  25  33                     
        Top  4 Times: 1:48:17.9
        Average Time: 27:04.4

    6 Shining Mountain                       92              13  24  27  28  29  35             
        Top  4 Times: 1:40:55.9
        Average Time: 25:13.9

    7 Ellicott                              104              16  26  30  32  34  36             
        Top  4 Times: 1:52:35.3
        Average Time: 28:08.8

 Inc. Merino                               2 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 

 Inc. Telluride                            1 finishers                                          
        Top  4 Times: 
        Average Time: 


Comments